Odpoczywasz na łonie natury? Na te rośliny powinieneś uważać!
Monika Suska

Odpoczywasz na łonie natury? Na te rośliny powinieneś uważać!

Sezon wakacyjny w pełni. Coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, organizując pikniki, rowerowe rajdy czy wędrując po górach. Plenerowy wypoczynek korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, sprzyja aktywności fizycznej i pomaga się zrelaksować. Niestety ma również swoją ciemną stronę w postaci niebezpiecznych roślin, których na naszych zielonych terenach nie brakuje. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Barszcz Sosnowskiego

zdjęcie barszczu sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego jest to wysoki chwast (osiąga blisko 4 metry wysokości) charakteryzujący się zieloną bruzdowaną łodygą, dużymi i szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcach i drobniutkimi białymi kwiatami zebranymi w duży i gęsty baldach. Występuje najczęściej na terenach nieużytkowanych przez ludzi — na łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek i jezior, a także na pastwiskach, w ogrodach, a nawet w parkach.

Barszcz Sosnowskiego zaczęto uprawiać jako roślinę pastewną w połowie XX wieku, niestety dość szybko zdano sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. Roślina zawiera bowiem furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy oparzenia występują po upływie około 30 minut — pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, a następnie pęcherze. Skóra staje się wrażliwa na słońce. Stan nadwrażliwości może się utrzymywać nawet przez kilka lat od momentu oparzenia.

Tojad mocny

tojad mocny

Tojad mocny to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znak rozpoznawczy to fioletowo — niebieskie kwiaty w kształcie hełmu zakwitające latem lub na jesieni, a także lśniące ciemnozielone liście od strony zewnętrznej i jasnozielone pod spodem. Najczęściej spotkamy ją w górach, (W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach) gdzie jej mocne i silne korzenie wzmacniają osypujące się zbocza.

Należy do najbardziej trujących roślin w naszym kraju, Zawiera bardzo duże ilości akonityny, substancji, która może przeniknąć do naszego organizmu również przez skórę.

Pierwsze symptomy zatrucia akonityną to przede wszystkim drętwienie, paraliż, ból brzucha i stany lękowe. Śmierć następuje w wyniku paraliżu serca lub mięśni oddechowych.

Powiązane produkty

Szelężnik większy

Szelężnik większy zdjęcie

Szelężnik większy jest to roślina jednoroczna o wysokości od 20 do 80 cm. Jej znak rozpoznawczy to żółte kwiaty o koronie dwuwargowej, zebrane w kłosy, a także jajowato-lancetowate, delikatnie zaostrzone listki. Pomiędzy najwyższym rozgałęzieniem łodygi a kwiatostanem zwykle w ogóle nie ma liści lub co najwyżej 1 para. Gatunek występuje na terenie całego kraju. Najczęściej spotkać go możemy na łąkach, pastwiskach.

Zawiera dość duże ilości aukubiny, substancji antyseptycznej, która w dużych dawkach jest trująca zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Najczęstsze objawy zatrucia szelężnikiem to: biegunka, wymioty, kolki i zaburzenia krążenia.

Szalej jadowity

Szalej jadowity zdjęcie

Szalej jadowity zwany inaczej cykutą jest rośliną wieloletnią osiągającą od 60 do 120 cm wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla cykuty będą białe, drobne kwiaty skupione w okazałe kwiatostany znajdujące się na szczytach pędów, a także pierzaste liście i bulwiaste kłącze, z którego wyrasta naga, słabo rozgałęziona w górnej części łodyga. Występuje na wilgotnych łąkach, nad bagnistymi brzegami stojących i wolno płynących wód, nad rzekami, strumieniami, stawami, w mokrych rowach i na moczarach.

Cykuta jest rośliną bardzo trującą. Jej toksyczność spowodowana jest obecnością soku z cykutoksyny. Substancja wywołuje śmierć na skutek porażenia układu nerwowego. Do pierwszych objaw zatrucia należą: ból brzucha, wymioty, trudności z oddychaniem i utrata świadomości.

Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda zdjęcie

Pokrzyk wilcza jagoda zwana także wilczą wiśnią lub po prostu wilczą jagodą jest to roślina z rodziny psiankowatych osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są bez wątpienia fioletowoczarne, błyszczące owoce wielkości wiśni.  Występuje głównie w południowej części kraju.

Ze względu na wysoką zawartość atropiny i hioscyjaminy roślina ta jest silnie trująca. Wymienione wyżej substancje wpływają na układ nerwowy powodując pobudzenie, halucynacje, światłowstręt, a nawet napady szału. Śmierć następuje w czasie śpiączki na skutek ustania funkcji oddechowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wigilia bez karpia? Święta w wersji wege

    Wigilijna wieczerza kojarzy nam się zazwyczaj z takimi daniami, jak smażony karp, śledzie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami. Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór podajemy na stół dania postne, jednak od kilku lat dopuszczalne jest także jedzenie mięsa.

  • Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

    Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij