POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – objawy i leczenie
Ewa Pakuła

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – objawy i leczenie

Kaszel, poranne odkrztuszanie i duszności mogą być objawem bardzo niebezpiecznej choroby, jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jeszcze niedawno przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc, występujące równocześnie, traktowano jako samodzielne jednostki chorobowe. Dopiero trzy lata temu eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nadali im wspólną nazwę – przewlekła obturacyjna choroba płuc - w skrócie POChP.

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi około 15 procent dorosłych Polaków. Jedną z najważniejszych przyczyn POChP jest palenie tytoniu. Nałóg ten przyspiesza również rozwój choroby. Składniki dymu tytoniowego wywołują przewlekłe zapalenie oskrzeli, a następnie zmiany w płucach, zwężenie światła oskrzeli i trudności w przepływie wydychanego powietrza. Również zanieczyszczenia powietrza oraz częste przeziębienia mają szkodliwy wpływ na drogi oskrzelowe.

Pierwsze objawy POChP 

Pierwszymi objawami POChP są kaszel i odkrztuszanie. Później stopniowo nasilają się duszności, pojawiają się trudności z wykonywaniem wysiłku fizycznego, nawet takich codziennych czynności jak wchodzenie po schodach. Objawy te spowodowane są postępującym zwężaniem dróg oddechowych. W miarę postępu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc stopniowo pogarsza się wentylacja płuc, wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach płucnych.

W ostatniej fazie POChP prowadzi do niewydolności serca oraz niewydolności oddechowej. Najlepszym badaniem pozwalającym ocenić wentylację płuc jest spirometria, której wykres obrazuje stopień zwężenia oskrzeli. O wykonaniu innych badań diagnostycznych decyduje specjalista.

Rzucenie palenia a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Warto namawiać każdego chorego na POChP do rzucenia palenia. Wiadomo bowiem, że po zaprzestaniu palenia, stan płuc może ulec poprawie i zmniejsza się ryzyko wystąpienia innych schorzeń odtytoniowych np. nowotworów. Bardzo ważne dla chorego na POChP jest oddychanie czystym powietrzem. Nie jest wskazane przebywanie w pomieszczeniach zakurzonych, zadymionych lub zapylonych. Chorzy powinni unikać zakażeń układu oddechowego i ubierać się stosownie do warunków atmosferycznych.

Leczenie POChP

Chory z POChP powinien sobie uświadomić, że skuteczność leczenia zależy od zapewnienia jak najlepszej drożności oskrzeli, które uzyskuje się dzięki regularnemu przyjmowaniu leków. Wszystkie leki stosowane w POChP charakteryzują się silnym działaniem, toteż dostępne są tylko na receptę. Podstawowe leki stosowane w POChP to leki rozszerzające oskrzela, które zwiększają wydolność wysiłkową u chorych.

Dokuczliwym objawem choroby jest kaszel, ale jednocześnie pełni on istotną rolę obronną. Dlatego też u chorych na POChP regularne stosowanie leków przeciwkaszlowych nie jest wskazane. Antybiotyki stosowane są tylko do leczenia infekcyjnych zaostrzeń POChP i innych zakażeń bakteryjnych. Wpływ alternatywnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo, homeopatia, akupunktura na chorych z POChP, nie zostało wystarczająco zbadane i z tego powodu nie są one zalecane w leczeniu tej choroby.

Terapia przy POChP

Stosowanie każdego leku, nawet wziewnego, niesie ze sobą możliwość działań niepożądanych. W przypadku POChP leczenie najczęściej trwa do końca życia, dlatego też warto zwrócić uwagę na ewentualne uboczne działania stosowanych leków. Należy pamiętać, że wystąpienie objawów niepożądanych uzależnione jest od przyjętej dawki leku, dlatego też nie należy samodzielnie, bez porozumienia z lekarzem, zmieniać schematu dawkowania leków. Często dolegliwości te są przejściowe i ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij