Kobieta cierpiąca z powodu metepatii
Arkadiusz Dąbek

Jak burze wpływają na zdrowie? Kto może czuć się gorzej podczas zmian pogody?

Ludzie, u których występuje nadwrażliwość na bodźce związana ze zmianą warunków pogodowych posiadają słabsze mechanizmy adaptacyjne, co prowadzi do zaburzeń homeostazy organizmu. Takie reakcje noszą nazwę meteoropatii lub meteopatii. Kto najgorzej znosi zmiany w pogodzie?

Ze względu na zmiany klimatu wzrasta częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, fale upałów czy susze. Gwałtowne opady, którym towarzyszą silny wiatr i wyładowania atmosferyczne, mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Szczególnie narażeni na kłopoty ze zdrowiem spowodowane burzami są meteoropaci oraz osoby zmagające się z  niektórymi chorobami przewlekłymi.

Burza a samopoczucie – czym jest meteoropatia?

W trakcie burz, a nawet na pewien czas przed ich wystąpieniem, wiele osób narzeka na złe samopoczucie. Główną przyczyną jest spadek ciśnienia atmosferycznego. Pojawiają się nagła senność, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy czy osłabiona koncentracja. Nieprzyjemne objawy mogą dotyczyć także sfery psychicznej, mogą wystąpić niepokój, lęk, a nawet ataki paniki. Nie dotyczą one jednak całej populacji, a jedynie pewnej grupy osób. Dlaczego tak się dzieje?

Ludzie, u których występuje nadwrażliwość na bodźce związana ze zmianą warunków pogodowych posiadają słabsze mechanizmy adaptacyjne, co prowadzi do zaburzeń homeostazy organizmu. Takie reakcje noszą nazwę meteoropatii lub meteopatii. Ich obecność zależy nie tylko od cech osobniczych, ale również od siły bodźca, oznacza to, że jeśli zjawiska pogodowe są bardzo gwałtowne, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów meteorotropowych wzrasta. Przeważnie tego rodzaju dolegliwości mają charakter słaby lub umiarkowany, zazwyczaj mijają w ciągu kilkunastu bądź kilkudziesięciu minut.

Burze a nasilenie chorób przewlekłych

Fronty burzowe niosące za sobą wahania ciśnienia są szczególnie niekomfortowe dla osób cierpiących z powodu schorzeń przewlekłych – burze mają negatywny wpływ przede wszystkim na układy krążenia, nerwowy oraz oddechowy. Jakie choroby mogą się zaostrzyć podczas nagłych, skrajnych warunków atmosferycznych?

 • Migrena – to jedno z najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych. Charakteryzuje się napadowym, silnym, jednostronnym bólem głowy, któremu mogą towarzyszyć: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności, wymioty, łzawienie oczu, zaburzenia wzroku czy zaburzenia czucia. Jednym z czynników, który może wywołać atak migreny są niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie burze. Uważa się, że odpowiada za to zmiana ciśnienia barometrycznego, choć prawdopodobną przyczyną jest też dodatnio zjonizowane powietrze, które pojawia się w związku z wiatrem i ruchami mas suchego i ciepłego powietrza.
 • Choroby serca – burze występują, gdy ciepłe i wilgotne powietrze unosi się i zderza z masami zimnego powietrza, dlatego też pojawiają się przede wszystkim w gorące, upalne dni. Wysoka temperatura sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce bije szybciej, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób zmagających się ze schorzeniami układu krążenia, np. nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wieńcową.
 • Astma – nawałnice w zestawieniu z pyłkami roślin oraz zarodkami grzybni mogą pogarszać stan zdrowia osób z astmą oraz innymi schorzeniami układu oddechowego, np. POChP. Wbrew powszechnej opinii, deszcz nie likwiduje alergenów – fragmenty pyłków drzew mogą pozostać w powietrzu nawet  kilkanaście godzin po burzy.
 • Choroby reumatologiczne – z badań wynika, że najbardziej wrażliwi na zmiany pogodowe są chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Wysoka temperatura, stała wilgotności powietrza oraz zmiany ciśnienia atmosferycznego nasilają dolegliwości bólowe pacjentów.

Powiązane produkty

Zmiany klimatu wpływają na zaburzenia psychiczne

Globalne ocieplenie ma wiele negatywnych skutków dla środowiska oraz dla człowieka. Jednym z nich jest zagrożenie dla zdrowia populacji zmagającej się z rozmaitymi zaburzeniami emocjonalnymi oraz psychicznymi. Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, huragany, powodzie i inne katastrofy klimatyczne, mogą nasilać objawy ostrego stresu, a także pogarszać problemy ze zdrowiem psychicznym u osób ze zdiagnozowanymi wcześniej chorobami psychicznymi i zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami lękowymi.

Badania pokazują także, że susza zwiększa ryzyko hospitalizacji z powodu depresji, zwłaszcza wśród osób zajmujących się rolnictwem oraz potwierdzają istnienie związku między suszą a samobójstwami. Zwiększają się wówczas także nadużywanie środków odurzających i uzależnienia, narastają agresja i przemoc.
 1. V. Weilnhammer, J. Schmid, I. Mittermeier i in., Extreme weather events in europe and their health consequences – A systematic review,  „International Journal of Hygiene and Environmental Health” 2021, nr 233.
 2. P. Wernicki, Po wiosennych burzach pyłki roślin wciąż utrzymują się w powietrzu, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/237428,po-wiosennych-burzach-pylki-roslin-wciaz-utrzymuja-sie-w-powietrzu, [dostęp:] 27.08.2022.
 3. P. Kuna, I. Kupryś-Lipińska, Dlaczego w czasie burzy wzrasta częstość ciężkich zaostrzeń astmy?, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/74021,dlaczego-w-czasie-burzy-wzrasta-czestosc-ciezkich-zaostrzen-astmy, [dostęp:] 27.08.2022.
 4. D. Janus, M. Tłustochowicz, J. Śliwińska, Wpływ pogody na dolegliwości stawowe chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, „Reumatologia” 2005, nr 43(4), s. 196–200.
 5. M. Gawrych, Zmiany klimatu a zdrowie psychiczne: przegląd aktualnej literatury, „Psychiatr. Pol.” 2021, nr 223, s. 1–13.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij