Strasze pieski
Ewelina Sochacka

Leki wydłużające życie psów coraz bliżej?

Psy żyją znacznie krócej niż ludzie, to fakt. Nie jeden kochający właściciel swojego czworonoga chciałby przedłużyć mu życie. Być może niebawem stanie się to możliwe. Jedna z firm farmaceutycznych jest o krok od wprowadzenia na rynek nowego leku, który będzie mógł przedłużyć życie zwierzętom.

  1. Nowy lek przedłużający życie psom coraz bliżej
  2. Lek przedłuży życie dużych psów – jak miałby działać?
  3. Które psy żyją długo, a które krócej?

Nowy lek przedłużający życie psom coraz bliżej

Firma biotechnologiczna Loyal for Dogs z San Francisco, która pracuje nad lekiem przedłużającym życie psom, podała niedawno, że FDA, czyli Agencja ds. Żywności i Leków, wydała pozytywną opinię dotycząca ich preparatu. Po zakończeniu etapu oceny technicznej FDA wydała pozytywne oświadczenie, potwierdzając dane przekazane przez firmę, co oznacza, że lek wykazuje się skutecznością.

Lek nie jest jeszcze dostępny w ogólnej sprzedaży. Do ukończenia pozostała kwestia badań klinicznych (planowane na przełom 2024 i 2025 roku), a także etap związany z produkcją i bezpieczeństwem preparatu. Firma ma jednak nadzieję na warunkowe zatwierdzenie leku w 2026 roku, co umożliwiłoby rozpoczęcie sprzedaży produktu.

Czy wiesz, czym jest parwowiroza u psa? Jest bardzo groźna, zobacz, jak ją rozpoznać.

Producenci zapewniają, że cena preparatu ma być przystępna i „dla każdego”. Nie podają jednak szczegółów, mówiąc jedynie, że nie będzie to więcej niż 100 dolarów.

Lek przedłuży życie dużych psów – jak miałby działać?

Lek nie ma jeszcze nazwy, a jedynie symbol kodowy LOY-001. Miałby być przeznaczony do stosowania u psów dużych ras w celu przedłużenia ich życia. Podawałby go rutynowo lekarz weterynarii co trzy lub co sześć miesięcy w postaci zastrzyku. Z leku mogłyby skorzystać pieski, które skończyły 7. rok życia i ważą co najmniej 18 kg.

Ponadto firma pracuje nad dwoma innymi formami leku: LOY-002 dla starzejących się psów każdej wielkości oraz LOY-003 – forma LOY-001 tylko w postaci tabletek, a nie zastrzyku. Tabletki byłyby podawane codziennie. Lek miałby przedłużyć życie psów o co najmniej rok.

Działanie leku jest oparte na ograniczeniu działania hormonu wzrostu – insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1). Podczas wieloletnich badań naukowych powiązano IGF-1 ze starzeniem się, ale i z długowiecznością zwierząt innych niż psy – muszek owocówek, nicieni i myszy. Nie było do końca jasne, czy IGF-1 działa tak samo na psy, niemniej można domniemywać, że hormon wzrostu wpływa na czworonogi w ten sam sposób.

Powiązane produkty

Dowodem i zarazem punktem wyjścia ma być fakt, że małe rasy (jak chihuahua) żyją około 15 lat, a duże psy (np. dog niemiecki) około 10. Jest to naprawdę duża różnica. Badania pokazują, że poziom IGF-1 u mniejszych ras jest prawie 30 razy niższy niż u dużych pupili.

IGF-1 odpowiada za podkręcanie tempa wzrostu komórek, dzięki czemu większe pieski mogą osiągnąć swój wzorcowy rozmiar.

Które psy żyją długo, a które krócej?

Jak długo żyją małe i duże rasy psów?
Jak długo żyją małe i duże rasy psów?

Do najdłużej żyjących psów zaliczono następujące rasy:

  • jack russell terrier,
  • maltańczyk,
  • chihuahua,
  • yorkshire terrier,
  • shih tzu,
  • szpic miniaturowy,
  • jamnik,
  • border collie.

Do ras żyjących krócej należy:

  • berneński pies pasterski,
  • bernardyn,
  • cavalier king charles spaniel,
  • wilczarz irlandzki,
  • dog niemiecki,
  • shar pei,
  • mastif angielski.
  1. M. Osborne, A New Drug That Could Extend Dogs’ Lives Inches Closer to Approval, [online] https://www.smithsonianmag.com/smart-news/a-new-drug-that-could-extend-dogs-lives-inches-closer-to-approval-180983331/ [dostęp:] 21.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

    Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

  • Dirofilarioza u zwierząt – przyczyny, objawy, leczenie

    Dirofilarioza to choroba, która najczęściej dotyka psy, ale robaki mogą wywołać infekcję również u ludzi, kotów, fretek i dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Dorosłe osobniki nicieni mogą żerować w organizmie psa nawet 4 lata, doprowadzając go do całkowitego spustoszenia i nagłej śmierci. Możliwe jest leczenie dirofilariozy, jednak wymaga to zastosowania więcej niż jednego preparatu i wielu miesięcy walki z chorobą. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest unikanie kontaktu z komarami lub użycie środków owadobójczych.

  • Jakie są objawy nosówki u psa? Przyczyny, rokowanie, leczenie

    Nosówka jest chorobą zakaźną o globalnym zasięgu, która dotyczy wielu gatunków zwierząt dzikich oraz tych udomowionych. Infekcję czworonogów wywołuje CDV (ang. Canine Distemper Virus) – wirus nosówki psów. Nosówka, jak i wiele innych chorób zakaźnych, charakteryzuje się dwufalową gorączką, czyli powtórnym podwyższeniem temperatury ciała psa po wcześniejszej poprawie stanu zdrowia. Jak wygląda terapia w przypadku tej choroby i na jakie objawy nieswoiste należy zwrócić uwagę?

  • Posiadanie psa wpływa na aktywność ludzkiego mózgu

    Interakcje z psem, który często nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka, okazują się być silniejsze, niż przypuszczano. Zbadano aktywność mózgu pacjentów, którzy podczas kilku sesji badawczych mieli kontakt z psem. Jakie były wyniki badań i jak mogą się one przełożyć na sposób postrzegania dogoterapii?

  • Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

    Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

  • Zmiany w wystawianiu recept. Których leków nie zamówimy przez telefon lub Internet?

    Wystawianie recept na niektóre leki nie będzie możliwe poprzez odbycie teleporady z lekarzem. Zmiany wchodzą w życie 7 listopada 2024 roku i dotyczą zmienionej – niż pierwotnie zakładano – listy substancji.

  • Polio w warszawskich ściekach. Jak groźny jest zmutowany wirus?

    Przez 22 lata Europa była wolna od zakażeń, które wywołuje dziki wirus poliomyelitis. Przypadki polio wciąż jednak występują na terenie Afryki i Azji, dlatego w Polsce ciągle prowadzone są m.in. analizy ścieków komunalnych pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia w nich obecności wirusa polio. Ostatni przypadek choroby Heinego-Medina zdiagnozowano w Polsce w 1984 roku. Niestety, kilka dni temu w ściekach odkryto zmutowanego wirusa polio. Co to oznacza?

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.