Skoczek narciarski w locie
Mateusz Durbas

Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.

 

Skoki narciarskie to zimowa dyscyplina sportowa niezwykle popularna w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie. Adam Małysz jest doskonale znanym i cenionym sportowcem w naszym kraju, który w latach 1995 – 2011 był czołowym polskim skoczkiem narciarskim, a jego występy elektryzowały przez wiele lat miliony widzów przed telewizorami.

Dieta Adama Małysza

O diecie Adama Małysza zrobiło się głośno w mediach głównego nurtu za sprawą słynnej już bułki z bananem. Pomysł ten narodził się we współpracy z profesorem Jerzym Żołędziem – fizjologiem wysiłku fizycznego i ówczesnym członkiem sztabu polskiej kadry skoczków narciarskich. Jak się bowiem okazuje, Adam Małysz i profesor Jerzy Żołądź zastanawiali się podczas zawodów w czeskim Harrachovie nad tym, co dobrze jest zjeść przed samymi skokami, żeby z jednej strony mieć bardzo dużo energii, a z drugiej nie zwiększać niepotrzebnie masy ciała. Obaj panowie wspólnie doszli do wniosku, że tego typu posiłkiem jest bułka z bananem.

W ten oto sposób został rozwiązany problem z żywieniem w czasie trwania zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pomysł na bułkę z bananem mocno przypadł do gustu Małyszowi, gdyż była smaczna, pożywna, lekkostrawna, bardzo prosta w przygotowaniu oraz łatwa w transporcie i przechowywaniu.

Oprócz słynnej bułki z bananem spożywanej w czasie konkursów skoków narciarskich dieta Adama Małysza składała się z wielu innych produktów żywnościowych, aby dostarczyć każdego dnia odpowiednią ilość energii oraz jakże ważnych dla organizmu człowieka składników odżywczych, tj. białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. W diecie skoczków narciarskich zwykle pojawiają się również inne produkty zbożowe (np. chleb, kasze, ryż, makarony, płatki), warzywa (w tym ziemniaki i bataty), owoce, rośliny strączkowe, niskotłuszczowe mleko i jego przetwory, chude mięso drobiowe, ryby, jaja, orzechy, nasiona, pestki, masło orzechowe, miód oraz oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia).

Bułka z bananem – przepis

Aby przygotować bułkę z bananem wedle mistrzowskiego przepisu Adama Małysza i profesora Jerzego Żołędzia, należy przekroić średniej wielkości bułkę pszenną na połowę i do środka włożyć obranego ze skórki i pokrojonego w plastry dojrzałego banana. Opcjonalnie można również pieczywo posmarować wcześniej łyżeczką miodu i/lub 100-procentowego masła orzechowego. Bułka z bananem zawiera sporo łatwo przyswajalnych węglowodanów, które są dobrym źródłem energii dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych.

Banany są uważane za najczęściej spożywane świeże owoce na całym globie ziemskim. Są one szczególnie bogate w węglowodany (glukozę i fruktozę), składniki mineralne (głównie potas, magnez, miedź i mangan), witaminy (zwłaszcza witaminę B6 i witaminę C) oraz antyoksydanty (polifenole). Jeden średni banan (120 g) dostarcza około 110 kcal, w tym 26 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Bułka pszenna jest źródłem węglowodanów (głównie skrobi), białka, witamin (szczególnie witaminy B1, B2, B3, B5 i folianów) oraz składników mineralnych (zwłaszcza wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, miedzi i sodu). Jedna średniej wielkości bułka pszenna (80 g) dostarcza blisko 220 kcal, w tym około 45 g węglowodanów i 7 g białka.

Dieta skoczków narciarskich

Nie ulega wątpliwości, że zawodowe uprawianie skoków narciarskich jest związane z koniecznością przestrzegania diety o niskiej kaloryczności. Adam Małysz przez większość swojej kariery sportowej spożywał jedynie około 1500 kcal, co jest wartością bardzo niską, tym bardziej biorąc pod uwagę regularne treningi.

Mała kaloryczność diety Małysza wynika z faktu, iż stałe utrzymywanie niskiej masy ciała jest czynnikiem, który wywiera korzystny wpływ na długość wykonywanych skoków, dlatego skoczkowie narciarscy nie mogą przytyć i muszą cały czas kontrolować ilość przyjmowanych kalorii wraz z pożywieniem.

Powiązane produkty

Bułka z bananem w diecie sportowców innych dyscyplin

Bułka z bananem, którą Adam Małysz jadł podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, świetnie sprawdzi się również u innych sportowców (zwłaszcza uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe), którzy koniecznie potrzebują regularnie dostarczać łatwostrawnych węglowodanów w trakcie podejmowanego wysiłku fizycznego, aby na bieżąco uzupełniać paliwo niezbędne dla intensywnie pracujących mięśni szkieletowych. W wersji bardziej zdrowej dla osób rekreacyjnie uprawiających sport można zastosować zamiast bułki pszennej również bułkę pełnoziarnistą (np. grahamkę, żytnią lub orkiszową).

  1. Biela B., Zagrodzki P.: Ocena opieki żywieniowej u zawodników wyczynowo uprawiających skoki narciarskie i kombinację norweską, „Probl Hig Epidemiol” 2013, 94(2): 291-293.
  2. Rząd Ł., Napierała M.: Wpływ sukcesów Adama Małysza na popularność skoków narciarskich, „Journal of Health Sciences” 2014;4(10):221-248.
  3. Wróblewski P.: Polscy herosi sportowi XXI wieku. Wzory osobowe społeczeństwa polskiego. W: B. Wiśniewska-Paź, P. Wróblewski (red.), Społeczeństwo, sport, edukacja, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2016, 37-62.
  4. Zaczek Z., Michota-Katulska E., Zegan M.: Żywienie w skokach narciarskich, „Bromat. Chem. Toksykol.” XLIX, 2016, 2, 121–129.
  5. Kaczmarek J.: Skoczkowie – tajemnice mistrzów, SAGA Egmont, 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl