Echokardigorafia serca w diagnozie zespołu Barlowa
Oliwia Janota

Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

Co to jest zespół Barlowa?

Zespół Barlowa (zespół wiotkiej zastawki, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej) to objawy występujące w sytuacji przemieszczenia płatka zastawki mitralnej do przedsionka serca w czasie skurczu komory. Zastawka mitralna (dwudzielna) to błoniasta przegroda oddzielająca lewy przedsionek serca od lewej komory, składająca się z dwóch płatków. Jej rolą jest zapobieganie cofaniu się krwi do lewego przedsionka w trakcie skurczu komór serca. W zespole Barlowa płatek zastawki jest niesprawny i w trakcie skurczu serca, pod wpływem wysokiego ciśnienia w komorze, krew cofa się do przedsionka.

Zespół Barlowa – objawy

Pacjenci z zespołem Barlowa zgłaszają niespecyficzne objawy, jak np. bóle okolicy sercowej, kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia oraz poczucie niepokoju, a nawet nerwicę lękową. Podczas badania fizykalnego pacjenta charakterystycznym symptomem jest klik i/lub szmer skurczowy rozpoznawany podczas osłuchiwania serca. Zmiany osłuchowe nasilają się w pozycji stojącej. W wykonywanych badaniach dodatkowych, jak EKG (zapis czynności elektrycznej serca) czy zdjęciu RTG klatki piersiowej, zazwyczaj nie występują odchylenia. Standardowo wykonywane jest jednak badanie echokardiograficzne (ultrasonograficzne obrazowanie serca) celem uwidocznienia wypadającego płatka zastawki dwudzielnej oraz dokładnej oceny skali niedomykalności zastawki.

Powiązane produkty

Czy zespół Barlowa jest wyleczalny?

Tak, zespół Barlowa jest wyleczalną chorobą. W przypadku łagodnych objawów rokowania są dobre, a pacjenci nie wymagają leczenia. W sytuacji nasilonych objawów i zaburzonej funkcji mięśnia sercowego przeprowadza się operację kardiochirurgiczną lub mało inwazyjny zabieg naprawy zastawki mitralnej.

Zespół Barlowa – leczenie

Leczenie zależy od nasilenia objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badania echokardiograficznego. W przypadku łagodnych objawów pacjenci nie wymagają farmakoterapii ani operacji. Zaleca się normalny tryb życia, uprawianie sportu i kontrolę co 3-5 lat.

W przypadku napadowych kołatań serca i stanów lękowych zaleca się leki doustne, pozwalające na zwolnienie akcji serca i zmniejszenie niepokoju związanego z objawami odczuwanymi przez pacjenta. W przypadku ciężkiej niedomykalności mitralnej – czyli sytuacji, w której niestabilny płatek zastawki prowadzi do poważnych zaburzeń przepływu krwi i obciążenia mięśnia sercowego – można rozważyć dwie metody leczenia. Jedną z nich jest klasyczne leczenie operacyjne, wymagające podłączenia do krążenia pozaustrojowego (np. ECMO) oraz sternotomii (rozcięcia mostka). Mniej inwazyjną metodą jest nowy sposób naprawy zastawki za pomocą implantu wprowadzanego do serca przez duże naczynie krwionośne, np. żyłę udową.

  1. A. Althunayyan i in., Mitral valve prolapse, „Expert Review of Cardiovascular Therapy” nr 17 (1) 2019.
  2. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2017, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2016, s. 302-306.
  3. B. Juzal i in., Wypadanie płatka zastawki mitralnej, „Kardiologia w Praktyce” nr 1 (3) 2007.
  4. A. Sukiennik, Zabieg przezskórnej naprawy niedomykalnej zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip, „Folia Cardiologica Excerpta” nr 5 (5) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl