
Uchyłki jelita grubego - objawy, rozpoznanie, leczenie
Objawy
Uchyłki bardzo często nie dają żadnych dolegliwości i są wykrywane przypadkowo w czasie wykonywania badań obrazowych jelita grubego z innego powodu, taką bezobjawową postać choroby nazywa się uchyłkowatością okrężnicy. W postaci objawowej (choroba uchyłkowa okrężnicy) pojawia się ból w dolnym lewym kwadrancie brzucha i zmiana rytmu wypróżnień: zaparcie naprzemiennie z biegunką albo wzdęcie brzucha i zaparcie. Czasami objawy przypominają niedrożność jelit - pojawia się przemijające zatrzymanie gazów i wypróżnień.
Powikłania
- Ostre zapalenie uchyłków
Niestety zdarza się, że w przebiegu choroby dochodzi do powikłań. Najczęstszym powikłaniem jest ostre zapalenie uchyłków. Zazwyczaj zapalenie zaczyna się w jednym uchyłku i zaczyna szerzyć się na następne. Pacjent odczuwa silny ból brzucha, pojawia się gorączka, zaś w badaniu fizykalnym stwierdza się w czasie badania palpacyjnego brzucha guz oraz dodatnie objawy otrzewnowe. Leczenie polega na leżeniu w łóżku, ścisłej diecie, podawaniu dożylnie płynów oraz antybiotyków.
Inne powikłania to:
- perforacja uchyłka,
- niedrożność jelita,
- ropień śródbrzuszy.
Te powikłania wymagają interwencji chirurgicznej.
Jak zatem postawić rozpoznanie?
Podstawą rozpoznania jest wykonanie badań obrazowych: kontrastowego wlewu doodbytniczego lub kolonoskopii (przeciwwskazane w ostrym zapaleniu uchyłków ). Czasami wykonuje się też tomografię komputerową brzucha i miednicy mniejszej, w której można stwierdzić pogrubienie ściany jelita grubego.
Jak wygląda leczenie niepowikłanych uchyłków jelita grubego?
Przede wszystkim należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, który będzie pobudzał perystaltykę jelit i dzięki temu powinien skutecznie zmniejszać zaparcia. Ponadto zaleca się okresowe podawania rifaksyminy (rodzaj antybiotyku), co powoduje poprawę objawową i zmniejsza częstość powikłań. Czasami stosuje się też leki rozkurczowe.