Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie
Michał Posmykiewicz

Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie

Uchyłki jelita grubego można podzielić na dwa rodzaje: nabyte i wrodzone. Nabyte uchyłki jelita grubego są drobnymi przepuklinami błony śluzowej przez błonę mięśniową okrężnicy, występują najczęściej w esicy, nigdy nie można spotkać ich w odbytnicy, obecne są aż u 1/3 populacji i pojawiają się głównie po 60 roku życia. Uchyłki wrodzone to uwypuklenia wszystkich warstw ściany jelita, występują głównie w kątnicy, są małe, pojedyncze i zwykle nie mają znaczenia klinicznego.

Objawy

Uchyłki bardzo często nie dają żadnych dolegliwości i są wykrywane przypadkowo w czasie wykonywania badań obrazowych jelita grubego z innego powodu, taką bezobjawową postać choroby nazywa się uchyłkowatością okrężnicy. W postaci objawowej (choroba uchyłkowa okrężnicy) pojawia się ból w dolnym lewym kwadrancie brzucha i zmiana rytmu wypróżnień: zaparcie naprzemiennie z biegunką albo wzdęcie brzucha i zaparcie. Czasami objawy przypominają niedrożność jelit - pojawia się przemijające zatrzymanie gazów i wypróżnień.

Powikłania

 • Ostre zapalenie uchyłków

Niestety zdarza się, że w przebiegu choroby dochodzi do powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest ostre zapalenie uchyłków. Zazwyczaj zapalenie zaczyna się w jednym uchyłku i zaczyna szerzyć się na następne. Pacjent odczuwa silny ból brzucha, pojawia się gorączka, zaś w badaniu fizykalnym stwierdza się w czasie badania palpacyjnego brzucha guz oraz dodatnie objawy otrzewnowe. Leczenie polega na leżeniu w łóżku, ścisłej diecie, podawaniu dożylnie płynów oraz antybiotyków.

Inne powikłania to:

 • perforacja uchyłka,
 • niedrożność jelita,
 • ropień śródbrzuszy.

Te powikłania wymagają interwencji chirurgicznej.

Może zdarzyć się też krwotok z uchyłka  - zwykle ustępuje samoistnie, czasami wymaga zahamowania metodami endoskopowymi, bardzo rzadko potrzebny jest zabieg operacyjny.

Jak zatem postawić rozpoznanie?

Podstawą rozpoznania jest wykonanie badań obrazowych: kontrastowego wlewu doodbytniczego lub kolonoskopii (przeciwwskazane w ostrym zapaleniu uchyłków ). Czasami wykonuje się też tomografię komputerową brzucha i miednicy mniejszej, w której można stwierdzić pogrubienie ściany jelita grubego.

Jak wygląda leczenie niepowikłanych uchyłków jelita grubego?

Przede wszystkim należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, który będzie pobudzał perystaltykę jelit i dzięki temu powinien skutecznie zmniejszać zaparcia. Ponadto zaleca się okresowe podawania rifaksyminy (rodzaj antybiotyku), co powoduje poprawę objawową i zmniejsza częstość powikłań. Czasami stosuje się też leki rozkurczowe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otyłość – co ją powoduje i jak z nią walczyć?

  Otyłość to choroba, której częstotliwość występowania przybiera aktualnie rozmiar epidemii. Bezpośrednio wiąże się ją z problemami natury nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jej obecność pogarsza m.in. stopie wyrównania jednostek takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze krwi, zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz sprzyja kłopotom w zajściu w ciążę. Właściwe jej diagnozowanie oraz prowadzenie pozwalają na powrót do pełni sił. Czym jest otyłość? Z jakimi problemami się ją wiąże? Jak ją diagnozować oraz leczyć? Dowiedz się wszystkiego z poniższego artykułu. 

 • Nerwobóle – skąd się biorą i jakie są ich rodzaje? Jak leczy się neuralgie?

  Neuralgia to zespół bólowy, w przebiegu którego występują nawracające ataki silnego, rwącego, promieniującego bólu, który może dotyczyć różnych części ciała. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest podrażnienie konkretnego nerwu. Wyróżnia się nerwobóle samoistne oraz objawowe, czyli spowodowane procesem chorobowym. Jakie rodzaje nerwobóli występują najczęściej? Jak leczy się neuralgie?  

 • Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki. Jak się jej pozbyć?

  Ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej otyłość dzieli się na postać uogólnioną, brzuszną oraz pośladkowo-udową.  Z punktu widzenia zdrowotnego najgroźniejszą wydaje się być otyłość brzuszna. Jakie są jej przyczyny? Jak ją rozpoznać i leczyć?  Podpowiadamy. 

 • Czym są priony? Jakie choroby wywołują i jak się je leczy?

  Choroby prionowe dotykają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są wywoływane przez nieprawidłowo sfałdowane białka transmisyjne – akumulacja odbiegających od normy protein może powodować wiele dotkliwych objawów, które z czasem prowadzą do śmierci. Jakie są rodzaje chorób prionowych? Czy jest sposób, aby im zapobiec?

 • Borelioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie choroby z Lyme

  Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, której przyczyną jest bakteria o nazwie Borellia burgdorferi. Zakażenie dotyczy wielu układów i jest trudne do rozpoznania. Objawy boreliozy są nieswoiste i zmienne w zależności od postaci choroby. Mogą obejmować rumień wędrujący (jest to jedyny charakterystyczny symptom choroby z Lyme), bóle stawów, znaczne osłabienie, bóle głowy, a gdy schorzenie nie jest odpowiednio wcześnie wykryte mogą wystąpić: niedowłady, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją, otępienie. Sprawdź, jakie badania wykonać, gdy podejrzewasz u siebie boreliozę?

 • Trwają prace nad szczepionką przeciwmiażdżycową. Czy dzięki niej uda się skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL?

  Polsko–irański zespół pod kierownictwem prof. Marcina Banacha pracuje nad szczepionką przeciw miażdżycy. Podanie podstawowej dawki i dwóch lub trzech przypominających ma na stałe obniżać poziom „złego” cholesterolu w organizmie.

 • Neuroborelioza – czym się charakteryzuje? Jakie są objawy neurologiczne boreliozy?

  Neuroborelioza to postać boreliozy (choroby z Lyme), w której dochodzi do powstania zmian w strukturach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jeżeli objawy utrzymują się poniżej sześciu miesięcy, mówimy o wczesnej fazie, natomiast jeśli trwają powyżej pół roku – o późnym stadium choroby. Symptomy neuroboreliozy mogą być rozmaite i obejmować m.in. porażenie nerwów czaszkowych, zapalenie korzeni nerwowych, limfocytarne zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, niedowłady, mioklonie, zapalenie naczyń mózgu. Jak zdiagnozować neuroboreliozę i jak wygląda jej leczenie?

 • Mielopatia – przyczyny, objawy i leczenie mielopatii szyjnej i piersiowej

  Mielopatia to zespół objawów, które pojawiają się na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego. Najczęstszą jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe obejmujące kręgosłup szyjny, piersiowy bądź lędźwiowy. Rzadziej mielopatia jest spowodowana tępym urazem, stanem zapalnym czy nowotworami. Jakie są objawy mielopatii szyjnej i piersiowej? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij