Człowiek cierpiący na zespół stresu pourazowego kuli się w kącie na wspomnienie swej traumy
Arkadiusz Dąbek

Lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu PTSD

Nowe badanie sugeruje, że klonidyna – lek na nadciśnienie krwi – może być stosowana do łagodzenia skutków zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

 

Klonidyna może utrudnić przechowywanie w pamięci traumatycznych wspomnień

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Medical College of Georgia działającego na Augusta University w Stanach Zjednoczonych sugerują, że klonidyna, substancja stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego, może być wykorzystywana w terapii zespołu stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder). Działa ona na receptory adrenergiczne w mózgu, które są związane z częścią współczulną autonomicznego układu nerwowego. Odgrywają rolę w reakcjach walki lub ucieczki i uważa się, że są aktywowane w PTSD oraz mogą wpływać na utrwalanie pamięci zdarzeń traumatycznych.

We wcześniejszych badaniach klonidyna również wykazywała skuteczność w leczeniu PTSD. Równocześnie badano pod tym kątem inną substancję – guanfacynę, która nie wykazywała pozytywnego wpływu na redukcję objawów PTSD. Zaprzestano wobec tego badań zarówno nad jedną, jak i nad drugą substancją. Zdaniem naukowców z Georgii – niesłusznie. Badacze postanowili wznowić prace. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Przebieg badania

Badania przeprowadzano na myszach, wykorzystano także neurony pochodzące z ludzkich komórek macierzystych. Zwierzęta poddano wstrząsowi psychicznemu, a następnie leczono klonidyną. Te gryzonie, które otrzymywały wspomnianą substancję, prezentowały znacznie mniej negatywną reakcję emocjonalną po powrocie do miejsca, w którym doznały traumatycznego zdarzenia, niż te, które nie zażywały leku. Naukowcy nie są oczywiście w stanie stwierdzić, czy myszy pamiętały o przykrym wydarzeniu, jednak ich zachowanie wyraźnie wskazywało na fakt, że nie odczuwały silnego strachu czy lęku.

Odkryto, że znajdujący się w hipokampie, strukturze mózgu związanej z procesami uczenia się i zapamiętywania informacji, receptor adrenergiczny a2A jest niezbędny do utrzymania w pamięci strachu oraz innych nieprzyjemnych emocji, które są cechą charakterystyczną dla PTSD. Naukowcy zaobserwowali też, że klonidyna zakłóca wydzielanie kofiliny – białka, które kontroluje wypustki na synapsach neuronów, gdzie są konsolidowane i przechowywane wspomnienia. W konsekwencji proces zachowywania negatywnych przeżyć w pamięci zostaje zaburzony.

Powiązane produkty

Co się dzieje w organizmie osoby dotkniętej PTSD?

Zespół stresu pourazowego to zaburzenie, które jest związane z narażeniem na traumę i silny stres (mogą to być takie zdarzenia, jak: napaść na tle seksualnym, wypadek komunikacyjny, choroba lub śmierć bliskiej osoby czy doświadczenie przemocy fizycznej bądź psychicznej). Co ważne, mitem jest, że PTSD dotyczy głównie żołnierzy powracających z misji wojskowych. Może dotknąć każdego, w tym także dzieci.

Szacuje się, że PTSD występuje u około 5% do 10% populacji.

Patofizjologia zespołu stresu pourazowego obejmuje zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników i neurohormonów. W badaniach wykazano, że osoby z zespołem stresu pourazowego pomimo doświadczania przewlekłego stresu mają normalny lub obniżony poziom kortyzolu. Jednocześnie wykazują podwyższone stężenie czynnika uwalniającego kortykotropinę (CRF, ang. corticotropin-releasing factor), który stymuluje uwalnianie noradrenaliny, co prowadzi do zwiększonej odpowiedzi współczulnej. Objawy, które temu towarzyszą, obejmują m.in. przyspieszenie rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi czy nadmierne pobudzenie.

Ponadto zaobserwowano, że zespół stresu pourazowego wiąże się ze zmianą neurofizjologii i anatomii mózgu. Zauważono zmniejszoną objętość hipokampu oraz wzrost reaktywności ciała migdałowatego (przetwarzającego emocje i modulującego reakcję na strach). Naukowcy odkryli też, że przyśrodkowa kora przedczołowa hamująca kontrolę nad reaktywnością emocjonalną ciała migdałowatego jest mniejsza i mniej wrażliwa u pacjentów z PTSD.

  1. S. Saggu, Y. Chen, Ch. Cottingham i in., Activation of a novel α2AAR-spinophilin-cofilin axis determines the effect of α2 adrenergic drugs on fear memory reconsolidation, „Molecular Psychiatry” 2023, t. 28, s. 588–600.
  2. Blood pressure drug holds promise for treating PTSD, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230105083101.htm [dostęp:] 28.01.2023.
  3. J. Sareen, Posttraumatic Stress Disorder in Adults: Impact, Comorbidity, Risk Factors, and Treatment, „The Canadian Journal of Psychiatry” 2014, nr 59(9), s. 460–467.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij