Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego
Niestety leczenie nie pozostaje bez wpływu na organizm, ale i tak zastosowanie chemioterapii jest często bezcenne. Szczególnie po operacji, gdy istnieje podejrzenie, że małe grupy komórek nowotworowych przedostały się gdzieś w inne rejony organizmu, chemioterapia odnosi czasem spektakularne rezultaty. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie guza podstawowego komórki raka są stłoczone i w dużej ilości, więc muszą dzielić się energią i substancjami odżywczymi. Natomiast małe grupy komórek, które powędrowały poza ognisko pierwotne, mają szczególnie zaawansowane podziały i są najbardziej wrażliwe na chemioterapię.
Chemioterapia polega na podawaniu leków mogących zabić komórki raka lub zahamować jego wzrost. Różne leki podawane są w terapii różnych nowotworów, dlatego zawsze proces leczenia ustalany jest indywidualnie. Drogi podawania chemioterapii też są różne, najczęściej jednak wykorzystuje się drogę dożylną.
Rodzaje chemioterapii
- Chemioterapia jako leczenie początkowe - ten tryb leczenia stosowany jest u pacjentów, u których nie można usunąć guza chirurgicznie. Pożądany efekt to zmniejszenie rozmiarów raka lub ulżenie w uciążliwych dolegliwościach i przedłużenie życia pacjenta. Czasem guz zbyt duży by go usunąć po wstępnej chemioterapii staje się resekcyjny.
- Chemioterapia adjuwantowa - oznacza chemioterapię pomocniczą. Stosowana jest po operacji, by zwiększyć pewność, że komórki nowotworowe zostały radykalnie usunięte z organizmu.
- Chemioterapia neoadjuwantowa - stosuje się ją przed operacją, by poprawić warunki resekcji, czyli zmniejszyć rozmiar guza. Często stosuje się w tym celu jednocześnie radioterapię.
Niestety chemioterapia swym działaniem dotyka także inne komórki, nie tylko nowotworowe. Jej wpływ jest największy na komórki szybko dzielące się. Z tego względu poza efektem leczniczym, pociąga za sobą pewne objawy uboczne. Jest to duży problem natury psychologicznej, ponieważ pacjenci słysząc wybiórcze informacje na ten temat, boją się jej poddać. Lekarz musi włożyć nieraz dużo wysiłku, by wytłumaczyć choremu, jak ważne jest dla jego życia podanie takiego leczenia.
Objawy uboczne faktycznie występują i nie są przyjemne. Należy jednak pamiętać, że:
- Nie u wszystkich objawy niepożądane występują w takim samym nasileniu i nie muszą występować wszystkie na raz,
- Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii wywołują jednakowe efekty uboczne,
- Istnieją sposoby, by zapobiegać lub zmniejszać intensywność objawów ubocznych,
- Objawy uboczne ustępują zwykle po zakończeniu leczenia.
Objawy, który mogą towarzyszyć chemioterapii:
- Nudności i wymioty,
- Zmniejszony apetyt,
- Wypadanie włosów,
- Owrzodzenie na błonach śluzowych (np. ust),
- Wysypka skórna,
- Biegunka,
- Zwiększona podatność na zakażenia,
- Osłabienie.
Planując proces leczenia Twój doktor wymieni prawdopodobnie wiele nazw leków, ich zastosowania, wyjaśni, dlaczego taka a nie inna terapia jest właściwa. Biorąc pod uwagę stres, jaki na pewno będzie Ci towarzyszył, pewne istotne informacje mogą nie pozostać w Twojej pamięci. Przygotuj się więc na te wizytę w jeden z poniższych sposobów: rób notatki, zabierz ze sobą współmałżonka lun przyjaciela, by słuchał zaleceń razem z Tobą, poproś swojego lekarza o spisanie najważniejszych informacji, pytaj, mów, że czegoś nie rozumiesz, proś o powtórzenie czegoś ,co umknęło Twojej uwadze. Weź numer telefonu swojego lekarza.
Wskazówki przed rozpoczęciem chemioterapii
- Zadbaj o swoje zdrowie – odwiedź dentystę, by sprawdził Twoje zęby. W okresie stosowania chemioterapii może zmniejszyć się Twoja odporność. Należy unikać każdego potencjalnego źródła zakażenia (mogą być nim zęby). Być może Twój lekarz będzie chciał zlecić Ci też inne badania, by ocenić całokształt Twojego zdrowia.
- Niestety chemioterapia najczęściej wiąże się z okresową utratą włosów. Zastanów się wcześniej nad zakupem peruki lub jakiegoś specjalnego nakrycia głowy.
- Porozmawiaj ze swoimi najbliższymi o czekającym Cię leczeniu. Zrozumienie przez nich specyfiki tej terapii sprawi, że będziesz mógł liczyć na pełniejsze wsparcie z ich strony.
- Przekaż swojemu lekarzowi wszystkie informacje o przyjmowanych lekach, by uniknąć interakcji między różnymi środkami farmakologicznymi. Zapytaj się, czy istnieją jakieś ograniczenia związane z dietą.
- W związku ze stresem, jaki zwykle towarzyszy chemioterapii, zrób coś miłego dla siebie na kilka dni przed planowanym cyklem: idź do kina lub teatru, odwiedź ulubioną restaurację, zrób po prostu coś, co poprawi Ci nastrój i pozwoli się odprężyć.