×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Antyszczepionkowcy piszą do prezydenta Dudy

Członkowie Stowarzyszenia STOP-NOP, opowiadającego się za zniesieniem nakazu obowiązkowych szczepień dzieci, wystosowała petycję do Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji przepisów na temat bezpłatnych szczepień.

Zgodnie z zapisami projektu zaakceptowanego przez Senat, od 2017 r. na listę bezpłatnych szczepień miałyby trafić nowe, przeciwko pneumokokom, meningokokom i wirusowi HPV. Nowelizacja zakłada również przeniesienie finansowania profilaktyki chorób zakaźnych z Ministerstwa Zdrowia do NFZ.

W petycji przesłanej do prezydenta znalazły się cztery postulaty. Trzy z nich to całkowite zniesienie obowiązku szczepień i wprowadzenie ich dobrowolności, opracowanie nowego systemu kontroli i leczenia skutków ubocznych szczepionek oraz utworzenie funduszu na rzecz osób dotkniętych powikłaniami poszczepiennymi, z którego wypłacane będą odszkodowania.

Antyszczepionkowcy sugerują również, że poszerzenie kalendarza szczepień spowoduje konieczność odebrania środków na leczenie innym chorym. Posłowie PO uspokajają jednak, że te elementy nowelizacji zostaną sfinansowane z pieniędzy zaoszczędzonych na refundacji leków.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko HPV mają zmniejszyć wysoką dziś zachorowalność na raka szyjki macicy. Z kolei szczepionki przeciwko pneumo-i meningokokom są standardem na zachodzie, jednak w Polsce, ze względu na wysokie ceny (ok 300 zł.), zaszczepionych jest zaledwie kilka procent dzieci. Bakteria jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ wywołuje między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsę i odpowiada za 10 proc. zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

Pod petycją aktywistów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP-NOP podpisało się 20 tys. osób.

Źródło: Metrocafe.pl


Podziel się: