Infolinia NFZ i recepty farmaceutyczne dla pacjentów z terenów powodzi
NFZ uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię (800 190 590), pod którą każdy pacjent z terenów objętych powodzią, otrzyma pomoc. Wprowadzono także inne ułatwienia w tym receptę farmaceutyczną, które obowiązują w trakcie stanu klęski żywiołowej na południu Polski.
- Jakie rozwiązania wprowadził NFZ na terenach objętych powodzią?
- Dodatkowe zmiany wprowadzone przez Naczelną Izbę Aptekarską (NIA) – recepta farmaceutyczna
Jakie rozwiązania wprowadził NFZ na terenach objętych powodzią?
NFZ reaguje na potrzeby mieszkańców południowych województw Polski, na których terenie od kilku dni obowiązuje stan klęski żywiołowej w związku z powodzią.
Narodowy Fundusz Zdrowia:
- Uruchomił specjalną, bezpłatną infolinię – 800 190 590, która jest dostępna dla pacjentów 7 dni w tygodniu. Informacje, które tam uzyskamy dotyczą najbliższego szpitala, czy POZ, w którym można otrzymać pomoc.
- Umożliwia skorzystanie z opieki zdrowotnej w innej placówce niż ta, do której należał pacjent, jeśli jego POZ został zamknięty z powodu powodzi. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką, która ma podpisaną umowę z NFZ. Nie ma obowiązku zapisywani a się na tzw. listę aktywną danego lekarza. Za te wizyty również płaci NFZ – są one refundowane.
- Umożliwia korzystanie ze świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej w dowolnym miejscu w kraju. Podczas wizyty, wystarczy posiadać przy sobie dowód tożsamości.
Dodatkowe zmiany wprowadzone przez Naczelną Izbę Aptekarską (NIA) – recepta farmaceutyczna
Naczelna Izba Aptekarska wydała komunikat o możliwości wystawiania recept farmaceutycznych dla pacjentów, których zdrowie zagrożone jest brakiem dostępności niektórych leków.
Według oświadczenia NIA, recepty farmaceutyczne mogą być wystawione według następujących zasad:
Recepta:
- jest wystawiana – co do zasady – w postaci elektronicznej;
- może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z wyjątkiem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;
- zawiera wymagane w ustawie – Prawo farmaceutyczne dane oraz przyczynę wydania;
- jest realizowana z odpłatnością 100%;
- w postaci papierowej po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu.
Przepisy art. 96a ust. 4 i 4a ustawy – Prawo farmaceutyczne stosuje się odpowiednio, co oznacza, że farmaceuta może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (w przypadku recepty papierowej – maksymalnie na 120-dniowy okres stosowania).
Naczelna Izba Aptekarska zwraca się do farmaceutów o umożliwienie pacjentom kontynuacji terapii poprzez korzystanie z prawa do wystawiania recept farmaceutycznych m.in. w przypadkach, gdy realizacja recepty elektronicznej, rozpoczęta w aptece ogólnodostępnych dotkniętej powodzią, nie może być zakończona w tej aptece.