Lekarz analzuje tomograf komputrowy mózgu
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy identyfikują gen, który będzie celem terapii w opornym na leczenie glejaku wielopostaciowym

Glejak wielopostaciowy mózgu należy do najczęściej występujących guzów wewnątrzczaszkowych. Nie udało się dotychczas opracować formuły leku, który byłby skuteczny w leczeniu tej choroby nowotworowej. Naukowcy na całym świecie próbują wytypować także czynniki genetyczne, które są zaangażowane w rozwój glejaka. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wytypowali właśnie gen, który pomaga przetrwać komórkom guza poddanym radioterapii.

W badaniach prowadzonych przez lekarzy i naukowców z UCLA w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano wyniki, które opisują gen stanowiący cel terapeutyczny dla śmiertelnego, opornego na leczenie glejaka wielopostaciowego mózgu.

Geny w rozwoju glejaka

Gen P300 (inaczej acetylotransferaza histonowa p300, znana również jako p300 HAT lub białko p300) umożliwia regenerację komórkom glejaka wielopostaciowego (GBM, ang. Glioblastoma Multiforme), które zostały uszkodzone przez radioterapię. Proces ten zachodzi poprzez zmianę układu DNA i zainicjowanie mechanizmu molekularnego, który wzmacnia komórki nowotworowe pod kątem wzrostu i umożliwia im przetrwanie. Według naukowców, którzy prowadzili badania na modelach mysich i ludzkich komórkach GBM, zablokowanie genu P300 zakłóciło jego zdolność do wprawiania w ruch tych procesów adaptacyjnych komórkom glejaka.

Glejak – jak rozwija się choroba?

Chociaż glejak jest uważany za rzadki nowotwór, tak według danych epidemiologicznych, w samych Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych niebawem u około 13 000 nowych pacjentów (dane z National Brain Tumor Society).

Nie udało się dotychczas opracować lekarstwa, które byłby wykorzystywane w terapii onkologicznej pacjentów z glejakiem mózgu. Średni czas przeżycia osób z tym guzem mierzy się w miesiącach. Komórki GBM i ich prekursory – komórki macierzyste glejaka (GSC, ang. Gliobalstoma Stem Cells) szybko dostosowują się i regenerują po urazie (w tym wypadku terapii przeciwnowotworowej), więc chemioterapia i radioterapia, które najczęściej początkowo spowalniają postęp nowotworu, tak naprawdę mogą ostatecznie przyczynić się do wzrostu i nawrotów guza.

Sprawdź, jakie preparaty stosowane w żywieniu medycznym znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie?

Zespół badawczy z UCLA wykazał, że stres wywołany radioterapią promuje zmianę komórek macierzystych guza tak, aby przypominały dwa typy innych komórek – pierwsze normalnie znajdują się w naczyniach krwionośnych (komórki podobne do śródbłonka naczyniowego), a drugie to inne komórki macierzyste. Odkryli, że to te przekształcone komórki sprzyjają wzrostowi guza i nawrotom choroby po leczeniu. Konwersja została spowodowana zmianami w obrębie określonych genów, a zmianie tej pośredniczy gen P300.

Wartość terapeutyczna odkrycia

Odkrycia naukowców z UCLA pokazują, że na poziomie pojedynczych komórek „stres popromienny” zmienia stany funkcjonalne komórek glejaka, ale zamiast przywracać układ naczyniowy do fizjologicznego przenoszenia krwi, te przekształcone radioterapią komórki zapewniają wsparcie komórkom nowotworowym, dzięki czemu mogą one przetrwać i rosnąć w nieprzystępnych warunkach.

Gen P300 odgrywa kluczową rolę w wykształceniu mechanizmów adaptacyjnych komórek macierzystych glejaka. Hamowanie funkcji tego genu wydaje się zatem blokować konwersję tych komórek w oporne na leczenie struktury. Sugeruje to, że małe cząsteczki, które hamują aktywność genu P300, mogą być przydatne w zapobieganiu wzrostowi guza i oporności adaptacyjnej komórek glejaka.

Naukowcy twierdzą, że potrzebne będą dalsze badania, aby w pełni odkryć mechanizmy leżące u ich podstaw tych procesów. Co ważne, geny, które pośredniczą w tych działaniach byłyby celami potencjalnej interwencji terapeutycznej, aby zapobiec nawrotowi GBM.

1. Muthukrishnan1 S. D.  i in., P300 promotes tumor recurrence by regulating radiation-induced conversion of glioma stem cells to vascular-like cells, „Nature Communications", 7 (10) 2022. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij