Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

W normalnych warunkach komórki wzrastają, starzeją się i umierają w myśl zaprogramowanego i kontrolowanego schematu. Ten proces podlega fizjologicznej kontroli. Istotą raka jest niekontrolowany wzrost komórek. I właśnie w tę cechę nowotworu wymierzone jest stosowanie chemioterapii. Podawane cyklicznie leki wynajdują komórki, które dzielą się intensywnie i niszczą je.

Niestety leczenie nie pozostaje bez wpływu na organizm, ale i tak zastosowanie chemioterapii jest często bezcenne. Szczególnie po operacji, gdy istnieje podejrzenie, że małe grupy komórek nowotworowych przedostały się gdzieś w inne rejony organizmu, chemioterapia odnosi czasem spektakularne rezultaty. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie guza podstawowego komórki raka są stłoczone i w dużej ilości, więc muszą dzielić się energią i substancjami odżywczymi. Natomiast małe grupy komórek, które powędrowały poza ognisko pierwotne, mają szczególnie zaawansowane podziały i są najbardziej wrażliwe na chemioterapię.

Chemioterapia polega na podawaniu leków mogących zabić komórki raka lub zahamować jego wzrost. Różne leki podawane są w terapii różnych nowotworów, dlatego zawsze proces leczenia ustalany jest indywidualnie. Drogi podawania chemioterapii też są różne, najczęściej jednak wykorzystuje się drogę dożylną.

Rodzaje chemioterapii

 • Chemioterapia jako leczenie początkowe - ten tryb leczenia stosowany jest u pacjentów, u których nie można usunąć guza chirurgicznie. Pożądany efekt to zmniejszenie rozmiarów raka lub ulżenie w uciążliwych dolegliwościach i przedłużenie życia pacjenta. Czasem guz zbyt duży by go usunąć po wstępnej chemioterapii staje się resekcyjny.
 • Chemioterapia adjuwantowa - oznacza chemioterapię pomocniczą. Stosowana jest po operacji, by zwiększyć pewność, że komórki nowotworowe zostały radykalnie usunięte z organizmu.
 • Chemioterapia neoadjuwantowa - stosuje się ją przed operacją, by poprawić warunki resekcji, czyli zmniejszyć rozmiar guza. Często stosuje się w tym celu jednocześnie radioterapię.

Niestety chemioterapia swym działaniem dotyka także inne komórki, nie tylko nowotworowe. Jej wpływ jest największy na komórki szybko dzielące się. Z tego względu poza efektem leczniczym, pociąga za sobą pewne objawy uboczne. Jest to duży problem natury psychologicznej, ponieważ pacjenci słysząc wybiórcze informacje na ten temat, boją się jej poddać. Lekarz musi włożyć nieraz dużo wysiłku, by wytłumaczyć choremu, jak ważne jest dla jego życia podanie takiego leczenia.

Objawy uboczne faktycznie występują i nie są przyjemne. Należy jednak pamiętać, że:

 • Nie u wszystkich objawy niepożądane występują w takim samym nasileniu i nie muszą występować wszystkie na raz,
 • Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii wywołują jednakowe efekty uboczne,
 • Istnieją sposoby, by zapobiegać lub zmniejszać intensywność objawów ubocznych,
 • Objawy uboczne ustępują zwykle po zakończeniu leczenia.

Objawy, który mogą towarzyszyć chemioterapii:

 • Nudności i wymioty,
 • Zmniejszony apetyt,
 • Wypadanie włosów,
 • Owrzodzenie na błonach śluzowych (np. ust),
 • Wysypka skórna,
 • Biegunka,
 • Zwiększona podatność na zakażenia,
 • Osłabienie.

Planując proces leczenia Twój doktor wymieni prawdopodobnie wiele nazw leków, ich zastosowania, wyjaśni, dlaczego taka a nie inna terapia jest właściwa. Biorąc pod uwagę stres, jaki na pewno będzie Ci towarzyszył, pewne istotne informacje mogą nie pozostać w Twojej pamięci. Przygotuj się więc na te wizytę w jeden z poniższych sposobów: rób notatki, zabierz ze sobą współmałżonka lun przyjaciela, by słuchał zaleceń razem z Tobą, poproś swojego lekarza o spisanie najważniejszych informacji, pytaj, mów, że czegoś nie rozumiesz, proś o powtórzenie czegoś ,co umknęło Twojej uwadze. Weź numer telefonu swojego lekarza.

Wskazówki przed rozpoczęciem chemioterapii

 • Zadbaj o swoje zdrowie – odwiedź dentystę, by sprawdził Twoje zęby. W okresie stosowania chemioterapii może zmniejszyć się Twoja odporność. Należy unikać każdego potencjalnego źródła zakażenia (mogą być nim zęby). Być może Twój lekarz będzie chciał zlecić Ci też inne badania, by ocenić całokształt Twojego zdrowia.
 • Niestety chemioterapia najczęściej wiąże się z okresową utratą włosów. Zastanów się wcześniej nad zakupem peruki lub jakiegoś specjalnego nakrycia głowy.
 • Porozmawiaj ze swoimi najbliższymi o czekającym Cię leczeniu. Zrozumienie przez nich specyfiki tej terapii sprawi, że będziesz mógł liczyć na pełniejsze wsparcie z ich strony.
 • Przekaż swojemu lekarzowi wszystkie informacje o przyjmowanych lekach, by uniknąć interakcji między różnymi środkami farmakologicznymi. Zapytaj się, czy istnieją jakieś ograniczenia związane z dietą.
 • W związku ze stresem, jaki zwykle towarzyszy chemioterapii, zrób coś miłego dla siebie na kilka dni przed planowanym cyklem: idź do kina lub teatru, odwiedź ulubioną restaurację, zrób po prostu coś, co poprawi Ci nastrój i pozwoli się odprężyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij