Najczęściej popełniane błędy przy „brzuszkach” - portal DOZ.pl
Najczęściej popełniane błędy przy „brzuszkach”
Justyna Bielecka

Najczęściej popełniane błędy przy „brzuszkach”

Mięśnie brzucha są ćwiczone praktycznie w każdym treningu. Są one współodpowiedzialne za prawidłowe oddychanie, stanowią ważny element tłoczni brzusznej, toteż wspomagają procesy trawienia, wraz z mięśniami grzbietu tworzą gorset mięśniowy podtrzymujący kręgosłup, zatem niewątpliwie warto je ćwiczyć.

Niestety wiele osób wciąż ma sporo nieprawidłowych przyzwyczajeń dotyczących wykonywania tzw. „brzuszków”. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

1. Zbyt duży zakres ruchu

Nie ma potrzeby wykonywania pełnych skłonów w przód. Ćwiczenia w mniejszym zakresie ruchu są równie efektywne, a przy tym bezpieczniejsze dla kręgosłupa. Zamiast dociągać łokcie do kolan, unoś tylko górną część tułowia (głowę, barki, łopatki). Dolne kąty łopatek pozostaw na podłodze. Taki zakres ruchu wystarczy, żeby napiąć wystarczająco mięśnie brzucha.

2. Dociskanie brody do mostka

Silne zgięcie głowy do przodu powoduje nieprawidłową pozycję kręgosłupa w odcinku szyjnym, silne napięcie oraz „wyciskanie” krążków międzykręgowych spomiędzy trzonów. Nagły ruch może nawet spowodować uszkodzenie odcinka szyjnego. Utrzymuj zatem kark rozluźniony, między brodą a mostkiem pozostaw odległość taką, żeby zmieściła się tam przynajmniej piłka tenisowa.

Polecane dla Ciebie

3. Splatanie dłoni za głową oraz wspomaganie ćwiczenia rękami

Wiele osób splata palce dłoni na potylicy, co prowokuje pociąganie głowy rękami. Taka sytuacja sprawia, że odcinek szyjny kręgosłupa narażony jest na kontuzje, a mięśnie brzucha ćwiczą mniej efektywnie, bo część wysiłku wykonywana jest przy pomocy ramion. Staraj się podpierać głowę tylko na opuszkach palców, łokcie rozstaw szeroko i nie pomagaj sobie rękami. Wówczas możesz wykonać mniej powtórzeń i osiągnąć lepsze rezultaty.

4. Nieprawidłowe oddychanie, zatrzymywanie oddechu

Przy ćwiczeniach mięśni brzucha szczególnie ważne jest oddychanie, gdyż one same uczestniczą w tym procesie. Podczas napięcia mięśni wykonuj wydech, najlepiej ustami, a przy rozluźnieniu wdech nosem. W żadnym wypadku nie zatrzymuj powietrza.

5. Zaniedbywanie niektórych partii brzucha

Pamiętaj, że brzuch to nie tylko słynny „sześciopak” z przodu. Oprócz mięśni prostych są jeszcze mięśnie skośne zewnętrzne, wewnętrzne, mięsień poprzeczny brzucha. Także sam mięsień prosty najlepiej ćwiczyć w dwojaki sposób: akcentując górny przyczep, poprzez unoszenie tułowia, a także przyczep dolny, który angażuje się bardziej podczas ćwiczeń z uniesionymi nogami.

6. Brak ćwiczeń mięśni grzbietu

Z mięśniami brzucha ściśle współpracują mięśnie grzbietu, zatem obie te grupy mięśni należy rozwijać równomiernie. Po ćwiczeniach brzucha zawsze pamiętaj, aby wykonać serię wzmacniającą grzbiet.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij