Młoda para podczas kłótni wywołanej zazdrością w związku
Weronika Grzywna

Zespół Otella – czym jest? Na czym polega? Objawy, przyczyny i leczenie alkoholowego zespołu Otella

Zespół Otella to zaburzenie psychiczne występujące w wyniku nadużywania alkoholu. Syndrom Otella, nazywany także alkoholowym obłędem zazdrości, objawia się głównie patologiczną i obsesyjną zazdrością o partnera/partnerkę. Na czym polega zazdrość alkoholowa? Jak ją leczyć?

  1. Co to jest zespół Otella?
  2. Czy zespół Otella jest chorobą psychiczną?
  3. Zespół Otella – objawy
  4. Czy zespół Otella jest uleczalny? Zespół Otella – leczenie
  5. Czy syndrom Otella jest dziedziczny?
  6. Jak postępować z osobą chorą na zespół Otella?
  7. Czy zespół Otella dotyka również kobiet?
  8. Zespół Otella – diagnostyka. Test na zespół Otella

Co to jest zespół Otella?

Syndrom Otella (czy też choroba Otella) wziął swoją nazwę od głównego bohatera literackiego tragedii Williama Szekspira. Tytułowy Otello był bowiem obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę do takiego stopnia, że w obliczu chorobliwej zazdrości zabił ją, a następnie popełnił samobójstwo.

Zespół Otella jest więc patologiczną zazdrością, która przyjmuje postać psychozy urojeniowej, pojawiającej się w wyniku nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Czy zespół Otella jest chorobą psychiczną?

Choroba Otella została zaklasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) pod kategorią zaburzeń psychicznych i zachowań spowodowanych używaniem środków (substancji) psychoaktywnych. Zespół Otella jest więc chorobą psychiczną, której towarzyszy psychoza urojeniowa, wobec czego należy do grupy zaburzeń psychotycznych.

Sprawdź, czym jest paranoja indukowana na DOZ.pl

Powiązane produkty

Zespół Otella – objawy

Głównym objawem syndromu Otella jest silne przekonanie chorego o niewierności partnera/partnerki. Pozostałe objawy zespołu Otella to m.in.:

  • obsesyjne zachowania w stosunku do partnera, np. śledzenie, czytanie prywatnej korespondencji, przeszukiwanie prywatnych rzeczy,
  • obsesyjne wypytywanie partnera,
  • rzucanie oskarżeń w kierunku partnera,
  • utrudnianie partnerowi kontaktów społecznych z obawy przed „kolejną” zdradą,
  • żądanie od partnera, by przyznał się do zdrady,
  • prowokowanie kłótni,
  • oskarżanie innych osób o ukrywanie prawdy na temat partnera.
Osoba cierpiąca na syndrom Otella jest silnie przekonana o swojej racji nawet pomimo braku dowodów. Domniemana zdrada może również stać się dla alkoholika jedną z przyczyn wyjaśniających to, dlaczego sięga po alkohol.

Czy zespół Otella jest uleczalny? Zespół Otella – leczenie

Leczenie choroby Otella jest bardzo trudne, ponieważ osoba chora nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na psychozę urojeniową. Chory jest przekonany o tym, że partner/ka go zdradza, w związku z czym nie widzi powodu, dla którego to on miałby poddać się leczeniu.

Ponadto leczenie zespołu Otella powinno być poprzedzone zapanowaniem nad nałogiem, a więc chorobą alkoholową. Zachowanie abstynencji jest niezwykle ważne w leczeniu zespołu Otella, niemniej jednak w większości przypadków utrzymanie trzeźwości nie będzie wystarczające do poradzenia sobie z psychozą.

Ze względu na to, że zespół Otella jest zaburzeniem psychotycznym oprócz terapii uzależnień kluczowa będzie psychoterapia oraz leczenie psychiatryczne pod postacią farmakoterapii lekami przeciwpsychotycznymi. Leczenie zarówno alkoholizmu, jak i syndromu Otella nie jest proste i bardzo często trwa nawet całe życie.

Czy syndrom Otella jest dziedziczny?

Zespół Otella nie jest dziedziczny, ponieważ jest chorobą nabytą w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu. Syndrom Otella towarzyszy chorobie alkoholowej, niemniej jednak w tym przypadku również znaczenia nie mają czynniki genetyczne. Przeprowadzono jedynie badania, które potwierdzają, że istnieje gen, który odpowiada za skłonność do popadania w alkoholizm. Sam zespół Otella ani alkoholizm nie są natomiast dziedziczne.

Jak postępować z osobą chorą na zespół Otella?

Wiele osób zastanawia się, czy zespół Otella jest niebezpieczny i jak radzić sobie z osobą chorą. Obsesyjna zazdrość połączona z upojeniem alkoholowym może oczywiście nieść za sobą poważne konsekwencje. Chory cierpiący na syndrom Otella może nie kontrolować swoich emocji, co będzie skutkowało wybuchami agresji, przemocą psychiczną, a nawet fizyczną, w związku z czym może być on niebezpieczny dla swojego partnera oraz osób, z którymi partner rzekomo zdradza chorego. Z zespołem Otella związane jest również podwyższone ryzyko zabójstwa lub samobójstwa, dlatego zespół Otella powinien jak najszybciej zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.

Czy zespół Otella dotyka również kobiet?

Zakłada się, że zespół Otella w większości przypadków raczej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Nie oznacza to jednak, że zazdrość alkoholowa nie występuje u pań. Zespół Otella u kobiet będzie przebiegał tak samo i będzie dawał takie same objawy jak u mężczyzn.

Zespół Otella – diagnostyka. Test na zespół Otella

W Internecie znajduje się mnóstwo testów online na syndrom Otella, ale żaden z nich nie jest podstawą do postawienia rzetelnej diagnozy. Taki test może jedynie stanowić sygnał alarmowy do tego, by skorzystać z pomocy specjalisty. Diagnostyka syndromu Otella przeprowadzana jest natomiast pod okiem doświadczonego lekarza psychiatry.

  1. Jarema, M. (2011). Psychiatria. Wyd. PZWL, Warszawa.
  2. Wojnar, M. (2017). Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu. Warszawa.
  3. Cierpiałkowska, L., Ziarko, M. (2010). Psychologia uzależnień – alkoholizm. Warszawa.
  4. Taflińska, K. (2019). Zaburzenia poznawcze w Zespole Otella.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl