kobieta cierpi na ból w podbrzuszu
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy z Polski opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy

Polscy naukowcy opracowali szybki i skuteczny test do diagnostyki endometriozy, który pozwala na wykrycie tej choroby znacznie szybciej niż dotychczasowe metody. Co o nim wiadomo? Kto stoi za tym przełomowym odkryciem?

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli bezinwazyjny test, dzięki któremu wynik poznamy już po kilku dniach. Jest to kluczowe, gdyż zwykle do postawienia diagnozy endometriozy potrzeba kilku lat.

Co należy wiedzieć o endometriozie?

Według szacunków co dziesiąta kobieta w Polsce zmaga się z endometriozą, która odpowiedzialna jest za połowę przypadków niepłodności. Inaczej nazywa się ją gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy. Jej głównym objawem jest bardzo silny ból w okolicy miednicy. Endometrioza pojawia się wtedy, gdy tkanka endometrium występuje poza jamą macicy, co może dotyczyć jajników, jajowodów, jelit, pęcherza moczowego, otrzewnej, żołądka, wątroby, a w rzadkich przypadkach – nawet płuc lub mózgu.

Od pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija średnio 9 lat

Nie jest łatwo zdiagnozować chorobę, dlatego wiele pacjentek cierpiących na bardzo bolesne miesiączki otrzymuje wyniki dopiero po przejściu przez zabieg operacyjny, w trakcie którego pobierane są próbki do dalszej analizy.

Według statystyk mija od 8 do 12 lat od pierwszych objawów do postawienia ostatecznej diagnozy. Na szczęście jest duża szansa na to, że obecnie sytuacja ulegnie zmianie.

Polecane dla Ciebie

Jak doszło do wynalezienia testu na endometriozę?

W lipcu 2021 roku w WUM rozpoczęto pracę nad przełomowym testem, a w grudniu ubiegłego roku pojawiły się pozytywne efekty. Dr Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema i propagator nauki – opublikował na Facebooku informację, że EndoRNA, pierwszy na świecie test opracowany przez Polaków, umożliwia szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy dzięki technice qRT-PCR, która po pandemii koronawirusa stała się bardziej dostępna.

Jak będzie wyglądać nowy test na endometriozę?

Test opracowany przez ekspertów z WUM jest podobny do badań na obecność koronawirusa. W przypadku endometriozy markerem jest specyficzny gen, który okazał się być zbyt aktywny u pań mających problem z tą dolegliwością. Naukowcy odkryli, że endometrioza związana jest ze statystycznie istotnie podwyższoną ekspresją mRNA – genu FUT4.

Jak miałby wyglądać test? Ginekolog pobierze wymaz z wnętrza macicy od pacjentki. Następnie wyśle go do laboratorium, gdzie zostanie przeprowadzony test podobny do testów PCR stosowanych w celu wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu może być gotowy w ciągu 48 godzin.

Badanie może być gotowe do końca marca, jednak nie ma jeszcze informacji na temat jego ceny.
  1. M. Stelmach, Polscy naukowcy opracowali szybki test do diagnostyki endometriozy, Termedia [online] https://www.termedia.pl/ginekologia/Polscy-naukowcy-opracowali-szybki-test-do-diagnostyki-endometriozy,50014.html [dostęp:] 26.01.2023.
  2. Szansa dla milionów kobiet. Ruszają prace nad testem na endometriozę, Warszawski Uniwersytet Medyczny [online] https://www.wum.edu.pl/node/15972 [dostęp:] 26.01.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów. 

  • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij