Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa
Mateusz Burak

Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

Na czym polega pilates? 

Pilates to metoda ćwiczeń o umiarkowanej dynamice, która łączy w sobie elementy jogi, treningu izometrycznego oraz baletu. Dzięki temu ma on pozytywny wpływ na siłę mięśniową, wytrzymałość i elastyczność, nie powodując przy tym nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej. Podkreśla się bardzo korzystny wpływ ćwiczeń na mięśnie głębokie (mięsnie posturalne), czyli takie, które są stabilizują sylwetkę i utrzymują narządy wewnętrzne na właściwym miejscu. 

Nazwa tego rodzaju treningu pochodzi od nazwiska jego twórcy – Josepha Pilatesa. Opracował on wspomnianą koncepcję pracy z ciałem w latach dwudziestych XIX wieku jako metodę wspomagającą leczenie i rekonwalescencję w przebiegu rozmaitych problemów zdrowotnych, w których wskazane jest „leczenie ruchem”. Poza kształtowaniem prawidłowej postawy, odnotowuje się także dużą przydatność efektów Pilatesu podczas treningu sportowego i rehabilitacji. 

Pilates może sprawiać wrażenie trudnego treningu. W rzeczywistości nic bardziej mylnego. Jest to bardzo przystępny sposób na budowanie głębokiej stabilizacji w celu uzyskania lepszej kontroli prawidłowej postawy ciała, równowagi i elastyczności tkanek ludzkiego ciała.  

Pilates – podstawowe zasady 

Ćwiczenia Pilates to stosowanie sześciu bardzo ważnych zasad. Wśród nich wymienia się: koncentrację, 

  • kontrolę tzw. centrum (ang. core muscles), 
  • przepływ, 
  • precyzję,
  • oddychanie.

Oznacza to, że trening metodą Pilatesa wymaga skupienia, aby prezentowane ruchy miały płynny przebieg. Core to środek naszego ciała obejmujący m.in. brzuch oraz pośladki i dolną część pleców. To tutaj ruch powinien być inicjowany i dalej rozprzestrzeniać się na pozostałe partie ciała (jest to tzw. centrowanie).

Trening Pilates musi mieć właściwy przepływ – poszczególne ćwiczenia są konstruowane w taki sposób, aby nawzajem się przenikać, umożliwiać płynne przejścia. Pozwala to na ergonomię i ekonomię wykorzystywanego ruchu. Metoda Pilates kładzie także duży nacisk na właściwą technikę i niegenerowanie nadmiernych napięć, precyzję ruchu (staranność, dokładność) oraz oddychanie. W przypadku tego ostatniego istotne jest to, aby wraz z wysiłkiem wykonywać wydech, a podczas powrotu wdech. W ten sposób nadajemy rytm poszczególnym fazom ćwiczeń i zapewniamy większą stabilizację.

Powiązane produkty

Dla kogo wskazany jest pilates? 

Niewątpliwą zaletą gimnastyki Pilates decydującą o jej dużej uniwersalności jest swoboda modyfikacji – trening można dostosować do indywidualnych potrzeb. Począwszy od łagodnych ćwiczeń rozciągających aż do zaawansowanych pozycji, znacznie zwiększających siłę i elastyczność, dedykowanych m.in. sportowcom. 

Pilates dla początkujących powinien cechować się wolnym tempem ćwiczeń i gradacją intensywności treningu. Bardzo ważne jest, żeby na starcie poinformować instruktora o występowaniu ewentualnych dolegliwości bólowych, przebytych kontuzjach, co znacznie ułatwi modyfikację w zakresie stosowanych ćwiczeń. Przed przystąpieniem do pilatesu w ciąży najlepiej skonsultować się najpierw z lekarzem.

Nie poleca się tego typu treningu osobom z zaawansowaną osteoporozą, przepukliną kręgosłupa, z dużymi wahaniami ciśnienia tętniczego krwi oraz ze zwiększonym ryzykiem przemieszczania zmian zakrzepowych. 

Pilates – efekty 

Co daje Pilates? Ten rodzaj wysiłku fizycznego zwiększa świadomość prawidłowej postawy ciała, co pomaga uniknąć kontuzji i bólu pleców oraz chroni przed przeciążeniami innych partii ciała. Trening mięśni sprawia metodą Pilatesa sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe, zyskują na sile i elastyczności, chroni to przed zanikami tkanki mięśniowej. Podczas treningu aktywizują się mięśni głębokie, dzięki czemu poprawia się koordynacja i równowaga. 

Dodatkowo, systematycznie trenując możemy liczyć na redukcję masy ciała, co jest niewątpliwym atutem zarówno, jeśli chodzi o estetykę, jak i zdrowie. Na skutek uelastycznienia tkanek można liczyć także na znaczną poprawę zakresu ruchomości w stawach. W ten sposób można używać go bardziej świadomie, przywrócić pełne możliwości ruchowe i sprawność. Omawiając korzyści płynące z pilatesu nie sposób nie wspomnieć o przywróceniu równowagi ciała i umysłu, redukcji stresu i nadmiernego napięcia. 

Pilates w ciąży 

Pilates to ćwiczenia bez wykorzystywania obciążenia. Wpływają one na poprawę elastyczności, siły i napięcia mięśniowego, są w pełni bezpieczne. Jedyny wymagany sprzęt to mata do Pilatesu oraz wygodny, sportowy strój. Ze względu na możliwość dokonywania modyfikacji, może być stosowany przez osoby w różnym wieku, w tym seniorów, a także kobiety w ciąży. 

Ćwiczenia z wykorzystaniem metody Pilatesa wpływają na złagodzenie dolegliwości bólowych dolnej części pleców, które często pojawiają się u ciężarnych. Wzmacniają się mięśnie, w tym również mięśnie dna miednicy, co pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała w warunkach narastającego obciążenia (rozwijający się płód) oraz przygotowuje ciało do porodu.

Ważne jest, aby znaleźć zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży. Pozwoli to na poczucie pewności, że konstrukcja treningu przebiegała w oparciu o odpowiednie zasady, które umożliwiają komfort wykonywania ćwiczeń.

  1. Zazulak B. T., Hewett T. E., Reeves N. P. i in., Deficits in neuromuscular control of the trunk predicts knee injury risk: a prospective biomechanical-epidemiologic study, „Am J Sports Med.” 2007, nr 35, s. 1123-1130. 
  2. Willardson J. M., A periodized approach to core training, „ACSM Health Fitness J.” 2008, nr 12, s.7-13 
  3. Rahimimoghadam Z., Rahemi Z., Sadat Z., i in., Pilates exercises and quality of life of patients with chronic kidney disease, „Complement Ther Clin Pract.” 2019, nr 34, s. 35–40. 
  4. Vancini R. L., Rayes A. B. R., Lira C. A. B. i in., Pilates and aerobic training improve levels of depression, anxiety and quality of life in overweight and obese individuals, „Arq Neuropsiquiatr.” 2017, nr 75, s. 850–857. 
  5. Campos de Oliveira L., Gonçalves de Oliveira R., Pires-Oliveira D. A., Effects of Pilates on muscle strength, postural balance and quality of life of older adults: a randomized, controlled, clinical trial, „J Phys Ther Sci.” 2015, nr 27, s. 871–876. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Dynia – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Dietetyczne przepisy z dynią

    Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały – m.in. w magnez, selen, potas i cynk. Stanowi także źródło białka i błonnika pokarmowego. Kto powinien włączyć ją do swojej diety? Jakie właściwości mają pestki z dyni i olej z dyni? Czy to warzywo będzie odpowiednie dla cukrzyków?

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Gruszka – właściwości, wartości odżywcze, przepisy

    Jej dodatek do diety może pomóc przy uciążliwych zaparciach. Świetnie sprawdzi się jako element maseczki na przetłuszczającą się cerę. W dodatku pysznie smakuje zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie. Gruszka – jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy jedzenie jej może zaszkodzić? Co dobrego przygotować z gruszek?

  • Kapary – smak, właściwości i zastosowanie w kuchni

    Kapary to roślina krzewiasta naturalnie występująca w strefie tropikalnej i w basenie Morza Śródziemnego. Pąki kwiatowe kaparów są znane już od wielu lat ze względu na swój charakterystyczny smak oraz działanie wspomagające trawienie i leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Kapary są ważnym źródłem wielu różnych biologicznie aktywnych substancji chemicznych, których właściwości terapeutyczne były już dobrze znane i cenione przez starożytnych Rzymian.

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij