Kobieta śpiewa w kuchni z przyrządem kuchennym
Olaf Bąk

Czy odtwarzana w głowie melodia jest jednym z objawów ADHD?

W obecnych czasach coraz rzadziej sięgamy po opinie ekspertów w danej dziedzinie, a coraz częściej po opinie pseudoznawców, którzy poprzez viralowe treści zdobywają coraz większą popularność. Ostatnio zjawisko to dotknęło tematu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD, który próbuje sobie przypisać wielu użytkowników TikToka.

  1. Co wiadomo o ADHD?
  2. „Earworm” a ADHD
  3. Jak sobie radzić z „muzycznym robakiem”?
  4. Jak rozpoznać ADHD?

Co wiadomo o ADHD?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie, które objawia się na wiele różnych sposobów. Do najczęstszych objawów zaliczymy m.in. trudność w planowaniu, prokrastynację, poszukiwanie silnych wrażeń czy łatwość rozpraszania się. W ciągu ostatnich kilku lat tematyka ADHD rozpowszechniła się, a samo ADHD jest coraz częściej rozpoznawane u dorosłych. Przede wszystkim z powodu ignorowania objawów w dzieciństwie przez rodziców i nauczycieli oraz zrzucania symptomów na zwykłe zapominalstwo czy lenistwo.

„Earworm” a ADHD

Według niektórych TikTokowych materiałów jednym z objawów ADHD jest także tzw. earworm, czyli wpadająca w ucho melodia, która potrafi nam towarzyszyć nawet przez wiele godzin czy dni. Według internetowych „ekspertów” to zmaganie się z nękającym nas (niekoniecznie lubianym) utworem może być jednym ze wskazań diagnozy zespołu hiperkinetycznego. Diagnozę potrafi potwierdzić też „dr Google”, który po wpisaniu zapytania o „earworm” wyświetli nam ADHD jako jedną z przyczyn tego zjawiska.

Rzeczywiście, według opisów osób doświadczających symptomów ADHD to zjawisko jest u nich częste, jednak nie ma tutaj mowy o związku przyczynowo-skutkowym – sam fakt występowania tego zjawiska u osób z ADHD nie powoduje, że jest ono jednym z jego objawów.

earworm objawem ADHD
„Earworm” nie jest objawem ADHD

Zapętlająca się w głowie piosenka nie jest jedynym objawem, który może łączyć osoby z ADHD i osoby całkowicie zdrowe – okazjonalne zapominanie, rozpraszanie się czy drażliwość może zdarzyć się każdemu z nas. Jednak nie ma tutaj mowy o głębszym podobieństwie, gdyż osoby z deficytem uwagi mogą doświadczać dodatkowo przykrych konsekwencji swoich symptomów w relacjach społecznych czy w trakcie wykonywanej pracy.

Powiązane produkty

Jak sobie radzić z „earworm”?

Wbrew pozorom męcząca nas cały dzień chwytliwa melodia to zjawisko całkiem dobrze znane i występujące wśród ludzi bez względu na ich zdrowie psychiczne, charakter czy inne uwarunkowania. I chociaż „earworm” może być irytujący, to zdecydowanie nie wpływa negatywnie na nasze życie prywatne lub zawodowe, jak ma to miejsce w przypadku zaburzenia hiperkinetycznego.

Kompulsywne powtarzanie danego utworu możemy nawet uznać za sukces jego twórcy, gdyż nie ma nic gorszego niż stworzenie melodii, która zaraz zostaje zapomniana. Dobrym sposobem radzenia sobie z tym muzycznym zapętleniem jest wysłuchanie „męczącego” utworu do końca lub zastąpienie go innym utworem z charakterystyczną i znaną nam melodią. Niektóre źródła podają też intensywne żucie gumy jako jedno z możliwych rozwiązań tego problemu.

Jak rozpoznać ADHD?

Całościowa ocena psychologiczna wymaga szerokiego spojrzenia i dużej wiedzy, dlatego postawienie jednoznacznej diagnozy nie jest tak łatwe oraz zero-jedynkowe. Diagnostykę ADHD może przeprowadzić tylko psycholog oraz psychiatra, którzy specjalizują się w tej dziedzinie i przeprowadzą z badaną osobą pogłębiony wywiad, a w razie potrzeby wykonają też kilka psychotestów, które pomogą w potwierdzeniu diagnozy.

Z tego względu należy trzymać się jak najdalej od autodiagnoz czy słuchania internetowych ekspertów, którzy powielają bardzo często niesprawdzone i niezweryfikowane informacje, ocierające się nawet o medyczne mity.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • ADHD wieku dorosłego – jak sprawdzić, czy masz? Jakie są objawy?

    Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, inaczej nazywany zespołem hiperkinetycznym, jest zaburzeniem charakteryzującym się stałymi wzorcami zachowań. Wzorce te składają się na trzy główne objawy: trudności z utrzymaniem skupienia uwagi, problemy z kontrolą impulsywności oraz nadmierna aktywność ruchowa. Jest to zaburzenie, które najczęściej kojarzy się z okresem dzieciństwa (szczyt rozpoznań ADHD przypada na 7. rok życia). Jednakże występowanie ADHD nie jest ograniczone tylko do dzieci. W rzeczywistości wielu dorosłych również zmaga się z tym stanem. Jak sprawdzić występowanie ADHD u osoby dorosłej? Jak sobie z nim radzić?

  • Odkryto sieć neuronową wspierającą elastyczne uczenie się i pamięć

    W świetle najnowszego badania dokonano odkrycia sieci neuronowej, która prawdopodobnie wspiera elastyczne uczenie się oraz pamięć. Ponadto specyficzny region mózgu może być upośledzony u osób z uzależnieniami lub innymi zaburzeniami neuropsychiatrycznymi.

  • Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością są dwa razy bardziej narażone na rozwój ADHD

    Występowanie u ciężarnych kobiet otyłości, a także cukrzycy ciążowej może być skorelowane z przypadkami ADHD u ich dzieci – tak twierdzą hiszpańscy naukowcy publikujący wyniki swoich badań.

  • Rewolucja w profilaktyce HIV – FDA zatwierdza nowy lek

    W czerwcu 2025 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nową formę profilaktyki zakażenia wirusem HIV. To pierwsza w historii metoda profilaktyki przedekspozycyjnej, która polega na przyjmowaniu zastrzyku raz na sześć miesięcy. Preparat o nazwie Yeztugo otwiera zupełnie nowy rozdział w walce z HIV – szczególnie dla tych osób, które mają trudności z codziennym zażywaniem leków.

  • Nowy lek dla pacjentów z metabolicznym stłuszczeniem wątroby. Jak działa resmetirom?

    Wiele osób w Polsce boryka się z metabolicznie uwarunkowanym zapalnym stłuszczeniowym zwłóknieniem wątroby (MASH). Choroba może prowadzić do poważnych uszkodzeń tego narządu. Do tej pory brakowało skutecznych leków, które pomagałyby zahamować jej rozwój. W czerwcu 2025 roku Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną, warunkową opinię dla wprowadzenia nowego preparatu – Rezdiffra, który może stać się pierwszą zarejestrowaną terapią dla pacjentów z MASH.

  • Bakterie przerobią plastikowe odpady na popularny lek

    Naukowcy dokonali przełomu, który może zmienić sposób, w jaki podchodzimy do odpadów plastikowych i produkcji leków. Dzięki wykorzystaniu zmodyfikowanych genetycznie bakterii Escherichia coli udało się przekształcić plastikowe odpady w paracetamol.

  • Bakteria E. coli w popularnej wodzie. Pilny komunikat sieci sklepów

    Sklepy Auchan wycofują partię niegazowanej wody źródlanej Ustronianka Premium. Jak poinformowano, w próbce produktu wykryto bakterie Escherichia coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl