Kobieta śpiewa w kuchni z przyrządem kuchennym
Olaf Bąk

Czy odtwarzana w głowie melodia jest jednym z objawów ADHD?

W obecnych czasach coraz rzadziej sięgamy po opinie ekspertów w danej dziedzinie, a coraz częściej po opinie pseudoznawców, którzy poprzez viralowe treści zdobywają coraz większą popularność. Ostatnio zjawisko to dotknęło tematu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD, który próbuje sobie przypisać wielu użytkowników TikToka.

  1. Co wiadomo o ADHD?
  2. „Earworm” a ADHD
  3. Jak sobie radzić z „muzycznym robakiem”?
  4. Jak rozpoznać ADHD?

Co wiadomo o ADHD?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie, które objawia się na wiele różnych sposobów. Do najczęstszych objawów zaliczymy m.in. trudność w planowaniu, prokrastynację, poszukiwanie silnych wrażeń czy łatwość rozpraszania się. W ciągu ostatnich kilku lat tematyka ADHD rozpowszechniła się, a samo ADHD jest coraz częściej rozpoznawane u dorosłych. Przede wszystkim z powodu ignorowania objawów w dzieciństwie przez rodziców i nauczycieli oraz zrzucania symptomów na zwykłe zapominalstwo czy lenistwo.

„Earworm” a ADHD

Według niektórych TikTokowych materiałów jednym z objawów ADHD jest także tzw. earworm, czyli wpadająca w ucho melodia, która potrafi nam towarzyszyć nawet przez wiele godzin czy dni. Według internetowych „ekspertów” to zmaganie się z nękającym nas (niekoniecznie lubianym) utworem może być jednym ze wskazań diagnozy zespołu hiperkinetycznego. Diagnozę potrafi potwierdzić też „dr Google”, który po wpisaniu zapytania o „earworm” wyświetli nam ADHD jako jedną z przyczyn tego zjawiska.

Rzeczywiście, według opisów osób doświadczających symptomów ADHD to zjawisko jest u nich częste, jednak nie ma tutaj mowy o związku przyczynowo-skutkowym – sam fakt występowania tego zjawiska u osób z ADHD nie powoduje, że jest ono jednym z jego objawów.

earworm objawem ADHD
„Earworm” nie jest objawem ADHD

Zapętlająca się w głowie piosenka nie jest jedynym objawem, który może łączyć osoby z ADHD i osoby całkowicie zdrowe – okazjonalne zapominanie, rozpraszanie się czy drażliwość może zdarzyć się każdemu z nas. Jednak nie ma tutaj mowy o głębszym podobieństwie, gdyż osoby z deficytem uwagi mogą doświadczać dodatkowo przykrych konsekwencji swoich symptomów w relacjach społecznych czy w trakcie wykonywanej pracy.

Powiązane produkty

Jak sobie radzić z „earworm”?

Wbrew pozorom męcząca nas cały dzień chwytliwa melodia to zjawisko całkiem dobrze znane i występujące wśród ludzi bez względu na ich zdrowie psychiczne, charakter czy inne uwarunkowania. I chociaż „earworm” może być irytujący, to zdecydowanie nie wpływa negatywnie na nasze życie prywatne lub zawodowe, jak ma to miejsce w przypadku zaburzenia hiperkinetycznego.

Kompulsywne powtarzanie danego utworu możemy nawet uznać za sukces jego twórcy, gdyż nie ma nic gorszego niż stworzenie melodii, która zaraz zostaje zapomniana. Dobrym sposobem radzenia sobie z tym muzycznym zapętleniem jest wysłuchanie „męczącego” utworu do końca lub zastąpienie go innym utworem z charakterystyczną i znaną nam melodią. Niektóre źródła podają też intensywne żucie gumy jako jedno z możliwych rozwiązań tego problemu.

Jak rozpoznać ADHD?

Całościowa ocena psychologiczna wymaga szerokiego spojrzenia i dużej wiedzy, dlatego postawienie jednoznacznej diagnozy nie jest tak łatwe oraz zero-jedynkowe. Diagnostykę ADHD może przeprowadzić tylko psycholog oraz psychiatra, którzy specjalizują się w tej dziedzinie i przeprowadzą z badaną osobą pogłębiony wywiad, a w razie potrzeby wykonają też kilka psychotestów, które pomogą w potwierdzeniu diagnozy.

Z tego względu należy trzymać się jak najdalej od autodiagnoz czy słuchania internetowych ekspertów, którzy powielają bardzo często niesprawdzone i niezweryfikowane informacje, ocierające się nawet o medyczne mity.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij