×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Testy leków na ebolę rozpoczną się w Afryce jeszcze w tym roku

Zgodnie z informacjami BBC, w grudniu tego roku rozpoczną się badania kliniczne nad lekami mogącymi powstrzymać epidemię eboli. Naukowcy będą testować dwie niezależne metody, wykorzystujące krew ozdrowieńców oraz leki przeciwwirusowe.

Testy na bazie krwi będą prowadzone w ośrodku Donka Ebola w stolicy Gwinei – Konakry przez specjalistów z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii. Jak na razie trwają poszukiwania ozdrowieńców, którzy byliby skłonni oddać swoją krew do badań.

Pod kątem terapii testowane będą również dwa leki przeciwwirusowe: brincidofovir i favipiravir. Ich skuteczność sprawdzą specjaliści z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz naukowcy z francuskiego ośrodka INSERM w Gueckedou w Gwinei.

Równocześnie trwają przygotowania do testów szczepionek na ebolę, nad którymi pracują głównie amerykańskie oraz europejskie koncerny. Część jest już opracowana i znajduje się w pierwszej fazie badań prowadzonych poza Afryką, które mają wykazać, czy leki są bezpieczne dla ludzi. Ten etap ma się zakończyć w grudniu tego roku, a w przyszłym szczepionki zostaną sprawdzone na pacjentach z krajów afrykańskich.

Wśród pozytywnych wieści z frontu walki z ebolą znajduje się również decyzja o zakończeniu stanu wyjątkowego w Liberii, czyli kraju najbardziej dotkniętego epidemią. Wśród jego obywateli odnotowano blisko połowę wszystkich zakażeń i zgonów. Przez ostatnie trzy miesiące mieszkańcy Liberii mieli zakaz opuszczania domów między godziną 21:00 a 6:00 rano, jednak teraz ten okres ma zostać skrócony we wszystkich regionach nie będących bezpośrednimi ogniskami epidemii. Decyzje o zakończeniu stanu wyjątkowego podjęto w związku z odnotowaniem wyraźnego spadku zachorowań na ebolę w tym kraju.

Zgodnie z najnowszymi informacjami WHO, bilans epidemii w Liberii, Gwinei i Sierra Leone to 14 098 zachorowań oraz 5160 ofiar śmiertelnych. Faktyczna liczba zgonów i zarażeń może jednak być większa, ponieważ wiele przypadków pozostaje niewykrytych.

Źródło: PAP/Rynekzdrowia.pl


Podziel się: