Kobieta pochyla się nad dzieckiem w łóżeczku
Barbara Bukowska

Monitor oddechu dziecka – jak wybrać najlepszy?

Monitor oddechu dziecka to skuteczna pomoc dla rodziców niepokojących się o swoją pociechę w czasie snu. Dowiedz się, na czym polega działanie tego urządzenia na DOZ.pl

Monitor oddechu jest urządzeniem monitorującym miarowość oddechu u noworodków i niemowląt. Dziecko w pierwszych tygodniach życia dziennie przesypia kilkanaście godzin. Rodzice często czują potrzebę ciągłej kontroli nad śpiącym maluszkiem, nie sposób jednak czuwać nad nim niemal całą dobę. Monitor oddechu jest jednym z rozwiązań ułatwiających to zadanie.

Jak działa monitor oddechu dziecka?

Monitor wykrywa zaburzenia oddechu: gdy staje się on nieregularny lub niewyczuwalny, po 15–20 sekundach (w zależności od modelu) uruchamia się sygnał dźwiękowy. Zaalarmowani opiekunowie powinni niezwłocznie skontrolować stan dziecka. Czasem sam dźwięk alarmu przywraca miarowość oddechu, czasem wystarczy dzieckiem delikatnie potrząsnąć. W niektórych sytuacjach, gdy czynność oddechowa nie wraca samoistnie, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitorów oddechu: łóżeczkowe i przenośne. W łóżeczkowych monitorach oddechu czujniki (w postaci płaskiej maty lub podłużnych płytek), analizujące ruchy oddechowe dziecka, umieszcza się pod materacem. Stąd sygnał trafia do stacji odbiorczej, która ocenia liczbę oddechów na minutę. Zbyt mała ich liczba uruchamia alarm. Zaznaczyć jednak należy, że prawidłowe działanie monitorów łóżeczkowych może zostać łatwo zakłócone, nawet przez ruch powietrza spowodowany przeciągiem czy przebywające w pobliżu łóżeczka zwierzęta domowe. Łóżeczkowe monitory oddechu nie sprawdzą się również, gdy w jednym łóżku śpi kilka osób. Nie są więc zalecane w sytuacji, gdy maluch śpi z rodzicami, ani też w przypadku wieloraczków, które z reguły odkładane są do jednego łóżeczka.

Monitor przenośny z kolei zapina się na pieluszce. Można przypiąć go również do ubranka, należy jednak upewnić się, że jest ono dopasowane i przylega do ciała dziecka. Czujnik rejestruje ruchy oddechowe bezpośrednio z ruchów brzuszka. Znacząco osłabiona czynność oddechowa sprawia, że po 15 sekundach urządzenie zaczyna delikatnie wibrować. Jeśli nie wystarczy to do przywrócenia prawidłowego oddechu, po kolejnych 5 sekundach uruchamia się głośny alarm.

Monitor oddechu dla większości rodziców stanowi oczywisty element wyprawki. Zalecenia neonatologów co do ich używania ograniczają się jednak do dzieci z grup ryzyka wystąpienia bezdechów: wcześniaków, dzieci z wadami serca, z niską masą urodzeniową, urodzonych przez matki palące w okresie ciąży papierosy.

Powszechnie uważa się, że stosowanie monitorów oddechu zmniejsza ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z definicji jest to zgon niemowlęcia, którego przyczyny nie udało się ustalić, mimo szczegółowego dochodzenia. Dotyczy 0,03% dzieci, najczęściej w wieku poniżej 3 miesięcy. Badania naukowe nie potwierdzają jednak prewencyjnej roli monitorów oddechu. Nie należy pokładać nadmiernego zaufania w potencjalnie zawodnej technologii, która nigdy nie zastąpi opieki rodzica. Czasami mówi się wręcz, że monitory oddechu mogą być szkodliwe: opiekun, przyzwyczajony do fałszywych alarmów, przestaje na nie reagować.

Monitor oddechu jest tylko jednym z elementów dbania o bezpieczny sen dziecka. Innymi, niezwykle ważnymi elementami są:

•    układanie niemowląt w pozycji na plecach, na twardym podłożu;
•    układanie niemowląt do snu w pokoju rodziców, ale we własnym łóżeczku;
•    usunięcie z miejsca snu dziecka miękkich i luźnych przedmiotów: misiów, kocyków, ochraniaczy na szczebelki;
•    unikanie narażenia na dym tytoniowy;
•    unikanie przegrzewania.

Jaki monitor oddechu dziecka wybrać?

Decydując o tym, jaki monitor oddechu wybrać dla niemowlęcia, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego. Dokument ten gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo monitora, potwierdza również, że został on odpowiednio przetestowany.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie również zakup fabrycznie nowego monitora oddechu, mającego kilkuletnią gwarancję. W przypadku awarii urządzenia daje to możliwość bezpłatnej wymiany lub naprawy, czego jesteśmy pozbawieni, decydując się na zakup z drugiej ręki.

Warto również dobrać odpowiedni rodzaj monitora oddechu do trybu życia rodziny. Dla osób często podróżujących lub planujących spać z dzieckiem w jednym łóżku lepszym rozwiązaniem będzie monitor przenośny. U maluszków preferujących własne łóżeczko klasyczny monitor pod materac może okazać się w zupełności wystarczający. W tym przypadku warto jednak zdecydować się na model zasilany bateriami. Eliminacja przewodów zasilających z łóżeczka dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ważnym czynnikiem wpływającym na pracę klasycznych monitorów oddechu jest rodzaj materaca. Choć nowoczesne urządzania są kompatybilne z większością materacy, niezależnie od ich grubości, niektóre typy mogą sprzyjać generowaniu fałszywych alarmów (np. materace sprężynowe czy z komorami powietrza).

Można również zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne. Monitory oddechu często połączone są z nianią elektroniczną, która umożliwia nasłuchiwanie bądź podglądanie śpiącego dziecka.

Dowiedz się, czym jest klątwa Ondyny na DOZ.pl 

Większość dostępnych na rynku urządzeń przeznaczona jest dla niemowląt do 12. miesiąca życia. W tym okresie występuje największe ryzyko bezdechów związanych z niedojrzałością mechanizmów regulujących rytm oddychania. Starsze dzieci, wraz z rozwojem psychomotorycznym, zyskują ponadto umiejętność odkrycia buzi czy samodzielnej zmiany pozycji utrudniającej im oddychanie.

Polecane dla Ciebie

Ile kosztuje monitor oddechu dla dziecka?

Cena monitora oddechu zależy od kilku czynników: jego typu, opcji dodatkowych oraz jakości. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje monitor oddechu: można przyjąć, że cena zakupu nowego urządzenia mieści się w widełkach 300–1000 zł.

W odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić monitor oddechu, przydatne mogą być rankingi, które znaleźć można na wielu serwisach sprzedażowych. Sprawdźmy jednak, czy opierają się one na rzeczywistych opiniach użytkowników i nie są sponsorowane przez producentów. Mogłoby to negatywnie wpływać na wiarygodność takich zestawień. Niektóre monitory oddechu zyskały pozytywną opinię lekarzy i specjalistów. To również może być ważny aspekt przeważający o zasadności zakupu.

Pamiętajmy jednak, że żaden, nawet najlepszy i najnowocześniejszy, gadżet nie zastąpi uważnej opieki i obserwacji dziecka.

 1. C.P. Bonafide, D.T. Jamison, E.E. Foglia, The emerging market of smartphone-integrated infant physiologic monitors. JAMA 2017; 317(4).
 2. A. Jaczewska, Bezdech u dziecka. Jak właściwie reagować?, https://mamaginekolog.pl [online], https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/bezdechy/, [dostęp:] 08.07.2022 r.
 3. A. Jaczewska, Zespół śmierci łóżeczkowej (SIDS) – co to jest i jak jej zapobiec? 14 najważniejszych zaleceń, https://mamaginekolog.pl [online],  https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/zmniejszyc-ryzyko-smierci-lozeczkowej/, [dostęp:] 08.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Pomidorowa gorączka u dziecka – co jest przyczyną infekcji i jak szybko się rozprzestrzenia?

  Pomidorowa grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się wśród dzieci w Indiach. Objawy infekcji przypominają te, które obserwuje się przy zakażeniu COVID-19, jednak nie udowodniono związku z tą chorobą. Charakterystycznym objawem są czerwone, bolesne i wraz z rozwojem zakażenia przypominające pomidory pęcherze, które znajdują się na całym ciele. Czy choroba stanowi dla nas zagrożenie? Jak wygląda leczenie tomato flu i jak uchronić dziecko przed zakażeniem?

 • Wyrażenia dźwiękonaśladowcze – czym są i jaki mają wpływ na rozwój mowy dziecka?

  Wyrażenia dźwiękonaśladowcze odgrywają ogromną rolę w procesie kształtowania się mowy dziecka. Uznawane są za etap wstępny pomocny w opanowywaniu mowy werbalnej, dlatego warto przybliżyć, czym są oraz na czym polega ich wpływ na rozwój mowy dziecka.

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem, aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzorku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij