Lekarz bada pacjenta pod kątem choroby Fabry'ego
Paulina Kłos-Wojtczak

Choroba Fabry’ego – objawy, przyczyny, leczenie

O rzadkich chorobach o podłożu genetycznym, mówi się w dyskusji publicznej stosunkowo mało. Wiele osób może zadać sobie pytanie co to jest choroba Fabry’ego, ponieważ nadal świadomość tego schorzenia jest w społeczeństwie znikoma. Tymczasem choroba ta  występuje z częstotliwością 1 na 50 tys. męskiej populacji i zaliczane jest do przypadłości metabolicznych.

Choroba Fabry’ego to genetyczne schorzenie, którego objawy powoduje niedobór alfa-galaktozydazy A, czyli enzymu rozkładającego substancję tłuszczową o nazwie globotriaozyloceramid. W konsekwencji w komórkach dochodzi do nadmiernego odkładania się sfingolipidów. Jakie są tego następstwa?

Choroba Fabry’ego – objawy

Objawy choroby Fabry’ego pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. W przypadku, gdy chory nie posiada alfa-galaktozydazy A (ciężkie postaci choroby), dochodzi do charakterystycznej zmiany wyglądu. Rysy jego twarzy są wyraziste i często określane jako grube. Schorzenie jest wielonarządowe, przez co pojawiające się z czasem symptomy są dla chorego bardzo dotkliwe.

Objawami choroby Fabry’ego są:

  • bóle rąk i nóg,
  • nadwrażliwość na ból (dolegliwości określane są przez chorych jako parzące i pojawiają się w odpowiedzi na bodźce, które normalnie nie powodują bólu np. promieniowanie słoneczne lub aktywność fizyczna),
  • charakterystyczna wysypka w postaci brunatnoczerwonych grudek (angiokeratoma) głównie na udach i pośladkach,
  • zmniejszona potliwość,
  • przewlekłe choroby serca, w tym choroba niedokrwienna, arytmie, niewydolność serca,
  • zaburzenie widzenia, np. zaćma,
  • białkomocz,
  • zaburzenia psychiczne i osobowości,
  • udary mózgu,
  • nudności i wymioty,
  • biegunki.

Choroba Fabry’ego – przyczyny  

Sfingolipidy to fosfolipidy, występujące obficie przede wszystkim w układzie nerwowym, a także wątrobie i we krwi. Ich rola polega na wzmacnianiu zewnętrznych błon komórkowych przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Usprawniają również komunikację między neuronami i rozpoznają drobne molekuły, a nawet warunkują proces apoptozy. Ich nadmiar prowadzić może jednak do poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych, jak ma to miejsce w przypadku choroby Fabry’ego.

Na czym polega choroba Fabry’ego? Mutacja dotyczy genu kodującego enzym alfa-galaktozydaza A. W następstwie tej zmiany dochodzi do kumulacji sfingolipidów w naczyniach krwionośnych licznych narządów ludzkiego ciała, głównie mózgu, serca i nerek. W wyniku tego z czasem rozwija się upośledzenie ich funkcjonowania i w konsekwencji niewydolność.

Powiązane produkty

Czy choroba Fabry'ego jest dziedziczna?

Dziedziczenie choroby Fabry’ego odbywa się wyłącznie w linii męskiej, ponieważ gen kodujący alfa-galaktozydazę zlokalizowany jest na chromosomie X. Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo, że choroba Fabry’ego pojawi się u kobiety, ale ma wówczas znacznie łagodniejszy przebieg.

Rozpoznanie i diagnostyka choroby Fabry’ego

Rozpoznanie choroby Fabry’ego praktycznie nigdy nie ma miejsca w dzieciństwie. Jest to związane z tym, że na tak wczesnym etapie rozwoju, schorzenie jest skąpoobjawowe bądź też jego objawy nie są specyficzne.

Obecnie, diagnostyka choroby Fabry’ego zajmuje wiele lat. Bardzo często, zanim chory otrzyma rzetelną diagnozę, jest wielokrotnie hospitalizowany. Ponieważ symptomy są bardzo niespecyficzne, lekarze różnych specjalizacji mogą podejrzewać przewlekłe problemy z nerkami, sercem, czy układem nerwowym, nie wykonując odpowiednich testów molekularnych.

Najbardziej miarodajną metodą jest ocena obecności enzymu alfa-galaktozydazy A we krwi. Niemniej jednak w trakcie całego procesu diagnostycznego równie ważne jest wykonanie badań w kierunku stężenia kreatyniny we krwi, koronarografii, echa serca, EKG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. To wszystko ułatwia ocenę uszkodzeń wielonarządowych. Typowa dla choroby Fabry’ego jest również obecność w moczu złogów sfingolipidów tzw. krzyży maltańskich.

Choroba Fabry’ego – leczenie  

Choroby genetyczne nadal zaliczane są do nieuleczalnych. Nie inaczej jest w przypadku choroby Fabry’ego. Można jednak łagodzić objawy poprzez podawanie leku – enzymu alfa-galaktozydazy A. Jest on produkowany metodami nowoczesnej inżynierii genetycznej i podawany dożylnie. Jego działanie znacznie spowalnia rozwój choroby, a zatem wydłuża życie chorego.

Uszkodzenie poszczególnych narządów leczy się standardowo np. przy dużych uszkodzeniach mięśnia sercowego, wszczepia się rozrusznik, a w przypadku niewydolności nerek, dokonuje dializ itd. Niestety, w zaawansowanym stadium rozwoju choroby Fabry'ego, podawanie leku może okazać się nieskuteczne.

Jednym z najnowszych i zarazem skutecznych leków jest migalastat, określany przez naukowców jako chaperon, czyli białko opiekuńcze, powodujące stabilizację enzymu alfa-galaktozydazy A i umożliwiające jego dotarcie do komórek.

Jak wygląda leczenie choroby Fabry’ego w Polsce? W naszym kraju refundacji podlega zarówno zastępcza terapia enzymatyczna, jak i migalastatem (od listopada 2020 roku).

Choroba Fabry’ego – rokowania, przewidywana długość życia

Długość życia u osób z chorobą Fabry’ego nie została jednoznacznie określona. Wiadomo jednak, że schorzenie skraca je o ok. 20 lat. U kobiet  o 10 lat. Rokowanie choroby Fabry’ego uzależnione jest od wielu czynników, w tym wczesnej diagnostyki. Im później wykryje się chorobę, tym gorsze rokowanie. To samo dotyczy braku lub zaniechania odpowiedniego leczenia.

W Polsce działa Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego mające na celu budowanie świadomości dotyczące tej genetycznej choroby i integrację rodzin nią dotkniętych.

  1. B. Chan i D.N. Adam, A Review of Fabry Disease, „Skin therapy letter”, nr 23(2), 2018.
  2. R. Schiffmann, Fabry disease, „Handbook of clinical neurology”, nr 123, 2015.
  3. S.J. van der Veen, C. E.M. Hollak, A. B.P. van Kuilenburg i M. Langeveld, Deveploments in the treatment of Fabry disease, „Journal of inherited metabolic disease”, nr 43(5), 2020.
  4. K. Pinkosz: Fabry nie jest leczony w Polsce, „swiatlekarza.pl” [online], https://swiatlekarza.pl/fabry-leczony-polsce/ [dostep 18.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl