Dziecko z ADHD skacze po kanapie
Arkadiusz Dąbek

Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością są dwa razy bardziej narażone na rozwój ADHD

Występowanie u ciężarnych kobiet otyłości, a także cukrzycy ciążowej może być skorelowane z przypadkami ADHD u ich dzieci – tak twierdzą hiszpańscy naukowcy publikujący wyniki swoich badań.

Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że jedną z prawdopodobnych przyczyn zwiększenia ryzyka wystąpienia ADHD u dziecka jest otyłość matki w trakcie ciąży oraz cukrzyca ciążowa.

ADHD dziecka a otyłość matki w czasie ciąży

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Hospital Universitari Mútua Terrassa  w Barcelonie, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, wskazuje, że dzieci kobiet zmagających się z cukrzycą ciążową i otyłością mogą być dwukrotnie bardziej narażone na rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. attention deficit hyperactivity disorder) w porównaniu do tych, których matki były zdrowe w trakcie ciąży.

Naukowcy przebadali 1036 dzieci, mediana okresu obserwacji wynosiła 17,7 lat – u 135 (13%) zdiagnozowano ADHD. Najwyższe ryzyko występowało w przypadku jednoczesnego nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży oraz cukrzycy ciążowej. Co ważne, otyłość, która występowała przed ciążą nie wiązała się już ze zwiększonym ryzkiem ADHD u dziecka.

Przyczyny ADHD

ADHD jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neurorozwojowych wieku dziecięcego (jest przeważnie diagnozowane we wczesnym dzieciństwie, jednak utrzymuje się przez całe życie). Charakteryzuje się trudnościami w skupieniu uwagi oraz kłopotami z regulacją emocji objawiającą się nadpobudliwością i impulsywnością. Dokładna przyczyna ADHD nie jest poznana, uważa się, że najistotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne – mają one związek z około 80% przypadków. Występowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi wiąże się często również z wpływem czynników środowiskowych, przede wszystkim związanych z przebiegiem ciąży i porodu.

Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko wystąpienia objawów ADHD zwiększają m.in. palenie tytoniu i picie alkoholu przez kobietę ciężarną oraz narażenie na nadmierny stres. Dodatkowo niski status socjoekonomiczny oraz depresja ciążowa również mogą przyczyniać się do pojawienia się objawów omawianego zaburzenia. Objawy nadpobudliwości mogą też występować na skutek niedotlenienia w czasie porodu, a także uszkodzenia centralnego układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci z niską masą urodzeniową oraz niską punktacją w skali Apgar.

Polecane dla Ciebie

Otyłość w ciąży znacząco zwiększa ryzyko powikłań

Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że także występowanie cukrzycy ciążowej oraz nadmierny przyrost masy ciała u ciężarnej mogą być związane z ADHD – w badaniach dzieci matek otyłych były dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia związane z deficytem uwagi niż te urodzone przez kobiety z prawidłową masą ciała. Uczeni podkreślają, że w świetle tych wyników niezwykle istotne jest, aby klinicyści tłumaczyli swoim pacjentkom znaczenie prawidłowego przybierania na wadze podczas ciąży.

Warto mieć świadomość, że otyłość w ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji i powikłań na każdym etapie ciąży, podczas porodu oraz połogu. Może również mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w okresie płodowym, a także w dalszym jego życiu. Dlatego też tak istotne jest stosowanie dobrze zbilansowanej, zdrowej diety przez przyszłe mamy. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, witaminy czy minerały, ciężarna, komponując swoje menu, powinna więc zwracać uwagę zarówno na ilość, jak i na jakość tego, co spożywa. Jeśli przyszła mama ma wątpliwości dotyczące tego, ile kalorii powinna przyjmować wraz z posiłkami oraz jak we właściwy sposób skomponować menu, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z dietetykiem klinicznym.

  1. A. Białka, A. Drosdzol-Cop, K. Wiewióra, Otyłość w ciąży, „forumginekologii.pl” [online], https://www.forumginekologii.pl/artykul/otylosc-w-ciazy, [dostęp:] 08.09.2022.
  2. E. Lipińska, A. Słopień, N. Pytlińska i in., Rola czynników związanych z przebiegiem ciąży i porodu w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, „Psychiatr. Pol.” 2020, nr 194, s. 1-15.
  3. V. Perea, A. Simó-Servat, C. Quirós i in., Role of excessive weight gain during gestation in the risk of ADHD in offspring of women with gestational diabetes, “The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” 2022, nr 483.
  4. Pregnant women with obesity and diabetes may be more likely to have a child with ADHD, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220908100020.htm, [dostęp:] 08.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij