uszkodzenie nerwów u sportowców
Arkadiusz Dąbek

Uszkodzone nerwy stoją za problemami sportowców, którzy doznali wstrząśnienia mózgu

Urazy głowy doznane podczas uprawiania sportów kontaktowych mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Z jakimi problemami zmagają się sportowcy po wstrząśnieniu mózgu? Co stoi za pojawianiem się trudności w utrzymaniu równowagi, skupieniu uwagi czy zawrotami głowy? Sprawdzamy najnowsze wyniki badań.

Nowe ustalenia naukowców pozwalają na przeciwdziałanie dotychczas niezrozumiałym trudnościom, z którymi na co dzień przychodziło mierzyć się pewnej grupie sportowców. Przełom w profilaktyce zdrowotnej nastąpił dzięki odnalezieniu przyczyny problemów.

Codzienność pourazowa

Depresja, zawroty głowy, trudności ze skupieniem wzroku i problemy z równowagą – takie objawy dokuczają wielu zawodowym sportowcom, którzy uprzednio doznali urazu głowy w trakcie uprawiania swojej dyscypliny. Ten stan rzeczy wpływa na codzienne funkcjonowanie. Do tej pory nie istniało wyjaśnienie tego, co przyczynia się do tych uciążliwości. Tymczasem nowe badania kliniczne mogą wykazać, że owe problemy miałyby znajdować źródło w uszkodzeniu nerwu przedsionkowego.

U sportowców uprawiających tzw. sporty kontaktowe, np. hokej na lodzie, piłkę nożną bądź narciarstwo, występuje zwiększone ryzyko doznania urazu głowy. Jeżeli uderzenie jest wystarczająco silne, sportowiec może doznać wstrząśnienia mózgu, a nawet niewielkie urazy głowy mogą nieść poważne konsekwencje. Problemy te ujawniły się w futbolu amerykańskim – zawodnicy doznający regularnych wstrząsów mózgu cierpieli później na demencję, ciężką depresję oraz zaburzenia funkcji poznawczych.

Często objawy po wstrząśnieniu mózgu są przejściowe. Niemniej coraz większa liczba sportowców doświadcza długotrwałych problemów, które utrudniają pracę, uczęszczanie do szkoły lub uprawianie sportu. Objawy nasilają się pod wpływem aktywności lub zwykłych wrażeń sensorycznych. Występują wtedy bóle głowy, depresja, niepokój, mdłości, trudności w skupieniu uwagi lub problemy z utrzymaniem równowagi.

Zaburzenia narządów równowagi

Profesor Niklas Marklund, współautor badania, przyznał, że dotychczasowa wiedza nie pozwalała wyjaśnić przyczyn zachodzących objawów. Przeprowadzone studia zatem miały na celu zbadanie problemu, aby móc opracować odpowiedź medyczną, gdyż do tej pory brakowało jakiejkolwiek rady.

W badaniu wzięły udział 42 osoby. Zgromadzonych uczestników podzielono na dwie grupy. W jednej znalazło się 21 zdrowych sportowców bez wcześniejszych urazów głowy, w drugiej – 21 sportowców z doznanym wstrząśnieniem mózgu (związanym z uprawianiem sportu); objawy utrzymywały się przez ponad sześć miesięcy. Wszyscy biorący udział uczestniczyli w testach, podczas których badacze sprawdzali m. in. ich narządy równowagi.

Przy użyciu rezonansu magnetycznego (tzw. 7-Tesla) zbadano mózgi sportowców, aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn objawów. Naukowcy zaobserwowali upośledzenie narządów równowagi w uchu wewnętrznym u 13 sportowców w grupie z długotrwałymi problemami, podczas gdy w grupie zdrowych sportowców podobne wyniki odnotowano zaledwie u 3 osób.

Powiązane produkty

Gwałtowny ruch głowy

Doktorantka na Uniwersytecie w Lund Anna Gard, współautorka badania, podkreśla znaczenie studiów, ponieważ według badań uraz został odnaleziony w nerwie przedsionkowym, połączonym z kanałami półkolistymi w jamie wewnątrz czaszki. Owy nerw bezpośrednio sąsiaduje ze ślimakiem w uchu. Omawiane urazy zatem przyczyniają się do tego, że wewnętrzne impulsy nerwowe nie działają prawidłowo. W efekcie mózg nie otrzymuje ważnych informacji o ruchach ciała i wrażeniach czuciowych, które służą w celu utrzymania równowagi.

Profesor Marklund konkluduje, że rotacja głowy występująca w związku ze wstrząśnieniem mózgu może prowadzić do rozciągnięcia nerwu przedsionkowego, który z kolei może ulec uszkodzeniu objawiającym się w zaburzeniu jego funkcji. Przykładem problemu jest wstrząśnienie mózgu u hokeistów, którzy nabawiają się urazu za sprawą zbyt gwałtownego obrotu głowy. Uczony wyraża entuzjazm, ponieważ opracowanie skutecznej odpowiedzi medycznej będzie znacznie prostsze, gdy już odkryto źródło kłopotu. Niemniej zaznacza, że studia dotyczyły sportowców z przedłużającymi się objawami, a krótkotrwałe zdarzenia nie były analizowane.

 1. A. Gard, A. Al-Husseini, E.N. Kornaropoulos, A. De Maio, Y. Tegner, I. Björkman-Burtscher, K. Markenroth Bloch, M. Nilsson, M. Magnusson, N. Marklund, Post-Concussive Vestibular Dysfunction Is Related to Injury to the Inferior Vestibular Nerve, „Journal of Neurotrauma”, 2022.
 2. Damaged nerve behind athletes' post-concussion issues, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220404105720.htm [dostęp:] 04.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij