kobieta robi przerwę od pracy przy komputerze
Arkadiusz Dąbek

5-minutowe spacery co pół godziny przeciwdziałają skutkom zbyt długiego siedzenia

WHO szacuje, że co roku około 2 milionów osób umiera w wyniku braku aktywności fizycznej. Instytucja ta uznała siedzący styl życia jako jeden z 10 głównych powodów śmiertelności i niepełnosprawności na świecie. Liczba ludzi, którzy prowadzą taki tryb życia, wzrasta z powodu większej ilości siedzących zajęć zawodowych, takich jak praca biurowa. Co mówią najnowsze wyniki badań na temat skutków pracy siedzącej? Jak można im przeciwdziałać?

Badanie Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku wskazuje, że regularne 5-minutowe spacery co 30 minut w trakcie dnia mogą wystarczyć, aby zrównoważyć skutki pracy siedzącej. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Medicine & Science in Sports & Exercise”.

Skutki siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia wiąże się z poważnymi skutkami dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i nowotworów na tle hormonalnym. Co więcej, przeprowadzone badania wykazały, że osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne. Na szczęście ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego.

Jak wyglądało badanie?

11 osób wzięło udział w eksperymencie w laboratorium na Uniwersytecie Columbia, gdzie przez 8 godzin trwały sesje badawcze. Badani pracowali, czytali i korzystali z telefonów komórkowych w pozycji siedzącej. Zgodnie z wytycznymi musieli przestrzegać jednego ze wskazań związanych z ćwiczeniami, czyli: 1 minuta marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 1 minuta marszu po 60 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 60 minutach siedzenia oraz praca ciągła – bez żadnego chodzenia.

Każda osoba biorąca udział w zajęciach otrzymywała jednolite posiłki. Zespół naukowców badał również podstawowe wskaźniki zdrowotne co określony czas, w tym ciśnienie i poziom glukozy we krwi.

Powiązane produkty

Poziom cukru i ciśnienie krwi zmniejszyły się po 5 minutach marszu na każde 30 minut siedzenia

Eksperci odkryli, że przemierzając 5-minutowe odcinki co pół godziny, można zredukować do 58% skoki cukru po posiłku. Dr Diaz wyjaśnił, jak to działa: „Mięśnie są ważne w utrzymaniu naszego zdrowia – pomagają regulować poziom cukru i cholesterolu – ale muszą być wykorzystywane, aby to robić”.

Przez długotrwałe siedzenie mięśnie nie są w stanie w pełni kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Regularne krótkie spacerki lub nazwane przez naukowców „przekąski aktywizujące” pomagają w aktywizacji mięśni, aby te dobrze regulowały poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.

Jakie były wyniki badań? Ćwiczenia powodowały zmniejszenie ciśnienia krwi o aż 5 mm Hg w porównaniu z pozostaniem w pozycji siedzącej. Jeden z badaczy zwrócił uwagę na to, że podczas pracy siedzącej naczynia krwionośne w nogach są zgięte i zwężone, co wpływa na przepływ krwi i może skutkować wzrostem jej ciśnienia. Dlatego codzienne krótkie spacery mogą pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu ciśnienia krwi przez utrzymywanie prawidłowego przepływu krwi do nóg. W dłuższej perspektywie może to przyczynić się do obniżenia obciążenia serca i zapobiec powstawaniu niewydolności serca lub zawału serca.

Spacery aktywizujące zmniejszają zmęczenie i poprawiają nastrój

Badania wykazały również, że w porównaniu z siedzeniem przez cały dzień, krótkie, 5-minutowe spacery co pół godziny zmniejszyły zmęczenie i poprawiły nastrój uczestników. Dr Diaz powiedział, że kontynuacja tego badania ma na celu odnalezienie sposobu na jeszcze mniejszą ilość ruchu, która może pomóc w zapobieganiu szkodom zdrowotnym związanym z siedzeniem. Naukowiec zwraca uwagę, że nadal potrzebne jest znalezienie bardziej realnych rekomendacji, które będą łatwiejsze do wykonania dla osób dorosłych.

  1. A. Guildford, 5-minute walks every 30 minutes may help counter effects of too much sitting, medicalnewstoday.com [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/5-minute-walks-every-30-minutes-offsets-effects-too-much-sitting [dostęp:] 16.01.2023.
  2. K. M. Diaz, A. T. Duran, C. P. Friel, Breaking Up Prolonged Sitting to Improve Cardiometabolic Risk: Dose-Response Analysis of a Randomized Cross-Over Trial, „Medicine & Science in Sports & Exercise”, DOI: 10.1249/MSS.0000000000003109.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że zbyt wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij