Dziecko z ADHD skacze po kanapie
Arkadiusz Dąbek

Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością są dwa razy bardziej narażone na rozwój ADHD

Występowanie u ciężarnych kobiet otyłości, a także cukrzycy ciążowej może być skorelowane z przypadkami ADHD u ich dzieci – tak twierdzą hiszpańscy naukowcy publikujący wyniki swoich badań.

Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że jedną z prawdopodobnych przyczyn zwiększenia ryzyka wystąpienia ADHD u dziecka jest otyłość matki w trakcie ciąży oraz cukrzyca ciążowa.

ADHD dziecka a otyłość matki w czasie ciąży

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Hospital Universitari Mútua Terrassa  w Barcelonie, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, wskazuje, że dzieci kobiet zmagających się z cukrzycą ciążową i otyłością mogą być dwukrotnie bardziej narażone na rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. attention deficit hyperactivity disorder) w porównaniu do tych, których matki były zdrowe w trakcie ciąży.

Naukowcy przebadali 1036 dzieci, mediana okresu obserwacji wynosiła 17,7 lat – u 135 (13%) zdiagnozowano ADHD. Najwyższe ryzyko występowało w przypadku jednoczesnego nadmiernego przyrostu masy ciała w ciąży oraz cukrzycy ciążowej. Co ważne, otyłość, która występowała przed ciążą nie wiązała się już ze zwiększonym ryzkiem ADHD u dziecka.

Przyczyny ADHD

ADHD jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neurorozwojowych wieku dziecięcego (jest przeważnie diagnozowane we wczesnym dzieciństwie, jednak utrzymuje się przez całe życie). Charakteryzuje się trudnościami w skupieniu uwagi oraz kłopotami z regulacją emocji objawiającą się nadpobudliwością i impulsywnością. Dokładna przyczyna ADHD nie jest poznana, uważa się, że najistotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne – mają one związek z około 80% przypadków. Występowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi wiąże się często również z wpływem czynników środowiskowych, przede wszystkim związanych z przebiegiem ciąży i porodu.

Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko wystąpienia objawów ADHD zwiększają m.in. palenie tytoniu i picie alkoholu przez kobietę ciężarną oraz narażenie na nadmierny stres. Dodatkowo niski status socjoekonomiczny oraz depresja ciążowa również mogą przyczyniać się do pojawienia się objawów omawianego zaburzenia. Objawy nadpobudliwości mogą też występować na skutek niedotlenienia w czasie porodu, a także uszkodzenia centralnego układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci z niską masą urodzeniową oraz niską punktacją w skali Apgar.

Powiązane produkty

Otyłość w ciąży znacząco zwiększa ryzyko powikłań

Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że także występowanie cukrzycy ciążowej oraz nadmierny przyrost masy ciała u ciężarnej mogą być związane z ADHD – w badaniach dzieci matek otyłych były dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia związane z deficytem uwagi niż te urodzone przez kobiety z prawidłową masą ciała. Uczeni podkreślają, że w świetle tych wyników niezwykle istotne jest, aby klinicyści tłumaczyli swoim pacjentkom znaczenie prawidłowego przybierania na wadze podczas ciąży.

Warto mieć świadomość, że otyłość w ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji i powikłań na każdym etapie ciąży, podczas porodu oraz połogu. Może również mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w okresie płodowym, a także w dalszym jego życiu. Dlatego też tak istotne jest stosowanie dobrze zbilansowanej, zdrowej diety przez przyszłe mamy. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, witaminy czy minerały, ciężarna, komponując swoje menu, powinna więc zwracać uwagę zarówno na ilość, jak i na jakość tego, co spożywa. Jeśli przyszła mama ma wątpliwości dotyczące tego, ile kalorii powinna przyjmować wraz z posiłkami oraz jak we właściwy sposób skomponować menu, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z dietetykiem klinicznym.

 1. A. Białka, A. Drosdzol-Cop, K. Wiewióra, Otyłość w ciąży, „forumginekologii.pl” [online], https://www.forumginekologii.pl/artykul/otylosc-w-ciazy, [dostęp:] 08.09.2022.
 2. E. Lipińska, A. Słopień, N. Pytlińska i in., Rola czynników związanych z przebiegiem ciąży i porodu w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, „Psychiatr. Pol.” 2020, nr 194, s. 1-15.
 3. V. Perea, A. Simó-Servat, C. Quirós i in., Role of excessive weight gain during gestation in the risk of ADHD in offspring of women with gestational diabetes, “The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” 2022, nr 483.
 4. Pregnant women with obesity and diabetes may be more likely to have a child with ADHD, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220908100020.htm, [dostęp:] 08.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij