Odpoczywasz na łonie natury? Na te rośliny powinieneś uważać!
Monika Suska

Odpoczywasz na łonie natury? Na te rośliny powinieneś uważać!

Sezon wakacyjny w pełni. Coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, organizując pikniki, rowerowe rajdy czy wędrując po górach. Plenerowy wypoczynek korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, sprzyja aktywności fizycznej i pomaga się zrelaksować. Niestety ma również swoją ciemną stronę w postaci niebezpiecznych roślin, których na naszych zielonych terenach nie brakuje. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Barszcz Sosnowskiego


Barszcz Sosnowskiego jest to wysoki chwast (osiąga blisko 4 metry wysokości) charakteryzujący się zieloną bruzdowaną łodygą, dużymi i szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcach i drobniutkimi białymi kwiatami zebranymi w duży i gęsty baldach. Występuje najczęściej na terenach nieużytkowanych przez ludzi — na łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek i jezior, a także na pastwiskach, w ogrodach, a nawet w parkach.

Barszcz Sosnowskiego zaczęto uprawiać jako roślinę pastewną w połowie XX wieku, niestety dość szybko zdano sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. Roślina zawiera bowiem furanokumaryny, które pod wpływem światła słonecznego wywołują na skórze poważne poparzenia. Pierwsze objawy oparzenia występują po upływie około 30 minut — pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, a następnie pęcherze. Skóra staje się wrażliwa na słońce. Stan nadwrażliwości może się utrzymywać nawet przez kilka lat od momentu oparzenia.

Tojad mocny

Tojad mocny to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych, osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znak rozpoznawczy to fioletowo — niebieskie kwiaty w kształcie hełmu zakwitające latem lub na jesieni, a także lśniące ciemnozielone liście od strony zewnętrznej i jasnozielone pod spodem. Najczęściej spotkamy ją w górach, (W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach) gdzie jej mocne i silne korzenie wzmacniają osypujące się zbocza.

Należy do najbardziej trujących roślin w naszym kraju, Zawiera bardzo duże ilości akonityny, substancji, która może przeniknąć do naszego organizmu również przez skórę.

Pierwsze symptomy zatrucia akonityną to przede wszystkim drętwienie, paraliż, ból brzucha i stany lękowe. Śmierć następuje w wyniku paraliżu serca lub mięśni oddechowych.

Polecane dla Ciebie

Szelężnik większy

Szelężnik większy jest to roślina jednoroczna o wysokości od 20 do 80 cm. Jej znak rozpoznawczy to żółte kwiaty o koronie dwuwargowej, zebrane w kłosy, a także jajowato-lancetowate, delikatnie zaostrzone listki. Pomiędzy najwyższym rozgałęzieniem łodygi a kwiatostanem zwykle w ogóle nie ma liści lub co najwyżej 1 para. Gatunek występuje na terenie całego kraju. Najczęściej spotkać go możemy na łąkach, pastwiskach.

Zawiera dość duże ilości aukubiny, substancji antyseptycznej, która w dużych dawkach jest trująca zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Najczęstsze objawy zatrucia szelężnikiem to: biegunka, wymioty, kolki i zaburzenia krążenia.

Szalej jadowity

Szalej jadowity zwany inaczej cykutą jest rośliną wieloletnią osiągającą od 60 do 120 cm wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla cykuty będą białe, drobne kwiaty skupione w okazałe kwiatostany znajdujące się na szczytach pędów, a także pierzaste liście i bulwiaste kłącze, z którego wyrasta naga, słabo rozgałęziona w górnej części łodyga. Występuje na wilgotnych łąkach, nad bagnistymi brzegami stojących i wolno płynących wód, nad rzekami, strumieniami, stawami, w mokrych rowach i na moczarach.

Cykuta jest rośliną bardzo trującą. Jej toksyczność spowodowana jest obecnością soku z cykutoksyny. Substancja wywołuje śmierć na skutek porażenia układu nerwowego. Do pierwszych objaw zatrucia należą: ból brzucha, wymioty, trudności z oddychaniem i utrata świadomości.

Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda zwana także wilczą wiśnią lub po prostu wilczą jagodą jest to roślina z rodziny psiankowatych osiągająca od 50 do 150 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są bez wątpienia fioletowoczarne, błyszczące owoce wielkości wiśni.  Występuje głównie w południowej części kraju.

Ze względu na wysoką zawartość atropiny i hioscyjaminy roślina ta jest silnie trująca. Wymienione wyżej substancje wpływają na układ nerwowy powodując pobudzenie, halucynacje, światłowstręt, a nawet napady szału. Śmierć następuje w czasie śpiączki na skutek ustania funkcji oddechowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wigilia bez karpia? Święta w wersji wege

    Wigilijna wieczerza kojarzy nam się zazwyczaj z takimi daniami, jak smażony karp, śledzie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami. Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór podajemy na stół dania postne, jednak od kilku lat dopuszczalne jest także jedzenie mięsa.

  • Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

    Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij