kobieta robi przerwę od pracy przy komputerze
Arkadiusz Dąbek

5-minutowe spacery co pół godziny przeciwdziałają skutkom zbyt długiego siedzenia

WHO szacuje, że co roku około 2 milionów osób umiera w wyniku braku aktywności fizycznej. Instytucja ta uznała siedzący styl życia jako jeden z 10 głównych powodów śmiertelności i niepełnosprawności na świecie. Liczba ludzi, którzy prowadzą taki tryb życia, wzrasta z powodu większej ilości siedzących zajęć zawodowych, takich jak praca biurowa. Co mówią najnowsze wyniki badań na temat skutków pracy siedzącej? Jak można im przeciwdziałać?

Badanie Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku wskazuje, że regularne 5-minutowe spacery co 30 minut w trakcie dnia mogą wystarczyć, aby zrównoważyć skutki pracy siedzącej. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Medicine & Science in Sports & Exercise”.

Skutki siedzącego trybu życia

Siedzący tryb życia wiąże się z poważnymi skutkami dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, otyłości i nowotworów na tle hormonalnym. Co więcej, przeprowadzone badania wykazały, że osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne. Na szczęście ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego.

Jak wyglądało badanie?

11 osób wzięło udział w eksperymencie w laboratorium na Uniwersytecie Columbia, gdzie przez 8 godzin trwały sesje badawcze. Badani pracowali, czytali i korzystali z telefonów komórkowych w pozycji siedzącej. Zgodnie z wytycznymi musieli przestrzegać jednego ze wskazań związanych z ćwiczeniami, czyli: 1 minuta marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 1 minuta marszu po 60 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 30 minutach siedzenia, 5 minut marszu po każdych 60 minutach siedzenia oraz praca ciągła – bez żadnego chodzenia.

Każda osoba biorąca udział w zajęciach otrzymywała jednolite posiłki. Zespół naukowców badał również podstawowe wskaźniki zdrowotne co określony czas, w tym ciśnienie i poziom glukozy we krwi.

Polecane dla Ciebie

Poziom cukru i ciśnienie krwi zmniejszyły się po 5 minutach marszu na każde 30 minut siedzenia

Eksperci odkryli, że przemierzając 5-minutowe odcinki co pół godziny, można zredukować do 58% skoki cukru po posiłku. Dr Diaz wyjaśnił, jak to działa: „Mięśnie są ważne w utrzymaniu naszego zdrowia – pomagają regulować poziom cukru i cholesterolu – ale muszą być wykorzystywane, aby to robić”.

Przez długotrwałe siedzenie mięśnie nie są w stanie w pełni kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Regularne krótkie spacerki lub nazwane przez naukowców „przekąski aktywizujące” pomagają w aktywizacji mięśni, aby te dobrze regulowały poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.

Jakie były wyniki badań? Ćwiczenia powodowały zmniejszenie ciśnienia krwi o aż 5 mm Hg w porównaniu z pozostaniem w pozycji siedzącej. Jeden z badaczy zwrócił uwagę na to, że podczas pracy siedzącej naczynia krwionośne w nogach są zgięte i zwężone, co wpływa na przepływ krwi i może skutkować wzrostem jej ciśnienia. Dlatego codzienne krótkie spacery mogą pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu ciśnienia krwi przez utrzymywanie prawidłowego przepływu krwi do nóg. W dłuższej perspektywie może to przyczynić się do obniżenia obciążenia serca i zapobiec powstawaniu niewydolności serca lub zawału serca.

Spacery aktywizujące zmniejszają zmęczenie i poprawiają nastrój

Badania wykazały również, że w porównaniu z siedzeniem przez cały dzień, krótkie, 5-minutowe spacery co pół godziny zmniejszyły zmęczenie i poprawiły nastrój uczestników. Dr Diaz powiedział, że kontynuacja tego badania ma na celu odnalezienie sposobu na jeszcze mniejszą ilość ruchu, która może pomóc w zapobieganiu szkodom zdrowotnym związanym z siedzeniem. Naukowiec zwraca uwagę, że nadal potrzebne jest znalezienie bardziej realnych rekomendacji, które będą łatwiejsze do wykonania dla osób dorosłych.

  1. A. Guildford, 5-minute walks every 30 minutes may help counter effects of too much sitting, medicalnewstoday.com [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/5-minute-walks-every-30-minutes-offsets-effects-too-much-sitting [dostęp:] 16.01.2023.
  2. K. M. Diaz, A. T. Duran, C. P. Friel, Breaking Up Prolonged Sitting to Improve Cardiometabolic Risk: Dose-Response Analysis of a Randomized Cross-Over Trial, „Medicine & Science in Sports & Exercise”, DOI: 10.1249/MSS.0000000000003109.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij