Glukoza wpływa na rozwój torbieli w nerkach
Glukoza ma ważne znaczenie w chorobie zwanej wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek. Naukowcy opublikowali raport w „Nature Communications”, w którym wyjaśniają, że odpowiednie leczenie może zatrzymać postęp tego schorzenia, a jednym z podejść terapeutycznych jest zastosowanie leków, które blokują wchłanianie cukru w nerkach.
Wielotorbielowatość nerek (PKD) – co to za choroba?
PKD jest najczęściej występującą wrodzoną chorobą nerek na świecie, z którą zmaga się około 12 mln ludzi. Jest związana z mutacjami w genach PKD1 i PKD2. Charakteryzuje ją powstawanie licznych torbieli, czyli pęcherzy wypełnionych płynem, w nerkach i/lub innych narządach, takich jak wątroba.
Objawy wielotorbielowatości nerek
Objawy tego schorzenia są zazwyczaj bardzo subtelne i mogą obejmować słabą wydolność nerek, drgawki lub obrzęki wokół kostek. Dodatkowo symptomami tej choroby są również bóle, krwiomocz, a u ok. 60% pacjentów występuje nadciśnienie spowodowane uciskiem torbieli na tętnice. Przy dalszym powiększaniu się torbieli pojawia się przewlekła niewydolność nerek oraz tętniaki mózgu. Do postawienia diagnozy służy ultrasonografia, która umożliwia zobaczenie torbieli.
Badania nad wpływem glukozy na wielotrobielowatość nerek
Zespół naukowców z laboratorium Benjamina Freedmana ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona dokonał badań nad wielotorbielowatością z wykorzystaniem organoidów nerek. Organoidy nerek są podobne do małych nerek i potrafią reagować na infekcje i leczenie tak samo jak rzeczywisty narząd u ludzi. Badanie wykazało, że glukoza przyczynia się do powiększania torbieli, ale może być to uniemożliwione przy pomocy specjalnych leków.
Mechanizm ciągłego wychwytu cukru
Jeden z autorów badania zwrócił uwagę na mechanizm ciągłego wychwytu cukru przez nerki. Odkryto, że zwiększenie poziomu glukozy powodowało powstawanie torbieli. Kiedy natomiast użyto leków, które blokują wchłanianie cukru w nerkach, ograniczyło to obrzęk. Naukowiec zasugerował, że ma to mniejszy związek z samym poziomem glukozy we krwi, a bardziej z tym, jak komórki nerek pozyskują cukier.
Badacze oczekiwali, że torbiele PKD pogorszą się pod wpływem przepływu, ponieważ wykazano, że choroba jest związana z określonymi fizjologicznymi prędkościami przepływu. Co więcej, proces obrzęku torbieli obejmował wchłanianie – komórki wchłaniały płyn z zewnątrz, co jest przeciwieństwem do powszechnej opinii, że torbiele powstają poprzez wypychanie płynu na zewnątrz.
Dzięki odkryciu mogą powstać nowe możliwości terapeutyczne
Zaobserwowanie, że poziom cukru ma wpływ na powstawanie torbieli, otwiera drogę do nowych możliwości terapeutycznych. Profesor Freedman wskazuje, że istnieją cząsteczki, które są wykorzystywane do leczenia wielu chorób i blokują wchłanianie cukru w nerkach. W następnej fazie badacze będą testować teorię, czy te leki rzeczywiście pomogą pacjentom z przewlekłą chorobą nerek, jaką jest zespół PKD.