Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie - portal DOZ.pl
Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie
Michał Posmykiewicz

Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie

Uchyłki jelita grubego można podzielić na dwa rodzaje: nabyte i wrodzone. Nabyte uchyłki jelita grubego są drobnymi przepuklinami błony śluzowej przez błonę mięśniową okrężnicy, występują najczęściej w esicy, nigdy nie można spotkać ich w odbytnicy, obecne są aż u 1/3 populacji i pojawiają się głównie po 60 roku życia. Uchyłki wrodzone to uwypuklenia wszystkich warstw ściany jelita, występują głównie w kątnicy, są małe, pojedyncze i zwykle nie mają znaczenia klinicznego.

Objawy

Uchyłki bardzo często nie dają żadnych dolegliwości i są wykrywane przypadkowo w czasie wykonywania badań obrazowych jelita grubego z innego powodu, taką bezobjawową postać choroby nazywa się uchyłkowatością okrężnicy. W postaci objawowej (choroba uchyłkowa okrężnicy) pojawia się ból w dolnym lewym kwadrancie brzucha i zmiana rytmu wypróżnień: zaparcie naprzemiennie z biegunką albo wzdęcie brzucha i zaparcie. Czasami objawy przypominają niedrożność jelit - pojawia się przemijające zatrzymanie gazów i wypróżnień.

Powikłania

 • Ostre zapalenie uchyłków

Niestety zdarza się, że w przebiegu choroby dochodzi do powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest ostre zapalenie uchyłków. Zazwyczaj zapalenie zaczyna się w jednym uchyłku i zaczyna szerzyć się na następne. Pacjent odczuwa silny ból brzucha, pojawia się gorączka, zaś w badaniu fizykalnym stwierdza się w czasie badania palpacyjnego brzucha guz oraz dodatnie objawy otrzewnowe. Leczenie polega na leżeniu w łóżku, ścisłej diecie, podawaniu dożylnie płynów oraz antybiotyków.

Inne powikłania to:

 • perforacja uchyłka,
 • niedrożność jelita,
 • ropień śródbrzuszy.

Te powikłania wymagają interwencji chirurgicznej.

Może zdarzyć się też krwotok z uchyłka  - zwykle ustępuje samoistnie, czasami wymaga zahamowania metodami endoskopowymi, bardzo rzadko potrzebny jest zabieg operacyjny.

Polecane dla Ciebie

Jak zatem postawić rozpoznanie?

Podstawą rozpoznania jest wykonanie badań obrazowych: kontrastowego wlewu doodbytniczego lub kolonoskopii (przeciwwskazane w ostrym zapaleniu uchyłków ). Czasami wykonuje się też tomografię komputerową brzucha i miednicy mniejszej, w której można stwierdzić pogrubienie ściany jelita grubego.

Jak wygląda leczenie niepowikłanych uchyłków jelita grubego?

Przede wszystkim należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, który będzie pobudzał perystaltykę jelit i dzięki temu powinien skutecznie zmniejszać zaparcia. Ponadto zaleca się okresowe podawania rifaksyminy (rodzaj antybiotyku), co powoduje poprawę objawową i zmniejsza częstość powikłań. Czasami stosuje się też leki rozkurczowe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij