Przegląd kosmetyków pod prysznic i do kąpieli
Urszula Krzesiak

Przegląd kosmetyków pod prysznic i do kąpieli

Kosmetyki do kąpieli i pod prysznic to jedne z tych kosmetyków, po które sięgamy każdego dnia. Często jednak w sposób losowy dokonujemy ich wyboru. A przecież kosmetyki do codziennego oczyszczania ciała, oprócz kolorów, kształtów i zapachów, różnią się również postacią, sposobem użycia i, co najważniejsze, właściwościami pielęgnacyjnymi. Do wyboru mamy tu płyny i olejki do kąpieli, żele pod prysznic, peelingi, pudry kosmetyczne i sole lecznicze. Oddzielną grupę produktów do oczyszczania ciała stanowią też emolienty.

Płyny do kąpieli

Płyn do kąpieli to zdecydowanie najbardziej popularny kosmetyk stosowany do kąpieli. Kremowy płyn zamienia się w wannie w delikatną i pachnącą pianę posiadającą właściwości zmiękczające naskórek. Zapewnia ona łagodne oczyszczanie, nawilżanie i ochronę skóry dzięki neutralnemu pH. Jej dodatkową zaletą jest pozostawiony na skórze subtelny zapach. Niewielka ilość płynu dodana do kąpieli (zwłaszcza przyjemnie ciepłej) może dawać uczucie odprężenia i relaksu, poprawiać mikrokrążenie, nawilżać i uelastyczniać naskórek, a także łagodzić istniejące stany zapalne. Taka kąpiel nie powinna trwać jednak dłużej niż 20 minut. W tego rodzaju kosmetykach najlepiej jest szukać składników naturalnych: np. oleju kokosowego (wykazuje działanie nawilżające i wspomaga leczenie różnego rodzaju problemów skórnych), czy też oleju arganowego (przedłuża młodość skóry, nawilża ją i odżywia).

Olejki zapachowe do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych pomaga nam rozluźnić się. Pobudza ukrwienie skóry, a dzięki wyjątkowym właściwościom wygładza ją i nawilża. W zależności od składników, pojedyncze olejki do kąpieli (lub całe ich zestawy) mogą posiadać właściwości aromaterapeutyczne. W sprzedaży dostępne są preparaty wzbogacone szerokim wachlarzem kompozycji zapachowych, które w odmienny sposób wpływają na przeznaczenie danego kosmetyku. Mogą mieć one działanie pobudzające (np. owoce cytrusowe) lub kojące zmysły (np. zioła). Reasumując, kąpiel w olejku napawa optymizmem i dodaje energii lub relaksuje i wycisza. Olejek do kąpieli posiada ponadto doskonałe właściwości pielęgnacyjne: zmiękcza i wygładza skórę, łagodzi ewentualne podrażnienia i pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Łagodzi napięcia mięśniowe, usuwa zmęczenie i ociężałość, odpręża i poprawia nastrój. Przywraca harmonię ciała i zmysłów.

Olejki do kąpieli dostępne są również w formie kapsułek żelatynowych (np. kapsułki z zawartością oleju wiesiołkowego czy ekstraktu z drzewa herbacianego), które umożliwiają wygodną aplikację produktu. Do standardowej wielkości wanny napełnionej ciepłą wodą (w zależności od potrzeb i pożądanej intensywności zapachu) należy wrzucić od jednej do trzech sztuk kapsułek, a następnie zamieszać wodę do całkowitego ich rozpuszczenia. Taka kąpiel w olejku, oprócz działania leczniczego, otula także cudownym aromatem.

Żele pod prysznic

Żele pod prysznic delikatnie myją ciało, przywracając skórze naturalną równowagę, zmiękczają i dają uczucie świeżości. Zawierają w swoich składach m.in. glicerynę, odpowiadającą za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Nowoczesne preparaty oczyszczają ciało, nie wysuszając przy tym skóry. Nowością na rynku kosmetyków drogeryjnych i apteczanych są prodkty naturalne i organiczne ze składnikami bioaktywnymi, odpowiednie dla wegetarian i wegan.

Kosmetyki do mycia ciała pod prysznicem, oprócz postaci żelu, mogą mieć również formę olejku. Olejki posiadają na ogół bogatsze formuły niż żele, łagodzą i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zawarte w nich lipidy zmniejszają uczucie ściągnięcia, odtwarzają i zwiększają barierę ochronną naskórka. Nadają sie nawet do najbardziej wrażliwej skóry ciała.

Peelingi

Peeling delikatnie myje i masuje, przygotowując skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, pobudza krążenie, dotleniając komórki skóry, przywraca skórze naturalną gładkość, miękkość i elastyczność. Peelingi zawierają najczęściej następujące składniki: sól morską (usuwa martwy naskórek oraz wygładza skórę), cukier trzcinowy (łagodnie złuszcza i nawilża), ekstrakt z aloesu (koi, zmiękcza i nawilża), olejek ze słodkich migdałów (chroni i zmiękcza), czy witaminę E (naturalny antyoksydant). Apetyczny zapach kosmetyku sprawia, że masaż skóry staje się przyjemnością, a efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. Peelingów używamy nanosząc je na skórę i delikatnie masując, po czym spłukujemy wodą.

Pudry i sole do kąpieli (kosmetyczna, lecznicza)

Aromatyczna sól do kąpieli myje i pielęgnuje, pozostawia skórę świeżą, gładką i aksamitną w dotyku. Jest najczęściej mieszanką naturalnych składników, które wspólnie tworzą kompozycję o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Może być stosowana tradycyjnie do kąpieli lub jako peeling, poprzez połączenie z dowolnie wybranym olejkiem bazowym. Kąpiele w soli organicznej odżywiają skórę, koją nerwy, wzmacniają odporność, poprawiają zdrowie układu oddechowego, relaksują mięśnie i działają przeciwbólowo. Sól do kąpieli doskonale wygładza i odpręża. Wspomaga proces oczyszczania i poprawia mikrokrążenie. Typowo lecznicze sole do kąpieli bogate są w mikro i makroelementy: np. magnez, potas, cynk, jod, wapń, żelazo. Zarówno sole kosmetyczne, jak i sole lecznicze należy rozpuścić w wannie z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać około 15-20 minut, po czym należy spłukać ciało wodą.

Mydła w kostce (naturalne)

Najbardziej popularnym mydłem naturalnym jest tradycyjne, ręcznie robione mydło aleppo, zwane niekiedy "mydłem doskonałym". Zawiera ono w składzie witaminy A i E, fitosterole roślinne oraz substancje odżywcze. Mydło polecane jest dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, trądzik, łupież, różnego rodzaju swędzenia i pieczenia. Dedykowane jest głównie osobom o wrażliwej skórze (w tym dzieciom). Może być ono stosowane do codziennego mycia ciała, jako szampon do włosów, maska oczyszczająco-odżywcza na twarz oraz środek piorący. Produkt posiada właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne – olejek laurowy działa antyseptycznie, oczyszczająco i antybakteryjnie, oliwa z oliwek nawilża i łagodzi podrażnienia. Co więcej, współczesne mydło aleppo może być wzbogacone dodatkowymi składnikami roślinnymi, np. ekstraktem z jaśminu, szafranu albo granatu.

W sprzedaży dostępne są również naturalne mydła o ciekawych, oryginalnych kompozycjach zapachowych. Są to kosmetyki pielęgnujące oparte na kompozycji najwyższej jakości olejów roślinnych, w tym oliwy z oliwek, olejku ze słodkich migdałów i masła shea.

Mydła ziołowe

Klejnym rodzajem kosmetyku do kąpieli lub pod prysznic jest mydło ziołowe. Posiada ono postać gęstego żelu i nazywane jest potocznie “czarnym mydłem”. Savon Noir to w 100% naturalne, roślinne mydło z czarnych oliwek i oliwy z oliwek, które ma właściwości detoksykujące, złuszczające, odżywcze, dotleniające i nawilżające. Mydło przeznaczone jest do pielęgnacji zarówno całego ciała, jak i włosów. Cenione jest na całym świecie za swoje walory pielęgnacyjne: rozpuszcza obumarły naskórek, głęboko oczyszcza i nawilża, reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza rozszerzone pory. Polecane jest osobom z problemami skórnymi takimi jak łojotok, egzema czy łuszczyca. Można je stosować jako żel pod prysznic i szampon do włosów, ale także jako peeling enzymatyczny raz w tygodniu lub częściej.

Emolienty

Emolienty to preparaty długotrwale natłuszczające skórę. Wytwarzają na jej powierzchni warstwę umożliwiającą zatrzymanie nawilżenia, która reguluje procesy odnowy naskórka, zmniejszając jego nadmierne łuszczenie, uzupełnia deficyty lipidów w cemencie międzykomórkowym, wzmacniając i zapewniając prawidłową fizjologiczną spoistość naskórka, posiada właściwości kojące i przeciwświądowe. Emolienty nadają skórze zdrowy wygląd, wchłaniają wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra jest nieprzerwanie nawilżana. Najczęściej zawierają one w składzie następujące składniki: olej konopny, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej canola, witaminę E, prowitaminę B5, masło shea, glicerynę. Preparaty zawierające emolienty stosowane są u osób z uszkodzoną barierą naskórkową, czyli funkcją pozwalającą zatrzymać w skórze wszystkie cenne dla niej składniki (głównie wodę). Dodatkowo chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż kosmetyki do kąpieli i pod prysznic są kupowane na bieżąco przez każdego z nas i używane z dużą częstotliwością, producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach dotyczących składów i właściwości. Warto jednak zastanowić się chwilę, co dla nas jest najważniejsze w danym produkcie i jakie ma ono spełniać zadanie, a na pewno dokonamy trafnego wyboru.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl