Powakacyjny powrót  do pracy i szkoły
Anna Posmykiewicz

Powakacyjny powrót do pracy i szkoły

Niestety, czas szybko płynie i w związku z tym także bardzo szybko kończą się wakacje i czas urlopów. Trzeba wrócić do szkoły i do pracy. Dla wielu osób wiąże się to z dużym stresem. Jak zatem poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, które towarzyszą nam, kiedy kończą się wakacyjne wojaże i odpoczynek?

Przede wszystkim, wracając do pracy, nie myślmy o tym negatywnie. Nie wyobrażajmy sobie, że po powrocie czeka na nas ogrom zajęć i zaległości, którym nie będziemy w stanie sprostać.

Starajmy się podchodzić do sprawy zupełnie inaczej. Zamiast denerwować się faktem, że musimy wrócić do codziennych obowiązków, pomyślmy raczej o tym, że czekają na nas koledzy z pracy, którym opowiemy o swoim wymarzonym urlopie.

Pierwszego dnia po urlopie warto zabrać ze sobą zdjęcia, dzięki którym pochwalimy się wszystkim naokoło, gdzie byliśmy, jak również przeniesiemy się choć na chwilę wspomnieniami do miejsc, gdzie przyjemnie spędzaliśmy czas.

Dzięki temu pierwszego dnia w pracy poczujemy się bardziej zrelaksowani i z większym spokojem zabierzemy się za wykonywanie swoich obowiązków.

Jak zachować wakacyjną energię?

Wracając z urlopu jesteśmy wypoczęci, mamy mnóstwo energii. Jednak nie starajmy się jej wykorzystać od razu pierwszego dnia, gdyż będzie nam ona potrzebna na dłużej.

Jak to zrobić? Podchodźmy do naszych obowiązków spokojnie. To nic, że mamy mnóstwo zadań do wykonania.

Podzielmy je sobie na kilka najbliższych dni tak, aby codziennie wykonywać podobną część pracy. W ten sposób nie będziemy się nadmiernie obciążać i eksploatować naszego organizmu.

Odżywianie kluczem do sukcesu

Pamiętajmy też o właściwym odżywianiu. Po wakacjach jesteśmy wypoczęci i nie pamiętamy o tym, że odpowiednia dieta jest nam niezbędna do efektywnej pracy.

Nasze codzienne posiłki powinny być w miarę możliwości regularne.

Koniecznie pamiętajmy o śniadaniu- najlepiej, aby było to ciemne pieczywo z wędliną i warzywami. W pracy jedzmy drugie śniadanie i obiad.

Na pewno nie mogą być to posiłki z fast-foodów, które tylko na chwile sycą nasz żołądek, a poza tym nie dostarczają żadnych korzystnych substancji odżywczych. Poprzez takie jedzenie zamiast czerpać energię - tracimy ją, jesteśmy ospali i ociężali.

Dlatego warto posiłki przyrządzić w domu i zabrać je ze sobą. Najlepiej, aby była to odżywcza sałatka (tylko nie z majonezem!), a na obiad upieczony bez tłuszczu kawałek mięsa, także z warzywami.

Nie wolno nam pić hektolitrów kawy - jedna mała czarna zupełnie wystarczy. Większa jej ilość, pomimo tego, że będzie dostarczać energii, to poza tym będzie „wypłukiwać” niezbędne elektrolity.

Dlatego lepiej pić po prostu wodę. Warto także dodatkowo stosować witaminowo-minerałowy suplement diety, który pomoże nam „czerpać” dodatkową energię do pracy.

Polecane dla Ciebie

Pierwszy dzień w szkole

Powrót z wakacji to niestety także częsty problem naszych dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które idą do przedszkola lub szkoły pierwszy raz.

Musimy pamiętać o tym, aby ich dodatkowo nie stresować opowieściami typu: „zobaczysz, ile teraz się będziesz musiał uczyć” albo „W szkole nauczyciele nauczą cię dyscypliny”.

Zamiast straszyć dziecko, powinniśmy starać się tłumaczyć mu, że dzięki przedszkolu i szkole pozna nowych kolegów, będzie mogło z nim jeździć na różne wycieczki i chodzić do kina. Poza tym w szkole nauczy się wielu ciekawych rzeczy, a pani nauczycielka będzie nową ciocią, która zawsze chętnie pomoże i rozwiąże każdy problem.

Codzienne obowiązki

Nikt nie chce wracać z urlopu i wakacji do codziennych obowiązków. Jednak taka jest kolej rzeczy i należy do powakacyjnych powrotów podchodzić spokojnie i nie denerwować się. Dzięki temu praca i nauka będzie bardziej przyjemna.

A przecież za rok (czas mija bardzo szybko!) znowu będą wakacje.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij