Kobieta pochyla się nad dzieckiem w łóżeczku
Barbara Bukowska

Monitor oddechu dziecka – jak wybrać najlepszy?

Monitor oddechu dziecka to skuteczna pomoc dla rodziców niepokojących się o swoją pociechę w czasie snu. Dowiedz się, na czym polega działanie tego urządzenia na DOZ.pl

Monitor oddechu jest urządzeniem monitorującym miarowość oddechu u noworodków i niemowląt. Dziecko w pierwszych tygodniach życia dziennie przesypia kilkanaście godzin. Rodzice często czują potrzebę ciągłej kontroli nad śpiącym maluszkiem, nie sposób jednak czuwać nad nim niemal całą dobę. Monitor oddechu jest jednym z rozwiązań ułatwiających to zadanie.

Jak działa monitor oddechu dziecka?

Monitor wykrywa zaburzenia oddechu: gdy staje się on nieregularny lub niewyczuwalny, po 15–20 sekundach (w zależności od modelu) uruchamia się sygnał dźwiękowy. Zaalarmowani opiekunowie powinni niezwłocznie skontrolować stan dziecka. Czasem sam dźwięk alarmu przywraca miarowość oddechu, czasem wystarczy dzieckiem delikatnie potrząsnąć. W niektórych sytuacjach, gdy czynność oddechowa nie wraca samoistnie, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitorów oddechu: łóżeczkowe i przenośne. W łóżeczkowych monitorach oddechu czujniki (w postaci płaskiej maty lub podłużnych płytek), analizujące ruchy oddechowe dziecka, umieszcza się pod materacem. Stąd sygnał trafia do stacji odbiorczej, która ocenia liczbę oddechów na minutę. Zbyt mała ich liczba uruchamia alarm. Zaznaczyć jednak należy, że prawidłowe działanie monitorów łóżeczkowych może zostać łatwo zakłócone, nawet przez ruch powietrza spowodowany przeciągiem czy przebywające w pobliżu łóżeczka zwierzęta domowe. Łóżeczkowe monitory oddechu nie sprawdzą się również, gdy w jednym łóżku śpi kilka osób. Nie są więc zalecane w sytuacji, gdy maluch śpi z rodzicami, ani też w przypadku wieloraczków, które z reguły odkładane są do jednego łóżeczka.

Monitor przenośny z kolei zapina się na pieluszce. Można przypiąć go również do ubranka, należy jednak upewnić się, że jest ono dopasowane i przylega do ciała dziecka. Czujnik rejestruje ruchy oddechowe bezpośrednio z ruchów brzuszka. Znacząco osłabiona czynność oddechowa sprawia, że po 15 sekundach urządzenie zaczyna delikatnie wibrować. Jeśli nie wystarczy to do przywrócenia prawidłowego oddechu, po kolejnych 5 sekundach uruchamia się głośny alarm.

Monitor oddechu dla większości rodziców stanowi oczywisty element wyprawki. Zalecenia neonatologów co do ich używania ograniczają się jednak do dzieci z grup ryzyka wystąpienia bezdechów: wcześniaków, dzieci z wadami serca, z niską masą urodzeniową, urodzonych przez matki palące w okresie ciąży papierosy.

Powszechnie uważa się, że stosowanie monitorów oddechu zmniejsza ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z definicji jest to zgon niemowlęcia, którego przyczyny nie udało się ustalić, mimo szczegółowego dochodzenia. Dotyczy 0,03% dzieci, najczęściej w wieku poniżej 3 miesięcy. Badania naukowe nie potwierdzają jednak prewencyjnej roli monitorów oddechu. Nie należy pokładać nadmiernego zaufania w potencjalnie zawodnej technologii, która nigdy nie zastąpi opieki rodzica. Czasami mówi się wręcz, że monitory oddechu mogą być szkodliwe: opiekun, przyzwyczajony do fałszywych alarmów, przestaje na nie reagować.

Monitor oddechu jest tylko jednym z elementów dbania o bezpieczny sen dziecka. Innymi, niezwykle ważnymi elementami są:

•    układanie niemowląt w pozycji na plecach, na twardym podłożu;
•    układanie niemowląt do snu w pokoju rodziców, ale we własnym łóżeczku;
•    usunięcie z miejsca snu dziecka miękkich i luźnych przedmiotów: misiów, kocyków, ochraniaczy na szczebelki;
•    unikanie narażenia na dym tytoniowy;
•    unikanie przegrzewania.

Jaki monitor oddechu dziecka wybrać?

Decydując o tym, jaki monitor oddechu wybrać dla niemowlęcia, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego. Dokument ten gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo monitora, potwierdza również, że został on odpowiednio przetestowany.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie również zakup fabrycznie nowego monitora oddechu, mającego kilkuletnią gwarancję. W przypadku awarii urządzenia daje to możliwość bezpłatnej wymiany lub naprawy, czego jesteśmy pozbawieni, decydując się na zakup z drugiej ręki.

Warto również dobrać odpowiedni rodzaj monitora oddechu do trybu życia rodziny. Dla osób często podróżujących lub planujących spać z dzieckiem w jednym łóżku lepszym rozwiązaniem będzie monitor przenośny. U maluszków preferujących własne łóżeczko klasyczny monitor pod materac może okazać się w zupełności wystarczający. W tym przypadku warto jednak zdecydować się na model zasilany bateriami. Eliminacja przewodów zasilających z łóżeczka dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ważnym czynnikiem wpływającym na pracę klasycznych monitorów oddechu jest rodzaj materaca. Choć nowoczesne urządzania są kompatybilne z większością materacy, niezależnie od ich grubości, niektóre typy mogą sprzyjać generowaniu fałszywych alarmów (np. materace sprężynowe czy z komorami powietrza).

Można również zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne. Monitory oddechu często połączone są z nianią elektroniczną, która umożliwia nasłuchiwanie bądź podglądanie śpiącego dziecka.

Dowiedz się, czym jest klątwa Ondyny na DOZ.pl 

Większość dostępnych na rynku urządzeń przeznaczona jest dla niemowląt do 12. miesiąca życia. W tym okresie występuje największe ryzyko bezdechów związanych z niedojrzałością mechanizmów regulujących rytm oddychania. Starsze dzieci, wraz z rozwojem psychomotorycznym, zyskują ponadto umiejętność odkrycia buzi czy samodzielnej zmiany pozycji utrudniającej im oddychanie.

Powiązane produkty

Ile kosztuje monitor oddechu dla dziecka?

Cena monitora oddechu zależy od kilku czynników: jego typu, opcji dodatkowych oraz jakości. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje monitor oddechu: można przyjąć, że cena zakupu nowego urządzenia mieści się w widełkach 300–1000 zł.

W odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić monitor oddechu, przydatne mogą być rankingi, które znaleźć można na wielu serwisach sprzedażowych. Sprawdźmy jednak, czy opierają się one na rzeczywistych opiniach użytkowników i nie są sponsorowane przez producentów. Mogłoby to negatywnie wpływać na wiarygodność takich zestawień. Niektóre monitory oddechu zyskały pozytywną opinię lekarzy i specjalistów. To również może być ważny aspekt przeważający o zasadności zakupu.

Pamiętajmy jednak, że żaden, nawet najlepszy i najnowocześniejszy, gadżet nie zastąpi uważnej opieki i obserwacji dziecka.

 1. C.P. Bonafide, D.T. Jamison, E.E. Foglia, The emerging market of smartphone-integrated infant physiologic monitors. JAMA 2017; 317(4).
 2. A. Jaczewska, Bezdech u dziecka. Jak właściwie reagować?, https://mamaginekolog.pl [online], https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/bezdechy/, [dostęp:] 08.07.2022 r.
 3. A. Jaczewska, Zespół śmierci łóżeczkowej (SIDS) – co to jest i jak jej zapobiec? 14 najważniejszych zaleceń, https://mamaginekolog.pl [online],  https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/zmniejszyc-ryzyko-smierci-lozeczkowej/, [dostęp:] 08.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij