erytrytol
Ewelina Sochacka

Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

Osobom z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca typu 2 i otyłość, często zaleca się spożywanie produktów, w których biały cukier zastąpiono słodzikiem. Pozwala to kontrolować poziom cukru we krwi i ułatwia utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie. Dotychczas nie przeprowadzono długoterminowych badań klinicznych, które pozwoliłyby ocenić pełne bezpieczeństwo tych produktów.

Erytrytol – zdrowy zamiennik cukru?

Erytrytol jest powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem. Chociaż naturalnie występuje w niewielkich ilościach w owocach i warzywach, jest często dodawany do przetworzonej żywności, ale w 1000 razy większych ilościach. Podczas gdy jedne badania pokazują, że erytrytol może mieć działanie przeciwutleniające (w modelach zwierzęcych dotyczących cukrzycy), inne udowadniają, że może to być związane ze zwiększonym przyrostem masy ciała i początkiem cukrzycy typu 2. Dalsze prace nad wpływem erytrytolu na wzrost ryzyka kardiometabolicznego mogą stanowić podstawę do wdrożenia zdrowych praktyk żywieniowych.

Najnowsze badania nad erytrytolem

Niedawno naukowcy z Cleveland Clinic (Ohio, USA) zbadali zależność między spożyciem erytrytolu a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Odkryli, że spożywanie tego słodzika zwiększa wystąpienie dysfunkcji kardiologicznych, w tym zawału serca, udaru mózgu i zakrzepicy (krzepnięcia krwi), co może doprowadzić do śmierci. Wyniki tych analiz pojawiły się w magazynie „Nature”. Mimo to autorzy przyznali, że należy przeprowadzić znacznie więcej badań klinicznych w tym zakresie. Bardzo ważnym pytaniem, jakie stawiają autorzy, jest to, czy korzyści wynikające ze zmniejszonego spożycia cukru (a tym samym kalorii) przewyższają ryzyko spożywania produktów ze słodzikami.

Powiązane produkty

Jak wyglądały badania?

Naukowcy najpierw przeanalizowali próbki krwi od 1157 uczestników. Odkryli wiele związków powiązanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym. Jednak erytrytol wpływał w sposób wysoce niepokojący na wzrost tego ryzyka. Przeanalizowano próbki krwi od 2149 uczestników ze Stanów Zjednoczonych i od 833 uczestników z Europy. Poziomy erytrytolu w osoczu były wyższe wśród uczestników z chorobami układu krążenia.

Badacze odkryli również, że uczestnicy w grupach amerykańskich i europejskich z najwyższymi 25-centylowymi poziomami erytrytolu we krwi byli 2,5 i 4,5 razy bardziej narażeni na wystąpienie incydentu sercowo-naczyniowego niż osoby z najniższym poziomem słodzika w osoczu.

Każdy mikromol wzrostu poziomu erytrytolu wiązał się ze wzrostem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych o 21% i 16% odpowiednio w grupach amerykańskich i europejskich.

Następnie naukowcy postanowili sprawdzić, jak erytrytol wpływa na krzepnięcie krwi. Dzięki wielu testom odkryli, że zwiększone poziomy erytrytolu wskazują na wyższe tempo tworzenia się skrzepów, co zwiększa potencjał zakrzepowy. Na koniec naukowcy zbadali skutki spożycia przekąski lub napoju zawierającego 30 gramów erytrytolu u ośmiu uczestników. Chociaż poziomy erytrytolu były niskie na początku badania, przez wiele godzin po spożyciu przekąski pozostawały 1000-krotnie wyższe.

Według badaczy ważne jest przeprowadzenie dalszych badań bezpieczeństwa w celu zbadania długoterminowego, ogólnego wpływu sztucznych substancji słodzących (szczególnie erytrytolu) na ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Dotyczyłoby to głównie osób z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Erytrytol i ryzyko sercowo-naczyniowe

Aby zrozumieć, w jaki sposób erytrytol może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, należy wiedzieć, że erytrytol ułatwia mechanizmy potrzebne do agregacji płytek krwi i zakrzepicy, które są kluczowe dla rozwoju zawału serca lub udaru mózgu. Badacze zauważają, że choroba sercowo-naczyniowa jest procesem bardziej złożonym niż sama agregacja płytek krwi, możliwe jest więc, że erytrytol powoduje inne zmiany patofizjologiczne na poziomie molekularnym, zwiększając ryzyko zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij