Echokardigorafia serca w diagnozie zespołu Barlowa
Oliwia Janota

Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

Co to jest zespół Barlowa?

Zespół Barlowa (zespół wiotkiej zastawki, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej) to objawy występujące w sytuacji przemieszczenia płatka zastawki mitralnej do przedsionka serca w czasie skurczu komory. Zastawka mitralna (dwudzielna) to błoniasta przegroda oddzielająca lewy przedsionek serca od lewej komory, składająca się z dwóch płatków. Jej rolą jest zapobieganie cofaniu się krwi do lewego przedsionka w trakcie skurczu komór serca. W zespole Barlowa płatek zastawki jest niesprawny i w trakcie skurczu serca, pod wpływem wysokiego ciśnienia w komorze, krew cofa się do przedsionka.

Zespół Barlowa – objawy

Pacjenci z zespołem Barlowa zgłaszają niespecyficzne objawy, jak np. bóle okolicy sercowej, kołatania serca, zawroty głowy, omdlenia oraz poczucie niepokoju, a nawet nerwicę lękową. Podczas badania fizykalnego pacjenta charakterystycznym symptomem jest klik i/lub szmer skurczowy rozpoznawany podczas osłuchiwania serca. Zmiany osłuchowe nasilają się w pozycji stojącej. W wykonywanych badaniach dodatkowych, jak EKG (zapis czynności elektrycznej serca) czy zdjęciu RTG klatki piersiowej, zazwyczaj nie występują odchylenia. Standardowo wykonywane jest jednak badanie echokardiograficzne (ultrasonograficzne obrazowanie serca) celem uwidocznienia wypadającego płatka zastawki dwudzielnej oraz dokładnej oceny skali niedomykalności zastawki.

Polecane dla Ciebie

Czy zespół Barlowa jest wyleczalny?

Tak, zespół Barlowa jest wyleczalną chorobą. W przypadku łagodnych objawów rokowania są dobre, a pacjenci nie wymagają leczenia. W sytuacji nasilonych objawów i zaburzonej funkcji mięśnia sercowego przeprowadza się operację kardiochirurgiczną lub mało inwazyjny zabieg naprawy zastawki mitralnej.

Zespół Barlowa – leczenie

Leczenie zależy od nasilenia objawów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badania echokardiograficznego. W przypadku łagodnych objawów pacjenci nie wymagają farmakoterapii ani operacji. Zaleca się normalny tryb życia, uprawianie sportu i kontrolę co 3-5 lat.

W przypadku napadowych kołatań serca i stanów lękowych zaleca się leki doustne, pozwalające na zwolnienie akcji serca i zmniejszenie niepokoju związanego z objawami odczuwanymi przez pacjenta. W przypadku ciężkiej niedomykalności mitralnej – czyli sytuacji, w której niestabilny płatek zastawki prowadzi do poważnych zaburzeń przepływu krwi i obciążenia mięśnia sercowego – można rozważyć dwie metody leczenia. Jedną z nich jest klasyczne leczenie operacyjne, wymagające podłączenia do krążenia pozaustrojowego (np. ECMO) oraz sternotomii (rozcięcia mostka). Mniej inwazyjną metodą jest nowy sposób naprawy zastawki za pomocą implantu wprowadzanego do serca przez duże naczynie krwionośne, np. żyłę udową.

 1. A. Althunayyan i in., Mitral valve prolapse, „Expert Review of Cardiovascular Therapy” nr 17 (1) 2019.
 2. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2017, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2016, s. 302-306.
 3. B. Juzal i in., Wypadanie płatka zastawki mitralnej, „Kardiologia w Praktyce” nr 1 (3) 2007.
 4. A. Sukiennik, Zabieg przezskórnej naprawy niedomykalnej zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip, „Folia Cardiologica Excerpta” nr 5 (5) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży są z roku na rok gorsze. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice, chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacji dotyczących odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij