Tabliczka z nazwą COVID-22
Arkadiusz Dąbek

COVID-19 – jak obecne mutacje koronawirusa różnią się od poprzednich? Czy mamy do czynienia z COVID-22?

Czy wirus wywołujący chorobę COVID-19 wyewoluował już tak znacznie, że możemy mówić o zupełnie nowej jednostce chorobowej? Czy COVID-22 stał się faktem? 

Niedawno Antonio Zapatero, regionalny wiceminister zdrowia w Madrycie, użył terminu „COVID-22” w odniesieniu do wyraźnego wzrostu zakażeń nowymi podwariantami koronawirusa SARS-CoV-2 w Hiszpani i w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać? Czym charakteryzują się mutacje BA.4 i BA.5?

Już nie COVID-19?

Na początku lipca hiszpański regionalny wiceminister ds. zdrowia odpowiedzialny za tzw. Plan COVID – Antonio Zapatero w wywiadzie dla dziennika „Redaccion Medica” powiedział, że obecnie nie mamy już do czynienia z COVID-19, a z COVID-22. Zdaniem urzędnika koronawirus różni się od pierwotnego wariantu tak bardzo, że jest już właściwie innym patogenem. Obecne mutacje to podwarianty Omikronu – BA.4 i BA.5 Po raz pierwszy wykryto je w lutym 2022 roku w Ameryce Południowej, a w czerwcu Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC, European Centre for Disease Prevention and Control) ostrzegło, że zagrożenie wspomnianymi subwariantami niebezpiecznie wzrasta także na Starym Kontynencie.

Wirusolodzy są sceptycznie nastawieni do słów płynących z Hiszpanii. Dr Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że ponieważ nie mamy do czynienia z nowym gatunkiem wirusa, a z jego wariantami, nie możemy mówić o innym schorzeniu. Co prawda powodują one nieco inne objawy, jednak w dalszym ciągu jest to choroba wywołana przez wirusa SARS-COV-2, po raz pierwszy zidentyfikowanego w 2019 roku w Chinach. Zmiana nazewnictwa może powodować niepotrzebną dezinformację społeczeństwa.

Omikron BA.4 i BA.5 – czym charakteryzują się te warianty SARS-CoV-2?

BA.4 i BA.5 charakteryzują się niską patogennością i niską chorobowością, jednak ich transmisja jest bardzo wysoka. Wynika to prawdopodobnie ze zdolności tychże wariantów do unikania ochrony immunologicznej wywołanej wcześniejszą infekcją i/lub szczepieniem. Naukowcy ostrzegają, że w najbliższym czasie można się spodziewać gwałtownego wzrostu zakażeń, nie prognozują jednak wzrostu nasilenia objawów.

Charakterystyczna dla tych wariantów jest szybka możliwość reinfekcji, nawet 2–3 tygodnie po przebytym zakażeniu.

W Polsce odnotowuje się na razie niewielką, ale stale rosnącą liczbę hospitalizacji. Lekarze ostrzegają, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób będzie przebiegała kolejna fala pandemii.

Najczęstsze symptomy zakażenia Omikronem BA.4 i BA.5 to:

  • katar,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • uporczywy kaszel,
  • szumy uszne,
  • gorączka (rzadziej).

Powiązane produkty

COVID-19 – czy nadchodzi szósta fala?

Eksperci ostrzegają, że szósta fala koronawirusa stała się faktem. Jej szczyt ma nastąpić w drugiej połowie sierpnia. Obecnie trudno oszacować dokładną liczbę zakażeń, ponieważ przeprowadzanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie jest na bardzo niskim poziomie.

Europejska Agencja Leków (EMA, European Medicines Agency) zaleca wykonywanie szczepień czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 osobom w wieku powyżej 60. roku życia. W Polsce od 22 lipca jest to możliwe – wprowadzono szczepienia dla osób pomiędzy 60. a 70. rokiem życia oraz dla pacjentów z upośledzoną odpornością. Ci drudzy muszą mieć jednak powyżej 12 lat. Zaleca się podanie dawki przypominającej po minimum 120. dniach od poprzedniego szczepienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij