Jak nie uzależnić się od telefonu komórkowego? - portal DOZ.pl
Jak nie uzależnić się od telefonu komórkowego?
Katarzyna Redmerska

Jak nie uzależnić się od telefonu komórkowego?

Według aktualnych danych Eurostatu - telefon komórkowy posiada 88% Polaków. Z tego „komunikacyjnego narzędzia” korzystają niemal wszyscy - od przedszkolaków po seniorów. Wraz z dostępnością telefonu pojawiły się nowe zachowania w codziennym życiu, a także nowy sposób komunikowania się. Zaobserwować można również nasilony kontakt z telefonem jako takim (rozmawiamy coraz częściej nie tylko w celu przekazania informacji, ale dla zwykłej przyjemności). Więź, jaka łączy użytkownika z aparatem komórkowym przypomina obecnie coś na kształt związku emocjonalnego z osobą - pojawił się nowy rodzaj uzależnienia zwany fonoholizmem.

Komórka - symbol statusu

Używanie telefonu komórkowego doprowadziło do zmian w sferze społecznej. Nie tylko pojawiły się nowe wzorce, ale również symbole statusu. Posiadanie aparatu najnowszej generacji (bardzo drogiego, z licznymi nowinkami technologicznymi), oznacza bycie modnym i nowoczesnym. Częste odbieranie telefonu, prowadzenie długich i licznych rozmów w miejscach publicznych (na oczach innych osób) ma świadczyć o szerokim gronie przyjaciół oraz o tym, że jest się potrzebnym wielu osobom.

Komórka to obecnie narzędzie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Jak bardzo ów telefon stał się nam niezbędny, uświadamiamy sobie w chwili, gdy korzystanie z niego staje się niemożliwe. Tak naprawdę każdy z nas w większym bądź mniejszym stopniu jest uzależniony od telefonu komórkowego - o fonoholizmie decyduje aspekt ilościowy, określający czas, jaki przeznacza się na korzystanie z tego urządzenia.

Fonoholizm - nowy rodzaj uzależnienia

Coraz więcej osób (głównie młodych) uzależnia się od telefonu komórkowego, nie wyobrażając sobie życia bez niego. Badania jakie przeprowadzono w gdyńskich szkołach wykazały, że 95% uczniów kilkadziesiąt razy dziennie używa smatrfona - połowa z badanych ma objawy uzależnia, a co dziesiąty skarży się, że z powodu komórki ma kłopoty ze wzrokiem, nie dojada i nie dosypia.

Im więcej opcji ma telefon komórkowy, tym łatwiej jest się od niego uzależnić.

Obecnie w telefonie można oglądać telewizję, słuchać muzyki, łączyć się z internetem - jest to bardzo wygodne, ale zarazem i bardzo niebezpieczne.

Uzależnienie od telefonu komórkowego nie zostało w Polsce zdiagnozowane, nie oznacza to jednak, że problemu nie ma.

Polecane dla Ciebie

Objawy uzależnienia od telefonu komórkowego:

 • przywiązywanie dużej wagi do posiadania telefonu
 • traktowanie telefonu, jako najważniejszego narzędzia codziennego kontaktu z innymi
 • rzadkie rozstawanie się z telefonem, choćby na chwilę
 • odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z kimś
 • uczucie dyskomfortu (zły nastrój, niepokój, ataki paniki) w sytuacji, gdy nie ma się do dyspozycji naładowanego aparatu
 • maskowanie lęków i zaprzeczanie istnieniu problemu

Fonoholizm rozróżnia także rodzaje uzależnień:

Uzależnienie od sms’ów - odczuwanie nieodpartej potrzeby nieustannego otrzymywania i wysyłania wiadomości tekstowych (na kciuku pojawia się odcisk, a klawiatura aparatu jest mocno zniszczona).

Uzależnienie od nowych modeli - nabywanie coraz to nowych aparatów komórkowych, wyposażonych w liczne funkcje (zdolność wydania na takie urządzenie wielkiej sumy).

„Komórkowi ekshibicjoniści” - przy wyborze szczególne kierowanie się kolorem, stylistyką oraz ceną. Pokazywanie innym, jakie to ma się wyjątkowe urządzenie. Ponadto głośne rozmawianie przez telefon, pozwalanie, aby długo dzwonił, żeby wszyscy obecni go usłyszeli.

SWT - syndrom włączonego telefonu (obawa przed wyłączeniem aparatu, noszenie zapasowej baterii).

Gracze - nadmierne zainteresowanie grami znajdującymi się w telefonie.

Skutki fonoholizmu - jak zapobiegać uzależnieniu?

To czy telefon komórkowy rzeczywiście może stać się nałogiem, pozostaje niejasne dla wielu specjalistów. Zdaniem ekspertów wszystko zależy, czy i w jakim stopniu zakłóca życie rodzinne oraz zawodowe - w niektórych przypadkach ograniczy się do zignorowania przyjaciela, w którego towarzystwie wyśle się „ważnego” sms’a. W innym może jednak skutkować zupełnym odwróceniem uwagi od rozmówcy w celu sprawdzenia maila bądź stresu wynikającego z potrzeby ciągłego pozostawania w kontakcie ze światem.

Efektem uzależnienia od telefonu jest stopniowe wycofywanie się z relacji ze światem, spędzanie dużych ilości czasu samotnie. Nadmierne koncentrowanie się na wysyłaniu sms’ów, grach interaktywnych, co skutkuje oderwaniem się od rzeczywistego świata. Ponadto zanik zainteresowań (np. rezygnacja z uprawianego do tej pory sportu), gwałtowne wahania nastroju, problemy ze snem i odżywianiem, nadużywanie leków, kłopoty z bliskimi i problemy w życiu zawodowym.

W związku z tym, że fonoholizm jest nowym uzależnieniem, nie ma wielu patologii rozpoznawanych i analizowanych - badania przeprowadzane w dziedzinie leczenia i zapobiegania są rozwinięte w niewielkim stopniu.

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, program terapii przewiduje pogłębioną pracę nad problemami, które stanowią rzeczywistą przyczynę uzależnienia.

W myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć - nad uzależnieniem od telefonu należy zapanować, ucząc się korzystać z niego w inny sposób.

 1. Posługiwać się telefonem rzadziej (ograniczając skutki psychologiczne)
 2. Rozmyślnie zostawiać go poza zasięgiem wzroku, zapominać o nim, chować go i nie myśleć o nim, chociaż przez kilka godzin.
 3. Powstrzymywać się od telefonowania (poza przypadkami rzeczywistej konieczności).
 4. Zostawiać telefon celowo w domu i próbować zapanować nad niepokojem, jaki ogarnia z chwilą zamknięcia drzwi.

Problem uzależnienia od telefonu komórkowego jest problemem rozwojowym, czyli takim, który będzie narastał. Jedynym sposobem na ten nałóg jest umiar - traktujmy telefon, jako dodatek, a nie wartość nadrzędną. 

Źródła: narkotyki.pl, poradniasocrates.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Marihuana – skutki palenia i wpływ na zdrowie. Marihuana a THC i CBD

  Zastanawiasz się, jakie są efekty zażywania marihuany, czy to narkotyk, czy uzależnia? Czy jest szkodliwa lub ma skutki uboczne? Jak długo działa? Jakie są skutki długotrwałego palenia? Jaki ma wpływ na płodność? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. 

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych – wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Biofeedback – na czym polega? Zastosowanie u dzieci i u dorosłych. Trening biofeedback – efekty

  Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) to nieinwazyjna metoda terapii polegająca na monitorowaniu przez specjalne urządzenie zmian fizjologicznych organizmu. Ma to na celu lepsze rozpoznawanie wpływu myśli i uczuć na fizjologię, dzięki czemu pacjent może nauczyć się kontrolować te funkcje organizmu, nad którymi w normalnych warunkach nie można panować (fale mózgowe czy napięcie mięśni). Biofeedback jest wykorzystywany w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi, depresją, nadpobudliwością, padaczką, zaburzeniami autystycznymi czy niską odpornością na stres.

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Dlaczego autyzm częściej stwierdza się u chłopców niż u dziewczynek? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi

  Zaburzenie ze spektrum autyzmu częściej stwierdza się u chłopców niż u dziewcząt. Nadal nie jest w pełni jasne, dlaczego tak się dzieje. Istnieje kilka hipotez na ten temat, jedną z nich jest istnienie tzw. kobiecego efektu ochronnego. Czy ta teoria jest aktualna? Na czym on polega? 

 • Co to jest social jet lag? Jak zaburzenia naturalnego rytmu dobowego wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

  Badania sugerują, że tendencja do regularnego snu w ciągu tygodnia i nagła zmiana tego wzorca w weekendy jest niekorzystna dla zdrowia i niesie za sobą przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko nowotworów, depresji, chorób serca i schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca. Czym jest chronotyp i co ma wspólnego z naszym samopoczuciem? Jak uporać się z tzw. społecznym jet lagiem?

 • THC a zdrowie – dlaczego tetrahydrokannabinol jest niebezpieczny?

  THC, czyli tetrahydrokannabinol, to najpopularniejszy składnik konopi znany niemalże na całym świecie. Jego popularność sprawiła, ze jest równocześnie najlepiej przebadaną substancją zawartą w tej rodzinie roślin. Opinia publiczna łączy THC z właściwościami psychoaktywnymi i uzależniającymi. Co to jest THC? Jak wpływa na organizm? Test na THC co warto wiedzieć? Jak przebiega oczyszczanie organizmu z THC? Podpowiadamy. 

 • Kannabinoidy – czym są i jak działają? Jaki mają wpływ na zdrowie?

  Kannabinoidy to niezwykle intensywnie badana grupa składników pochodzenia roślinnego. Ogromne pieniądze kierowane ze źródeł państwowych oraz komercyjnych powodują, że wiemy o tych składnikach coraz więcej. Kto z nas nie słyszał o marihuanie lub olejku CBD? To najpopularniejsze produkty, które zawierają kannabinoidy. Jest ich jednak na rynku zdecydowanie więcej.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij