student uczy się z notatek
Arkadiusz Dąbek

Chodzenie poprawia pracę mózgu?

Dotychczas funkcjonowało powszechne przekonanie, że wykonywanie jakiegoś zadania w trakcie chodzenia wpływa niekorzystnie na końcowy efekt czynności, na której powinniśmy skupić uwagę. Nowe doniesienia naukowe mówią, że wcale tak być nie musi.

Zaskakująca obserwacja

To zjawisko zostało dostrzeżone przez naukowców z Instytutu Neuronauki Del Monte przy Uniwersytecie w Rochester. Niektórzy młodzi ludzie osiągają lepsze wyniki w zadaniach poznawczych podczas chodzenia. Zmieniają bowiem w ten sposób wykorzystanie zasobów neuronalnych. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy powinni przejść na pracę w trybie chodzonym. Publikacja badań ukazała się na łamach „Cerebral Cortex”.

Doktorantka na Uniwersytecie w Rochester Rochester i współautorka publikacji Eleni Patelak wyjawiła, co było zaskakujące w przeprowadzonych studiach. Otóż niektórym badanym łatwiej było odnaleźć się w wielozadaniowości w porównaniu z koncentracją na jednym zadaniu i wykonywaniu każdego zadania osobno. Tłumacząc niespodziewaną obserwację, Eleni Patelaki wyjaśniła, że większość dotychczasowych badań na ten temat wykazywało odwrotną tendencję – im więcej zadań do wykonania jednocześnie, tym wydajność spada.

Poprawa oznacza zmiany w mózgu

Korzystając z systemu Mobile Brain/Body Imaging (MoBI), badacze monitorowali aktywność mózgu, kinematykę i zachowanie 26 zdrowych osób w wieku od 18 do 30 lat. Uczestnicy oglądali serię obrazów, siedząc na krześle lub chodząc po bieżni. Uprzednio zostali poinstruowani, aby wciskali przycisk za każdym razem, gdy zmieniał się obraz. Jeżeli zaś ten sam obraz pojawiał się ponownie, instrukcja nakazywała zaniechać reakcję.

Wyniki uzyskane przez każdego uczestnika (wykonującego zadanie w pozycji siedzącej) uznawano za jego osobisty tzw. behawioralny poziom odniesienia. Gdy do wykonywania tego samego zadania dodano chodzenie, badacze zaobserwowali różne zachowania, przy czym niektóre osoby faktycznie radziły sobie gorzej niż w pozycji siedzącej  (akurat tego można się było spodziewać na podstawie poprzednich badań). Niemniej w przypadku wybranych jednostek poprawiły się wyniki w porównaniu z próbą w trakcie siedzenia.

Dane z elektroencefalogramu (EEG) wykazały, że w przypadku 14 uczestników, którzy poprawili swoje reakcje podczas chodzenia, nastąpiła zmiana w funkcji czołowej mózgu. Ta zmiana aktywności mózgu u osób, które lepiej radziły sobie z zadaniem, sugeruje zwiększoną elastyczność lub wydajność mózgu.

Powiązane produkty

Komentarze naukowców

Komentująca wyniki doktorantka Patelaki podkreśla brak wyraźnych różnic między uczestnikami. Naukowcy w toku analizowania wyników z testu zaczęli dostrzegać odmienności w zachowaniu i aktywności mózgu. Eksperci odkryli różnicę w sygnaturze grupy neuronalnej przyczynę warunkującą lepsze radzenie sobie ze złożonymi procesami podwójnego zadania. Badaczka ponadto zauważa, że nowe studia mogą zostać rozszerzone i wykorzystane w populacjach, w których elastyczność zasobów neuronalnych jest zagrożona.

Badania te poszerzają zakres, w jakim MoBI pomaga uczonym w odkrywaniu mechanizmów działających w sytuacji, gdy mózg podejmuje się wielu zadań. Całym przedsięwzięciem naukowym kierował prof. Edward Freedman. Jego poprzednie prace uwydatniły elastyczność zdrowego mózgu, wykazując, że im trudniejsze zadanie, tym większa różnica neurofizjologiczna między chodzeniem a siedzeniem. Według słów naukowca nowe ustalenia podkreślają, że system Mobile Brain/Body Imaging może pokazać nam, jak mózg reaguje na chodzenie i jak mózg reaguje na zadanie. Profesor Freedman ponadto uważa, że owe studia otwierają pole badawcze, od którego uczeni powinni zacząć poszukiwania odpowiedzi na analogiczne zagadnienia w mózgach starszych dorosłych.

  1. E. Patelaki, J.J. Foxe, K.A. Mazurek, E.G. Freedman, Young adults who improve performance during dual-task walking show more flexible reallocation of cognitive resources: a mobile brain-body imaging (MoBI) study, „Cerebral Cortex”, 2022.
  2. Walking gives the brain a „step-up” in function for some, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220621141756.htm [dostęp:] 23.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij