Skoczek narciarski w locie
Mateusz Durbas

Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.

 

Skoki narciarskie to zimowa dyscyplina sportowa niezwykle popularna w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie. Adam Małysz jest doskonale znanym i cenionym sportowcem w naszym kraju, który w latach 1995 – 2011 był czołowym polskim skoczkiem narciarskim, a jego występy elektryzowały przez wiele lat miliony widzów przed telewizorami.

Dieta Adama Małysza

O diecie Adama Małysza zrobiło się głośno w mediach głównego nurtu za sprawą słynnej już bułki z bananem. Pomysł ten narodził się we współpracy z profesorem Jerzym Żołędziem – fizjologiem wysiłku fizycznego i ówczesnym członkiem sztabu polskiej kadry skoczków narciarskich. Jak się bowiem okazuje, Adam Małysz i profesor Jerzy Żołądź zastanawiali się podczas zawodów w czeskim Harrachovie nad tym, co dobrze jest zjeść przed samymi skokami, żeby z jednej strony mieć bardzo dużo energii, a z drugiej nie zwiększać niepotrzebnie masy ciała. Obaj panowie wspólnie doszli do wniosku, że tego typu posiłkiem jest bułka z bananem.

W ten oto sposób został rozwiązany problem z żywieniem w czasie trwania zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pomysł na bułkę z bananem mocno przypadł do gustu Małyszowi, gdyż była smaczna, pożywna, lekkostrawna, bardzo prosta w przygotowaniu oraz łatwa w transporcie i przechowywaniu.

Oprócz słynnej bułki z bananem spożywanej w czasie konkursów skoków narciarskich dieta Adama Małysza składała się z wielu innych produktów żywnościowych, aby dostarczyć każdego dnia odpowiednią ilość energii oraz jakże ważnych dla organizmu człowieka składników odżywczych, tj. białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. W diecie skoczków narciarskich zwykle pojawiają się również inne produkty zbożowe (np. chleb, kasze, ryż, makarony, płatki), warzywa (w tym ziemniaki i bataty), owoce, rośliny strączkowe, niskotłuszczowe mleko i jego przetwory, chude mięso drobiowe, ryby, jaja, orzechy, nasiona, pestki, masło orzechowe, miód oraz oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia).

Bułka z bananem – przepis

Aby przygotować bułkę z bananem wedle mistrzowskiego przepisu Adama Małysza i profesora Jerzego Żołędzia, należy przekroić średniej wielkości bułkę pszenną na połowę i do środka włożyć obranego ze skórki i pokrojonego w plastry dojrzałego banana. Opcjonalnie można również pieczywo posmarować wcześniej łyżeczką miodu i/lub 100-procentowego masła orzechowego. Bułka z bananem zawiera sporo łatwo przyswajalnych węglowodanów, które są dobrym źródłem energii dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych.

Banany są uważane za najczęściej spożywane świeże owoce na całym globie ziemskim. Są one szczególnie bogate w węglowodany (glukozę i fruktozę), składniki mineralne (głównie potas, magnez, miedź i mangan), witaminy (zwłaszcza witaminę B6 i witaminę C) oraz antyoksydanty (polifenole). Jeden średni banan (120 g) dostarcza około 110 kcal, w tym 26 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Bułka pszenna jest źródłem węglowodanów (głównie skrobi), białka, witamin (szczególnie witaminy B1, B2, B3, B5 i folianów) oraz składników mineralnych (zwłaszcza wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi i sodu). Jedna średniej wielkości bułka pszenna (80 g) dostarcza blisko 220 kcal, w tym około 45 g węglowodanów i 7 g białka.

Dieta skoczków narciarskich

Nie ulega wątpliwości, że zawodowe uprawianie skoków narciarskich jest związane z koniecznością przestrzegania diety o niskiej kaloryczności. Adam Małysz przez większość swojej kariery sportowej spożywał jedynie około 1500 kcal, co jest wartością bardzo niską, tym bardziej biorąc pod uwagę regularne treningi.

Mała kaloryczność diety Małysza wynika z faktu, iż stałe utrzymywanie niskiej masy ciała jest czynnikiem, który wywiera korzystny wpływ na długość wykonywanych skoków, dlatego skoczkowie narciarscy nie mogą przytyć i muszą cały czas kontrolować ilość przyjmowanych kalorii wraz z pożywieniem.

Powiązane produkty

Bułka z bananem w diecie sportowców innych dyscyplin

Bułka z bananem, którą Adam Małysz jadł podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, świetnie sprawdzi się również u innych sportowców (zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe), którzy koniecznie potrzebują regularnie dostarczać łatwostrawnych węglowodanów w trakcie podejmowanego wysiłku fizycznego, aby na bieżąco uzupełniać paliwo niezbędne dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych. W wersji bardziej zdrowej dla osób rekreacyjnie uprawiających sport można zastosować zamiast bułki pszennej również bułkę pełnoziarnistą (np. grahamkę, żytnią lub orkiszową).

  1. Biela B., Zagrodzki P.: Ocena opieki żywieniowej u zawodników wyczynowo uprawiających skoki narciarskie i kombinację norweską, „Probl Hig Epidemiol” 2013, 94(2): 291-293.
  2. Rząd Ł., Napierała M.: Wpływ sukcesów Adama Małysza na popularność skoków narciarskich, „Journal of Health Sciences” 2014;4(10):221-248.
  3. Wróblewski P.: Polscy herosi sportowi XXI wieku. Wzory osobowe społeczeństwa polskiego. W: B. Wiśniewska-Paź, P. Wróblewski (red.), Społeczeństwo, sport, edukacja, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2016, 37-62.
  4. Zaczek Z., Michota-Katulska E., Zegan M.: Żywienie w skokach narciarskich, „Bromat. Chem. Toksykol.” XLIX, 2016, 2, 121–129.
  5. Kaczmarek J.: Skoczkowie – tajemnice mistrzów, SAGA Egmont, 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl