Filiżanka czarnej herbaty
Arkadiusz Dąbek

Dwie filiżanki herbaty dziennie mogą wydłużyć życie?

Herbata jest bogata w polifenole, których prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych w ostatnich kilkudziesięciu latach. Najnowsze z nich dotyczy bezpośrednio leczniczego wpływu picia czarnej herbaty na zdrowie a nawet długość życia człowieka. Jak wyglądało to badanie, do którego włączono prawie pół miliona pacjentów?

Herbata jest drugim – zaraz po wodzie – najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zawiera kofeinę, która może być szkodliwa, jeśli jest spożywana w nadmiarze. Herbata, oprócz wspomnianej kofeiny, jest także bogata w przeciwutleniacze, a to sprawia, że jej picie wiąże się zarówno ze zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jak i tych o podłożu nowotworowym. Najnowsza metaanaliza wykazała, że osoby, które piją dwie lub więcej filiżanek herbaty dziennie żyją dłużej.

Czarna herbata – skąd pochodzi i czym różni się od pozostałych typów?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) herbata jest (zaraz po wodzie) najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zazwyczaj pije się czarna herbatę, niemniej jest jej wiele rodzajów. Najchętniej piją ją Brytyjczycy i Amerykanie. W innych krajach większą popularnością cieszą się pozostałe odmiany, takie jak herbata zielona, jaśminowa oraz herbaty owocowe i ziołowe.

Herbaty czarne i zielone pochodzą z gatunku rośliny Camellia sinensis. Różnica między nimi polega na tym, jak są przetwarzane po zebraniu. Obie są zbierane, więdną, a następnie są zwijane przed suszeniem. Czarna herbata jest dodatkowo utleniana poprzez wystawienie jej na działanie powietrza. Naukowcy od dawna badali właściwości prozdrowotne różnych herbat. Niektórzy sugerują, że zielona herbata ma większe korzyści zdrowotne, podczas gdy inni opowiadają się za prozdrowotnymi właściwościami czarnej herbaty. Tak czy inaczej, to zawarte w nich przeciwutleniacze wydają się być kluczem.

Najnowsze badania nad właściwościami czarnej herbaty

Zakończono niedawno badanie prospektywne nad prawie półmilionową grupą pacjentów. Osoby te były członkami brytyjskiego Biobanku. Analiza miała na celu potwierdzenie korzyści płynących z picia czarnej herbaty. Wykazano w nim, że picie dwóch filiżanek czarnej herbaty dziennie, niezależnie od dodatków, takich jak mleko czy cukier, może zmniejszyć śmiertelność o 12% z powodu wszystkich głównych przyczyn zgonów na świecie. Wyniki tej metaanalizy opublikowano w magazynie Annals of Internal Medicine.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie inne właściwości ma czarna herbata i jak należy ją pić, aby była najzdrowsza?

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięto pod uwagę ogromną grupę uczestników – 498 043 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 69 lat. Wszyscy uczestnicy przeszli badania fizykalne i dostarczyli próbki krwi, moczu i śliny, gdy zapisali się do badania w latach 2006–2010. Pacjenci wypełnili także podstawowy kwestionariusz dotyczący ich nawyków związanych z piciem herbaty. Rejestrowano m.in. ilość spożywanego napoju w skali dnia, jego temperaturę i porę, o której napój był pity. Ich nawyki był „śledzone” przez okres ponad 11. lat. Rejestrowano także dane dotyczące diety, stylu życia, stanu zdrowia, pochodzenia etnicznego i statusu społecznego-ekonomicznego. Na koniec przeanalizowano wszystkie te czynniki, uwzględniając w nich także współczynnik śmiertelności, który dotyczył całej grupy.

Wyniki badania nad czarną herbatą

Prawie 85% uczestników zgłosiło, że pije herbatę, a 89% z nich piło jej czarną odmianę. Większość z nich wypijała od dwóch do pięciu filiżanek dziennie, a 19% piło więcej niż sześć filiżanek na dobę. Podczas obserwacji zmarło 29 783 osób.

Naukowcy odkryli, że ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny spadło o około 12%, gdy spożycie herbaty wzrastało do trzech filiżanek dziennie. Osoby, które wypijały więcej niż trzy filiżanki herbaty dziennie, nie miały mniejszego ryzyka zgonu niż osoby, które piły od jednej do trzech filiżanek.

Dodanie mleka lub cukru miało niewielki wpływ na obserwowane korzyści, wynikające z picia czarnej herbaty. Podobnie temperatura herbaty nie wpływała na wzrost tego współczynnika. Ci, którzy pili więcej niż dwie filiżanki herbaty dziennie, mieli mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Naukowcy nie znaleźli żadnego związku między ryzykiem rozwoju wielu typów chorób nowotworowych i śmiercią z powodu chorób układu oddechowego a piciem herbaty.

Dlaczego czarna herbata może działać ochronnie?

Herbata jest bogata w polifenole, które są przeciwutleniaczami występującymi w wielu produktach roślinnych. Badania sugerują, że dieta bogata w polifenole może chronić przed wieloma schorzeniami, w tym nadciśnieniem krwi, niektórymi nowotworami, chorobami układu krążenia i cukrzycą typu 2.

Badania wykazały, że polifenole w diecie mają wiele zalet, jednak w nadmiernych ilościach, jakie można wprowadzić do organizmu, np. poprzez zażywanie suplementów diety, mogą także zaszkodzić, np. dezaktywując enzymy trawienne. Czarna herbata zawiera polifenole zwane teaflawinami i tearubiginami. Badania wykazały, że teaflawiny są silnymi przeciwutleniaczami, a także mogą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe, pomagając kontrolować poziom lipidów we krwi.

1. Inoue-Choi M., Tea Consumption and All-Cause and Cause-Specific Mortality in the UK Biobank, "Annals of Internal Medicine", 8, 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij