Głuchota u dzieci
Ewelina Sochacka

Dzieci urodzone z głuchotą zyskały słuch dzięki nowej terapii genowej

Szpital Dziecięcy w Filadelfii ogłosił poprawę słuchu u 11-letniego chłopca z Hiszpanii, który od urodzenia nie słyszał. Dziecko przeszło terapię genową. Na czym ona polega?

  1. Chłopiec usłyszał dźwięk pierwszy raz w życiu
  2. Głuchota wśród dzieci na świecie
  3. Jak działa terapia genowa?

Chłopiec usłyszał dźwięk pierwszy raz w życiu

Po leczeniu w szpitalu dziecięcym w październiku 2023 roku 11-latek stał się pierwszą osobą w USA, która została poddana terapii genowej z powodu wrodzonej głuchoty. Jak podali lekarze, dziecko po raz pierwszy usłyszało dźwięki, które na tym etapie są jeszcze nieco stłumione, przypomina to uczucie „umieszczenia w uszach piankowych zatyczek”. Chłopiec słyszy m.in. głos ojca i samochody na drodze. Lekarze biorący udział w badaniach są wyjątkowo podekscytowani, ponieważ przełom w badaniach nad wrodzoną głuchotą nastąpił po prawie 30 latach. Lekarze „przywrócili do pracy” wadliwy gen, z którym niektórzy po prostu się rodzą.

W Chinach (Szanghaj) również udokumentowano znaczne przywrócenie słuchu w dwóch eksperymentach: w jednym udało się przywrócić słuch u pięciu z sześciorga leczonych dzieci, w kolejnym sukces odnotowano w dwóch przypadkach.

Głuchota wśród dzieci na świecie

Na całym świecie 34 miliony dzieci cierpi na głuchotę lub ubytek słuchu, a geny są odpowiedzialne za aż 60% tych przypadków. Dziedziczna głuchota to choroba, którą dopiero od niedawna próbuje się leczyć za pomocą terapii genowej. Podejście to doprowadziło już do opracowania zatwierdzonych metod leczenia innych chorób takich jak niedokrwistość sierpowatokrwinkowa i ciężka hemofilia.

Dotychczas dzieciom ze zdiagnozowaną chorobą wszczepiano implant ślimakowy, dzięki któremu możliwe było odbieranie dźwięków. Żadne leczenie nie było jednak w stanie odwrócić utraty słuchu. Być może teraz to się zmieni. Chociaż efekty leczenia opartego na genach nie są doskonałe, to jednak to, co udało się zrobić, i tak jest solidnym osiągnięciem, które otwiera drogę do dalszych działań, także w przypadku wad innych genów, które odpowiadają za utratę słuchu wśród dzieci. Jedną z największych wątpliwości było to, czy słuch uda się przywrócić po 11 latach, podczas których chłopiec nie słyszał.

Powiązane produkty

Jak działa terapia genowa?

Terapia genowa w przypadku głuchoty polega na zastąpieniu wadliwego genu, z którym rodzi się dziecko, i przywróceniu go do ucha wewnętrznego poprzez dosłownie wstrzyknięcie go w to miejsce. U chłopca leczonego w Filadelfii był to gen uniemożliwiający wytwarzanie otoferliny, czyli białka niezbędnego do pracy komórek rzęsatych ucha, aby te były w stanie przekształcić wibracje dźwiękowe w sygnały chemiczne, które są wysyłane do mózgu dzięki nerwowi słuchowemu. Jest to bardzo rzadka wada genetyczna, którą ma około 200 tysięcy ludzi na świecie.

Chirurg Szpitala Dziecięcego w Filadelfii opracował najnowocześniejszy, minimalnie inwazyjny endoskop, który umożliwił chirurgiczne zastosowanie terapii genowej bezpośrednio w uchu wewnętrznym.

Chirurdzy dosłownie podnieśli błonę bębenkową ucha, żeby wstrzyknąć do znajdującego się za błoną płynu specjalnego i zmodyfikowanego wirusa. Jego zadaniem było przetransportowanie działających kopii genu. Gen odpowiadał za wytwarzanie otoferliny. Zabieg się udał, gdyż w efekcie komórki rzęsate zaczęły produkować brakujące białko, dzięki czemu chłopiec po czterech miesiącach od początku leczenia zaczął słyszeć dźwięki. Ubytek słuchu oceniono teraz na lekki lub umiarkowany.

Jak podają badacze, leczenie nie wywołało u dzieci żadnych poważnych skutków ubocznych. Jedynymi zarejestrowanymi były podwyższona temperatura oraz podwyższony poziom leukocytów we krwi.

  1. Children's Hospital of Philadelphia Performs First in U.S. Gene Therapy Procedure to Treat Genetic Hearing Loss, [online] https://www.prnewswire.com/news-releases/childrens-hospital-of-philadelphia-performs-first-in-us-gene-therapy-procedure-to-treat-genetic-hearing-loss-302042233.html [dostęp:] 9.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij