Leczenie nowotworów pozostanie nielimitowane
Katarzyna Szulik

Leczenie nowotworów pozostanie nielimitowane

Resort zdrowia planuje wprowadzenie zmian w pakiecie onkologicznym, które przewidują między innymi uchylenie przepisu o bezlimitowym rozliczaniu świadczeń w jego ramach. Ta zapowiedź wywołała obawy wśród pacjentów, jednak resort uspokaja, że zmiany nie obejmą pacjentów onkologicznych z kartą DiLO.

Planowane zmiany mają skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych, w czym, poprzez ujednolicenie przepisów, miałoby pomóc uchylenie zapisu o świadczeniach bezlimitowych. Chodzi o to, żeby wszystkie przepisy tego typu były wprowadzane za pośrednictwem takich samych aktów prawnych, na przykład zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedstawiciele resortu zdrowia przekonują, że świadczenia onkologiczne udzielane w ramach karty DiLO mogą być rozliczane tak samo, jak porody i leczenie neonatologiczne i nie ma mowy o ograniczaniu pomocy dla pacjentów, którzy jej potrzebują.

Czy limity znikną?

Do zapowiedzi usunięcia zapisu o bezlimitowym leczeniu sceptycznie odnosi się Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia z ramienia PO, za którego kadencji wprowadzano pakiet onkologiczny. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podkreśla, że umieścił ten zapis w ustawie właśnie po to, by żaden przedstawiciel Funduszu nie mógł ograniczyć finansowania onkologii. Zdaniem Arłukowicza, chęć likwidacji zapisu o bezlimitowym leczeniu oznacza dokładnie to, co sugeruje, czyli że terapie będą podlegać limitom, a placówki nie otrzymają pieniędzy za leczenie wszystkich pacjentów. Obawy onkologów i pacjentów budzi właśnie fakt, że ten zapis może być pretekstem do poszukiwania oszczędności w ochronie zdrowia.

Co jeszcze znalazło się w nowelizacji?

Inna zmiana w nowelizacji zakłada rezygnację ze wskaźnika rozpoznawania nowotworów. Do tej pory, jeśli jego minimalna wartość była przekroczona, lekarz POZ mógł wystawić kartę DiLO tylko po ukończeniu szkolenia z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów. To ograniczenie miało zapobiec wydawaniu zbyt wielu kart szybkiego leczenia, jednak zdaniem władz obecnego resortu zdrowia praktyka pokazała, że lekarze rodzinni nie nadużywają tego prawa.

Poza wspomnianą zmianą, projekt przewiduje także złagodzenie zasady zwoływania konsyliów lekarskich, co ma być reakcją na postulaty płynące ze środowiska ekspertów i świadczeniodawców.

Polecane dla Ciebie

Kolejki są krótsze, ale przełomu brak

Zmiany mają ulepszyć funkcjonowanie pakietu onkologicznego, którego ocena po około roku funkcjonowania nie jest jednoznaczna. Fundacja Watch Health Care przyjrzała się, w jaki sposób jego wprowadzenie wpłynęło na długość kolejek. Okazało się, że w styczniu 2016 roku chorzy z zieloną kartą czekali na refundowane usługi onkologiczne koło 2,4 tygodnia, podczas gdy pacjenci bez niej pięć tygodni. Krótszy jest także okres oczekiwania na operację, który w przypadku raka piersi wynosi 3,1 miesiąca dla pacjentki z kartą i 6 miesięcy dla pacjentki leczącej się standardową ścieżką. Nie można więc zaprzeczyć, że karta DiLO pomaga skrócić czas leczenia i diagnostyki, jednak nie gwarantuje zmieszczenia się w ustalonym odgórnie, dziewięciotygodniowym okresie przewidzianym na diagnostykę.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” onkolog Jacek Jassem uważa, że krótki czas obowiązywania pakietu nie pozwala rzetelnie ocenić jego skutków. W jego opinii wielu pacjentów nie może skorzystać z dobrodziejstw pakietu ze względów wyłącznie formalnych, natomiast Ci, którym się udało, nie mogą liczyć na pomoc już po operacji, gdy konieczne są badania kontrolne lub dalsze terapie, ponieważ ich karta nie obejmuje.

Do tej pory wydano 270 tysięcy kart DiLO, z czego 80 tys. wypisali lekarze pierwszego kontaktu. Zapowiedziana przez resort nowelizacja ma zacząć obowiązywać od października.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij