kobieta robi przerwę od pracy przy komputerze
Arkadiusz Dąbek

5-minutowe spacery co pół godziny przeciwdziałają skutkom zbyt długiego siedzenia

WHO szacuje, że co roku około 2 milionów osób umiera w wyniku braku aktywności fizycznej. Instytucja ta uznała siedzący styl życia jako jeden z 10 głównych powodów śmiertelności i niepełnosprawności na świecie. Liczba ludzi, którzy prowadzą taki tryb życia, wzrasta z powodu większej ilości siedzących zajęć zawodowych, takich jak praca biurowa. Co mówią najnowsze wyniki badań na temat skutków pracy siedzącej? Jak można im przeciwdziałać?

Badanie Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku wskazuje, że regularne 5-minutowe spacery co 30 minut w trakcie dnia mogą wystarczyć, aby zrównoważyć skutki pracy siedzącej. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Medicine & Science in Sports & Exercise”.

Skutki siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia wiąże się z poważnymi skutkami dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i nowotworów na tle hormonalnym. Co więcej, przeprowadzone badania wykazały, że osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne. Na szczęście ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego.

Jak wyglądało badanie?

11 osób wzięło udział w eksperymencie w laboratorium na Uniwersytecie Columbia, gdzie przez 8 godzin trwały sesje badawcze. Badani pracowali, czytali i korzystali z telefonów komórkowych w pozycji siedzącej. Zgodnie z wytycznymi musieli przestrzegać jednego ze wskazań związanych z ćwiczeniami, czyli: 1 minuta marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 1 minuta marszu po 60 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 60 minutach siedzenia oraz praca ciągła – bez żadnego chodzenia.

Każda osoba biorąca udział w zajęciach otrzymywała jednolite posiłki. Zespół naukowców badał również podstawowe wskaźniki zdrowotne co określony czas, w tym ciśnienie i poziom glukozy we krwi.

Powiązane produkty

Poziom cukru i ciśnienie krwi zmniejszyły się po 5 minutach marszu na każde 30 minut siedzenia

Eksperci odkryli, że przemierzając 5-minutowe odcinki co pół godziny, można zredukować do 58% skoki cukru po posiłku. Dr Diaz wyjaśnił, jak to działa: „Mięśnie są ważne w utrzymaniu naszego zdrowia – pomagają regulować poziom cukru i cholesterolu – ale muszą być wykorzystywane, aby to robić”.

Przez długotrwałe siedzenie mięśnie nie są w stanie w pełni kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Regularne krótkie spacerki lub nazwane przez naukowców „przekąski aktywizujące” pomagają w aktywizacji mięśni, aby te dobrze regulowały poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.

Jakie były wyniki badań? Ćwiczenia powodowały zmniejszenie ciśnienia krwi o aż 5 mm Hg w porównaniu z pozostaniem w pozycji siedzącej. Jeden z badaczy zwrócił uwagę na to, że podczas pracy siedzącej naczynia krwionośne w nogach są zgięte i zwężone, co wpływa na przepływ krwi i może skutkować wzrostem jej ciśnienia. Dlatego codzienne krótkie spacery mogą pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu ciśnienia krwi przez utrzymywanie prawidłowego przepływu krwi do nóg. W dłuższej perspektywie może to przyczynić się do obniżenia obciążenia serca i zapobiec powstawaniu niewydolności serca lub zawału serca.

Spacery aktywizujące zmniejszają zmęczenie i poprawiają nastrój

Badania wykazały również, że w porównaniu z siedzeniem przez cały dzień, krótkie, 5-minutowe spacery co pół godziny zmniejszyły zmęczenie i poprawiły nastrój uczestników. Dr Diaz powiedział, że kontynuacja tego badania ma na celu odnalezienie sposobu na jeszcze mniejszą ilość ruchu, która może pomóc w zapobieganiu szkodom zdrowotnym związanym z siedzeniem. Naukowiec zwraca uwagę, że nadal potrzebne jest znalezienie bardziej realnych rekomendacji, które będą łatwiejsze do wykonania dla osób dorosłych.

  1. A. Guildford, 5-minute walks every 30 minutes may help counter effects of too much sitting, medicalnewstoday.com [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/5-minute-walks-every-30-minutes-offsets-effects-too-much-sitting [dostęp:] 16.01.2023.
  2. K. M. Diaz, A. T. Duran, C. P. Friel, Breaking Up Prolonged Sitting to Improve Cardiometabolic Risk: Dose-Response Analysis of a Randomized Cross-Over Trial, „Medicine & Science in Sports & Exercise”, DOI: 10.1249/MSS.0000000000003109.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij