Leki na półce aptecznej
Ewelina Sochacka

GIF alarmuje – w kwietniu może zabraknąć tych leków w aptekach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował zestawienie produktów leczniczych, których może zabraknąć w aptekach w kwietniu 2024 roku. Z dostępnością jakich leków pacjenci będą mieć największy problem?

  1. Raporty GIF dotyczące dostępności leków
  2. Problemy z dostępnością niektórych leków w kwietniu 2024
  3. Rosnąca popularność leku przeciwcukrzycowego zawierającego tirzepatyd

Raporty GIF dotyczące dostępności leków

Od grudnia 2022 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych. Wykaz jest przygotowywany raz w tygodniu na podstawie danych pochodzących ze wszystkich poziomów dystrybucji: aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz deklaracji podmiotów odpowiedzialnych. Na NIL i NIA spoczywa następnie obowiązek przekazania tych informacji aptekom oraz placówkom medycznym, wówczas lekarz może zaordynować inne leczenie, a farmaceuta zaproponować zamiennik danego preparatu.

Takie działanie ma na celu wymianę informacji pomiędzy administracją publiczną a ochroną zdrowia, tak by pacjent miał zapewniony dostęp do wiarygodnych i rzetelnych informacji.

Problemy z dostępnością niektórych leków w kwietniu 2024

GIF zwraca uwagę, że obserwuje się zmniejszenie zapasu produktów leczniczych zawierających Benzathini phenoxymethylpenicillinum (jest to antybiotyk należący do grupy penicylin). Najbliższe dostawy leku zawierającego dawkę 750 mg zaplanowane są na kwiecień 2024 roku.

Ponadto utrudniony dostęp do leków utrzymuje się w przypadku:

  • Bencyclani fumaras, tabletki, 100 mg – powodem jest wstrzymanie w obrocie przez podmiot odpowiedzialny do końca kwietnia 2024 roku,
  • Terazosinum, tabletki 5 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie produktu do końca października 2024 roku,
  • Fluticasoni propionas, aerozol wziewny w dawce 125 mcg – produkt został wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia 2024 roku,
  • Atomoxetinum, dawka 25 mg – utrudniona dostępność jest wywołana wstrzymaniem w obrocie dwóch z trzech dostępnych na rynku produktów do końca kwietnia 2024 roku.

Pomimo dostaw może także pojawić się problem z dostępnością:

  • Methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 36 mg, 30 tabl.,
  • Ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml,
  • Kalii chloridum, kapsułki twarde o przedłużonym uwalnianiu, 600 mg, 50 kaps.,
  • Budesonidum, zawiesina do nebulizacji, 0,5 mg/ml, 20 amp. 2 ml,
  • Nebivololum, tabletki, 5 mg, 28 tabl. (2 × 14).

Warto także wspomnieć, że pod koniec marca 2024 roku GIF wydał decyzje wstrzymujące na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Qutiro 5mg/100ml (dotyczy to wszystkich serii). Preparat zawiera tirofiban – inhibitor agregacji płytek krwi (jest to tzw. lek przeciwpłytkowy). Po jego podaniu u kilku pacjentów wystąpiły bowiem niepokojące objawy takie jak dreszcze oraz ból w klatce piersiowej. W posiewach krwi u tych chorych wyhodowano bakterię Klebsiella Pneumoniae.

Powiązane produkty

Rosnąca popularność leku przeciwcukrzycowego zawierającego tirzepatyd

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie produktem leczniczym zawierającym substancję czynną o nazwie tirzepatyd (tirzepatide) – łączna liczba wystawionych recept na dawki 2,5 mg oraz 5 mg od stycznia do marca 2024 roku wyniosła ponad 94 tys. Jest to długo działający podwójny agonista receptorów polipeptydu insulinotropowego zależnego od glukozy (GIP) i glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Mechanizm jego działania polega na zwiększaniu wrażliwości komórek β trzustki na glukozę oraz nasilaniu wydzielania insuliny. Obniża on tym samym poziom glukozy na czczo i po posiłku u pacjentów z cukrzycą typu 2. Podczas leczenia obserwuje się także zwiększenie uczucia sytości, co prowadzi do zmniejszenia masy ciała u chorych. W kwietniu 2024 roku GIF spodziewa się dostawy leku w dawkach 7,5 mg oraz 10 mg, co poprawi dostępność tirzepatydu.

  1. Dostępność produktów leczniczych w Polsce 29.03.2024, [online] https://www.gov.pl/web/gif/dostepnosc-produktow-leczniczych-w-polsce-29032024 [dostęp:] 08.04.2024.
  2. Dostępność produktów leczniczych w Polsce 05.04.2024, [online] https://www.gov.pl/web/gif/dostepnosc-produktow-leczniczych-w-polsce-05042024 [dostęp:] 08.04.2024.
  3. GIF, Decyzja nr 4/WS/CZW/2024, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4476 [dostęp:] 08.04.2024.
  4. GIF, Decyzja nr 5/WS/CZW/2024, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4477 [dostęp:] 08.04.2024.
  5. Tirzepatyd (opis profesjonalny), [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=6247 [dostęp:] 08.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij