Kot stosowany w felinoterapii
Paulina Kłos-Wojtczak

Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 1. Terapia z udziałem zwierząt
 2. Na czym polega felinoterapia?
 3. Ile kosztuje felinoterapia?
 4. Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?
 5. Jak zostać felinoterapeutą?

Koty postrzegane są jako nieco złośliwe i mocno indywidualne jednostki. A jednak z powodzeniem wykorzystywane są w terapiach wielu schorzeń, takich jak autyzm, zaburzenia lękowe, depresja, zespół Downa, uszkodzenia wzroku i słuchu, a nawet dystrofia mięśniowa.

Terapia z udziałem zwierząt

Udomowienie zwierząt, takich jak psy i koty, sięga czasów starożytnych. W Egipcie ok. 3500 lat p.n.e. panował kult bogini Bastet, przedstawianej jako kotka. Według wierzeń była odpowiedzialna za płodność, radość i miłość. W związku z tym zwierzęta te otaczane były ogromną czcią. Z czasem koty zaczęto cenić głównie ze względu na silny instynkt łowiecki. Dopiero w 1964 roku po raz pierwszy użyto terminu „terapia z udziałem zwierząt”. Odnosiło się to jednak przede wszystkim do psów, ponieważ w przeciwieństwie do kotów wykazują się one przyjaznym i spokojnym usposobieniem.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia to stosunkowo młoda dziedzina animaloterapii, czyli terapii z wykorzystaniem zwierząt. Polega ona na kontakcie osoby poddanej terapii z kotem. Kontakt nie musi jednak być bezpośredni. Pozytywny wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych ma także obserwacja zwierząt, a nawet przebywanie w ich towarzystwie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kot czuje nasz smutek. Odpowiedź jest twierdząca. Zarówno koty, jak i psy są w stanie określić, czy jesteśmy radośni, zdenerwowani lub smutni. Co więcej, ich zachowanie jest adekwatne do naszego nastroju.

Czy kot „wyciąga” choroby? Jest w tym wiele prawdy. Liczne badania naukowe wykazały, że kontakt z czworonogami ma wpływ m.in. na:

 • nastrój – poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i lęku, stymuluje organizm do wydzielania hormonów szczęścia, czyli endorfin – w związku z tym może przynieść korzyści terapeutyczne w leczeniu m.in. depresji, zaburzeń dwubiegunowych, nerwic itp.,
 • obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego,
 • obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
 • poprawę odporności organizmu,
 • usprawnienie osób z niepełnosprawnościami fizycznymi (w tym dzieci) i seniorów będących w trakcie rehabilitacji.

W niektórych krajach koty stanowią stały element domów opieki, gdzie podopieczni mogą opiekować się nimi i obserwować ich zabawę. Podobnie jest z pacjentami hospicjów. Wykazano bowiem znaczną poprawę ich samopoczucia i większą motywację do życia.

Dużą skuteczność felinoterapii dowiedziono w przypadku dzieci i dorosłych cierpiących na autyzm. Jest to związane z charakterem kota, który swoją obecnością nie narzuca się człowiekowi, co jest kluczowe w przypadku postępowania z osobami z autyzmem. Kot jest cierpliwy i nie oczekuje od człowieka tak dużej atencji jak pies.

Felinoterapia w Polsce jest nadal bardzo młodą dyscypliną, która dopiero zyskuje na popularności.

Powiązane produkty

Ile kosztuje felinoterapia?

Osoby, które chcą skorzystać z terapeutycznej mocy kotów, muszą jednak liczyć się z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje felinoterapia? Cennik związany jest przede wszystkim z kosztami, jakie musi ponieść terapeuta oraz osoba, która jest odpowiedzialna za kota. Koszt mieści się wówczas w zakresie od 150 do 250 złotych za jedną sesję.

Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?

Wybór kota wykorzystywanego do felinoterapii nie może być kwestią przypadku. Zwierzę musi być przede wszystkim pozbawione agresji i przyzwyczajone do człowieka. Nie może nerwowo reagować na potencjalnie stresujące sytuacje.

Jakie rasy nadają się do felinoterapii? Nie jest to jednoznacznie określone, jednakże preferowanymi rasami są np. maine coony, ragdolle, a także munchkiny. Koty muszą być przede wszystkim bardzo dobrze zsocjalizowane.

Jak zostać felinoterapeutą?

Felinoterapeuta to dla wielu osób zawód marzeń. Jak zostać felinoterapeutą? Konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia. Jednak sama wiedza dotycząca kociego behawioru nie jest wystarczająca, aby móc pracować z kotami. Felinoterapeuta musi wyróżniać się odpowiednimi cechami charakteru, w tym głównie cierpliwością, opanowaniem i spokojem.

 1. J. Kapustka i M. Budzyńska, The use of various animal species for therapeutic purposes in Poland: current perspectives, „Acta Scientiarum Polonorum Zootechnica”, nr 19 2020.
 2. W. Giermaziak i I. Fryzowska-Chrobot, Terapie z udziałem zwierząt w leczeniu i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych, „Medycyna Rodzinna” nr 1 2018.
 3. D. Sawaryn, Felinoterapia w usprawnianiu pacjentów onkologicznych, „Medycyna Rodzinna” nr 4 2013.
 4. M. Sitarz, Felinoterapia, medycynaholistyczna.com.pl [online] https://medycynaholistyczna.com.pl/2017/08/30/felinoterapia/ [dostęp 29.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij