POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – objawy i leczenie
Ewa Pakuła

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – objawy i leczenie

Kaszel, poranne odkrztuszanie i duszności mogą być objawem bardzo niebezpiecznej choroby, jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jeszcze niedawno przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc, występujące równocześnie, traktowano jako samodzielne jednostki chorobowe. Dopiero trzy lata temu eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nadali im wspólną nazwę – przewlekła obturacyjna choroba płuc - w skrócie POChP.

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi około 15 procent dorosłych Polaków. Jedną z najważniejszych przyczyn POChP jest palenie tytoniu. Nałóg ten przyspiesza również rozwój choroby. Składniki dymu tytoniowego wywołują przewlekłe zapalenie oskrzeli, a następnie zmiany w płucach, zwężenie światła oskrzeli i trudności w przepływie wydychanego powietrza. Również zanieczyszczenia powietrza oraz częste przeziębienia mają szkodliwy wpływ na drogi oskrzelowe.

Pierwsze objawy POChP 

Pierwszymi objawami POChP są kaszel i odkrztuszanie. Później stopniowo nasilają się duszności, pojawiają się trudności z wykonywaniem wysiłku fizycznego, nawet takich codziennych czynności jak wchodzenie po schodach. Objawy te spowodowane są postępującym zwężaniem dróg oddechowych. W miarę postępu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc stopniowo pogarsza się wentylacja płuc, wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach płucnych.

W ostatniej fazie POChP prowadzi do niewydolności serca oraz niewydolności oddechowej. Najlepszym badaniem pozwalającym ocenić wentylację płuc jest spirometria, której wykres obrazuje stopień zwężenia oskrzeli. O wykonaniu innych badań diagnostycznych decyduje specjalista.

Rzucenie palenia a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Warto namawiać każdego chorego na POChP do rzucenia palenia. Wiadomo bowiem, że po zaprzestaniu palenia, stan płuc może ulec poprawie i zmniejsza się ryzyko wystąpienia innych schorzeń odtytoniowych np. nowotworów. Bardzo ważne dla chorego na POChP jest oddychanie czystym powietrzem. Nie jest wskazane przebywanie w pomieszczeniach zakurzonych, zadymionych lub zapylonych. Chorzy powinni unikać zakażeń układu oddechowego i ubierać się stosownie do warunków atmosferycznych.

Leczenie POChP

Chory z POChP powinien sobie uświadomić, że skuteczność leczenia zależy od zapewnienia jak najlepszej drożności oskrzeli, które uzyskuje się dzięki regularnemu przyjmowaniu leków. Wszystkie leki stosowane w POChP charakteryzują się silnym działaniem, toteż dostępne są tylko na receptę. Podstawowe leki stosowane w POChP to leki rozszerzające oskrzela, które zwiększają wydolność wysiłkową u chorych.

Dokuczliwym objawem choroby jest kaszel, ale jednocześnie pełni on istotną rolę obronną. Dlatego też u chorych na POChP regularne stosowanie leków przeciwkaszlowych nie jest wskazane. Antybiotyki stosowane są tylko do leczenia infekcyjnych zaostrzeń POChP i innych zakażeń bakteryjnych. Wpływ alternatywnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo, homeopatia, akupunktura na chorych z POChP, nie zostało wystarczająco zbadane i z tego powodu nie są one zalecane w leczeniu tej choroby.

Terapia przy POChP

Stosowanie każdego leku, nawet wziewnego, niesie ze sobą możliwość działań niepożądanych. W przypadku POChP leczenie najczęściej trwa do końca życia, dlatego też warto zwrócić uwagę na ewentualne uboczne działania stosowanych leków. Należy pamiętać, że wystąpienie objawów niepożądanych uzależnione jest od przyjętej dawki leku, dlatego też nie należy samodzielnie, bez porozumienia z lekarzem, zmieniać schematu dawkowania leków. Często dolegliwości te są przejściowe i ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij