mleczko kauczkowe
Joanna Orzeł

Lateks – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, szkodliwość

W poniższym tekście przybliżamy to, czym jest lateks i w jakich produktach możemy go znaleźć. Odpowiadamy również na pytania, czy lateks jest szkodliwy oraz co robić w przypadku wystąpienia alergii na ten materiał. Zapraszamy do lektury.

U większości osób pierwsze skojarzenie ze słowem lateks to rękawiczki ochronne,  prezerwatywy lub produkty charakteryzujące się dużą elastycznością. Inni powiedzą, że to rodzaj polimeru używany przykładowo do produkcji materacy. Jednak lateks to de facto surowiec pochodzenia roślinnego z którego na drodze przemian chemicznych otrzymujemy polimer wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. 

Lateks – co to jest? Jak powstaje?

Odnalezienie jednej definicji lateksu nie jest łatwym zadaniem. W ujęciu materiałowym lateks to stabilny roztwór (emulsja) cząstek polimerowych zawieszonych w wodzie. Polimerowe cząstki mogą mieć pochodzenie naturalne lub syntetyczne.  

Często lateks odnosi się do mieszaniny pozyskiwanej z roślin kauczukodajnych. Jest to białawy płyn (mleczko kauczukowe) wyciekający z tych wybranych gatunków przedstawicieli fauny po naruszeniu ich zewnętrznej warstwy ochronnej. Jego funkcja to zabliźnienie powstałej rany. Szacuje się, że lateks produkuje około 10% roślin okrytonasiennych. Najpopularniejszą rośliną kauczukodajną jest kauczukowiec brazylijski (łac. Hevea brasiliensis). To właśnie on uprawiany jest na plantacjach, z których pozyskiwany jest lateks do zastosowań przemysłowych. Jednak nie tylko roślina z Amazonii daje lateks. Możemy go pozyskać np. z aloesu.  

W powszechnym rozumieniu przyjęło się również, że nazwą lateks określana jest naturalna guma lateksowa, w szczególności guma niewulkanizowana.

Właściwości lateksu

Lateks zazwyczaj jest płynem barwy białej (czasem żółtej lub ciemniejszej). W jego skład wchodzą: woda (50–70%), poliizopren (25–35%), białka (około 2%), węglowodany (1–2%), tłuszcze (do 2%.), związki nieorganiczne (0,4–0,6%), aminokwasy, amidy i inne (0,4%). Drugi pod względem zawartości składnik lateksu – poliizopren to substancja odpowiedzialna za jego najbardziej pożądane właściwości. Jest to składnik (monomer) polimeru, który znamy pod nazwą kauczuk. Co ciekawe, poliizopren w mleczku kauczukowym występuje w postaci kauczuku o cząstkach niewielkich rozmiarów 3–5 µm.

Jak wcześniej wspomniano, lateks służy roślinom do zabliźniania ran, przez które mogłyby wniknąć niepożądane drobnoustroje. Płyn wypływa na zewnątrz „skaleczenia” i poprzez odparowanie nadmiaru wody i kontakt z powietrzem zagęszcza się, tworząc nieprzepuszczalną warstwę kauczukową. Przez analogię np. do ciała człowieka można powiedzieć, że lateks tworzy roślinny strup. 

Odnosząc się do materiału – naturalnej gumy lateksowej – jest ona pozyskiwana z mleczka kauczukowego po jego zatężeniu. Pozyskany z rośliny surowiec jest konserwowany przez dodatek amoniaku i w kolejnych etapach produkcji pozbawiany nadmiaru wody. Uzyskany w ten sposób lateks nie jest tworzywem idealnym. W wysokich temperaturach staje się miękki i lepki, w niskich natomiast twardy i sztywny. Dopiero opracowany przez Goodyera proces wulkanizacji sprawia, że tworzywo posiada właściwości, które naturalnie kojarzą nam się ze słowem lateks – jest elastyczny, odporny na działanie wysokich temperatur, wodoodporny.

Lateks nie rozpuszcza się w wodzie, ale dobrze rozpuszcza się w niepolarnych substancjach organicznych, jak węglowodory alifatyczne i aromatyczne, chlorowcopochodne. Jest to bardzo ważna informacja w przypadku stosowania produktów osobistego zabezpieczenia wytwarzanych z użyciem lateksu np. rękawic ochronnych czy prezerwatyw. Woda i preparaty na jej bazie takich produktów nie naruszą, natomiast preparaty na bazie olejów czy wazeliny mogą powodować naruszenie ciągłości materiałów i powstanie niewidzialnych dla oka, a powodujących zagrożenie dziur. W przypadku użycia drugiego rodzaju preparatów warto sięgnąć np. po prezerwatywę bez lateksu.  

Powiązane produkty

Lateks – zastosowanie. W jakich produktach występuje?

Naturalny kauczuk (red. lateks) jest tworzywem, na które zapotrzebowanie stale wzrasta. Najpopularniejsze produkty wytwarzane z użyciem tego tworzywa to wspomniane rękawice ochronne i prezerwatywy. Jednak lateks znajdziemy w całej gamie dostępnych na sklepowych półkach dóbr. Ma zastosowanie w produkcji wszelakich materiałów wodoodpornych, od tkanin wykorzystywanych do produkcji płaszczy przeciwdeszczowych, po gumę używaną do wytwarzania czepków pływackich czy opon. Elastyczność włókien wyprodukowanych z użyciem lateksu sprawia, że stosowany jest do produkcji ciągliwych materiałów, z których powstają między innymi kostiumy, bielizna, stroje, rajstopy czy ubrania.

Wiele akcesoriów medycznych jest produkowanych z użyciem lateksu. Przykładowo są to: dreny, katetery, sondy pokarmowe, kaniule, rurki, maski do inhalacji i bandaże. Inne zastosowanie lateksu to produkcja materacy i nakładek na materac. Dodatek nie mniej niż 20% naturalnego lateksu sprawia, że tego typu produkty nie tylko zyskują na właściwościach sprężystych, ale również wykazują niższą podatność na przyjmowanie np. kurzu czy rozwój roztoczy.

Lateks znajdziemy również w produktach dla dzieci np. w smoczkach.  

Zgoła innym zastosowaniem lateksu jest jego użycie do charakteryzacji. Płynny lateks dostępny w sprayu pozwala na uformowanie sztucznych ran, łysiny czy nawet alternatywnej wersji nosa lub podbródka. Makijażystki często też używają lateksowych gąbeczek do precyzyjnego i równomiernego rozprowadzania produktów (np. podkładów) na skórze. Podobne preparaty stosowane są do zabezpieczenia skórek podczas malowania paznokci.

Czy lateks jest szkodliwy? Czy uczula?

Lateks jest tworzywem bezpiecznym dla większości społeczeństwa, jednak u osób wrażliwych może wywoływać reakcje alergiczne. Mleczko kauczukowe, jaki i polimer z niego pozyskiwany są pochodzenia naturalnego. W swoim składzie mają charakterystyczne białka, które mogą powodować reakcję obronną naszego systemu immunologicznego, popularnie nawyzywaną reakcją alergiczną. Najpopularniejsze reakcje alergiczne to świąd skóry, wysypka, zaczerwienienie oraz egzema (np. w postaci pękającej skóry). Zazwyczaj po wyeliminowaniu źródła lateksu i zastosowaniu wzmożonej pielęgnacji objawy ustępują.

W przypadku kontaktu wziewnego reakcje alergiczne objawiają się opuchlizną skóry, języka ust, nieżytem nosa, problemami z oddychaniem, bólami brzucha, biegunką, wymiotami, zawrotami głowy.  

W przypadku stwierdzenia alergii na lateks warto zapoznać się z alternatywnymi tworzywami używanymi w produkcji jako substytuty lateksu. Pośród szerokiej oferty producentów znajdziemy prezerwatywy bez lateksu produkowane z użyciem np. poliuretanów, rękawice nitrylowe, silikonowe lub winylowe.

Białka zawarte w naturalnym lateksie, które są odpowiedzialne za wywołanie reakcji alergicznych u osób wrażliwych, mają podobną budowę do białek występujących w niektórych owocach. W ten sposób owoce te mogą powodować tzw. alergię krzyżową. Jeżeli zatem jesteś uczulony na lateks, zwróć uwagę, czy po spożyciu awokado, bananów, fig, kiwi, papryki lub kasztanów twoje ciało nie reaguje objawami alergii. 

  1. M. Żygo, M. Kurczewski, M. Prochoń, Słów kilka o lateksie naturalnym i otrzymywanym z niego kauczuku, Eliksir, nr 1 (3) 2016.
  2. K. Kaniewski, Z. Załęska, Surowce roślinne. Ujęcie biologiczne, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1970.
  3. A. Dzieża, M. Chełmińska, Alergia na lateks – reakcje krzyżowe, Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology, nr 1 (4) 2014.
  4. M. D. Chengalroyen, E. R. Dabbs, The Biodegradation of Latex Rubber: A Minireview, Journal of Polymers and Environmen, nr 21 2013.
  5. A. U. Buranov, B. J. Elmuradov, Extraction and Characterization of Latex and Natural Rubber from Rubber-Bearing Plants, Journal of Agricultural and Food Chemistry, nr 58 (2) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

  • Karta EKUZ. Co daje i jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to nieoceniona pomoc dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych. Dzięki niej można korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach UE oraz EFTA na podobnych zasadach jak obywatele tych państw. Jak działa EKUZ, co pokrywa i jak ją wyrobić?

  • Obcinanie pazurów u psa. Jak często je skracać i jak to zrobić?

    Obcinanie psich pazurów może spędzać sen z powiek zarówno psom, jak i ich opiekunom. Psy z reguły nie przepadają za tym zabiegiem, a opiekunowie obawiają się wykonywać go samodzielnie. Największy strach budzi ryzyko zbyt mocnego przycięcia psich pazurków. Jak więc zrobić to bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

  • Higiena jamy ustnej psa i kota. Jak dbać o zęby zwierząt domowych?

    Higiena jamy ustnej psów i kotów jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, który wciąż bywa niedoceniany zarówno przez właścicieli, jak i niektórych weterynarzy. Choroby przyzębia, obejmujące m.in. zapalenie dziąseł i paradontozę, należą do najczęściej diagnozowanych problemów stomatologicznych u tych zwierząt, a ich przewlekły charakter może prowadzić do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych, w tym chorób serca, nerek i wątroby. Regularne mycie zębów to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie odkładania się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. W artykule omówione zostaną zasady prawidłowej higieny jamy ustnej u psów i kotów, skuteczność domowych metod czyszczenia zębów oraz wskazania do profesjonalnych zabiegów stomatologicznych w gabinecie weterynaryjnym.

  • IMO – zespół rozrostu metanogenów w jelicie cienkim. Objawy, diagnoza, leczenie

    Rosnące zainteresowanie mikrobiotą jelitową i jej wpływem na zdrowie człowieka sprawia, że coraz większą uwagę zwraca się na zaburzenia równowagi mikroorganizmów zasiedlających jelita. IMO jest klasyfikowane jako zaburzenie mikrobioty jelitowej, które wywołuje uciążliwe objawy ze strony przewodu pokarmowego. Czym jest IMO i jakie daje objawy? Jak wygląda diagnostyka i leczenie tego schorzenia?

  • Pielęgnacja stóp diabetyka – co stosować, czego unikać? Zapobieganie stopie cukrzycowej

    Odpowiednia pielęgnacja stóp u diabetyka jest ważnym elementem zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej – jednemu z najgroźniejszych powikłań przewlekłej hiperglikemii, które jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych niezwiązanych z urazami. Szacuje się, że niemal połowa osób zmagających się z cukrzycą doświadcza zmian w obrębie stóp, a w około 85% przypadków amputacjom kończyn dolnych towarzyszą wcześniejsze, przewlekłe owrzodzenia. Jak prawidłowo pielęgnować stopy w przebiegu cukrzycy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl