Gdy nie potrafisz odmówić sobie słodyczy...
Michał Posmykiewicz

Gdy nie potrafisz odmówić sobie słodyczy...

Cukierki, ciasteczka i batoniki – chyba każdy z nas lubi te słodkie pyszności. Uwielbiamy podjadać czekoladki, po zjedzeniu których od razu poprawia nam się humor. Kiedy siedzimy wiele godzin w pracy i dopada nas głód, po co najczęściej sięgamy? Oczywiście po słodycze! Tym bardziej, że można je zwykle kupić bez problemu nawet w miejscu pracy – praktycznie wszędzie znajdziemy bowiem maszynę, która chętnie sprzeda nam słodkie pyszności.

Kiedy już pokrzepimy się zakupionym batonikiem lub słodkim rogalikiem, od razu czujemy się lepiej, a nasz żołądek w końcu jest syty. Szkoda tylko, że to uczucie sytości po zjedzeniu słodyczy jest bardzo krótkotrwałe – a z tego już zwykle nie zdajemy sobie sprawy.

Po zjedzeniu czegoś słodkiego szybko rośnie poziom glukozy w krwi (dzięki czemu my szybko czujemy się syci), jednak równie prędko poziom cukru spada. Dlatego już po kilkunastu minutach znowu mamy ochotę na coś słodkiego. A to doprowadza nas do błędnego koła i ciągłego podjadania słodyczy, które przecież w ogóle nie są zdrowe. Poza tym, podjadając słodycze, szybko możemy nabawić się nadwagi i zepsuć sobie figurę – niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mała czekoladka to naprawdę duża ilość kalorii! I to w dodatku pustych kalorii. Dlaczego? Nie dość, że cukier tylko pozornie dodaje nam energii, to jeszcze bardzo szybko jest przekształcany w naszym organizmie w tłuszcz. Dlatego naprawdę warto spróbować nie podjadać słodyczy. Wiadomo, że będzie to trudna walka, zwłaszcza dla tych osób, które tak bardzo przyzwyczaiły się już do podjadania słodyczy, że traktują je jako normalną przekąskę w ciągu dnia.

Poznaj sprytne sposób na ograniczenie ilości podjadanych słodyczy.

Jedz regularnie, nie pomijaj posiłków

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jedzenie regularnych posiłków w ciągu całego dnia spowoduje, że poziom glukozy w naszej krwi będzie utrzymywał się na stałym poziomie i tym samym nie zaznamy przez cały dzień pracy uczucia wilczego głodu. Dlatego najważniejszą sprawą jest to, aby w domu, przed wyjściem do pracy czy szkoły, zjeść pożywne śniadanie. Powinno się ono składać z warzyw lub owoców oraz białka i tłuszczu. Trzeba bowiem pamiętać, że śniadanie bogate w węglowodany tylko na chwilę nas nasyci i za godzinę znów będziemy głodni.

Koniecznie też zabierajmy ze sobą do szkoły lub pracy drugie śniadanie. Najlepiej, aby był to jogurt z owocami lub też musli – z jednej strony będzie zdrowy i pożywny, z drugiej zaś będzie słodki, co zastąpi nam zjedzenie batona czy ciastka.

Kolejny posiłek to obiad, który również obowiązkowo trzeba zjeść. Po obiedzie przyjdzie pora na podwieczorek, którym powinien być owoc – nie szkodzi, że zawiera on w sobie cukier; i tak będzie dużo zdrowszy niż drożdżówka czy pączek kupiony w cukierni. Po powrocie z pracy do domu obowiązkowa jest też lekkostrawna kolacja zjedzona przed 18.00 – dzięki temu, że ją zjemy, nasz żołądek nie będzie domagał się już jedzenia później, a chyba każdy z nas wie, że gdy czujemy głód podczas wieczoru przed telewizorem, zwykle sięgamy właśnie po słodycze.

Zamiast słodyczy – zdrowe przekąski

Poza tym warto zadbać o tzw. zdrowe przekąski. Mogą to być między innymi ziarna słonecznika czy pestki dyni, ale można pokusić się również o samodzielne przygotowanie innych zdrowych przekąsek, które będzie można podjadać do woli – nawet wieczorem – i znakomicie zastąpią nam one słodycze. Co zatem można przygotować? Bardzo smaczne i zdrowe będą chipsy z jarmużu oraz z cukinii –wymienione warzywa wystarczy pokroić w cienkie plasterki, skropić delikatnie oliwą i troszeczkę posolić, a następnie włożyć je do rozgrzanego piekarnika na kilka minut. Taka przekąska w pełni zastąpi nam wieczorem podjadanie czekoladek oraz tradycyjnych chipsów czy paluszków. Można też przygotować sobie i zabrać do pracy prażoną ciecierzycę. Wystarczy ciecierzycę z puszki osuszyć, obtoczyć w różnych przyprawach – np. w kuminie – i prażyć ją na rozgrzanej blasze piekarnika przez kilka minut. Taka przekąska na pewno będzie nam smakować i tym samym sposobem pozbędziemy się chęci podjadania słodyczy.

Trzeba pamiętać tez o tym, że jeśli już naprawdę mamy wielką ochotę na coś słodkiego, zamiast podjadać wtedy ciasteczka czy czekoladki powinniśmy zjeść jakiś owoc. W owocach oczywiście również znajduje się cukier, ale są one dużo zdrowsze niż słodycze, mają mniej kalorii i bardzo korzystnie wpływają na perystaltykę naszego przewodu pokarmowego. Dlatego jak najbardziej mogą stanowić zdrową alternatywę dla słodkości.

Ruch dla dobrego nastroju

Często bywa też tak, że chęć sięgnięcia po słodycze ma związek z naszym złym humorem.

Kiedy jest nam źle i smutno, czekoladki zawsze poprawiają nam humor. Ale zamiast objadać się cukierkami, warto wtedy wyjść na spacer, iść na basen czy siłownię lub też poćwiczyć w domu z trenerem przed telewizorem. Dlaczego? Ponieważ w czasie wysiłku fizycznego w naszym organizmie produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które skutecznie poprawią nam humor i samopoczucie. Nie będziemy musieli w tym celu sięgać po słodycze.

Stosując te proste metody naprawdę jesteśmy w stanie powstrzymać się od podjadania słodyczy na co dzień. Dzięki temu nasza sylwetka będzie dużo lepsza, zaczniemy zrzucać zbędne kilogramy bez większego wysiłku. Poza tym trzeba też pomyśleć o tym, jaką przyjemność będziemy mieli ze zjedzenia czegoś słodkiego z powodu specjalnej okazji, jeśli będziemy unikać codziennego podjadania słodyczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

  • Higiena jamy ustnej psa i kota. Jak dbać o zęby zwierząt domowych?

    Higiena jamy ustnej zwierząt towarzyszących, takich jak psy i koty, stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej, który wciąż bywa niedoceniany zarówno przez właścicieli, jak i niektórych praktyków weterynaryjnych. Choroby przyzębia, obejmujące m.in. zapalenie dziąseł i paradontozę, należą do najczęściej diagnozowanych problemów stomatologicznych u tych gatunków, a ich przewlekły charakter może prowadzić do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych, w tym chorób serca, nerek i wątroby. Regularne mycie zębów, jako element codziennej pielęgnacji, ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nagromadzeniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W artykule omówione zostaną zasady prawidłowej higieny jamy ustnej u psów i kotów, skuteczność domowych metod czyszczenia zębów oraz wskazania do profesjonalnych zabiegów stomatologicznych w gabinecie weterynaryjnym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl