Człowiek cierpiący na zespół stresu pourazowego kuli się w kącie na wspomnienie swej traumy
Arkadiusz Dąbek

Lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu PTSD

Nowe badanie sugeruje, że klonidyna – lek na nadciśnienie krwi – może być stosowana do łagodzenia skutków zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.  

Klonidyna może utrudnić przechowywanie w pamięci traumatycznych wspomnień

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Medical College of Georgia działającego na Augusta University w Stanach Zjednoczonych sugerują, że klonidyna, substancja stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego, może być wykorzystywana w terapii zespołu stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder). Działa ona na receptory adrenergiczne w mózgu, które są związane z częścią współczulną autonomicznego układu nerwowego. Odgrywają rolę w reakcjach walki lub ucieczki i uważa się, że są aktywowane w PTSD oraz mogą wpływać na utrwalanie pamięci zdarzeń traumatycznych.

We wcześniejszych badaniach klonidyna również wykazywała skuteczność w leczeniu PTSD. Równocześnie badano pod tym kątem inną substancję – guanfacynę, która nie wykazywała pozytywnego wpływu na redukcję objawów PTSD. Zaprzestano wobec tego badań zarówno nad jedną, jak i nad drugą substancją. Zdaniem naukowców z Georgii – niesłusznie. Badacze postanowili wznowić prace. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Przebieg badania

Badania przeprowadzano na myszach, wykorzystano także neurony pochodzące z ludzkich komórek macierzystych. Zwierzęta poddano wstrząsowi psychicznemu, a następnie leczono klonidyną. Te gryzonie, które otrzymywały wspomnianą substancję, prezentowały znacznie mniej negatywną reakcję emocjonalną po powrocie do miejsca, w którym doznały traumatycznego zdarzenia, niż te, które nie zażywały leku. Naukowcy nie są oczywiście w stanie stwierdzić, czy myszy pamiętały o przykrym wydarzeniu, jednak ich zachowanie wyraźnie wskazywało na fakt, że nie odczuwały silnego strachu czy lęku.

Odkryto, że znajdujący się w hipokampie, strukturze mózgu związanej z procesami uczenia się i zapamiętywania informacji, receptor adrenergiczny a2A jest niezbędny do utrzymania w pamięci strachu oraz innych nieprzyjemnych emocji, które są cechą charakterystyczną dla PTSD. Naukowcy zaobserwowali też, że klonidyna zakłóca wydzielanie kofiliny – białka, które kontroluje wypustki na synapsach neuronów, gdzie są konsolidowane i przechowywane wspomnienia. W konsekwencji proces zachowywania negatywnych przeżyć w pamięci zostaje zaburzony.

Powiązane produkty

Co się dzieje w organizmie osoby dotkniętej PTSD?

Zespół stresu pourazowego to zaburzenie, które jest związane z narażeniem na traumę i silny stres (mogą to być takie zdarzenia, jak: napaść na tle seksualnym, wypadek komunikacyjny, choroba lub śmierć bliskiej osoby czy doświadczenie przemocy fizycznej bądź psychicznej). Co ważne, mitem jest, że PTSD dotyczy głównie żołnierzy powracających z misji wojskowych. Może dotknąć każdego, w tym także dzieci.

Szacuje się, że PTSD występuje u około 5% do 10% populacji.

Patofizjologia zespołu stresu pourazowego obejmuje zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników i neurohormonów. W badaniach wykazano, że osoby z zespołem stresu pourazowego pomimo doświadczania przewlekłego stresu mają normalny lub obniżony poziom kortyzolu. Jednocześnie wykazują podwyższone stężenie czynnika uwalniającego kortykotropinę (CRF, ang. corticotropin-releasing factor), który stymuluje uwalnianie noradrenaliny, co prowadzi do zwiększonej odpowiedzi współczulnej. Objawy, które temu towarzyszą, obejmują m.in. przyspieszenie rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi czy nadmierne pobudzenie.

Ponadto zaobserwowano, że zespół stresu pourazowego wiąże się ze zmianą neurofizjologii i anatomii mózgu. Zauważono zmniejszoną objętość hipokampu oraz wzrost reaktywności ciała migdałowatego (przetwarzającego emocje i modulującego reakcję na strach). Naukowcy odkryli też, że przyśrodkowa kora przedczołowa hamująca kontrolę nad reaktywnością emocjonalną ciała migdałowatego jest mniejsza i mniej wrażliwa u pacjentów z PTSD.

 1. S. Saggu, Y. Chen, Ch. Cottingham i in., Activation of a novel α2AAR-spinophilin-cofilin axis determines the effect of α2 adrenergic drugs on fear memory reconsolidation, „Molecular Psychiatry” 2023, t. 28, s. 588–600.
 2. Blood pressure drug holds promise for treating PTSD, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230105083101.htm [dostęp:] 28.01.2023.
 3. J. Sareen, Posttraumatic Stress Disorder in Adults: Impact, Comorbidity, Risk Factors, and Treatment, „The Canadian Journal of Psychiatry” 2014, nr 59(9), s. 460–467.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

  Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij