×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Odpoczywasz na łonie natury? Na te rośliny powinieneś uważać!

Sezon wakacyjny w pełni. Coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, organizując pikniki, rowerowe rajdy czy wędrując po górach. Plenerowy wypoczynek korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, sprzyja aktywności fizycznej i pomaga się zrelaksować. Niestety ma również swoją ciemną stronę w postaci niebezpiecznych roślin, których na naszych zielonych terenach nie brakuje. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Barszcz Sosnowskiego


Barszcz Sosnowskiego jest to wysoki chwast (osiąga blisko 4 metry wysokości) charakteryzujący się zieloną bruzdowaną łodygą, dużymi i szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcach i drobniutkimi białymi kwiatami zebranymi w duży i gęsty baldach. Występuje najczęściej na terenach nieużytkowanych przez ludzi — na łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek i jezior, a także na pastwiskach, w ogrodach, a nawet w parkach.

Barszcz Sosnowskiego zaczęto uprawiać jako roślinę pastewną w połowie XX wieku, niestety dość szybko zdano sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. Roślina zawiera bowiem furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy oparzenia występują po upływie około 30 minut — pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, a następnie pęcherze. Skóra staje się wrażliwa na słońce. Stan nadwrażliwości może się utrzymywać nawet przez kilka lat od momentu oparzenia.

Tojad mocny

Tojad mocny to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znak rozpoznawczy to fioletowo — niebieskie kwiaty w kształcie hełmu zakwitające latem lub na jesieni, a także lśniące ciemnozielone liście od strony zewnętrznej i jasnozielone pod spodem. Najczęściej spotkamy ją w górach, (W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach) gdzie jej mocne i silne korzenie wzmacniają osypujące się zbocza.

Należy do najbardziej trujących roślin w naszym kraju, Zawiera bardzo duże ilości akonityny, substancji, która może przeniknąć do naszego organizmu również przez skórę.

Pierwsze symptomy zatrucia akonityną to przede wszystkim drętwienie, paraliż, ból brzucha i stany lękowe. Śmierć następuje w wyniku paraliżu serca lub mięśni oddechowych.

Szelężnik większy

Szelężnik większy jest to roślina jednoroczna o wysokości od 20 do 80 cm. Jej znak rozpoznawczy to żółte kwiaty o koronie dwuwargowej, zebrane w kłosy, a także jajowato-lancetowate, delikatnie zaostrzone listki. Pomiędzy najwyższym rozgałęzieniem łodygi a kwiatostanem zwykle w ogóle nie ma liści lub co najwyżej 1 para. Gatunek występuje na terenie całego kraju. Najczęściej spotkać go możemy na łąkach, pastwiskach.

Zawiera dość duże ilości aukubiny, substancji antyseptycznej, która w dużych dawkach jest trująca zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Najczęstsze objawy zatrucia szelężnikiem to: biegunka, wymioty, kolki i zaburzenia krążenia.

Szalej jadowity

Szalej jadowity zwany inaczej cykutą jest rośliną wieloletnią osiągającą od 60 do 120 cm wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla cykuty będą białe, drobne kwiaty skupione w okazałe kwiatostany znajdujące się na szczytach pędów, a także pierzaste liście i bulwiaste kłącze, z którego wyrasta naga, słabo rozgałęziona w górnej części łodyga. Występuje na wilgotnych łąkach, nad bagnistymi brzegami stojących i wolno płynących wód, nad rzekami, strumieniami, stawami, w mokrych rowach i na moczarach.

Cykuta jest rośliną bardzo trującą. Jej toksyczność spowodowana jest obecnością soku z cykutoksyny. Substancja wywołuje śmierć na skutek porażenia układu nerwowego. Do pierwszych objaw zatrucia należą: ból brzucha, wymioty, trudności z oddychaniem i utrata świadomości.

Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda zwana także wilczą wiśnią lub po prostu wilczą jagodą jest to roślina z rodziny psiankowatych osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są bez wątpienia fioletowoczarne, błyszczące owoce wielkości wiśni.  Występuje głównie w południowej części kraju.

Ze względu na wysoką zawartość atropiny i hioscyjaminy roślina ta jest silnie trująca. Wymienione wyżej substancje wpływają na układ nerwowy powodując pobudzenie, halucynacje, światłowstręt, a nawet napady szału. Śmierć następuje w czasie śpiączki na skutek ustania funkcji oddechowych.


Podziel się: