Uszkodzone nerwy stoją za problemami sportowców, którzy doznali wstrząśnienia mózgu
Urazy głowy doznane podczas uprawiania sportów kontaktowych mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Z jakimi problemami zmagają się sportowcy po wstrząśnieniu mózgu? Co stoi za pojawianiem się trudności w utrzymaniu równowagi, skupieniu uwagi czy zawrotami głowy? Sprawdzamy najnowsze wyniki badań.
Nowe ustalenia naukowców pozwalają na przeciwdziałanie dotychczas niezrozumiałym trudnościom, z którymi na co dzień przychodziło mierzyć się pewnej grupie sportowców. Przełom w profilaktyce zdrowotnej nastąpił dzięki odnalezieniu przyczyny problemów.
Codzienność pourazowa
Depresja, zawroty głowy, trudności ze skupieniem wzroku i problemy z równowagą – takie objawy dokuczają wielu zawodowym sportowcom, którzy uprzednio doznali urazu głowy w trakcie uprawiania swojej dyscypliny. Ten stan rzeczy wpływa na codzienne funkcjonowanie. Do tej pory nie istniało wyjaśnienie tego, co przyczynia się do tych uciążliwości. Tymczasem nowe badania kliniczne mogą wykazać, że owe problemy miałyby znajdować źródło w uszkodzeniu nerwu przedsionkowego.
Często objawy po wstrząśnieniu mózgu są przejściowe. Niemniej coraz większa liczba sportowców doświadcza długotrwałych problemów, które utrudniają pracę, uczęszczanie do szkoły lub uprawianie sportu. Objawy nasilają się pod wpływem aktywności lub zwykłych wrażeń sensorycznych. Występują wtedy bóle głowy, depresja, niepokój, mdłości, trudności w skupieniu uwagi lub problemy z utrzymaniem równowagi.
Zaburzenia narządów równowagi
Profesor Niklas Marklund, współautor badania, przyznał, że dotychczasowa wiedza nie pozwalała wyjaśnić przyczyn zachodzących objawów. Przeprowadzone studia zatem miały na celu zbadanie problemu, aby móc opracować odpowiedź medyczną, gdyż do tej pory brakowało jakiejkolwiek rady.
W badaniu wzięły udział 42 osoby. Zgromadzonych uczestników podzielono na dwie grupy. W jednej znalazło się 21 zdrowych sportowców bez wcześniejszych urazów głowy, w drugiej – 21 sportowców z doznanym wstrząśnieniem mózgu (związanym z uprawianiem sportu); objawy utrzymywały się przez ponad sześć miesięcy. Wszyscy biorący udział uczestniczyli w testach, podczas których badacze sprawdzali m. in. ich narządy równowagi.
Gwałtowny ruch głowy
Doktorantka na Uniwersytecie w Lund Anna Gard, współautorka badania, podkreśla znaczenie studiów, ponieważ według badań uraz został odnaleziony w nerwie przedsionkowym, połączonym z kanałami półkolistymi w jamie wewnątrz czaszki. Owy nerw bezpośrednio sąsiaduje ze ślimakiem w uchu. Omawiane urazy zatem przyczyniają się do tego, że wewnętrzne impulsy nerwowe nie działają prawidłowo. W efekcie mózg nie otrzymuje ważnych informacji o ruchach ciała i wrażeniach czuciowych, które służą w celu utrzymania równowagi.
Profesor Marklund konkluduje, że rotacja głowy występująca w związku ze wstrząśnieniem mózgu może prowadzić do rozciągnięcia nerwu przedsionkowego, który z kolei może ulec uszkodzeniu objawiającym się w zaburzeniu jego funkcji. Przykładem problemu jest wstrząśnienie mózgu u hokeistów, którzy nabawiają się urazu za sprawą zbyt gwałtownego obrotu głowy. Uczony wyraża entuzjazm, ponieważ opracowanie skutecznej odpowiedzi medycznej będzie znacznie prostsze, gdy już odkryto źródło kłopotu. Niemniej zaznacza, że studia dotyczyły sportowców z przedłużającymi się objawami, a krótkotrwałe zdarzenia nie były analizowane.