zdjęcie rtg zdeformowanych palców u stóp
Mateusz Burak

Osteotomia – co to za zabieg? Wskazania, przebieg, przygotowanie

Obecnie wiele mówi się o zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych stanowiących podstawę procesu leczenia. Niewątpliwie jedną z takich procedur jest osteotomia, możliwa do wykonania w niemal każdym wieku. Przynosi ona pozytywne rezultaty, a przeprowadzona przez fachowców może mocno zmienić życie chorego człowieka. Istnieje bardzo wiele rodzajów tego zabiegu, jak np. osteotomia Fulkersona, Akina, SCARF, metodą Chevrona, sposobem Ganza, klinowa czy korekcyjna.

Osteotomia – co to za zabieg? Na czym polega? Jakie daje efekty?

Osteotomia jest zabiegiem operacyjnym, który pozwala na cięcie i przekształcanie, a więc modelowanie, struktur kostnych. Procedura ta jest najczęściej wykorzystywana do naprawy uszkodzonego stawu. Służy także do skracania i wydłużania zdeformowanej kości, która nie przylega do stawu tak, jak powinna. Zabiegi osteotomii wykonywane są u osób w różnym wieku.

U małych dzieci wykonuje się często osteotomię miednicy w celu przywrócenia warunków anatomicznego ustawienia stawów biodrowych. U osób starszych osteotomia stawu kolanowego jest pewnego rodzaju zabiegiem odraczającym zainstalowanie endoprotezy. Procedura cieszy się bardzo dobrymi efektami i potrafi przynosić wymierne korzyści na lata, poprawiając jakość życia zarówno osób chorych, jak i otaczających pacjenta bliskich.

Osteotomia – wskazania

Wskazań do wykonania tego typu zabiegów jest bardzo dużo. Niektóre z nich to:

 • konieczność korekcji nadmiernego wygięcia lub rotacji kości długich,
 • konieczność korekcji nieprawidłowego ustawienia stawu w wyniku deformacji lub niewłaściwego zrostu kostnego,
 • zaawansowane deformacje stawów kolanowych, takie jak koślawość, szpotawość,
 • umożliwienie wydłużania lub skracania kończyn w przypadku różnicy ich długości,
 • łagodzenie bólu przewlekłego w przypadku zapalenia stawów, zwłaszcza w obrębie biodra i kolana,
 • specjalne wskazania, w których wykonuje się osteotomię w celach innych niż powyższe.

Osteotomia kolana

Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku dyslokacji i zniekształceń obejmujących rzepkę, która ochrania staw kolanowy. Ma to miejsce w wielu przypadkach, gdy towarzyszące zapalenie stawów dodatkowo pogarsza możliwości funkcjonalne pacjenta. Podczas osteotomii kość piszczelowa lub kość udowa ulega przecięciu, a następnie jest odpowiednio kształtowana. Taka procedura pomaga odciążyć uszkodzoną stronę stawu kolanowego.

Osteotomia żuchwy

Osteotomię żuchwy wykonuje się w przypadku poważnych wad zgryzu, które nie mogą być skorygowane za pomocą leczenia ortodontycznego. Taki zabieg polega na przecięciu kości żuchwy i wymodelowaniu jej w taki sposób, aby została przesunięta do nowej pozycji i tworzyła wspólnie z kością szczękową kongruentny zgryz. Jeśli korekcji podlega także kość szczękowa, mówimy wtedy o osteotomii dwuszczękowej.

Osteotomia nosa

Bardzo często wykonywana w celach estetycznych oraz w przypadku krzywej przegrody nosowej. Polega na złamaniu przegrody kostnej oraz ścian bocznych nosa. Nazywa się to osteotomią poczwórną. Zabieg wykonuje się po urazach oraz w celach korekcyjnych, przy widocznych dużych defektach kosmetycznych.

Osteotomia haluksa

Zabieg przeprowadza się w tym przypadku w momencie występowania dużych deformacji. Najczęściej jest to osteotomia korekcyjna metodą „V”. Fragment kości z dużego palca usuwa się, aby następnie wyprostować i zapobiec zakleszczeniu się na pozostałych palcach.

Powiązane produkty

Osteotomia – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdej procedury, także osteotomia ma swoje przeciwwskazania do jej wykonywania. Wśród nich wymienia się:

 • rozległe zmiany zwyrodnieniowe, obejmujące cały staw, który miałby zostać poddany osteotomii,
 • ciążę,
 • dużą otyłość,
 • osteoporozę,
 • bardzo dużą degradację chrząstki stawowej w obszarze konieczności zastosowania osteotomii,
 • silne przykurcze zgięciowe,
 • zaawansowane zaburzenia procesu krzepnięcia krwi,
 • podeszły wiek.

Przeciwwskazania mogą różnić się w zależności od przypadku, w jakim chcemy zastosować zabieg. Część z nich może być jedynie względna.

Osteotomia – powikłania

Każdy rodzaj osteotomii wiąże się z nieco innym zestawem zagrożeń. Ogólne problemy, które mogą się pojawić, są następujące:

 • zakrzepy,
 • infekcja,
 • sztywność stawów,
 • uszkodzenie struktur nerwowych,
 • rozległa blizna,
 • zaburzenie procesu gojenia się kości,
 • chroniczny ból,
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych.

Dodatkowo mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje podczas samego zabiegu.

Rehabilitacja po osteotomii

Ile trwa powrót do zdrowia po zabiegu osteotomii? Kiedy można wrócić do pracy? Całkowite wyzdrowienie po zabiegu zajmuje trochę czasu. Należy wziąć pod uwagę, że samo miejsce pooperacyjne będzie z pewnością bardzo bolesne. Dodatkowo, aby umożliwić proces prawidłowego gojenia się kości, nie należy od razu wywierać na nią gwałtownego nacisku. Przykładowo po osteotomii miednicy niewskazane jest chodzenie nawet przez kilkanaście tygodni.

W celu odciążania trzeba używać sprzętu ortopedycznego.

Dodatkowo bardzo ważne jest równoległe korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych. Wykonuje się ostrożne mobilizacje stawów, ćwiczenia bierne, ćwiczenia izometryczne, pozycjonowanie pacjenta, pracę z blizną oraz naukę korzystania z kul, chodzików.

W miarę upływu czasu po przejściu do kolejnego etapu uczy się pacjenta możliwości wykorzystania funkcjonalnego zoperowanego stawu.

W przypadku osteotomii szczęki konieczne jest stosowanie całkowicie płynnej diety przez blisko 6 tygodni. Po osteotomii dużego palca trudności pojawiają się na początku nawet przy aktywnościach takich jak noszenie butów czy prowadzenie samochodu. Należy z tym zaczekać od 2 do 6 tygodni. Z kolei opuchlizna kolana po osteotomii wymaga ostrożności przy początkowym etapie nauki reedukacji chodu.

Rekonwalescencja trwa dłużej u osób z nadwagą oraz palących wyroby tytoniowe, gdyż nikotyna utrudnia proces gojenia tkanek i zrost kości po osteotomii. Czas powrotu do pracy po takim zabiegu można oszacować jedynie w konkretnym przypadku, uwzględniając kondycję pacjenta oraz technikę, lokalizację i rozległość zabiegu. W założeniu to na pewno nie krócej niż kilka miesięcy.

Osteotomia – prywatnie czy na NFZ?

Osteotomia może być wykonywana w ramach NFZ, ale pod warunkiem, że istnieją do tego odpowiednie, medyczne wskazania. Z pewnością nie należą do takich względy estetyczne, jak np. garbaty nos, natomiast jeśli mówimy o krzywej przegrodzie nosowej, która utrudnia właściwe oddychanie – już tak. Ceny komercyjne takich zabiegów bywają zawrotne i sięgają od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

 1. X. Flecher, S. Parratte, J. M. Aubaniac, J. N. Argensonm, A 12–28-year followup study of closing wedge high tibial osteotomy, „Clinical Orthopaedics and Related Research”, nr 452 2006.
 2. A. Atrey, Z. Morison, T. Tosounidis, J. Tunggal, J. P. Waddell, Complications of closing wedge high tibial osteotomies for unicompartmental osteoarthritis of the knee, „Bone & Joint Research”, nr 1 2012.
 3. M. Eidelman, A. Katzman, M. Zaidman, Y. Keren, Deformity correction using supramalleolar gigli saw osteotomy and Taylor spatial frame: how to perform this osteotomy safely?, „Journal of Pediatric Orthopaedics Part B”, nr 20 2011.
 4. H. G. Beger, Archiv für Klinische Chirurgie to Langenbeck’s Archives of Surgery: 1860–2010, „Langenbeck's Archives of Surgery”, nr 395 2010.
 5. V. Musahl, S. Zaffagnini, R. LaPrade, M. T. Hirschmann, J. Karlsson, The challenge of treating complex knee instability, „Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy”, nr 23 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

 • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

  Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij