Nebulizacja dróg oddechowych
Agata Domańska

Nebulizacja dróg oddechowych

Nebulizacja, czyli terapia aerozolowa, jest nowoczesną i bardzo skuteczną metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych. Kiedyś można było poddać się takiej terapii tylko w szpitalach czy inhalatorniach. Dziś dostępne są na rynku małe, poręczne aparaty do nebulizacji. Można je z powodzeniem sprzedawać w aptekach.

Inhalacja jest doskonałą metodą leczniczą i świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ponieważ środek leczniczy trafia dokładnie tam, gdzie powinien — bezpośrednio do chorego organu. I może od razu zacząć działać.

Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos.

W przypadku np. różnego rodzaju kaszlu przynosiły pewną ulgę, lecz były mniej skuteczne. Tu właśnie wkracza nebulizacja: wszelkiego rodzaju choroby oskrzeli czy płuc doskonale można leczyć właśnie za jej pomocą. W dodatku pozwala zmniejszyć dawkę leku i sprawia, że szybciej zaczyna on działać.

Przyjazny aparat

Nebulizator to specjalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza (aparaty pneumatyczne) lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki, widocznej gołym okiem. Tę mgiełkę chory wdycha podczas zabiegu, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa z każdym wdechem są transportowane w głąb układu oddechowego.

— Inhalacja przy użyciu nebulizatora jest łatwa do wykonania. Jej wielką zaletą jest fakt, że można ją wykonać także u osoby niewspółpracującej, np. małego dziecka, ponieważ do tego rodzaju inhalacji nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. W dodatku zastosowana odpowiednio wcześnie może nawet pozwolić choremu uniknąć konieczności brania antybiotyku, a na pewno skróci czas trwania choroby i wyraźnie złagodzi jej objawy — mówi Magdalena Rybner, specjalista medycyny rodzinnej. — Czasem może wręcz zwinąć chorobę w zarodku!

Najnowocześniejszą formą inhalacji jest nebulizacja. Od tradycyjnych inhalacji różni ją to, że chory wdycha nie gorące opary substancji leczniczej, ale chłodną mgłę, w której unosi się rozbity na drobniutkie cząsteczki lek.

To istotna informacja zwłaszcza dla matek dzieci alergicznych, które częściej chorują i częściej są leczone antybiotykami.

— Wiele matek moich małych, alergicznych pacjentów doceniło nebulizatory — twierdzi Magdalena Rybner. — Kiedy przekonały się, jakie efekty daje wykonana przy ich użyciu inhalacja, bez namysłu kupiły taki aparat do domu. Teraz przy pierwszych symptomach choroby robią dziecku inhalację i najczęściej udaje się uniknąć rozwoju choroby.

U dzieci do pierwszego roku życia nie zaleca się stosowania aparatów ultradźwiękowych, tylko pneumatyczne. U niektórych pacjentów nebulizacja jest bardziej efektywna niż stosowanie inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych.

Nebulizator ma jeszcze jeden plus: podczas inhalacji z użyciem aparatu, powietrze z lekarstwem jest wtłaczane do dróg oddechowych pod niewielkim ciśnieniem.

— To ważne w dwóch przypadkach: gdy choruje osoba starsza lub leczymy zapalenie oskrzeli. Starsi ludzie mają mniej wydolną funkcję oddechową, zaczerpują mniej powietrza przy każdym oddechu. Lek wtłoczony pod niewielkim ciśnieniem głębiej dociera i skuteczniej działa. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zapalenia oskrzeli: choroba sprawia bowiem, że skurczone i pełne śluzu oskrzela uniemożliwiają głęboki oddech i tylko podany pod ciśnieniem lek naprawdę trafia tam, gdzie trzeba — tłumaczy Magdalena Rybner.

Terapię ułatwia też fakt, że podczas jednej inhalacji można podać choremu nawet kilka leków jednocześnie. Dzięki podaniu leku bezpośrednio do drzewa oskrzelowego, nebulizacja przynosi szybką ulgę pacjentom z POCHP i astmą oskrzelową.

Aerozolowa terapia

Nie każdy lek można stosować w nebulizatorze. Nie jest to też urządzenie, przystosowane do używania mieszanek powietrza, tlenu i azotu (cele anestezjologiczne). Urządzenie powinno być używane wyłącznie do nebulizacji, a wlewamy do niego tylko przeznaczone do nebulizacji, specjalne zawiesiny, gdzie środek czynnie działający rozprowadzany jest (najczęściej) w soli fizjologicznej. Większość leków (2 ml) chory rozprowadza w soli fizjologicznej (ok. 3 ml) tuż przed zabiegiem. Środki, najczęściej stosowane do inhalacji z nebulizatorem, to sterydy, leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne oraz wykrztuśne. Często stosuje się także sterydy (przy zapaleniu oskrzeli lub zatok) lub leki rozkurczające oskrzela (zwłaszcza u alergików czy osób mających skłonności do astmy). To, jaki lek będzie użyty, zależy oczywiście od decyzji lekarza.

— Czasem można wykonać inhalację z użyciem samego roztworu soli fizjologicznej — to pomaga nawilżyć drogi oddechowe, ułatwiając ich oczyszczanie i usuwanie zalegającej wydzieliny. Takie inhalacje polecane są zwłaszcza osobom, które często chorują lub większość czasu spędzają w pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze (pomieszczenia klimatyzowane, ogrzewane). Centralne ogrzewanie i klimatyzacja przesuszają nasze śluzówki. Tymczasem tylko dobrze nawilżone, ukrwione śluzówki mają silny, zdrowy nabłonek, co sprawia, że są odporniejsze. Przesuszone — są bardziej podatne na infekcje — mówi Magdalena Rybner.

Do nebulizatora nie wolno wlewać stosowanych do wolnych inhalacji olejków eterycznych. Po pierwsze, mogą one alergizować, a po drugie, mogą zaklejać otworki w dyszach urządzenia.

Jeśli aparat posiada regulację wielkości rozpylanych kropelek, należy zwrócić uwagę na jego ustawienie przed zabiegiem, ponieważ od ich wielkości zmienia się miejsce absorpcji leku. Przy wielkości kropli od 2 do 5 ľm, lek wchłonie się najszybciej w obrębie tchawicy i oskrzeli, a przy wielkości kropli od 0,5 do 2 ľm – w pęcherzykach płucnych.

Z maseczką na twarzy

Podczas zabiegu należy użyć odpowiedniej maseczki lub ustnika. To podnosi skuteczność zabiegu i zapobiega stracie leków. Są różne rodzaje maseczek i ustników, w zależności od tego, czy chory powinien oddychać przez nos (np. przy zapaleniu zatok, niedrożności nosa) czy przez usta (np. w chorobach oskrzeli lub płuc).

— Dzieciom, zwłaszcza małym, z reguły zakłada się maseczki na buzię, ponieważ mają problemy z zaakceptowaniem np. samego tylko ustnika lub maseczki, której końcówki trzeba włożyć do noska — radzi Magdalena Rybner.

Jeśli podczas zabiegu lek jest rozpylany nierównomiernie, należy na kilka sekund przerwać inhalację, aż strumień mgiełki się ustabilizuje (tak się stanie, gdy krople ze ścian rozpylacza osiądą na jego dnie).

Inhalacja trwa 10-20 minut, w zależności od tego, czy do nebulizatora wlaliśmy samo lekarstwo, czy lekarstwo z roztworem soli fizjologicznej — i od ilości roztworu. Dzieci powinno się inhalować krócej.

Sam zabieg jest bardzo prosty: należy usiąść wygodnie i założyć na twarz maseczkę. Powinna ona szczelnie przylegać do twarzy (jeśli używamy ustnika, należy go szczelnie objąć ustami). Włączyć przygotowane urządzenie i wykonywać spokojnie, powolne i głębokie wdechy aż do opróżnienia pojemnika na lek. Zabieg powinien być przeprowadzany w temperaturze pokojowej i najlepiej, jeśli przez jakiś czas po zabiegu chory nie będzie wychodził na dwór (jeśli na zewnątrz jest zimno).

W czasie infekcji inhalację można robić nawet trzy razy dziennie. Pamiętajmy jednak, by nie robić wieczorem nebulizacji z lekiem wykrztuśnym, np. mukosolwanem. Inaczej przez większość nocy kaszel nie pozwoli choremu zasnąć.

Przeciwwskazania do nebulizacji:

 • ciężka niewydolność serca,
 • niewydolność oddechowa nie związana z mechanizmem obturacji oskrzeli,
 • przewlekłe, ciężkie choroby układu oddechowego (np. gruźlica, nowotwory),
 • krwotok z dróg oddechowych.

Po zabiegu nebulizacji 

Po inhalacji z użyciem sterydu należy dokładnie wypłukać usta. Jeśli chory używał maseczki na twarz, powinien przemyć twarz ciepłą wodą.

Należy także po każdej inhalacji wyczyścić urządzenie. Rozpylacz trzeba rozłożyć na części i bardzo dokładnie wymyć gorącą wodą (można dodać do niej troszkę płynu do mycia naczyń) i bardzo dokładnie wypłukać. Odłożyć do wyschnięcia, a na koniec na krótką chwilę podłączyć do nebulizatora i włączyć urządzenie.

Sprężone powietrze pomoże wysuszyć i sprawdzić drożność rozpylacza. Najważniejsze, by otworki w jego dyszy były drożne, inaczej aparat nie będzie działał. Nie wolno ich jednak udrażniać igłą! Możemy w ten sposób zepsuć urządzenie. Jeśli otworki są zatkane, trzeba dyszę jeszcze raz umyć, przesuszyć i znowu przedmuchać.

— Maseczki i ustniki należy po użyciu zdezynfekować spirytusem, płynem dezynfekcyjnym lub wrzątkiem — radzi Magdalena Rybner. — Dezynfekcja powinna być dokładniejsza, jeśli z jednego urządzenie korzysta w domu więcej osób.

W przypadku chorób zakaźnych zaleca się wręcz, by każda z korzystających z nebulizatora osób używała osobnych maseczek i ustników. Producenci zalecają, by co pół roku wymienić rozpylacz i filtr w urządzeniu, a raz w roku wąż przyłączeniowy i maseczki oraz ustniki. 

Jeśli zauważymy, że ktoś z naszych pacjentów często kupuje środki, stosowane w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych, zaproponujmy mu rozważenie kupna nebulizatora (oczywiście najpierw powinien porozumieć się ze swoim lekarzem). Przy sprzedaży/zakupie aparatu należy zwrócić uwagę na jego parametry. Gdy prędkość przepływu powietrza wynosi 8-9 litrów na minutę, a wielkość cząsteczek 4-5 mikronów — taki aparat już można choremu polecić (tylko cząsteczki mniejsze niż 5 mikronów przenikają do drzewa oskrzelowego). Jednak im więcej powietrza na minutę generuje aparat, tym lepiej — badania wykazują, że najbardziej wydajne są aparaty, których sprężarki generują ok. 16 litrów powietrza na minutę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wpływ pogody na samopoczucie

  W szare, pochmurne dni w aptekach coraz częściej spotykać można pacjentów uskarżającymi się na złe samopoczucie, wynikające ze złej pogody, niskiego ciśnienia czy braku słońca. Meteorotropizm, zwany także meteoropatią, czyli wrażliwość organizmu na bodźce pogodowe, potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego nie traktujmy meteoropatów jak hipochondryków, którym przeszkadza taka drobnostka jak gorsza pogoda.

 • Gdy emocje spać nie dają

  Napięcie emocjonalne jest jednym z częstszych powodów bezsenności. Kiedy rozpamiętujemy w łóżku trudy minionego dnia albo myślimy intensywnie o czekających nas wydarzeniach, próżno czekamy na sen. Nic dziwnego, fizjologicznie bowiem wzmożona praca układu nerwowego powoduje jego pobudliwość, a to może przestrajać organizm na funkcję czuwania.

 • Groźne toksyny

  Codziennie nasz organizm ma kontakt z setkami różnych substancji. Niektóre są nam niezbędne do funkcjonowania, inne – wręcz przeciwnie – są dla nas toksyczne. Wszystko jest w porządku, dopóki ustrój radzi sobie z usuwaniem toksyn. Ale zdarza się, że ich ilość zaczyna przekraczać naszą zdolność do oczyszczania się.

 • Polacy ślepną z powodu jaskry

  Jaskrę uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty. W Polsce na tę dolegliwość cierpi ponad 800 tysięcy osób. Pół miliona spośród chorych nawet nie wie, że powoli ślepnie.

 • Lekarstwo na niepogodę

  Zdarza się, i to coraz częściej, że przy okienku aptecznym staje pacjent skarżący się na pogodowe dolegliwości. Meteorotropizm, zwany także meteoropatią, czyli wrażliwość żywych organizmów na bodźce pogodowe, może uprzykrzyć życie.

 • Dobroczynna mgiełka

  Pediatrzy coraz częściej zalecają nebulizację jako metodę leczniczą. Nic dziwnego – ma same zalety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij