Gdy nie potrafisz odmówić sobie słodyczy...
Michał Posmykiewicz

Gdy nie potrafisz odmówić sobie słodyczy...

Cukierki, ciasteczka i batoniki – chyba każdy z nas lubi te słodkie pyszności. Uwielbiamy podjadać czekoladki, po zjedzeniu których od razu poprawia nam się humor. Kiedy siedzimy wiele godzin w pracy i dopada nas głód, po co najczęściej sięgamy? Oczywiście po słodycze! Tym bardziej, że można je zwykle kupić bez problemu nawet w miejscu pracy – praktycznie wszędzie znajdziemy bowiem maszynę, która chętnie sprzeda nam słodkie pyszności.

Kiedy już pokrzepimy się zakupionym batonikiem lub słodkim rogalikiem, od razu czujemy się lepiej, a nasz żołądek w końcu jest syty. Szkoda tylko, że to uczucie sytości po zjedzeniu słodyczy jest bardzo krótkotrwałe – a z tego już zwykle nie zdajemy sobie sprawy.

Po zjedzeniu czegoś słodkiego szybko rośnie poziom glukozy w krwi (dzięki czemu my szybko czujemy się syci), jednak równie prędko poziom cukru spada. Dlatego już po kilkunastu minutach znowu mamy ochotę na coś słodkiego. A to doprowadza nas do błędnego koła i ciągłego podjadania słodyczy, które przecież w ogóle nie są zdrowe. Poza tym, podjadając słodycze, szybko możemy nabawić się nadwagi i zepsuć sobie figurę – niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mała czekoladka to naprawdę duża ilość kalorii! I to w dodatku pustych kalorii. Dlaczego? Nie dość, że cukier tylko pozornie dodaje nam energii, to jeszcze bardzo szybko jest przekształcany w naszym organizmie w tłuszcz. Dlatego naprawdę warto spróbować nie podjadać słodyczy. Wiadomo, że będzie to trudna walka, zwłaszcza dla tych osób, które tak bardzo przyzwyczaiły się już do podjadania słodyczy, że traktują je jako normalną przekąskę w ciągu dnia.

Poznaj sprytne sposób na ograniczenie ilości podjadanych słodyczy.

Jedz regularnie, nie pomijaj posiłków

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jedzenie regularnych posiłków w ciągu całego dnia spowoduje, że poziom glukozy w naszej krwi będzie utrzymywał się na stałym poziomie i tym samym nie zaznamy przez cały dzień pracy uczucia wilczego głodu. Dlatego najważniejszą sprawą jest to, aby w domu, przed wyjściem do pracy czy szkoły, zjeść pożywne śniadanie. Powinno się ono składać z warzyw lub owoców oraz białka i tłuszczu. Trzeba bowiem pamiętać, że śniadanie bogate w węglowodany tylko na chwilę nas nasyci i za godzinę znów będziemy głodni.

Koniecznie też zabierajmy ze sobą do szkoły lub pracy drugie śniadanie. Najlepiej, aby był to jogurt z owocami lub też musli – z jednej strony będzie zdrowy i pożywny, z drugiej zaś będzie słodki, co zastąpi nam zjedzenie batona czy ciastka.

Kolejny posiłek to obiad, który również obowiązkowo trzeba zjeść. Po obiedzie przyjdzie pora na podwieczorek, którym powinien być owoc – nie szkodzi, że zawiera on w sobie cukier; i tak będzie dużo zdrowszy niż drożdżówka czy pączek kupiony w cukierni. Po powrocie z pracy do domu obowiązkowa jest też lekkostrawna kolacja zjedzona przed 18.00 – dzięki temu, że ją zjemy, nasz żołądek nie będzie domagał się już jedzenia później, a chyba każdy z nas wie, że gdy czujemy głód podczas wieczoru przed telewizorem, zwykle sięgamy właśnie po słodycze.

Zamiast słodyczy – zdrowe przekąski

Poza tym warto zadbać o tzw. zdrowe przekąski. Mogą to być między innymi ziarna słonecznika czy pestki dyni, ale można pokusić się również o samodzielne przygotowanie innych zdrowych przekąsek, które będzie można podjadać do woli – nawet wieczorem – i znakomicie zastąpią nam one słodycze. Co zatem można przygotować? Bardzo smaczne i zdrowe będą chipsy z jarmużu oraz z cukinii –wymienione warzywa wystarczy pokroić w cienkie plasterki, skropić delikatnie oliwą i troszeczkę posolić, a następnie włożyć je do rozgrzanego piekarnika na kilka minut. Taka przekąska w pełni zastąpi nam wieczorem podjadanie czekoladek oraz tradycyjnych chipsów czy paluszków. Można też przygotować sobie i zabrać do pracy prażoną ciecierzycę. Wystarczy ciecierzycę z puszki osuszyć, obtoczyć w różnych przyprawach – np. w kuminie – i prażyć ją na rozgrzanej blasze piekarnika przez kilka minut. Taka przekąska na pewno będzie nam smakować i tym samym sposobem pozbędziemy się chęci podjadania słodyczy.

Trzeba pamiętać tez o tym, że jeśli już naprawdę mamy wielką ochotę na coś słodkiego, zamiast podjadać wtedy ciasteczka czy czekoladki powinniśmy zjeść jakiś owoc. W owocach oczywiście również znajduje się cukier, ale są one dużo zdrowsze niż słodycze, mają mniej kalorii i bardzo korzystnie wpływają na perystaltykę naszego przewodu pokarmowego. Dlatego jak najbardziej mogą stanowić zdrową alternatywę dla słodkości.

Powiązane produkty

Ruch dla dobrego nastroju

Często bywa też tak, że chęć sięgnięcia po słodycze ma związek z naszym złym humorem.

Kiedy jest nam źle i smutno, czekoladki zawsze poprawiają nam humor. Ale zamiast objadać się cukierkami, warto wtedy wyjść na spacer, iść na basen czy siłownię lub też poćwiczyć w domu z trenerem przed telewizorem. Dlaczego? Ponieważ w czasie wysiłku fizycznego w naszym organizmie produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które skutecznie poprawią nam humor i samopoczucie. Nie będziemy musieli w tym celu sięgać po słodycze.

Stosując te proste metody naprawdę jesteśmy w stanie powstrzymać się od podjadania słodyczy na co dzień. Dzięki temu nasza sylwetka będzie dużo lepsza, zaczniemy zrzucać zbędne kilogramy bez większego wysiłku. Poza tym trzeba też pomyśleć o tym, jaką przyjemność będziemy mieli ze zjedzenia czegoś słodkiego z powodu specjalnej okazji, jeśli będziemy unikać codziennego podjadania słodyczy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij