Kobieta pochyla się nad dzieckiem w łóżeczku
Barbara Bukowska

Monitor oddechu dziecka – jak wybrać najlepszy?

Monitor oddechu dziecka to skuteczna pomoc dla rodziców niepokojących się o swoją pociechę w czasie snu. Dowiedz się, na czym polega działanie tego urządzenia na DOZ.pl

Monitor oddechu jest urządzeniem monitorującym miarowość oddechu u noworodków i niemowląt. Dziecko w pierwszych tygodniach życia dziennie przesypia kilkanaście godzin. Rodzice często czują potrzebę ciągłej kontroli nad śpiącym maluszkiem, nie sposób jednak czuwać nad nim niemal całą dobę. Monitor oddechu jest jednym z rozwiązań ułatwiających to zadanie.

Jak działa monitor oddechu dziecka?

Monitor wykrywa zaburzenia oddechu: gdy staje się on nieregularny lub niewyczuwalny, po 15–20 sekundach (w zależności od modelu) uruchamia się sygnał dźwiękowy. Zaalarmowani opiekunowie powinni niezwłocznie skontrolować stan dziecka. Czasem sam dźwięk alarmu przywraca miarowość oddechu, czasem wystarczy dzieckiem delikatnie potrząsnąć. W niektórych sytuacjach, gdy czynność oddechowa nie wraca samoistnie, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitorów oddechu: łóżeczkowe i przenośne. W łóżeczkowych monitorach oddechu czujniki (w postaci płaskiej maty lub podłużnych płytek), analizujące ruchy oddechowe dziecka, umieszcza się pod materacem. Stąd sygnał trafia do stacji odbiorczej, która ocenia liczbę oddechów na minutę. Zbyt mała ich liczba uruchamia alarm. Zaznaczyć jednak należy, że prawidłowe działanie monitorów łóżeczkowych może zostać łatwo zakłócone, nawet przez ruch powietrza spowodowany przeciągiem czy przebywające w pobliżu łóżeczka zwierzęta domowe. Łóżeczkowe monitory oddechu nie sprawdzą się również, gdy w jednym łóżku śpi kilka osób. Nie są więc zalecane w sytuacji, gdy maluch śpi z rodzicami, ani też w przypadku wieloraczków, które z reguły odkładane są do jednego łóżeczka.

Monitor przenośny z kolei zapina się na pieluszce. Można przypiąć go również do ubranka, należy jednak upewnić się, że jest ono dopasowane i przylega do ciała dziecka. Czujnik rejestruje ruchy oddechowe bezpośrednio z ruchów brzuszka. Znacząco osłabiona czynność oddechowa sprawia, że po 15 sekundach urządzenie zaczyna delikatnie wibrować. Jeśli nie wystarczy to do przywrócenia prawidłowego oddechu, po kolejnych 5 sekundach uruchamia się głośny alarm.

Monitor oddechu dla większości rodziców stanowi oczywisty element wyprawki. Zalecenia neonatologów co do ich używania ograniczają się jednak do dzieci z grup ryzyka wystąpienia bezdechów: wcześniaków, dzieci z wadami serca, z niską masą urodzeniową, urodzonych przez matki palące w okresie ciąży papierosy.

Powszechnie uważa się, że stosowanie monitorów oddechu zmniejsza ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z definicji jest to zgon niemowlęcia, którego przyczyny nie udało się ustalić, mimo szczegółowego dochodzenia. Dotyczy 0,03% dzieci, najczęściej w wieku poniżej 3 miesięcy. Badania naukowe nie potwierdzają jednak prewencyjnej roli monitorów oddechu. Nie należy pokładać nadmiernego zaufania w potencjalnie zawodnej technologii, która nigdy nie zastąpi opieki rodzica. Czasami mówi się wręcz, że monitory oddechu mogą być szkodliwe: opiekun, przyzwyczajony do fałszywych alarmów, przestaje na nie reagować.

Monitor oddechu jest tylko jednym z elementów dbania o bezpieczny sen dziecka. Innymi, niezwykle ważnymi elementami są:

•    układanie niemowląt w pozycji na plecach, na twardym podłożu;
•    układanie niemowląt do snu w pokoju rodziców, ale we własnym łóżeczku;
•    usunięcie z miejsca snu dziecka miękkich i luźnych przedmiotów: misiów, kocyków, ochraniaczy na szczebelki;
•    unikanie narażenia na dym tytoniowy;
•    unikanie przegrzewania.

Jaki monitor oddechu dziecka wybrać?

Decydując o tym, jaki monitor oddechu wybrać dla niemowlęcia, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy urządzenie ma certyfikat wyrobu medycznego. Dokument ten gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo monitora, potwierdza również, że został on odpowiednio przetestowany.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie również zakup fabrycznie nowego monitora oddechu, mającego kilkuletnią gwarancję. W przypadku awarii urządzenia daje to możliwość bezpłatnej wymiany lub naprawy, czego jesteśmy pozbawieni, decydując się na zakup z drugiej ręki.

Warto również dobrać odpowiedni rodzaj monitora oddechu do trybu życia rodziny. Dla osób często podróżujących lub planujących spać z dzieckiem w jednym łóżku lepszym rozwiązaniem będzie monitor przenośny. U maluszków preferujących własne łóżeczko klasyczny monitor pod materac może okazać się w zupełności wystarczający. W tym przypadku warto jednak zdecydować się na model zasilany bateriami. Eliminacja przewodów zasilających z łóżeczka dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ważnym czynnikiem wpływającym na pracę klasycznych monitorów oddechu jest rodzaj materaca. Choć nowoczesne urządzania są kompatybilne z większością materacy, niezależnie od ich grubości, niektóre typy mogą sprzyjać generowaniu fałszywych alarmów (np. materace sprężynowe czy z komorami powietrza).

Można również zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne. Monitory oddechu często połączone są z nianią elektroniczną, która umożliwia nasłuchiwanie bądź podglądanie śpiącego dziecka.

Dowiedz się, czym jest klątwa Ondyny na DOZ.pl 

Większość dostępnych na rynku urządzeń przeznaczona jest dla niemowląt do 12. miesiąca życia. W tym okresie występuje największe ryzyko bezdechów związanych z niedojrzałością mechanizmów regulujących rytm oddychania. Starsze dzieci, wraz z rozwojem psychomotorycznym, zyskują ponadto umiejętność odkrycia buzi czy samodzielnej zmiany pozycji utrudniającej im oddychanie.

Powiązane produkty

Ile kosztuje monitor oddechu dla dziecka?

Cena monitora oddechu zależy od kilku czynników: jego typu, opcji dodatkowych oraz jakości. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje monitor oddechu: można przyjąć, że cena zakupu nowego urządzenia mieści się w widełkach 300–1000 zł.

W odpowiedzi na pytanie, czy warto kupić monitor oddechu, przydatne mogą być rankingi, które znaleźć można na wielu serwisach sprzedażowych. Sprawdźmy jednak, czy opierają się one na rzeczywistych opiniach użytkowników i nie są sponsorowane przez producentów. Mogłoby to negatywnie wpływać na wiarygodność takich zestawień. Niektóre monitory oddechu zyskały pozytywną opinię lekarzy i specjalistów. To również może być ważny aspekt przeważający o zasadności zakupu.

Pamiętajmy jednak, że żaden, nawet najlepszy i najnowocześniejszy, gadżet nie zastąpi uważnej opieki i obserwacji dziecka.

  1. C.P. Bonafide, D.T. Jamison, E.E. Foglia, The emerging market of smartphone-integrated infant physiologic monitors. JAMA 2017; 317(4).
  2. A. Jaczewska, Bezdech u dziecka. Jak właściwie reagować?, https://mamaginekolog.pl [online], https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/bezdechy/, [dostęp:] 08.07.2022 r.
  3. A. Jaczewska, Zespół śmierci łóżeczkowej (SIDS) – co to jest i jak jej zapobiec? 14 najważniejszych zaleceń, https://mamaginekolog.pl [online],  https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/zmniejszyc-ryzyko-smierci-lozeczkowej/, [dostęp:] 08.07.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl