×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zwichnięcie nadgarstka – leczenie

Do zwichnięcia nadgarstka dochodzi głównie podczas upadku. Leczenie tego rodzaju kontuzji w mniej groźnych przypadkach opiera się głównie na zastosowaniu unieruchomienia w postaci gipsu po wcześniejszym jego nastawieniu i repozycji (po urazie jak najszybciej udaj się do lekarza specjalisty).

Niestety, gdy zwichnięcie spowodowało większe uszkodzenia, wykonuje się zabieg operacyjny. Polega on na przywróceniu naturalnego ustawienia opisywanej części kończyny górnej, zszyciu uszkodzonych w wyniku urazu więzadeł oraz stabilizacji nadgarstka za pomocą tzw. drutów Kirschnera.

Unieruchomienie w postaci gipsu po operacji trwa około ośmiu tygodni. Po tym okresie druty zostają usunięte, stosuje się unieruchomienie w postaci szyny (okresowo) oraz rozpoczyna się rehabilitację.

Fizjoterapia opiera się głównie na ćwiczeniach czynnych nadgarstka, ćwiczeniach manualnych ręki, ćwiczeniach czynnych całego ramienia wraz z przedramieniem oraz na zabiegach fizykoterapii, wśród których można wyróżnić między innymi: pole magnetyczne (przyspieszenie procesu gojenia), laseroterapię (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz stymulacja odżywiania i wzrostu uszkodzonych tkanek) czy bioptron (przeciwbólowo).


Podziel się: