Komora hiperbaryczna
Barbara Bukowska

Komora hiperbaryczna – komu służy i jak z niej korzystać?

Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości, m.in. urazów, oparzeń czy incydentów niedokrwienia tkanek miękkich.

Co to jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest urządzeniem, w którym możliwe jest kontrolowanie parametrów środowiska panującego w jej wnętrzu: ciśnienia, stężenia tlenu, wilgotności czy temperatury. Prototypem współczesnych komór hiperbarycznych był nadmuchiwany worek, w którym utrzymywano wyższe ciśnienie atmosferyczne. Nowoczesne komory hiperbaryczne zbudowane są ze zbiornika ciśnieniowego oraz systemów sterujących. W najnowszych urządzeniach montuje się również systemy umożliwiające komunikację chorego z personelem medycznym, a także urządzenia multimedialne umilające pacjentom zabieg.

Dostępne są zarówno komory jednoosobowe, w których pacjent podczas terapii przebywa w pozycji leżącej, jak i komory hiperbaryczne wieloosobowe, w których równolegle może przebywać nawet 20 chorych. W komorach wieloosobowych pacjenci podczas zabiegu siedzą w specjalnych fotelach i oddychają czystym tlenem za pomocą masek lub kapturów oddechowych.

W komorach hiperbarycznych wykonywany jest zabieg tzw. hiperbarii tlenowej. Dzięki zastosowaniu ciśnienia 3 atmosfer tlen przenika nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Podwyższone stężenie tlenu pobudza procesy wzrostu i regeneracji tkanek.

Oprócz komór hiperbarycznych spotykane są również komory normobaryczne. Różnią się one między sobą panującymi w nich warunkami: w komorze hiperbarycznej mamy do czynienia z podwyższonym ciśnieniem atmosferycznym i zwiększonym stężeniem tlenu, a w przypadku komory normobarycznej występuje również podwyższone stężenie wodoru i dwutlenku węgla. Zabiegi tlenoterapii nie powinny trwać dłużej niż 90–120 minut, natomiast w warunkach normobarii można przebywać bez żadnych ograniczeń czasowych.

Na jakie schorzenia pomaga komora hiperbaryczna?

Terapia w komorze hiperbarycznej zalecana jest w szeregu różnych schorzeń, zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. W niektórych wskazaniach zabiegi w komorze hiperbarycznej objęte są refundacją NFZ. Należą do nich:

  • choroba dekompresyjna,
  • zatrucia czadem,
  • zatory gazowe,
  • beztlenowe i mieszane martwicze zakażenie tkanek miękkich,
  • nagłe niedokrwienie tkanek miękkich,
  • urazy mięśniowo-szkieletowe,
  • oparzenia termiczne,
  • nagła głuchota idiopatyczna,
  • uszkodzenia popromienne,
  • trudno gojące się rany (m.in. stopa cukrzycowa, owrzodzenia, stany martwicze, zakażenia ran),
  • zapalenie kości,
  • powikłania po przeszczepie skóry,
  • ropnie,
  • promienica.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej polecane są często także pacjentom z chorobami przewlekłymi, we wskazaniach nieobjętych refundacją NFZ. Korzystne efekty tlenoterapii zaobserwowano u chorych m.in. z przewlekłymi stanami zapalnymi na tle chorób z autoagresji, z depresją, silnymi migrenami, boreliozą, fibromialgią, przewlekłymi chorobami skóry czy chorobami układu nerwowego. Zaletą terapii w komorze hiperbarycznej jest również działanie przeciwstarzeniowe oraz poprawiające wydolność, z czego często korzystają sportowcy.

Z tlenoterapii mogą korzystać również dzieci. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są szczególnie przydatne dzieciom z problemami neurologicznymi: zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy porażeniem mózgowym. Według opinii wielu rodziców, ale także specjalistów, zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiają koncentrację, zdolności poznawcze czy umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie.

Powiązane produkty

Komora hiperbaryczna – przeciwwskazania. Kto nie może korzystać z komory hiperbarycznej?

Mimo że tlenoterapia jest bezpieczną metodą wspomagającą leczenie, istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do korzystania z niej. Zabiegom w komorze hiperbarycznej nie powinni poddawać się pacjenci z nieleczoną astmą opłucnową oraz będący w trakcie chemioterapii. Sugeruje się, że tlenoterapia może nasilać toksyczność niektórych leków przeciwnowotworowych, m.in. bleomycyny, doksorubicyny czy cisplatyny. Tlenoterapia nie jest również wskazana u osób chorujących na padaczkę, kobiet w ciąży i pacjentów świeżo po zabiegach w okolicy klatki piersiowej, a także podczas aktywnej infekcji wirusowej czy bakteryjnej.

Czy komora hiperbaryczna może zaszkodzić?

Tlenoterapia uważana jest za zabieg nieinwazyjny i bezpieczny. Niemniej u niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne korzystania z komory hiperbarycznej. Mają charakter łagodny lub umiarkowany i mijają samoistnie. Najczęściej są to bóle głowy, wymioty czy uczucie zmęczenia. Dolegliwości te wynikają z zastosowania zbyt wysokiego ciśnienia albo też ze zbyt długiego czasu spędzonego w komorze.

Ile kosztuje pobyt w komorze hiperbarycznej?

W wielu wskazaniach zabiegi w komorze hiperbarycznej refundowane są ze środków NFZ. Pacjenci, którym nie przysługuje bezpłatna terapia, mogą korzystać z sesji komercyjnych. Cena jednego zabiegu w komorze hiperbarycznej, trwającego zwykle 60 minut, mieści się w przedziale 150–350 zł.

Należy jednak pamiętać, że do uzyskania znaczących efektów konieczna jest cała seria zabiegów w komorze hiperbarycznej. Ich liczba różni się w zależności od stanu zdrowia pacjenta. W celu uzyskania poprawy odporności, kondycji organizmu i komfortu snu zaleca się zwykle od 5 do 10 zabiegów. U pacjentów z trudno gojącymi się ranami oraz z przewlekłymi chorobami potrzebnych jest kilkadziesiąt sesji, zwykle od 10 do 30. Najlepsze efekty obserwuje się, kiedy zabiegi w komorze hiperbarycznej wykonywane są często – codziennie lub maksymalnie co 2 dni.

  1. J. Baude, J.S. Cooper, Hyperbaric Contraindicated Chemotherapeutic Agents, www.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560873/ [dostęp:] 07.02.2023.
     

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.