Jak nie uzależnić się od telefonu komórkowego?
Katarzyna Redmerska

Jak nie uzależnić się od telefonu komórkowego?

Według aktualnych danych Eurostatu - telefon komórkowy posiada 88% Polaków. Z tego „komunikacyjnego narzędzia” korzystają niemal wszyscy - od przedszkolaków po seniorów. Wraz z dostępnością telefonu pojawiły się nowe zachowania w codziennym życiu, a także nowy sposób komunikowania się. Zaobserwować można również nasilony kontakt z telefonem jako takim (rozmawiamy coraz częściej nie tylko w celu przekazania informacji, ale dla zwykłej przyjemności). Więź, jaka łączy użytkownika z aparatem komórkowym przypomina obecnie coś na kształt związku emocjonalnego z osobą - pojawił się nowy rodzaj uzależnienia zwany fonoholizmem.

Komórka - symbol statusu

Używanie telefonu komórkowego doprowadziło do zmian w sferze społecznej. Nie tylko pojawiły się nowe wzorce, ale również symbole statusu. Posiadanie aparatu najnowszej generacji (bardzo drogiego, z licznymi nowinkami technologicznymi), oznacza bycie modnym i nowoczesnym. Częste odbieranie telefonu, prowadzenie długich i licznych rozmów w miejscach publicznych (na oczach innych osób) ma świadczyć o szerokim gronie przyjaciół oraz o tym, że jest się potrzebnym wielu osobom.

Komórka to obecnie narzędzie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Jak bardzo ów telefon stał się nam niezbędny, uświadamiamy sobie w chwili, gdy korzystanie z niego staje się niemożliwe. Tak naprawdę każdy z nas w większym bądź mniejszym stopniu jest uzależniony od telefonu komórkowego - o fonoholizmie decyduje aspekt ilościowy, określający czas, jaki przeznacza się na korzystanie z tego urządzenia.

Fonoholizm - nowy rodzaj uzależnienia

Coraz więcej osób (głównie młodych) uzależnia się od telefonu komórkowego, nie wyobrażając sobie życia bez niego. Badania jakie przeprowadzono w gdyńskich szkołach wykazały, że 95% uczniów kilkadziesiąt razy dziennie używa smatrfona - połowa z badanych ma objawy uzależnia, a co dziesiąty skarży się, że z powodu komórki ma kłopoty ze wzrokiem, nie dojada i nie dosypia.

Im więcej opcji ma telefon komórkowy, tym łatwiej jest się od niego uzależnić.

Obecnie w telefonie można oglądać telewizję, słuchać muzyki, łączyć się z internetem - jest to bardzo wygodne, ale zarazem i bardzo niebezpieczne.

Uzależnienie od telefonu komórkowego nie zostało w Polsce zdiagnozowane, nie oznacza to jednak, że problemu nie ma.

Polecane dla Ciebie

Objawy uzależnienia od telefonu komórkowego:

 • przywiązywanie dużej wagi do posiadania telefonu
 • traktowanie telefonu, jako najważniejszego narzędzia codziennego kontaktu z innymi
 • rzadkie rozstawanie się z telefonem, choćby na chwilę
 • odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z kimś
 • uczucie dyskomfortu (zły nastrój, niepokój, ataki paniki) w sytuacji, gdy nie ma się do dyspozycji naładowanego aparatu
 • maskowanie lęków i zaprzeczanie istnieniu problemu

Fonoholizm rozróżnia także rodzaje uzależnień:

Uzależnienie od sms’ów - odczuwanie nieodpartej potrzeby nieustannego otrzymywania i wysyłania wiadomości tekstowych (na kciuku pojawia się odcisk, a klawiatura aparatu jest mocno zniszczona).

Uzależnienie od nowych modeli - nabywanie coraz to nowych aparatów komórkowych, wyposażonych w liczne funkcje (zdolność wydania na takie urządzenie wielkiej sumy).

„Komórkowi ekshibicjoniści” - przy wyborze szczególne kierowanie się kolorem, stylistyką oraz ceną. Pokazywanie innym, jakie to ma się wyjątkowe urządzenie. Ponadto głośne rozmawianie przez telefon, pozwalanie, aby długo dzwonił, żeby wszyscy obecni go usłyszeli.

SWT - syndrom włączonego telefonu (obawa przed wyłączeniem aparatu, noszenie zapasowej baterii).

Gracze - nadmierne zainteresowanie grami znajdującymi się w telefonie.

Skutki fonoholizmu - jak zapobiegać uzależnieniu?

To czy telefon komórkowy rzeczywiście może stać się nałogiem, pozostaje niejasne dla wielu specjalistów. Zdaniem ekspertów wszystko zależy, czy i w jakim stopniu zakłóca życie rodzinne oraz zawodowe - w niektórych przypadkach ograniczy się do zignorowania przyjaciela, w którego towarzystwie wyśle się „ważnego” sms’a. W innym może jednak skutkować zupełnym odwróceniem uwagi od rozmówcy w celu sprawdzenia maila bądź stresu wynikającego z potrzeby ciągłego pozostawania w kontakcie ze światem.

Efektem uzależnienia od telefonu jest stopniowe wycofywanie się z relacji ze światem, spędzanie dużych ilości czasu samotnie. Nadmierne koncentrowanie się na wysyłaniu sms’ów, grach interaktywnych, co skutkuje oderwaniem się od rzeczywistego świata. Ponadto zanik zainteresowań (np. rezygnacja z uprawianego do tej pory sportu), gwałtowne wahania nastroju, problemy ze snem i odżywianiem, nadużywanie leków, kłopoty z bliskimi i problemy w życiu zawodowym.

W związku z tym, że fonoholizm jest nowym uzależnieniem, nie ma wielu patologii rozpoznawanych i analizowanych - badania przeprowadzane w dziedzinie leczenia i zapobiegania są rozwinięte w niewielkim stopniu.

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, program terapii przewiduje pogłębioną pracę nad problemami, które stanowią rzeczywistą przyczynę uzależnienia.

W myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć - nad uzależnieniem od telefonu należy zapanować, ucząc się korzystać z niego w inny sposób.

 1. Posługiwać się telefonem rzadziej (ograniczając skutki psychologiczne)
 2. Rozmyślnie zostawiać go poza zasięgiem wzroku, zapominać o nim, chować go i nie myśleć o nim, chociaż przez kilka godzin.
 3. Powstrzymywać się od telefonowania (poza przypadkami rzeczywistej konieczności).
 4. Zostawiać telefon celowo w domu i próbować zapanować nad niepokojem, jaki ogarnia z chwilą zamknięcia drzwi.

Problem uzależnienia od telefonu komórkowego jest problemem rozwojowym, czyli takim, który będzie narastał. Jedynym sposobem na ten nałóg jest umiar - traktujmy telefon, jako dodatek, a nie wartość nadrzędną. 

Źródła: narkotyki.pl, poradniasocrates.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij