Jak pielęgnować ranę po operacji?
Michał Posmykiewicz

Jak pielęgnować ranę po operacji?

Jest już po zabiegu, po operacji. Są szwy i trzeba zmieniać opatrunek. Czy zmieniać go codziennie, czy może w ogóle nie ruszać. Jak się myć, czy można moczyć okolicę operowaną?

To tylko kilka pytań, z którymi muszą zmierzyć się pacjenci po operacji, wszystko jedno jakiej. Spróbuję odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które zadają pacjenci zgłaszając się do mnie. Podkreślam, że zawsze należy być w kontakcie z chirurgiem, który wykonywał zabieg i przede wszystkim stosować się do jego zaleceń.

Czy ranę można moczyć?

W większości przypadków prysznic działa pozytywnie. Skóra zostaje oczyszczona z codziennego brudu i bakterii, jest przygotowana do zastosowania preparatu dezynfekującego (np.Octenisept ). Leżenie w wannie nie jest polecane.

Czym przemywać ranę?

Woda utleniona i spirytus to preparaty, które powinny odjeść w zapomnienie. Podobnie Riwanol i maść ichtiolowa. Preparaty tego typu działają słabo i mogą działać drażniąco na zdrową skórę. Warto zastosować leki, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a nawet przeciwwirusowo. Powszechnie stosowanym preparatem jest Octenisept. Lekarz, który wykonał zabieg, powinien zalecić najodpowiedniejszy w danej sytuacji środek.

Powiązane produkty

Kiedy zastosować antybiotyk?

Gdy w trakcie gojenia wystąpi gorączka, a szczególnie, jeśli towarzyszy temu wyciek ropny, silne zaczerwienie połączone z bolesnością wokół rany, należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli występuje wysięk, a szczególnie ropny, powinno się wykonać posiew wydzieliny z opracowaniem antybiogramu. Dzięki temu wiadomo, jaka bakteria była przyczyną zakażenia rany i jaki antybiotyk zadziała na nią najsilniej.

Co oznacza powikłane gojenie rany pooperacyjnej?

Zakażenie miejsca operowanego jest najczęstszym powikłaniem w chirurgii. Dochodzi do tego czasem pomimo zastosowania wszelkich zasad aseptyki. Zawsze trzeba zgłosić problem gojenia lekarzowi wykonującemu operację. Do powikłanego gojenia można zaliczyć też rozejście się wcześniej zszytej rany. W zależności od wielkości można pozwolić, by taki ubytek wygoił się samoistnie przez tzw. ziarninowanie albo założyć wtórne szwy po uprzednim opracowaniu (odświeżeniu) rany. Szczególnie często do zaburzeń w gojeniu dochodzi u pacjentów leczonych na cukrzycę, z obniżoną odpornością oraz z zaburzeniami krążenia. Powinno się już przed operacją poinformować lekarza o swoich chorobach.

Jak prawidło zajmować się opatrunkiem?

Ważne jest by opatrunek był czysty i suchy. Zwykle opatrunek zmienia się 1-2 razy na dobę dokładnie przy tym dezynfekując ranę.

Jakie są niepokojące objawy gojenia się rany?

Zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie lub znaczny obrzęk w okolicy miejsca operowanego, a także wysięk ropny, krwisty lub surowiczy, szczególnie jeśli te objawy narastają po zabiegu.

Kiedy zdjąć szwy?

Lekarz zawsze powinien wyznaczyć termin usunięcia szwów swojemu pacjentowi. Czas ich usunięcia zależy od rodzaju rany, a także od okolicy operowanej (szwy na twarzy mogą być zwykle szybciej usunięte niże te z obszaru pleców). Dużo zależy od tego, jaki rodzaj szwu został zastosowany (czy był to szew ciągły czy pojedynczy, etc).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij