kobieta cierpi na ból w podbrzuszu
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy z Polski opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy

Polscy naukowcy opracowali szybki i skuteczny test do diagnostyki endometriozy, który pozwala na wykrycie tej choroby znacznie szybciej niż dotychczasowe metody. Co o nim wiadomo? Kto stoi za tym przełomowym odkryciem?

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli bezinwazyjny test, dzięki któremu wynik poznamy już po kilku dniach. Jest to kluczowe, gdyż zwykle do postawienia diagnozy endometriozy potrzeba kilku lat.

Co należy wiedzieć o endometriozie?

Według szacunków co dziesiąta kobieta w Polsce zmaga się z endometriozą, która odpowiedzialna jest za połowę przypadków niepłodności. Inaczej nazywa się ją gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy. Jej głównym objawem jest bardzo silny ból w okolicy miednicy. Endometrioza pojawia się wtedy, gdy tkanka endometrium występuje poza jamą macicy, co może dotyczyć jajników, jajowodów, jelit, pęcherza moczowego, otrzewnej, żołądka, wątroby, a w rzadkich przypadkach – nawet płuc lub mózgu.

Od pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija średnio 9 lat

Nie jest łatwo zdiagnozować chorobę, dlatego wiele pacjentek cierpiących na bardzo bolesne miesiączki otrzymuje wyniki dopiero po przejściu przez zabieg operacyjny, w trakcie którego pobierane są próbki do dalszej analizy.

Według statystyk mija od 8 do 12 lat od pierwszych objawów do postawienia ostatecznej diagnozy. Na szczęście jest duża szansa na to, że obecnie sytuacja ulegnie zmianie.

Powiązane produkty

Jak doszło do wynalezienia testu na endometriozę?

W lipcu 2021 roku w WUM rozpoczęto pracę nad przełomowym testem, a w grudniu ubiegłego roku pojawiły się pozytywne efekty. Dr Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema i propagator nauki – opublikował na Facebooku informację, że EndoRNA, pierwszy na świecie test opracowany przez Polaków, umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy dzięki technice qRT-PCR, która po pandemii koronawirusa stała się bardziej dostępna.

Jak będzie wyglądać nowy test na endometriozę?

Test opracowany przez ekspertów z WUM jest podobny do badań na obecność koronawirusa. W przypadku endometriozy markerem jest specyficzny gen, który okazał się być zbyt aktywny u pań mających problem z tą dolegliwością. Naukowcy odkryli, że endometrioza związana jest ze statystycznie istotnie podwyższoną ekspresją mRNA – genu FUT4.

Jak miałby wyglądać test? Ginekolog pobierze wymaz z wnętrza macicy od pacjentki. Następnie wyśle go do laboratorium, gdzie zostanie przeprowadzony test podobny do testów PCR stosowanych w celu wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu może być gotowy w ciągu 48 godzin.

Badanie może być gotowe do końca marca, jednak nie ma jeszcze informacji na temat jego ceny.
 1. M. Stelmach, Polscy naukowcy opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy, Termedia [online] https://www.termedia.pl/ginekologia/Polscy-naukowcy-opracowali-szybki-test-do-diagnostyki-endometriozy,50014.html [dostęp:] 26.01.2023.
 2. Szansa dla milionów kobiet. Ruszają prace nad testem na endometriozę, Warszawski Uniwersytet Medyczny [online] https://www.wum.edu.pl/node/15972 [dostęp:] 26.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Związek między temperaturą ciała a depresją

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

 • Popcornowe płuca – co to za choroba?

  Pod tajemniczo brzmiąco nazwą „płuca popcornowe” kryje się rzadka, ale poważna choroba układu oddechowego – zarostowe zapalenie oskrzelików. Jej przyczyną jest najczęściej wdychanie toksycznych oparów, po raz pierwszy zdiagnozowano ją u pracowników fabryki popcornu w Missouri w Stanach Zjednoczonych. Jak przebiega i jakie daje objawy?

 • Polacy umierają przez otyłość. Lekarze nie potrafią ich leczyć

  W Polsce z otyłością zmaga się około 9 milionów dorosłych ludzi. Rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. W najnowszym raporcie NIK sprawdził, jak system opieki zdrowotnej radzi sobie z tym problemem - wnioski nie napawają optymizmem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij