Leki wydłużające życie psów coraz bliżej?
Psy żyją znacznie krócej niż ludzie, to fakt. Nie jeden kochający właściciel swojego czworonoga chciałby przedłużyć mu życie. Być może niebawem stanie się to możliwe. Jedna z firm farmaceutycznych jest o krok od wprowadzenia na rynek nowego leku, który będzie mógł przedłużyć życie zwierzętom.
- Nowy lek przedłużający życie psom coraz bliżej
- Lek przedłuży życie dużych psów – jak miałby działać?
- Które psy żyją długo, a które krócej?
Nowy lek przedłużający życie psom coraz bliżej
Firma biotechnologiczna Loyal for Dogs z San Francisco, która pracuje nad lekiem przedłużającym życie psom, podała niedawno, że FDA, czyli Agencja ds. Żywności i Leków, wydała pozytywną opinię dotycząca ich preparatu. Po zakończeniu etapu oceny technicznej FDA wydała pozytywne oświadczenie, potwierdzając dane przekazane przez firmę, co oznacza, że lek wykazuje się skutecznością.
Lek nie jest jeszcze dostępny w ogólnej sprzedaży. Do ukończenia pozostała kwestia badań klinicznych (planowane na przełom 2024 i 2025 roku), a także etap związany z produkcją i bezpieczeństwem preparatu. Firma ma jednak nadzieję na warunkowe zatwierdzenie leku w 2026 roku, co umożliwiłoby rozpoczęcie sprzedaży produktu.
Producenci zapewniają, że cena preparatu ma być przystępna i „dla każdego”. Nie podają jednak szczegółów, mówiąc jedynie, że nie będzie to więcej niż 100 dolarów.
Lek przedłuży życie dużych psów – jak miałby działać?
Lek nie ma jeszcze nazwy, a jedynie symbol kodowy LOY-001. Miałby być przeznaczony do stosowania u psów dużych ras w celu przedłużenia ich życia. Podawałby go rutynowo lekarz weterynarii co trzy lub co sześć miesięcy w postaci zastrzyku. Z leku mogłyby skorzystać pieski, które skończyły 7. rok życia i ważą co najmniej 18 kg.
Ponadto firma pracuje nad dwoma innymi formami leku: LOY-002 dla starzejących się psów każdej wielkości oraz LOY-003 – forma LOY-001 tylko w postaci tabletek, a nie zastrzyku. Tabletki byłyby podawane codziennie. Lek miałby przedłużyć życie psów o co najmniej rok.
Działanie leku jest oparte na ograniczeniu działania hormonu wzrostu – insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1). Podczas wieloletnich badań naukowych powiązano IGF-1 ze starzeniem się, ale i z długowiecznością zwierząt innych niż psy – muszek owocówek, nicieni i myszy. Nie było do końca jasne, czy IGF-1 działa tak samo na psy, niemniej można domniemywać, że hormon wzrostu wpływa na czworonogi w ten sam sposób.
Dowodem i zarazem punktem wyjścia ma być fakt, że małe rasy (jak chihuahua) żyją około 15 lat, a duże psy (np. dog niemiecki) około 10. Jest to naprawdę duża różnica. Badania pokazują, że poziom IGF-1 u mniejszych ras jest prawie 30 razy niższy niż u dużych pupili.
IGF-1 odpowiada za podkręcanie tempa wzrostu komórek, dzięki czemu większe pieski mogą osiągnąć swój wzorcowy rozmiar.
Które psy żyją długo, a które krócej?
Do najdłużej żyjących psów zaliczono następujące rasy:
- jack russell terrier,
- maltańczyk,
- chihuahua,
- yorkshire terrier,
- shih tzu,
- szpic miniaturowy,
- jamnik,
- border collie.
Do ras żyjących krócej należy:
- berneński pies pasterski,
- bernardyn,
- cavalier king charles spaniel,
- wilczarz irlandzki,
- dog niemiecki,
- shar pei,
- mastif angielski.