model nerki z widocznymi torbielami
Arkadiusz Dąbek

Glukoza wpływa na rozwój torbieli w nerkach

Glukoza ma ważne znaczenie w chorobie zwanej wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek. Naukowcy opublikowali raport w „Nature Communications”, w którym wyjaśniają, że odpowiednie leczenie może zatrzymać postęp tego schorzenia, a jednym z podejść terapeutycznych jest zastosowanie leków, które blokują wchłanianie cukru w nerkach.

Wielotorbielowatość nerek (PKD) – co to za choroba?

PKD jest najczęściej występującą wrodzoną chorobą nerek na świecie, z którą zmaga się około 12 mln ludzi. Jest związana z mutacjami w genach PKD1 i PKD2. Charakteryzuje ją powstawanie licznych torbieli, czyli pęcherzy wypełnionych płynem, w nerkach i/lub innych narządach, takich jak wątroba.

Objawy wielotorbielowatości nerek

Objawy tego schorzenia są zazwyczaj bardzo subtelne i mogą obejmować słabą wydolność nerek, drgawki lub obrzęki wokół kostek. Dodatkowo symptomami tej choroby są również bóle, krwiomocz, a u ok. 60% pacjentów występuje nadciśnienie spowodowane uciskiem torbieli na tętnice. Przy dalszym powiększaniu się torbieli pojawia się przewlekła niewydolność nerek oraz tętniaki mózgu. Do postawienia diagnozy służy ultrasonografia, która umożliwia zobaczenie torbieli.

Powiązane produkty

Badania nad wpływem glukozy na wielotrobielowatość nerek

Zespół naukowców z laboratorium Benjamina Freedmana ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona dokonał badań nad wielotorbielowatością z wykorzystaniem organoidów nerek. Organoidy nerek są podobne do małych nerek i potrafią reagować na infekcje i leczenie tak samo jak rzeczywisty narząd u ludzi. Badanie wykazało, że glukoza przyczynia się do powiększania torbieli, ale może być to uniemożliwione przy pomocy specjalnych leków.

Mechanizm ciągłego wychwytu cukru

Jeden z autorów badania zwrócił uwagę na mechanizm ciągłego wychwytu cukru przez nerki. Odkryto, że zwiększenie poziomu glukozy powodowało powstawanie torbieli. Kiedy natomiast użyto leków, które blokują wchłanianie cukru w nerkach, ograniczyło to obrzęk. Naukowiec zasugerował, że ma to mniejszy związek z samym poziomem glukozy we krwi, a bardziej z tym, jak komórki nerek pozyskują cukier.

W prezentowanym eksperymencie połączono organoidy nerek z mikroprzepływowym chipem. Pozwoliło to na kontrolowanie przepływu wody, cukru, aminokwasów i innych składników odżywczych przez organoidy, które zmodyfikowano genetycznie w celu symulowania zespołu PKD.

Badacze oczekiwali, że torbiele PKD pogorszą się pod wpływem przepływu, ponieważ wykazano, że choroba jest związana z określonymi fizjologicznymi prędkościami przepływu. Co więcej, proces obrzęku torbieli obejmował wchłanianie – komórki wchłaniały płyn z zewnątrz, co jest przeciwieństwem do powszechnej opinii, że torbiele powstają poprzez wypychanie płynu na zewnątrz.

Podczas prowadzenia eksperymentu zaobserwowano, że komórki wyściełające zazwyczaj kanaliki nerkowe w przypadku torbieli PKD były zlokalizowane poza nimi. Ten odwrócony układ w porównaniu z żywymi nerkami świadczy o tym, że torbiele powiększają się w wyniku wchłaniania płynu bogatego w cukier, a nie jego wydzielania.

Dzięki odkryciu mogą powstać nowe możliwości terapeutyczne

Zaobserwowanie, że poziom cukru ma wpływ na powstawanie torbieli, otwiera drogę do nowych możliwości terapeutycznych. Profesor Freedman wskazuje, że istnieją cząsteczki, które są wykorzystywane do leczenia wielu chorób i blokują wchłanianie cukru w nerkach. W następnej fazie badacze będą testować teorię, czy te leki rzeczywiście pomogą pacjentom z przewlekłą chorobą nerek, jaką jest zespół PKD.

Sprawdź na DOZ.pl: Pojemniki na mocz
 1. I. Konarska, Glukoza pobudza rozwój torbieli w nerkach, Termedia [online] https://www.termedia.pl/diabetologia/Glukoza-pobudza-rozwoj-torbieli-w-nerkach,49999.html [dostęp:] 11.01.2023.
 2. S.R. Li, R. E. Gulieva, B. S. Freedman i in., Glucose absorption drives cystogenesis in a human organoid-on-chip model of polycystic kidney disease, „Nature Communications”, nr 13 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wspierać poprzez techniki niefarmakologiczne. Naukowcy właśnie udowodnili, że  saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij