Kot stosowany w felinoterapii
Paulina Kłos-Wojtczak

Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  1. Terapia z udziałem zwierząt
  2. Na czym polega felinoterapia?
  3. Ile kosztuje felinoterapia?
  4. Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?
  5. Jak zostać felinoterapeutą?

Koty postrzegane są jako nieco złośliwe i mocno indywidualne jednostki. A jednak z powodzeniem wykorzystywane są w terapiach wielu schorzeń, takich jak autyzm, zaburzenia lękowe, depresja, zespół Downa, uszkodzenia wzroku i słuchu, a nawet dystrofia mięśniowa.

Terapia z udziałem zwierząt

Udomowienie zwierząt, takich jak psy i koty, sięga czasów starożytnych. W Egipcie ok. 3500 lat p.n.e. panował kult bogini Bastet, przedstawianej jako kotka. Według wierzeń była odpowiedzialna za płodność, radość i miłość. W związku z tym zwierzęta te otaczane były ogromną czcią. Z czasem koty zaczęto cenić głównie ze względu na silny instynkt łowiecki. Dopiero w 1964 roku po raz pierwszy użyto terminu „terapia z udziałem zwierząt”. Odnosiło się to jednak przede wszystkim do psów, ponieważ w przeciwieństwie do kotów wykazują się one przyjaznym i spokojnym usposobieniem.

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia to stosunkowo młoda dziedzina animaloterapii, czyli terapii z wykorzystaniem zwierząt. Polega ona na kontakcie osoby poddanej terapii z kotem. Kontakt nie musi jednak być bezpośredni. Pozytywny wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych ma także obserwacja zwierząt, a nawet przebywanie w ich towarzystwie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kot czuje nasz smutek. Odpowiedź jest twierdząca. Zarówno koty, jak i psy są w stanie określić, czy jesteśmy radośni, zdenerwowani lub smutni. Co więcej, ich zachowanie jest adekwatne do naszego nastroju.

Czy kot „wyciąga” choroby? Jest w tym wiele prawdy. Liczne badania naukowe wykazały, że kontakt z czworonogami ma wpływ m.in. na:

  • nastrój – poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i lęku, stymuluje organizm do wydzielania hormonów szczęścia, czyli endorfin – w związku z tym może przynieść korzyści terapeutyczne w leczeniu m.in. depresji, zaburzeń dwubiegunowych, nerwic itp.,
  • obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego,
  • obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • poprawę odporności organizmu,
  • usprawnienie osób z niepełnosprawnościami fizycznymi (w tym dzieci) i seniorów będących w trakcie rehabilitacji.

W niektórych krajach koty stanowią stały element domów opieki, gdzie podopieczni mogą opiekować się nimi i obserwować ich zabawę. Podobnie jest z pacjentami hospicjów. Wykazano bowiem znaczną poprawę ich samopoczucia i większą motywację do życia.

Dużą skuteczność felinoterapii dowiedziono w przypadku dzieci i dorosłych cierpiących na autyzm. Jest to związane z charakterem kota, który swoją obecnością nie narzuca się człowiekowi, co jest kluczowe w przypadku postępowania z osobami z autyzmem. Kot jest cierpliwy i nie oczekuje od człowieka tak dużej atencji jak pies.

Felinoterapia w Polsce jest nadal bardzo młodą dyscypliną, która dopiero zyskuje na popularności.

Powiązane produkty

Ile kosztuje felinoterapia?

Osoby, które chcą skorzystać z terapeutycznej mocy kotów, muszą jednak liczyć się z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje felinoterapia? Cennik związany jest przede wszystkim z kosztami, jakie musi ponieść terapeuta oraz osoba, która jest odpowiedzialna za kota. Koszt mieści się wówczas w zakresie od 150 do 250 złotych za jedną sesję.

Jaka rasa kota nadaje się do felinoterapii?

Wybór kota wykorzystywanego do felinoterapii nie może być kwestią przypadku. Zwierzę musi być przede wszystkim pozbawione agresji i przyzwyczajone do człowieka. Nie może nerwowo reagować na potencjalnie stresujące sytuacje.

Jakie rasy nadają się do felinoterapii? Nie jest to jednoznacznie określone, jednakże preferowanymi rasami są np. maine coony, ragdolle, a także munchkiny. Koty muszą być przede wszystkim bardzo dobrze zsocjalizowane.

Jak zostać felinoterapeutą?

Felinoterapeuta to dla wielu osób zawód marzeń. Jak zostać felinoterapeutą? Konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu lub szkolenia. Jednak sama wiedza dotycząca kociego behawioru nie jest wystarczająca, aby móc pracować z kotami. Felinoterapeuta musi wyróżniać się odpowiednimi cechami charakteru, w tym głównie cierpliwością, opanowaniem i spokojem.

  1. J. Kapustka i M. Budzyńska, The use of various animal species for therapeutic purposes in Poland: current perspectives, „Acta Scientiarum Polonorum Zootechnica”, nr 19 2020.
  2. W. Giermaziak i I. Fryzowska-Chrobot, Terapie z udziałem zwierząt w leczeniu i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych, „Medycyna Rodzinna” nr 1 2018.
  3. D. Sawaryn, Felinoterapia w usprawnianiu pacjentów onkologicznych, „Medycyna Rodzinna” nr 4 2013.
  4. M. Sitarz, Felinoterapia, medycynaholistyczna.com.pl [online] https://medycynaholistyczna.com.pl/2017/08/30/felinoterapia/ [dostęp 29.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl