Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

Chemioterapia w leczeniu raka jelita grubego

W normalnych warunkach komórki wzrastają, starzeją się i umierają w myśl zaprogramowanego i kontrolowanego schematu. Ten proces podlega fizjologicznej kontroli. Istotą raka jest niekontrolowany wzrost komórek. I właśnie w tę cechę nowotworu wymierzone jest stosowanie chemioterapii. Podawane cyklicznie leki wynajdują komórki, które dzielą się intensywnie i niszczą je.

Niestety leczenie nie pozostaje bez wpływu na organizm, ale i tak zastosowanie chemioterapii jest często bezcenne. Szczególnie po operacji, gdy istnieje podejrzenie, że małe grupy komórek nowotworowych przedostały się gdzieś w inne rejony organizmu, chemioterapia odnosi czasem spektakularne rezultaty. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie guza podstawowego komórki raka są stłoczone i w dużej ilości, więc muszą dzielić się energią i substancjami odżywczymi. Natomiast małe grupy komórek, które powędrowały poza ognisko pierwotne, mają szczególnie zaawansowane podziały i są najbardziej wrażliwe na chemioterapię.

Chemioterapia polega na podawaniu leków mogących zabić komórki raka lub zahamować jego wzrost. Różne leki podawane są w terapii różnych nowotworów, dlatego zawsze proces leczenia ustalany jest indywidualnie. Drogi podawania chemioterapii też są różne, najczęściej jednak wykorzystuje się drogę dożylną.

Rodzaje chemioterapii

  • Chemioterapia jako leczenie początkowe - ten tryb leczenia stosowany jest u pacjentów, u których nie można usunąć guza chirurgicznie. Pożądany efekt to zmniejszenie rozmiarów raka lub ulżenie w uciążliwych dolegliwościach i przedłużenie życia pacjenta. Czasem guz zbyt duży by go usunąć po wstępnej chemioterapii staje się resekcyjny.
  • Chemioterapia adjuwantowa - oznacza chemioterapię pomocniczą. Stosowana jest po operacji, by zwiększyć pewność, że komórki nowotworowe zostały radykalnie usunięte z organizmu.
  • Chemioterapia neoadjuwantowa - stosuje się ją przed operacją, by poprawić warunki resekcji, czyli zmniejszyć rozmiar guza. Często stosuje się w tym celu jednocześnie radioterapię.

Niestety chemioterapia swym działaniem dotyka także inne komórki, nie tylko nowotworowe. Jej wpływ jest największy na komórki szybko dzielące się. Z tego względu poza efektem leczniczym, pociąga za sobą pewne objawy uboczne. Jest to duży problem natury psychologicznej, ponieważ pacjenci słysząc wybiórcze informacje na ten temat, boją się jej poddać. Lekarz musi włożyć nieraz dużo wysiłku, by wytłumaczyć choremu, jak ważne jest dla jego życia podanie takiego leczenia.

Objawy uboczne faktycznie występują i nie są przyjemne. Należy jednak pamiętać, że:

  • Nie u wszystkich objawy niepożądane występują w takim samym nasileniu i nie muszą występować wszystkie na raz,
  • Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii wywołują jednakowe efekty uboczne,
  • Istnieją sposoby, by zapobiegać lub zmniejszać intensywność objawów ubocznych,
  • Objawy uboczne ustępują zwykle po zakończeniu leczenia.

Objawy, który mogą towarzyszyć chemioterapii:

  • Nudności i wymioty,
  • Zmniejszony apetyt,
  • Wypadanie włosów,
  • Owrzodzenie na błonach śluzowych (np. ust),
  • Wysypka skórna,
  • Biegunka,
  • Zwiększona podatność na zakażenia,
  • Osłabienie.

Planując proces leczenia Twój doktor wymieni prawdopodobnie wiele nazw leków, ich zastosowania, wyjaśni, dlaczego taka a nie inna terapia jest właściwa. Biorąc pod uwagę stres, jaki na pewno będzie Ci towarzyszył, pewne istotne informacje mogą nie pozostać w Twojej pamięci. Przygotuj się więc na te wizytę w jeden z poniższych sposobów: rób notatki, zabierz ze sobą współmałżonka lun przyjaciela, by słuchał zaleceń razem z Tobą, poproś swojego lekarza o spisanie najważniejszych informacji, pytaj, mów, że czegoś nie rozumiesz, proś o powtórzenie czegoś ,co umknęło Twojej uwadze. Weź numer telefonu swojego lekarza.

Wskazówki przed rozpoczęciem chemioterapii

  • Zadbaj o swoje zdrowie – odwiedź dentystę, by sprawdził Twoje zęby. W okresie stosowania chemioterapii może zmniejszyć się Twoja odporność. Należy unikać każdego potencjalnego źródła zakażenia (mogą być nim zęby). Być może Twój lekarz będzie chciał zlecić Ci też inne badania, by ocenić całokształt Twojego zdrowia.
  • Niestety chemioterapia najczęściej wiąże się z okresową utratą włosów. Zastanów się wcześniej nad zakupem peruki lub jakiegoś specjalnego nakrycia głowy.
  • Porozmawiaj ze swoimi najbliższymi o czekającym Cię leczeniu. Zrozumienie przez nich specyfiki tej terapii sprawi, że będziesz mógł liczyć na pełniejsze wsparcie z ich strony.
  • Przekaż swojemu lekarzowi wszystkie informacje o przyjmowanych lekach, by uniknąć interakcji między różnymi środkami farmakologicznymi. Zapytaj się, czy istnieją jakieś ograniczenia związane z dietą.
  • W związku ze stresem, jaki zwykle towarzyszy chemioterapii, zrób coś miłego dla siebie na kilka dni przed planowanym cyklem: idź do kina lub teatru, odwiedź ulubioną restaurację, zrób po prostu coś, co poprawi Ci nastrój i pozwoli się odprężyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.