Ważenie kobiety w trakcie diety Montignaca
Mateusz Durbas

Dieta Montignaca – czym jest?

Dieta Montignaca jest metodą walki z nadwagą i otyłością, która jeszcze do niedawna była dosyć powszechnie stosowana w wielu krajach europejskich. Jej popularność wzięła się w dużej mierze z braku potrzeby skrupulatnego liczenia kalorii oraz ograniczenia ilości spożywanego pokarmu w celu uzyskania pożądanego efektu odchudzającego. Według opinii samego autora diety, Michela Montignaca, głównym powodem rozwoju nadwagi i otyłości nie jest zbyt wysokie spożycie kalorii w diecie, lecz nadmierna konsumpcja pokarmów węglowodanowych charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym (IG).

Dieta Montignaca – na czym polega?

Dieta Montignaca nazywana bywa także dietą niskiego indeksu glikemicznego ze względu na to, iż opiera się przede wszystkim na świeżych produktach o niskim stopniu przetworzenia i śladowej zawartości cukrów prostych. Stosując dietę Montignaca, należy całkowicie wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną (np. słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, dania typu fast-food) oraz wyraźnie ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Główne zasady diety Montignaca polegają na:

  • spożywaniu owoców na czczo i niełączeniu ich z innymi produktami;
  • jedzeniu 3 posiłków dziennie co 3-4 godziny: węglowodanowych śniadań, białkowo-tłuszczowych obiadów i białkowo-tłuszczowych lub węglowodanowo-białkowych kolacji;
  • spożywaniu pokarmów o niskim indeksie glikemicznym (m.in.: gruboziarnistych kasz i płatków, ryżu brązowego, makaronu razowego, ciemnego pieczywa, niskotłuszczowego nabiału, ryb i chudego mięsa, nasion roślin strączkowych, orzechów, nasion, pestek, świeżych różnokolorowych warzyw oraz niektórych owoców);
  • rezygnacji z konsumpcji pokarmów węglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym (m.in.: słodyczy, chipsów, żywności typu fast food, cukru, miodu, słodkich napojów, piwa, białego pieczywa, ziemniaków, białego ryżu, suszonych owoców, bananów oraz białej mąki pszennej);
  • komponowaniu produktów żywnościowych o niskim indeksie glikemicznym (IG ≤ 35) jedynie z tłuszczami;
  • łączeniu pokarmów o indeksie glikemicznym od 35 do 50 tylko z produktami białkowymi i warzywami;
  • zastąpieniu masła, smalcu i tłustych gatunków mięsa rybami, chudym mięsem drobiowym oraz oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia

Wyróżnia się dwie główne fazy diety Montignaca:

  • I faza, w której zasadniczym celem jest redukcja masy ciała. Czas trwania I fazy diety Montignaca jest mocno uzależniony od liczby kilogramów, które chcemy utracić. Im ta liczba jest większa, tym dłużej potrwa cały proces odchudzania. W pierwszej fazie diety Montignaca dozwolone jest tylko i wyłącznie spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, których indeks glikemiczny nie przekracza wartości 35 (IG ≤ 35).
  • II faza, w której głównym celem jest utrzymanie należnej masy ciała. Uważa się, że ta faza diety Montignaca powinna trwać nawet do końca życia. W drugiej fazie diety zwraca się szczególną uwagę na to, aby spożywane pokarmy węglowodanowe charakteryzowały się wartością indeksu glikemicznego nie większą niż 50 (IG ≤ 50).

Dieta Montignaca – jadłospis

Oto przykładowy jadłospis I fazy diety Montignaca (odchudzającej):

Śniadanie: Pieczywo razowe na zakwasie z sałatą masłową, chudą wędliną drobiową, rzodkiewką, świeżym zielonym ogórkiem, pieprzem i ziołami.
Obiad: Pieczony pstrąg łososiowy z sałatką warzywną (rukola, pomidor, papryka czerwona, rzodkiewka, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, sok z cytryny, zioła prowansalskie, pieprz czarny i sól).
Kolacja: Sałatka z jajkiem, mozzarellą light i warzywami (sałata masłowa, pomidor, rzodkiewka, papryka czerwona, szczypiorek, nasiona słonecznika, olej rzepakowy tłoczony na zimno, ocet winny, oregano, pieprz ziołowy, sól).

Oto przykładowy jadłospis II fazy diety Montignaca (utrzymującej zmniejszoną masę ciała):

Śniadanie: Warzywny twarożek (ser twarogowy chudy, pomidor, rzodkiewka, papryka czerwona, szczypiorek, zioła prowansalskie, pieprz czarny, sól) z pieczywem żytnim na naturalnym zakwasie.
Obiad: Pieczony ziołowy łosoś w warzywach (cukinia, papryka czerwona, cebula, czosnek, marchew, seler korzeniowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, mieszanka ziół polskich, pieprz czarny i sól).
Kolacja: Ryż brązowy z piersią z kurczaka i warzywami gotowanymi na parze (por, czosnek, brukselka, papryka czerwona, cukinia, kurkuma, pieprz ziołowy, sól).

Powiązane produkty

Ile można schudnąć na diecie Montignaca?

Na diecie Montignaca można schudnąć średnio 1–2 kg na tydzień, zwłaszcza w I fazie diety. Tempo utraty masy ciała jest największe na samym początku przestrzegania diety Montignaca, natomiast później wyraźnie spowalnia. Sugeruje się, że szybki ubytek masy ciała w pierwszych kilku tygodniach stosowania diety wynika z nasilonej diurezy (tj. wytwarzania i wydalania moczu), a także z utraty wody oraz glikogenu mięśniowego i wątrobowego, co jest spowodowane znaczącym ograniczeniem węglowodanów w diecie. Rzeczywisty efekt odchudzający diety Montignaca jest również silnie zależny od ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Ogólnie rzecz biorąc, im większy deficyt kaloryczny (tj. im mniejsza podaż kalorii w diecie), tym większa utrata masy ciała.

Czy dieta Montignaca jest zdrowa?

Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta Montignaca jest zdrowa, aczkolwiek jest dosyć restrykcyjna pod względem doboru pokarmów i komponowania posiłków. Niewątpliwym plusem diety Montignaca jest to, że koncentruje się ona w głównej mierze na świeżej żywności o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.

Ponadto w diecie Montignaca zaleca się spożywać zdrowe tłuszcze (m.in.: oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej rzepakowy tłoczony na zimno, margarynę miękką, ryby i owoce morza, awokado, niesolone i niesłodzone orzechy, migdały, nasiona i pestki) oraz jednocześnie unikać tłuszczów zwierzęcych (np. masła, smalcu, tłustych gatunków mięs i wędlin), jak również tłuszczów trans znajdujących się w żywności wysokoprzetworzonej (np. margarynach kostkowych, wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, zupach i sosach w proszku). Kolejną zaletą diety Montignaca jest to, że opiera się tylko i wyłącznie na produktach o niskim indeksie oraz ładunku glikemicznym, co pozwala na uniknięcie wahań poziomu glukozy i insuliny we krwi w ciągu doby, zwłaszcza u osób z cukrzycą i insulinoopornością.

Wadą diety Montignaca jest zakaz łączenia produktów bogatych w węglowodany (m.in.: kaszy gryczanej, ryżu brązowego, płatków owsianych górskich, pieczywa razowego) z pokarmami zasobnymi w tłuszcze (np. tłustymi rybami, oliwą z oliwek, awokado, serem mozzarella), co wyraźnie utrudnia codzienne komponowanie posiłków i jest sprzeczne z ogólnymi zasadami racjonalnego żywienia. Kolejną wadą diety Montignaca jest możliwość spożywania owoców tylko i wyłącznie na czczo oraz nigdy w połączeniu z innymi produktami żywnościowymi (np. płatkami zbożowymi, jogurtem naturalnym czy orzechami).

  1. The Montignac Method, [online] http://montignac.tv/en/the-montignac-method/ [dostęp:] 25.01.2023.
  2. Golay A., Allaz A.F., Ybarra J., et al.: Similar weight loss with low-energy food combining or balanced diets, „Int J Obes Relat Metab Disord” 2000 Apr;24(4):492-6.
  3. Dumesnil J.G., Turgeon J., Tremblay A., et al.: Effect of a low-glycaemic index--low-fat--high protein diet on the atherogenic metabolic risk profile of abdominally obese men, „Br J Nutr” 2001 Nov;86(5):557-68.
  4. Pogozelski W., Arpaia N., Priore S.: The metabolic effects of low-carbohydrate diets and incorporation into a biochemistry course, „Biochem Mol Biol Educ” 2005 Mar;33(2):91-100.
  5. Esfahani A., Wong J.M., Mirrahimi A., et al.: The application of the glycemic index and glycemic load in weight loss: A review of the clinical evidence, „IUBMB Life” 2011 Jan;63(1):7-13.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.