Który kraj konsumuje najwięcej kalorii?
Zakochani w tłustej kuchni i piwie Czesi jedzą mniej od Polaków czy Norwegów — wynika z raportu OECD badającego spożycie kalorii w poszczególnych krajach zrzeszonych w organizacji. Wyniki nie zaskakują — wszyscy zjadamy coraz więcej, a w krajach wysoko rozwiniętych spożycie kalorii przekracza normy niemal dwukrotnie.
Przeciętny mężczyzna powinien przyjmować około 2500 kalorii dziennie, natomiast kobieta około 2000 kalorii. Nie jest niespodzianką, że zdecydowanie najwięcej jedzą mieszkańcy Ameryki Północnej — USA uplasowało się na drugim miejscu na świecie pod tym względem. Miejsce pierwsze, z wynikiem 3769 kalorii per capita zajęła... Austria. Na trzecie miejsce trafiła Turcja, a na czwarte — Belgia.
Najniższe spożycie kalorii dotyczy krajów Azji południowej i południowo-wschodniej, w tym Indii oraz Tajlandii. Różnice między poszczególnymi krajami świetnie pokazuje infografika, na której Ameryka Północna i Europa są ogniskami zapalnymi otyłości. Problem dotyczy również Norwegii, ale spożycie kalorii jest bliższe normie między innymi w Hiszpanii i Czechach.
Spożycie kalorii na świecie
W raporcie znalazł się również wykres pokazujący wzrost spożycia kalorii w różnych częściach świata na przestrzeni 50 lat, od 1961 do 2011 roku. Najmniejszą różnicę, przy stosunkowo wysokim spożyciu, zanotowały Irlandia oraz Wielka Brytania, natomiast największy skok, z około 2600 do 3500 kalorii — Ameryka Północna. W państwach Europy Wschodniej, w tym w Polsce, spożycie kalorii wzrosło z około 3000 do blisko 3500 tys, co również plasuje nas w gronie liderów otyłości.
Spożycie kalorii na świecie na przestrzeni 50 lat (1961-2011)
Źródło: raport Health At Glance 2015, grafiki: Recoverybrands.com