talerz i zegar
Arkadiusz Dąbek

Dlaczego to, kiedy jemy, wpływa na nasz nastrój?

Czy spożywanie posiłków w określonym czasie, za dnia lub nocą, może mieć związek z naszym nastrojem? Najnowsze badania wskazują na to, że pora jedzenia ma znaczenie dla zdrowia psychicznego. Dlaczego? Sprawdzamy doniesienia ze świata nauki.

Nowe badanie dostarcza dowodów na to, że pora spożywania posiłków może wpływać na zdrowie psychiczne, w tym nawet na depresję oraz zaburzenia lękowe. Eksperci zaprojektowali symulację wykonywania pracy nocą, a następnie sprawdzili skutki pożywiania się za dnia oraz w nocy. Jakie zatem są wnioski naukowców?

Nawyki jedzeniowe wymuszone pracą

Otóż okazało się, że wśród uczestników grupy jedzącej dniem i nocą samopoczucie zbliżone do depresji podniosło się o 26%, a lękliwość wzrosła o 16%. Natomiast badani z grupy jedzącej tylko za dnia nie spotkali się z takim efektem. Rodzi to więc przesłankę, że czas posiłku może wpływać na nastrój. Publikacja ukazała się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Z relacji korespondenta naukowego dowiadujemy się, że ustalenia specjalistów potwierdzają wpływ pory przyjmowania pokarmów w ramach współczesnych strategii stosowanych do obniżania skutków wytracenia rytmu dobowego. Mowa oczywiście o takich problematycznych kwestiach jak praca zmianowa, a także tzw. jet lag (różnica czasowa po podróży np. samolotem) lub powikłania u osób, u których występuje zaburzenie owego rytmu. Naukowcy zatem postulują o przyszłe badania w celu ustalenia, czy zmiany w schemacie czasowym posilania się mogą uchronić przed szkodami dla zdrowia psychicznego. Poza tym ekspert podkreśla znaczenie nowych studiów, gdyż te odkryły kolejny czynnik wpływający na zdrowie – rutyna jedzenia.

Blisko 20% siły roboczej w społeczeństwach przemysłowych to pracownicy zmianowi. Są oni bezpośrednio odpowiedzialni np. za usługi szpitalne, produkcję w fabrykach itd. Takie osoby mogą zderzać się z problemem rozbieżności między tzw. centralnym zegarem dobowym w mózgu a swoimi nawykami, takimi jak cykle snu. Co ważne, w ich przypadku aż o 25–40% jest wyższe ryzyko popadnięcia w depresję i nadmierną lękliwość.

Symulacja zaburzonych warunków życia

Według komentarza ekspertki, pracownicy zmianowi, jak również osoby z zaburzeniami rytmu dobowego mogą zyskać za sprawą odpowiedniej interwencji w zakresie ustalania czasu posiłków. Badaczka zaznacza, że nowe studia wprowadzają do zagadnienia poświęconego strategii zachowania snu. Strategia ta może również pomóc ludziom cierpiącym psychicznie.

W celu przeprowadzenia przedsięwzięcia naukowego poddano badaniu (tzw. losowym) 19 uczestników – 12 mężczyzn i 7 kobiet. Biorący udział w projekcie przeszli przez protokół wymuszonej desynchronii. Polegała ona na odwróceniu ich cyklu zachowań o 12 godzin, aby symulować pracę w nocy i rozregulować rytm. Żeby to osiągnąć, naukowcy zorganizowali odmienione warunki funkcjonowania – w przyciemnionym świetle przez cztery 28-godzinne dni.

Uczestników losowo podzielono na dwie grupy cechujące się odmiennym rozkładem posiłków. Grupa kontrolna (posiłków dziennych i nocnych) spożywała posiłki zgodnie z 28-godzinnym cyklem. Skutkowało to jedzeniem zarówno w nocy, jak i w dzień. Druga grupa interwencyjna (posiłków dziennych) jadła zgodnie ze zwykłym cyklem dobowym. W efekcie żywili się tylko w ciągu dnia. Natomiast badacze mierzyli poziom nastroju depresyjnego i lękowego co godzinę.

Przeczytaj więcej: Planowanie posiłków – dlaczego warto układać menu?.

Powiązane produkty

Efekt rozregulowania a zmiany jedzeniowe w problemie depresji

Eksperci zaobserwowali, że czas posiłków znacząco wpłynął na poziom nastroju uczestników. W trakcie symulowanej nocnej zmiany dnia czwartego grupa kontrolna (posiłki noc/dzień) doświadczyła podwyższonego poziomu samopoczucia depresyjnego. Efekt ten porównano ze stanem wyjściowym, czyli pierwszym dniem. Tymczasem takie zmiany nie nastąpiły w grupie interwencyjnej (posiłki dzień). Ogólnie więc uczestnicy szerszej rozbieżności dobowej spotkali się z powikłaniami zdrowia psychicznego.

Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty na sen i stres.

Z komentarzy specjalisty dowiadujemy się, że schemat czasowy posilania się ujawnił swoją istotność, zwłaszcza na podłożu fizycznym. Niemniej wciąż trudno jednoznacznie powiedzieć, jaką rolę odgrywa w rozwoju zaburzeń psychiki człowieka. Nie sposób obecnie rozstrzygać tych kwestii na poziomie przyczynowo–skutkowym. Przyszłe studia tego zagadnienia powinny ustalić: czy zmiany w czasie jedzenia mogą ogólnie pomóc osobom cierpiącym na depresję i nadmierną lękliwość.

  1. Brigham and Women's Hospital, Daytime eating may benefit mental health, „medicalxpress.com” [online] https://medicalxpress.com/news/2022-09-daytime-benefit-mental-health.html [dostęp:] 22.09.2022.
  2. J. Qian , N. Vujovic, H. Nguyen i in., Daytime eating prevents mood vulnerability in night work, „Proceedings of the National Academy of Sciences”, nr 119 (38) 2022. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl