zdjęcie rtg zdeformowanych palców u stóp
Mateusz Burak

Osteotomia – co to za zabieg? Wskazania, przebieg, przygotowanie

Obecnie wiele mówi się o zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych stanowiących podstawę procesu leczenia. Niewątpliwie jedną z takich procedur jest osteotomia, możliwa do wykonania w niemal każdym wieku. Przynosi ona pozytywne rezultaty, a przeprowadzona przez fachowców może mocno zmienić życie chorego człowieka. Istnieje bardzo wiele rodzajów tego zabiegu, jak np. osteotomia Fulkersona, Akina, SCARF, metodą Chevrona, sposobem Ganza, klinowa czy korekcyjna.

Osteotomia – co to za zabieg? Na czym polega? Jakie daje efekty?

Osteotomia jest zabiegiem operacyjnym, który pozwala na cięcie i przekształcanie, a więc modelowanie, struktur kostnych. Procedura ta jest najczęściej wykorzystywana do naprawy uszkodzonego stawu. Służy także do skracania i wydłużania zdeformowanej kości, która nie przylega do stawu tak, jak powinna. Zabiegi osteotomii wykonywane są u osób w różnym wieku.

U małych dzieci wykonuje się często osteotomię miednicy w celu przywrócenia warunków anatomicznego ustawienia stawów biodrowych. U osób starszych osteotomia stawu kolanowego jest pewnego rodzaju zabiegiem odraczającym zainstalowanie endoprotezy. Procedura cieszy się bardzo dobrymi efektami i potrafi przynosić wymierne korzyści na lata, poprawiając jakość życia zarówno osób chorych, jak i otaczających pacjenta bliskich.

Osteotomia – wskazania

Wskazań do wykonania tego typu zabiegów jest bardzo dużo. Niektóre z nich to:

 • konieczność korekcji nadmiernego wygięcia lub rotacji kości długich,
 • konieczność korekcji nieprawidłowego ustawienia stawu w wyniku deformacji lub niewłaściwego zrostu kostnego,
 • zaawansowane deformacje stawów kolanowych, takie jak koślawość, szpotawość,
 • umożliwienie wydłużania lub skracania kończyn w przypadku różnicy ich długości,
 • łagodzenie bólu przewlekłego w przypadku zapalenia stawów, zwłaszcza w obrębie biodra i kolana,
 • specjalne wskazania, w których wykonuje się osteotomię w celach innych niż powyższe.

Osteotomia kolana

Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku dyslokacji i zniekształceń obejmujących rzepkę, która ochrania staw kolanowy. Ma to miejsce w wielu przypadkach, gdy towarzyszące zapalenie stawów dodatkowo pogarsza możliwości funkcjonalne pacjenta. Podczas osteotomii kość piszczelowa lub kość udowa ulega przecięciu, a następnie jest odpowiednio kształtowana. Taka procedura pomaga odciążyć uszkodzoną stronę stawu kolanowego.

Osteotomia żuchwy

Osteotomię żuchwy wykonuje się w przypadku poważnych wad zgryzu, które nie mogą być skorygowane za pomocą leczenia ortodontycznego. Taki zabieg polega na przecięciu kości żuchwy i wymodelowaniu jej w taki sposób, aby została przesunięta do nowej pozycji i tworzyła wspólnie z kością szczękową kongruentny zgryz. Jeśli korekcji podlega także kość szczękowa, mówimy wtedy o osteotomii dwuszczękowej.

Osteotomia nosa

Bardzo często wykonywana w celach estetycznych oraz w przypadku krzywej przegrody nosowej. Polega na złamaniu przegrody kostnej oraz ścian bocznych nosa. Nazywa się to osteotomią poczwórną. Zabieg wykonuje się po urazach oraz w celach korekcyjnych, przy widocznych dużych defektach kosmetycznych.

Osteotomia haluksa

Zabieg przeprowadza się w tym przypadku w momencie występowania dużych deformacji. Najczęściej jest to osteotomia korekcyjna metodą „V”. Fragment kości z dużego palca usuwa się, aby następnie wyprostować i zapobiec zakleszczeniu się na pozostałych palcach.

Polecane dla Ciebie

Osteotomia – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdej procedury, także osteotomia ma swoje przeciwwskazania do jej wykonywania. Wśród nich wymienia się:

 • rozległe zmiany zwyrodnieniowe, obejmujące cały staw, który miałby zostać poddany osteotomii,
 • ciążę,
 • dużą otyłość,
 • osteoporozę,
 • bardzo dużą degradację chrząstki stawowej w obszarze konieczności zastosowania osteotomii,
 • silne przykurcze zgięciowe,
 • zaawansowane zaburzenia procesu krzepnięcia krwi,
 • podeszły wiek.

Przeciwwskazania mogą różnić się w zależności od przypadku, w jakim chcemy zastosować zabieg. Część z nich może być jedynie względna.

Osteotomia – powikłania

Każdy rodzaj osteotomii wiąże się z nieco innym zestawem zagrożeń. Ogólne problemy, które mogą się pojawić, są następujące:

 • zakrzepy,
 • infekcja,
 • sztywność stawów,
 • uszkodzenie struktur nerwowych,
 • rozległa blizna,
 • zaburzenie procesu gojenia się kości,
 • chroniczny ból,
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Dodatkowo mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje podczas samego zabiegu.

Rehabilitacja po osteotomii

Ile trwa powrót do zdrowia po zabiegu osteotomii? Kiedy można wrócić do pracy? Całkowite wyzdrowienie po zabiegu zajmuje trochę czasu. Należy wziąć pod uwagę, że samo miejsce pooperacyjne będzie z pewnością bardzo bolesne. Dodatkowo, aby umożliwić proces prawidłowego gojenia się kości, nie należy od razu wywierać na nią gwałtownego nacisku. Przykładowo po osteotomii miednicy niewskazane jest chodzenie nawet przez kilkanaście tygodni.

W celu odciążania trzeba używać sprzętu ortopedycznego.

Dodatkowo bardzo ważne jest równoległe korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych. Wykonuje się ostrożne mobilizacje stawów, ćwiczenia bierne, ćwiczenia izometryczne, pozycjonowanie pacjenta, pracę z blizną oraz naukę korzystania z kul, chodzików.

W miarę upływu czasu po przejściu do kolejnego etapu uczy się pacjenta możliwości wykorzystania funkcjonalnego zoperowanego stawu.

W przypadku osteotomii szczęki konieczne jest stosowanie całkowicie płynnej diety przez blisko 6 tygodni. Po osteotomii dużego palca trudności pojawiają się na początku nawet przy aktywnościach takich jak noszenie butów czy prowadzenie samochodu. Należy z tym zaczekać od 2 do 6 tygodni. Z kolei opuchlizna kolana po osteotomii wymaga ostrożności przy początkowym etapie nauki reedukacji chodu.

Rekonwalescencja trwa dłużej u osób z nadwagą oraz palących wyroby tytoniowe, gdyż nikotyna utrudnia proces gojenia tkanek i zrost kości po osteotomii. Czas powrotu do pracy po takim zabiegu można oszacować jedynie w konkretnym przypadku, uwzględniając kondycję pacjenta oraz technikę, lokalizację i rozległość zabiegu. W założeniu to na pewno nie krócej niż kilka miesięcy.

Osteotomia – prywatnie czy na NFZ?

Osteotomia może być wykonywana w ramach NFZ, ale pod warunkiem, że istnieją do tego odpowiednie, medyczne wskazania. Z pewnością nie należą do takich względy estetyczne, jak np. garbaty nos, natomiast jeśli mówimy o krzywej przegrodzie nosowej, która utrudnia właściwe oddychanie – już tak. Ceny komercyjne takich zabiegów bywają zawrotne i sięgają od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

 1. X. Flecher, S. Parratte, J. M. Aubaniac, J. N. Argensonm, A 12–28-year followup study of closing wedge high tibial osteotomy, „Clinical Orthopaedics and Related Research”, nr 452 2006.
 2. A. Atrey, Z. Morison, T. Tosounidis, J. Tunggal, J. P. Waddell, Complications of closing wedge high tibial osteotomies for unicompartmental osteoarthritis of the knee, „Bone & Joint Research”, nr 1 2012.
 3. M. Eidelman, A. Katzman, M. Zaidman, Y. Keren, Deformity correction using supramalleolar gigli saw osteotomy and Taylor spatial frame: how to perform this osteotomy safely?, „Journal of Pediatric Orthopaedics Part B”, nr 20 2011.
 4. H. G. Beger, Archiv für Klinische Chirurgie to Langenbeck’s Archives of Surgery: 1860–2010, „Langenbeck's Archives of Surgery”, nr 395 2010.
 5. V. Musahl, S. Zaffagnini, R. LaPrade, M. T. Hirschmann, J. Karlsson, The challenge of treating complex knee instability, „Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy”, nr 23 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij