Echokardigorafia serca w diagnozie zespołu Barlowa
Oliwia Janota

Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

Co to jest zespół Barlowa?

Zespół Barlowa (zespół wiotkiej zastawki, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej) to objawy występujące w sytuacji przemieszczenia płatka zastawki mitralnej do przedsionka serca w czasie skurczu komory. Zastawka mitralna (dwudzielna) to błoniasta przegroda oddzielająca lewy przedsionek serca od lewej komory, składająca się z dwóch płatków. Jej rolą jest zapobieganie cofaniu się krwi do lewego przedsionka w trakcie skurczu komór serca. W zespole Barlowa płatek zastawki jest niesprawny i w trakcie skurczu serca, pod wpływem wysokiego ciśnienia w komorze, krew cofa się do przedsionka.

Zespół Barlowa – objawy

Pacjenci z zespołem Barlowa zgłaszają niespecyficzne objawy, jak np. bóle okolicy sercowej, kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia oraz poczucie niepokoju, a nawet nerwicę lękową. Podczas badania fizykalnego pacjenta charakterystycznym symptomem jest klik i/lub szmer skurczowy rozpoznawany podczas osłuchiwania serca. Zmiany osłuchowe nasilają się w pozycji stojącej. W wykonywanych badaniach dodatkowych, jak EKG (zapis czynności elektrycznej serca) czy zdjęciu RTG klatki piersiowej, zazwyczaj nie występują odchylenia. Standardowo wykonywane jest jednak badanie echokardiograficzne (ultrasonograficzne obrazowanie serca) celem uwidocznienia wypadającego płatka zastawki dwudzielnej oraz dokładnej oceny skali niedomykalności zastawki.

Powiązane produkty

Czy zespół Barlowa jest wyleczalny?

Tak, zespół Barlowa jest wyleczalną chorobą. W przypadku łagodnych objawów rokowania są dobre, a pacjenci nie wymagają leczenia. W sytuacji nasilonych objawów i zaburzonej funkcji mięśnia sercowego przeprowadza się operację kardiochirurgiczną lub mało inwazyjny zabieg naprawy zastawki mitralnej.

Zespół Barlowa – leczenie

Leczenie zależy od nasilenia objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badania echokardiograficznego. W przypadku łagodnych objawów pacjenci nie wymagają farmakoterapii ani operacji. Zaleca się normalny tryb życia, uprawianie sportu i kontrolę co 3-5 lat.

W przypadku napadowych kołatań serca i stanów lękowych zaleca się leki doustne, pozwalające na zwolnienie akcji serca i zmniejszenie niepokoju związanego z objawami odczuwanymi przez pacjenta. W przypadku ciężkiej niedomykalności mitralnej – czyli sytuacji, w której niestabilny płatek zastawki prowadzi do poważnych zaburzeń przepływu krwi i obciążenia mięśnia sercowego – można rozważyć dwie metody leczenia. Jedną z nich jest klasyczne leczenie operacyjne, wymagające podłączenia do krążenia pozaustrojowego (np. ECMO) oraz sternotomii (rozcięcia mostka). Mniej inwazyjną metodą jest nowy sposób naprawy zastawki za pomocą implantu wprowadzanego do serca przez duże naczynie krwionośne, np. żyłę udową.

 1. A. Althunayyan i in., Mitral valve prolapse, „Expert Review of Cardiovascular Therapy” nr 17 (1) 2019.
 2. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2017, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2016, s. 302-306.
 3. B. Juzal i in., Wypadanie płatka zastawki mitralnej, „Kardiologia w Praktyce” nr 1 (3) 2007.
 4. A. Sukiennik, Zabieg przezskórnej naprawy niedomykalnej zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip, „Folia Cardiologica Excerpta” nr 5 (5) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij