Skóra sucha – pielęgnacja. Przegląd dobroczynnych składników
Magdalena Wierucka-Rybak

Skóra sucha – pielęgnacja. Przegląd dobroczynnych składników

Głównym problemem skóry suchej jest trudność w wyprodukowaniu odpowiedniej ilości lipidów i/lub utrata wody wynikająca z m.in. z powodu zmniejszonej zawartości naturalnego czynnika nawilżającego (natural moisturizing factor, NMF).

Przyczyny powstawania skóry suchej

W zdrowej skórze istnieją naturalne mechanizmy warunkujące jej nawilżenie. Są to lipidy naskórka wchodzące w skład płaszcza hydrolipidowego oraz łoju (sebum), produkowane przez gruczoły łojowe. Głównymi składnikami lipidów pochodzących ze struktur wewnątrzkomórkowych są ceramidy i sfingolipidy oraz cholesterol i jego siarczan. W skórze suchej dochodzi do zaburzenia metabolizmu lipidów, co jest przyczyną spadku zawartości głównie ceramidów, warunkujących szczelność i stabilność bariery naskórkowej. Ponadto, zmniejszona produkcja łoju, zaburza proces złuszczania. Skóra jest niedostatecznie osłonięta, co pogłębia proces utraty wody [1]. Za drugą przyczynę problemu suchej skóry uważa się również niedobór naturalnego czynnika nawilżającego. NMF stanowi mieszaninę związków rozpuszczalnych w wodzie i jest wewnątrzkomórkowym składnikiem warstwy rogowej zapewniającym prawidłowe nawilżenie naskórka [2]. Niektóre źródła zwracają również uwagę na rolę czynnika genetycznego, skłonność do wyprysku atopowego oraz czynniki środowiskowe, do których zalicza się ekspozycje na słońce czy przebywanie w suchym i zimnym klimacie.

Kosmetyki przeznaczone do skóry suchej

Pielęgnacja skóry suchej polega na uzupełnianiu niedoborów lipidów oraz jej uwodnieniu. W tym celu zaleca się preparaty filmotwórcze, budujące cienki film ochronny na skórze. Najważniejszym związkiem okluzyjnym jest wazelina. Wazelina zmniejsza utratę wody nawet do 98% oraz, dzięki penetracji w głąb naskórka, może przyspieszać biosyntezę lipidów. Do innych zalicza się lanolinę pochodzenia zwierzęcego oraz roślinny wosk carnauba, który tworzy delikatniejszą warstwę ochronną niż płynna parafina, również stosowana. Do innych substancji pielęgnujących skórę suchą zalicza się humektanty. Humektanty są związkami silnie higroskopijnymi, mającymi zdolność wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia [3]. Nie zatykają ujść gruczołów łojowych. W kosmetykach właściwościami takimi charakteryzują się kwas hialuronowy, NMF, mleczany, sorbitol i mannitol. Warto zwrócić uwagę na mocznik (INCI: Urea), którego stężenie w kosmetyku do 10% wykazuje silne działanie nawilżające, natomiast powyżej, wykazuje właściwości złuszczające. Jest on stosowany w preparatach pielęgnacyjnych zmniejszających szorstkość skóry m.in. łokci i pięt. Najpowszechniejszym a zarazem najskuteczniejszym środkiem utrzymującym wilgoć jest glicerol, który dodatkowo działa okluzyjnie, łagodząc oraz regulując proces odnowy naskórka. Niestety przy zbyt dużym stężeniu może dawać uczucie klejenia się skóry. Z kolei glikol propylenowy przyciąga wodę z żywych warstw naskórka i skóry właściwej do warstwy rogowej. Nie należy go jednak stosować na skórę uszkodzoną.

Inną grupę składników pielęgnacyjnych stanowią substancje odbudowujące barierę naskórkową. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim ceramidy, głównie ceramid III i VI, które uzupełniają niedobory lipidów naskórka. Ponadto, odbudowując spoiwo międzykomórkowe, wpływają na wzrost elastyczności i sprężystości skóry. Dodatkowo stosuje się produkty suplementujące lipidy, charakteryzujące się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Surowce, z których otrzymuje się NNKT to, m.in.: olej wiesiołkowy, olej awokado, olej migdałowy, olej lniany, olej brzoskwiniowy, olej winogronowy, olej orzechowy, olej z kiełków pszenicy. NNKT regulują i stymulują odnowę komórkową. Wykazują działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne oraz ułatwiają wykorzystanie przez skórę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach [3,4].

Polecane dla Ciebie

Zakazy pielęgnacyjne

Do zakazów pielęgnacyjnych należy mydło zasadowe oraz zawierające nadmiar detergentów. Należy również unikać twardej wody oraz alkoholu. Do mycia najkorzystniej jest stosować emolienty, które mogą być dodawane bezpośrednio do kąpieli lub nałożone na skórę. Ze względu na ich działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe są szczególnie polecane dla skóry atopowej. Do kąpieli można również zastosować proszki koloidalne zawierające wyciągi z owsa czy krochmal. W przypadku demakijażu, najlepiej użyć form kosmetyków w postaci śmietanki lub mleczka, charakteryzujących się wysoką zawartością fazy tłuszczowej.

Przypisy:

1.    Hertz PW. Lipids and barier function of the skin. Acta Derm Venereol 2000; 208: 7–11
2.    Pons–Guiraud A.: Dry skin in dermatology: a complex physiopathology. J. Eur. Acad. Dermatol. Venereol. 2007; 21(2): 1–4.
3.    Czarnecka–Operacz M. Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny. Post Dermatol Alergol 2006; XXIII(2): 49–56.
4.   Kacalek–Rzepka A.,Bielecka–Grzela S., i wsp. Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny. Annales Academiae Medicae Stetinesis. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008; 54(3): 54–57.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij