Finlandia jako pierwszy kraj na świecie zaszczepi swoich obywateli przeciwko ptasiej grypie
Rząd Finlandii zamówił 10 tys. szczepionek przeciwko ptasiej grypie. Już wkrótce będą mogły zaszczepić się nią osoby, które z powodu wykonywanego zawodu są szczególnie narażone na kontakt ze zwierzętami przenoszącymi wirusa.
- Szczepienia przeciwko ptasiej grypie dla najbardziej narażonych Finów
- Ptasia grypa – czy jest groźna dla ludzi?
- Jak ptasia grypa przebiega u ludzi?
Szczepienia przeciwko ptasiej grypie dla najbardziej narażonych Finów
Finlandia przygotowuje się do rozpoczęcia szczepień obywateli, u których istnieje wysokie ryzyko narażenia na szczep ptasiej grypy – H5N1. Tym samym stanie się pierwszym krajem, który podejmie taki krok w związku ze wzrostem obaw spowodowanym zagrożeniem, jakie patogen stanowi dla ludzi. Rząd fiński zakupił 10 tys. szczepionek (w ramach umowy Unii Europejskiej z producentem szczepionek CSL Seqirus) składających się z dwóch dawek.
Preparat będą mogły przyjąć osoby pełnoletnie, u których występuje zwiększone ryzyko zarażenia ptasią grypą ze względu na pracę lub inne okoliczności.
Będą to między innymi:
- hodowcy drobiu,
- lekarze weterynarii,
- naukowcy badający wirusa,
- osoby pracujące na fermach futrzarskich, w których hodowane są takie zwierzęta, jak norki czy lisy.
Ptasia grypa – czy jest groźna dla ludzi?
Ptasia grypa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa grypy typu A, należącego do rodziny Orthomyxoviridae. Choroba występuje na całym świecie, na zakażenie są podatne wszystkie gatunki ptaków (szczególnie ptaki wodne, takie jak kaczki, gęsi i łabędzie), a także ssaki (np. psy, koty, świnie), w tym ludzie. Wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, ich wydalinami (np. kałem) oraz zanieczyszczonymi powierzchniami czy wodą.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od stycznia 2003 roku do lutego 2024 roku odnotowała 887 zakażeń wirusem ptasiej grypy u człowieka. Uważa się, że najniebezpieczniejszym szczepem jest H5N1 (po raz pierwszy wykryty w Hongkongu w 1997 roku) przede wszystkim ze względu na wysoką patogeniczność.
Jak ptasia grypa przebiega u ludzi?
Ciężki przebieg ptasiej grypy u ludzi mogą powodować, obok wspomnianego wyżej wirusa H5N1, także H5N6 i H7N9. Zakażenie może przebiegać bardzo ciężko i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Objawy są podobne do symptomów grypy sezonowej, ale często są bardziej nasilone. Mogą obejmować:
- wysoką gorączkę,
- kaszel,
- ból gardła,
- bóle mięśni i stawów,
- ból głowy,
- ból brzucha, nudności,
- biegunkę,
- duszności.
Okres inkubacji wirusa H5N1 u ludzi wynosi zazwyczaj od 2 do 8 dni, ale może trwać nawet do 17 dni. W tym czasie wirus namnaża się w organizmie bez wywoływania objawów.
Zmniejszenie ryzyka zachorowania na ptasią grypę wymaga przestrzegania zasad higieny osobistej, stosowania zasad bezpiecznego przygotowywania żywności, np. niespożywanie niedogotowanego mięsa, oraz wdrożenia środków bioasekuracji w hodowlach drobiu czy na fermach futrzarskich. Należy także unikać kontaktów z dzikim ptactwem.