Kot stosowany w felinoterapii
Paulina Kłos-Wojtczak

Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.
  1. Terapia z udziałem zwierząt
  2. Na czym polega felinoterapia?
  3. Ile kosztuje felinoterapia?
  4. Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?
  5. Jak zostać felinoterapeutą?

Koty postrzegane są jako nieco złośliwe i mocno indywidualne jednostki. A jednak z powodzeniem wykorzystywane są w terapiach wielu schorzeń, takich jak autyzm, zaburzenia lękowe, depresja, zespół Downa, uszkodzenia wzroku i słuchu, a nawet dystrofia mięśniowa.

Terapia z udziałem zwierząt

Udomowienie zwierząt, takich jak psy i koty, sięga czasów starożytnych. W Egipcie ok. 3500 lat p.n.e. panował kult bogini Bastet, przedstawianej jako kotka. Według wierzeń była odpowiedzialna za płodność, radość i miłość. W związku z tym zwierzęta te otaczane były ogromną czcią. Z czasem koty zaczęto cenić głównie ze względu na silny instynkt łowiecki. Dopiero w 1964 roku po raz pierwszy użyto terminu „terapia z udziałem zwierząt”. Odnosiło się to jednak przede wszystkim do psów, ponieważ w przeciwieństwie do kotów wykazują się one przyjaznym i spokojnym usposobieniem.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia to stosunkowo młoda dziedzina animaloterapii, czyli terapii z wykorzystaniem zwierząt. Polega ona na kontakcie osoby poddanej terapii z kotem. Kontakt nie musi jednak być bezpośredni. Pozytywny wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych ma także obserwacja zwierząt, a nawet przebywanie w ich towarzystwie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kot czuje nasz smutek. Odpowiedź jest twierdząca. Zarówno koty, jak i psy są w stanie określić, czy jesteśmy radośni, zdenerwowani lub smutni. Co więcej, ich zachowanie jest adekwatne do naszego nastroju.

Czy kot „wyciąga” choroby? Jest w tym wiele prawdy. Liczne badania naukowe wykazały, że kontakt z czworonogami ma wpływ m.in. na:

  • nastrój – poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i lęku, stymuluje organizm do wydzielania hormonów szczęścia, czyli endorfin – w związku z tym może przynieść korzyści terapeutyczne w leczeniu m.in. depresji, zaburzeń dwubiegunowych, nerwic itp.,
  • obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego,
  • obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • poprawę odporności organizmu,
  • usprawnienie osób z niepełnosprawnościami fizycznymi (w tym dzieci) i seniorów będących w trakcie rehabilitacji.

W niektórych krajach koty stanowią stały element domów opieki, gdzie podopieczni mogą opiekować się nimi i obserwować ich zabawę. Podobnie jest z pacjentami hospicjów. Wykazano bowiem znaczną poprawę ich samopoczucia i większą motywację do życia.

Dużą skuteczność felinoterapii dowiedziono w przypadku dzieci i dorosłych cierpiących na autyzm. Jest to związane z charakterem kota, który swoją obecnością nie narzuca się człowiekowi, co jest kluczowe w przypadku postępowania z osobami z autyzmem. Kot jest cierpliwy i nie oczekuje od człowieka tak dużej atencji jak pies.

Felinoterapia w Polsce jest nadal bardzo młodą dyscypliną, która dopiero zyskuje na popularności.

Powiązane produkty

Ile kosztuje felinoterapia?

Osoby, które chcą skorzystać z terapeutycznej mocy kotów, muszą jednak liczyć się z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje felinoterapia? Cennik związany jest przede wszystkim z kosztami, jakie musi ponieść terapeuta oraz osoba, która jest odpowiedzialna za kota. Koszt mieści się wówczas w zakresie od 150 do 250 złotych za jedną sesję.

Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?

Wybór kota wykorzystywanego do felinoterapii nie może być kwestią przypadku. Zwierzę musi być przede wszystkim pozbawione agresji i przyzwyczajone do człowieka. Nie może nerwowo reagować na potencjalnie stresujące sytuacje.

Jakie rasy nadają się do felinoterapii? Nie jest to jednoznacznie określone, jednakże preferowanymi rasami są np. maine coony, ragdolle, a także munchkiny. Koty muszą być przede wszystkim bardzo dobrze zsocjalizowane.

Jak zostać felinoterapeutą?

Felinoterapeuta to dla wielu osób zawód marzeń. Jak zostać felinoterapeutą? Konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia. Jednak sama wiedza dotycząca kociego behawioru nie jest wystarczająca, aby móc pracować z kotami. Felinoterapeuta musi wyróżniać się odpowiednimi cechami charakteru, w tym głównie cierpliwością, opanowaniem i spokojem.

  1. J. Kapustka i M. Budzyńska, The use of various animal species for therapeutic purposes in Poland: current perspectives, „Acta Scientiarum Polonorum Zootechnica”, nr 19 2020.
  2. W. Giermaziak i I. Fryzowska-Chrobot, Terapie z udziałem zwierząt w leczeniu i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych, „Medycyna Rodzinna” nr 1 2018.
  3. D. Sawaryn, Felinoterapia w usprawnianiu pacjentów onkologicznych, „Medycyna Rodzinna” nr 4 2013.
  4. M. Sitarz, Felinoterapia, medycynaholistyczna.com.pl [online] https://medycynaholistyczna.com.pl/2017/08/30/felinoterapia/ [dostęp 29.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij