kobietę boli kark
Mateusz Burak

Syndrom SMS-owej szyi (text neck syndrome) – czym jest?

Korzystanie z telefonu komórkowego stało się absolutną normą. Wykorzystujemy to urządzenie nie tylko do rozmów, pisania wiadomości tekstowych, ale także do przeglądania stron internetowych, prowadzenia notatek, transmisji obrazu czy słuchania muzyki. Okazuje się, że to, jaką przyjmujemy postawę w trakcie używania smartfona, ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Czym zatem jest SMS-owa szyja? Jak jej zapobiec?

Według badań użytkownicy telefonów komórkowych spędzają każdego dnia średnio od 2 do 4 godzin, wertując serwisy społecznościowe czy pisząc SMS-y oraz e-maile. W skali rocznej daje to nawet 1500 godzin spędzonych przed tym mobilnym urządzeniem. Postawa człowieka, który bardzo dużo czasu spędza przed smartfonem, stała się tak charakterystyczna, że jeden z amerykańskich terapeutów – Dean Fishman – nazwał ją syndromem SMS-owej szyi (text neck syndrome).

SMS-owa szyja (text neck) – co to jest?

Syndromem SMS-owej szyi określa się charakterystyczną postawę polegającą na trzymaniu głowy w pochyleniu do przodu. Powoduje to zgięcie odcinka szyjnego i w perspektywie czasu prowadzi do przeciążeń oraz mikrourazów w obrębie tego obszaru. Taka wymuszona pozycja powoduje nadmierne napięcie mięśni w okolicy szyi oraz wpływa niekorzystnie na struktury więzadłowe.

Obliczono, że przebywanie w taki sposób przed telefonem przez 2–4 godziny dziennie można porównać do noszenia 8-letniego dziecka na szyi przez dokładnie taki sam czas. Można więc sobie łatwo wyobrazić, jak duże jest to obciążenie.

Objawy syndromu SMS-owej szyi

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów text neck można wyodrębnić:

  • ostry, dokuczliwy ból w okolicy szyi, ramion i barków,
  • sztywność karku, która prowadzi do ograniczenia zakresu ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa,
  • uporczywe bóle głowy o charakterze napadowym lub ciągłym,
  • bóle gałek ocznych,
  • drętwienie, mrowienie oraz parestezje w obrębie kończyn górnych.
Niekiedy mogą pojawić się także zawroty głowy, nerwowość czy zaburzenia snu.

Powiązane produkty

SMS-owa szyja – jakie konsekwencje?

Długotrwałe przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji. Początkowo pojawiają się ból mięśni oraz sztywność tkanek miękkich, którą można poddać skutecznej terapii. Warunkiem jest początkowy stopień zaawansowania powstałych mikrouszkodzeń.

Jeśli taki stan utrzymuje się jednak latami, to zmiany mogą zachodzić także w innych strukturach. Mowa tutaj o eksploatacji krążków międzykręgowych oraz kręgów kręgosłupa. Taka sytuacja może prowokować silne objawy bólowe w postaci drętwienia szyi oraz kończyn górnych, bolesnego ograniczenia zakresu ruchomości odcinka szyjnego czy ubytków neurologicznych związanych z uciskiem przepukliny krążka międzykręgowego na nerwy rdzeniowe. Wówczas konieczna może się okazać nawet operacja, a mniej inwazyjne metody leczenia bywają niewystarczająco skuteczne.

Syndrom SMS-owej szyi – leczenie

Leczenie SMS-owej szyi polega na uświadamianiu i edukacji pacjenta na temat wpływu niekorzystnej pozycji odcinka szyjnego podczas użytkowania telefonu na kondycję mięśni i układu kostno-więzadłowego.

Tworzy się także indywidualne programy rehabilitacji, które pomagają poprawić postawę, przywrócić balans mięśniowy i wyrobić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. W tym celu stosuje się szereg metod, takich jak: terapia manualna, ćwiczenia korekcyjne, trening propriocepcji, kinesiotaping oraz wiele innych. W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych lekarz może zarekomendować zażywanie środków o działaniu analgetycznym (przeciwbólowym).

Jak zapobiegać text neck?

Wśród działań profilaktycznych, które mogą zdecydowanie pomóc w przeciwdziałaniu powstawania syndromu SMS-owej szyi wyróżnia się kilka bardzo użytecznych wskazówek. Przede wszystkim urządzenie mobilne, z którego korzystamy, powinno zawsze znajdować się na wysokości oczu. Pomoże to uniknąć nadmiernego zgięcia odcinka szyjnego, a tym samym zapobiegnie przeciążeniom mięśni i więzadeł.

Sprawdź na DOZ.pl: Piłki i rollery do masażu

Warto pamiętać także o skorygowanej pozycji ciała – mowa tutaj o lekkim cofnięciu podbródka i ściągnięciu łopatek. Ważne są systematyczne, częste przerwy w korzystaniu z urządzenia. Najlepiej robić je co około 15–20 minut.

Kiedy ze smartfona korzystają dzieci, należy go ustawić na stole, a nie na podłodze czy w rękach dziecka. To także pozwoli unikać nadmiernego zgięcia odcinka szyjnego.

Text neck – ćwiczenia na SMS-owy kark

Żeby przeciwdziałać dolegliwościom bólowym związanym z długotrwałym użytkowaniem telefonów komórkowych, smartfonów, zaleca się wykonywanie codziennie kilku prostych ćwiczeń. Mogą one okazać się pomocne zarówno jako profilaktyka, jak i sposób leczenia już powstałych, odwracalnych zmian tkanek miękkich.

  1. Pozycja wyjściowa: siedzenie na krześle. Ręce oparte o uda. Głowa wyprostowana. RUCH: polega na przyciąganiu brody do mostka w taki sposób, jak byśmy chcieli uzyskać efekt podwójnego podbródka. Taką pozycję należy utrzymać 5–10 sekund, a samo ćwiczenie powtórzyć 10 razy.
  2. Pozycja wyjściowa: siedzenie na krześle. Pozycja skorygowana. Ręce na udach. W rękach końce taśmy do ćwiczeń. RUCH: polega na uniesieniu kończyn górnych do poziomu barków i rozciągnięciu taśmy, tak aby uzyskać rozciągnięcie mięśni piersiowych. Pozycję skrajną należy utrzymać 5–15 sekund.
  3. Pozycja wyjściowa: stanie tyłem do ściany. Na szyi, na wysokości barków umieszczony tzw. duoball. Ma się on znajdować pomiędzy ścianą a kręgosłupem szyjnym. Ręce wzdłuż tułowia. RUCH: polega na wykonywaniu powolnego półprzysiadu, dociskając jednocześnie i rolując duoball po skórze. Celem jest rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Takie rolowanie wykonuje się kilka minut. Zamiast duoballa można użyć dwóch piłeczek tenisowych umieszczonych w skarpetce. Efekt powinien być podobny.
  1. G. A. Ariëns, W. van Mechelen, P. M. Bongers i in., Psychosocial risk factors for neck pain: a systematic review, „American Journal of Industrial Medicine”, nr 39 2001.
  2. J. L. Dieleman, J. Cao, A. Chapin i in., US health care spending by payer and health condition, „JAMA”, nr 323 2020.
  3. S. Safiri, A-A. Kolahi, D. Hoy i in., Global, regional, and national burden of neck pain in the general population: 1990–2017 systematic analysis of the Global Burden of Disease Study 2017, „BMJ: British Medical Journal”, nr 368 2020.
  4. N. M. Maciel, T. P. F. Bento, A. D. Vitta, Prevalence and factors associated with neck pain: a population-based study, „Brazilian Journal of Physical Therapy”, nr 21 2017.
  5. H. Jahre, M. Grotle, K. Smedbråten i in., Risk factors for non-specific neck pain in young adults. A systematic review, „BMC Musculoskeletal Disorders”, nr 21 (1) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij