dyskopatia na kilku poziomach
Mateusz Burak

Dyskopatia wielopoziomowa – operacja, renta, praca fizyczna

Wraz z wiekiem należy spodziewać się pewnego stopnia zwyrodnienia i eksploatacji kręgosłupa. Ma na to wpływ przede wszystkim styl życia oraz to, w jaki sposób i ile aktywności fizycznej prowadzimy w ciągu życia. Takie zmiany w kręgosłupie mogą pojawiać się w obrębie jednego krążka międzykręgowego albo w kilku na raz, na kilku poziomach. Wówczas mówimy o dyskopatii wielopoziomowej. Wspomniane krążki międzykręgowe, zwane także dyskami, pełnią w kręgosłupie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwalają na utrzymanie jego funkcjonowania i mają właściwości umożliwiające jego amortyzację.
  1. Dyskopatia wielopoziomowa – co to jest?
  2. Dyskopatia wielopoziomowa – objawy
  3. Dyskopatia wielopoziomowa szyjna, piersiowa, lędźwiowa
  4. Dyskopatia wielopoziomowa – diagnostyka i leczenie
  5. Dyskopatia wielopoziomowa – operacja
  6. Dyskopatia wielopoziomowa – praca fizyczna
  7. Dyskopatia wielopoziomowa – ćwiczenia
  8. Dyskopatia wielopoziomowa – renta

Dyskopatia wielopoziomowa – co to jest?

Aby kręgosłup funkcjonował prawidłowo, musi zachowywać swoje naturalne krzywizny i wyrównanie. Krążki międzykręgowe są tutaj bardzo ważne, gdyż ich prawidłowa kondycja i hydratacja pozwalają na utrzymanie fizjologicznych funkcji opisywanej części szkieletu. Niestety dyski są często pierwszymi strukturami kręgosłupa, które ulegają eksploatacji i niszczeniu. Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego może obejmować pojedynczy krążek w jednym odcinku kręgosłupa lub też wiele odcinków na raz. Mówi się wówczas, że mamy do czynienia z wielopoziomową dyskopatią.

Dyskopatia wielopoziomowa – objawy

Chociaż każdy przypadek jest inny, to należy pamiętać, że istnieją pewne, typowe symptomy choroby zwyrodnieniowej dysku. W niektórych łagodnych przypadkach ludzie zwykle w ogóle nie są świadomi swojego schorzenia. Dowiadują się o nim najczęściej w trakcie okresowych badań lekarskich, podczas których wykonuje się zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa. Trzeba pamiętać, że nieleczona dyskopatia z dużym prawdopodobieństwem ulegnie zaawansowaniu. Pogarszający się stan będzie powodował ewolucję przepukliny do bardziej zaawansowanych form. Do objawów dyskopatii wielopoziomowej zalicza się najczęściej:

  • ból pleców,
  • promieniujący ból, który odczuwany jest w całym ciele,
  • uczucie drętwienia i mrowienia (w zależności od lokalizacji może to być zarówno drętwienie nóg, jak i rąk),
  • zmiany w jakości chodu,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • ubytki neurologiczne w postaci niedowładów.

Jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa dysku może mieć przebieg łagodny aż do ciężkiego. Doświadczane objawy będą odzwierciedleniem zaawansowania dyskopatii wielopoziomowej.

Powiązane produkty

Dyskopatia wielopoziomowa szyjna, piersiowa, lędźwiowa

Rodzaje dyskopatii wielopoziomowej są podyktowane ukształtowaniem oraz budową kręgosłupa. Dokonuje się podziału na bazie topografii objawów bólowych.

Wielopoziomowa dyskopatia szyjna – obejmuje jednocześnie wiele poziomów w odcinku szyjnym, np. C5-C6, C6-C7. Wielopoziomowa dyskopatia szyjna daje najczęściej objawy w postaci drętwienia rąk. Obszar symptomów oraz ich nasilenie jest uzależnione od miejsc, w których doszło do dyskopatii.

Wielopoziomowa dyskopatia piersiowa – zdarza się niezwykle rzadko. Obejmuje odcinek piersiowy kręgosłupa.

Wielopoziomowa dyskopatia lędźwiowa – przyczyną jest degeneracja krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, najczęściej L3-L4, L4-L5, L5-S1. Ten rodzaj dyskopatii jest zdecydowanie najczęstszy. Wynika to z faktu, iż odcinek lędźwiowy jest w pewnym sensie środkiem biomechanicznym kręgosłupa i przez to jest najbardziej narażony na przeciążenia. Nierzadko spotyka się połączenie dwóch schorzeń w tym odcinku – spondylozy lędźwiowej z wielopoziomową dyskopatią.

Dyskopatia wielopoziomowa – diagnostyka i leczenie

W procesie diagnostycznym dużą wartość mają badania obrazowe. Aby dokładnie określić stopień i poziom uszkodzenia krążka, najlepszym badaniem będzie rezonans magnetyczny. Z jego pomocą można bardzo precyzyjnie określić zarówno etap degeneracji, jak i ewentualny ucisk na okoliczne struktury nerwowe. Ponieważ jest to drogie badanie, to w pierwszej kolejności stosuje się jednak zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Bez takiego obrazowania nie można precyzyjnie określić etapu uszkodzenia dysku, ale nie zawsze jest to konieczne.

Jeżeli chodzi o skuteczne opcje leczenia dyskopatii wielopoziomowej, plany postępowania leczniczego muszą być kształtowane przez przyczynę stanu. W sytuacji, kiedy podłożem rozwoju schorzenia jest inna dolegliwość kręgosłupa, to leczenie musi być wycelowane właśnie w nią. W przypadku fizjoterapii celem jest zachowanie funkcji krążka międzykręgowego, zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa krążenia wokół dysków dotkniętych problemem. Ważne jest również, aby maksymalnie odciążyć i odbarczyć pobliskie struktury dyskowe i nerwowe.

Dyskopatia wielopoziomowa – operacja

Jeśli pacjentowi nie pomaga leczenie zachowawcze, objawy nie ustępują, za to nasilają się przez kilka tygodni, a dodatkowo występują ubytki neurologiczne, wskazane jest postępowanie chirurgiczne. Wówczas rekomendowana jest mikrodiscektomia, która ma na celu odbarczenie najbardziej uciśniętych struktur nerwowych. Często przy dyskopatii wielopoziomowej operuje się nie wszystkie, a jeden najbardziej uszkodzony krążek międzykręgowy, aby nie doszło do niestabilności danego odcinka kręgosłupa.

Dyskopatia wielopoziomowa – praca fizyczna

Dopuszczenie do pracy zależy od stanu pacjenta, dolegliwości bólowych, ruchomości i badań specjalistycznych. Przy każdej dyskopatii kategorycznie przeciwwskazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów. Należy bezwzględnie unikać podnoszenia przedmiotów na wyprostowanych rękach. Jeżeli zachodzi konieczność podniesienia np. paczki czy zakupów, należy trzymać ciężar jak najbliżej klatki piersiowej. Zabronione jest pochylanie się do przodu, szczególnie wykonywanie ćwiczenia polegającego na próbie dotknięcia palcami dłoni czubków stóp. To wzmacnia szkodliwą kompresję. Ważne jest także napięcie mięśni brzucha, które wzmacniają gorset mięśniowy. Wzmocnienie mięśni brzucha oraz mięśni podłużnych pleców jest kluczowe, by uniknąć w przyszłości epizodów bólowych.

Drugi mechanizm, którego należy bezwzględnie unikać, to nagła rotacja, zwłaszcza z obciążeniem. Może wówczas dojść do przemieszczenia się krążka międzykręgowego, który uciśnie korzenie nerwów, a tam samym wywoła silny ból.

Przy dyskopatii wielopoziomowej należy unikać aktywności zawodowej i sportów, które będą wzmacniać mechanizm kompresji krążków międzykręgowych – górskiej jazdy na rowerze, skoków na twarde podłoże i innych.

Przeczytaj więcej o dyskopatii lędźwiowej.

Dyskopatia wielopoziomowa – ćwiczenia

Ćwiczenia przy dyskopatii wielopoziomowej powinny być bardzo przemyślane i przygotowane przez specjalistę. Wynika to z faktu, że każda dyskopatia jest nieco odmienna. W związku z tym zaleca się w pełni zindywidualizowany program usprawniania pacjenta. Przykładowy zestaw dla opisywanych problemów w odcinku lędźwiowym wygląda następująco:

Ćwiczenie pierwsze. Leżenie na plecach, nogi ugięte w biodrach i kolanach oraz przyciągnięte rękami do klatki piersiowej. Ruch polega na pogłębianiu przyciągania i przytrzymywaniu w pozycji skrajnej 2030 sekund. Pozwalamy w ten sposób na rozciągnięcie mięśni pośladkowych oraz dolnej części pleców. Ćwiczenie powtarzamy 1012 razy.

Ćwiczenie drugie. Siad klęczny, ręce wyciągnięte przed siebie i ułożone na podłożu. Ruch polega na wykonywaniu tzw. ukłonu japońskiego. Powoduje to duże rozciągnięcie mięśni pleców i sprzyja zwiększaniu przestrzeni międzykręgowych, a tym samym odbarczeniu uciśniętych struktur nerwowych.

Ćwiczenie trzecie. Leżenie przodem, ręce oparte o podłogę na wysokości barków. Nogi złączone. Ruch polega na powolnym unoszeniu głowy, a następnie tułowia tak, aby wykonać maksymalny wyprost w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Następnie wykonujemy powolny powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie sprzyja repozycji krążka międzykręgowego, czyli jego powrotowi na właściwe miejsce. Takich przeprostów należy wykonać od 20 do 40.

Ćwiczenie czwarte. Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte w biodrach i kolanach pod kątem 90 stopni, stopy oparte o siedzisko krzesła. Swobodne leżenie w tej pozycji przez 1012 minut. Taka pozycja sprzyja rozluźnieniu mięśni biodrowo-lędźwiowych i jest bardzo często pomocna w ostrych stanach bólowych.

Należy pamiętać, że ćwiczenia nie mogą powodować bólu. Każda chęć ich wykonywania musi być skonsultowana ze specjalistą, w przeciwnym razie można wyrządzić sobie krzywdę.

Dyskopatia wielopoziomowa – renta

Schorzenie, jakim jest dyskopatia wielopoziomowa, uprawnia często do otrzymania grupy inwalidzkiej. W warunkach niezdolności do pracy oraz w ciężkich i zaawansowanych stanach można także starać się o rentę.

  1. Schizas C., Tzinieris N., Tsiridis E., Kosmopoulos V. Minimally invasive versus open transforaminal lumbar interbody fusion: evaluating initial experience. Int Orthop. 2009;33:1683–1688.
  2. Wu R.H., Fraser J.F., Härtl R. Minimal access versus open transforaminal lumbar interbody fusion: meta-analysis of fusion rates. Spine (Phila Pa 1976) 2010;35:2273–2281.
  3. Ozgur B.M., Yoo K., Rodriguez G., Taylor W.R. Minimally-invasive technique for transforaminal lumbar interbody fusion (TLIF). Eur Spine J. 2005;14:887–894.
  4. Lu X., Peng H., Ling S.Z. The prospective study for the microscopic treatment of lumbar spinal stenosis. Chin Orthop J. 2009;17:1358–1360.
  5. Zhong Y., Ning Y., Wu Z. Research progress in determination of the responsible level of multilevel degenerative lumbar spinal stenosis. J Guangxi College Trad Chin Med. 2010;13:69–71.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij