Jak pielęgnować ranę po operacji?
Jest już po zabiegu, po operacji. Są szwy i trzeba zmieniać opatrunek. Czy zmieniać go codziennie, czy może w ogóle nie ruszać. Jak się myć, czy można moczyć okolicę operowaną?
To tylko kilka pytań, z którymi muszą zmierzyć się pacjenci po operacji, wszystko jedno jakiej. Spróbuję odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które zadają pacjenci zgłaszając się do mnie. Podkreślam, że zawsze należy być w kontakcie z chirurgiem, który wykonywał zabieg i przede wszystkim stosować się do jego zaleceń.
Czy ranę można moczyć?
W większości przypadków prysznic działa pozytywnie. Skóra zostaje oczyszczona z codziennego brudu i bakterii, jest przygotowana do zastosowania preparatu dezynfekującego (np.Octenisept ). Leżenie w wannie nie jest polecane.
Czym przemywać ranę?
Woda utleniona i spirytus to preparaty, które powinny odjeść w zapomnienie. Podobnie Riwanol i maść ichtiolowa. Preparaty tego typu działają słabo i mogą działać drażniąco na zdrową skórę. Warto zastosować leki, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a nawet przeciwwirusowo. Powszechnie stosowanym preparatem jest Octenisept. Lekarz, który wykonał zabieg, powinien zalecić najodpowiedniejszy w danej sytuacji środek.
Kiedy zastosować antybiotyk?
Gdy w trakcie gojenia wystąpi gorączka, a szczególnie, jeśli towarzyszy temu wyciek ropny, silne zaczerwienie połączone z bolesnością wokół rany, należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli występuje wysięk, a szczególnie ropny, powinno się wykonać posiew wydzieliny z opracowaniem antybiogramu. Dzięki temu wiadomo, jaka bakteria była przyczyną zakażenia rany i jaki antybiotyk zadziała na nią najsilniej.
Co oznacza powikłane gojenie rany pooperacyjnej?
Zakażenie miejsca operowanego jest najczęstszym powikłaniem w chirurgii. Dochodzi do tego czasem pomimo zastosowania wszelkich zasad aseptyki. Zawsze trzeba zgłosić problem gojenia lekarzowi wykonującemu operację. Do powikłanego gojenia można zaliczyć też rozejście się wcześniej zszytej rany. W zależności od wielkości można pozwolić, by taki ubytek wygoił się samoistnie przez tzw. ziarninowanie albo założyć wtórne szwy po uprzednim opracowaniu (odświeżeniu) rany. Szczególnie często do zaburzeń w gojeniu dochodzi u pacjentów leczonych na cukrzycę, z obniżoną odpornością oraz z zaburzeniami krążenia. Powinno się już przed operacją poinformować lekarza o swoich chorobach.
Jak prawidło zajmować się opatrunkiem?
Ważne jest by opatrunek był czysty i suchy. Zwykle opatrunek zmienia się 1-2 razy na dobę dokładnie przy tym dezynfekując ranę.
Jakie są niepokojące objawy gojenia się rany?
Zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie lub znaczny obrzęk w okolicy miejsca operowanego, a także wysięk ropny, krwisty lub surowiczy, szczególnie jeśli te objawy narastają po zabiegu.
Kiedy zdjąć szwy?
Lekarz zawsze powinien wyznaczyć termin usunięcia szwów swojemu pacjentowi. Czas ich usunięcia zależy od rodzaju rany, a także od okolicy operowanej (szwy na twarzy mogą być zwykle szybciej usunięte niże te z obszaru pleców). Dużo zależy od tego, jaki rodzaj szwu został zastosowany (czy był to szew ciągły czy pojedynczy, etc).