Ilustracja 3D przestawiająca wątrobę
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy zregenerowali komórki wątroby myszy – czy powstaną nowe metody leczenia chorób wątroby u ludzi?

Naukowcom z Kalifornii udało się przeprogramować dojrzałe hepatocyty do stanu progenitorowego i jednocześnie zwiększyć proliferację (rozmnażanie komórek), tym samym zwiększyć zdolności regeneracyjne wątroby. Jak to odkrycie wpłynie na sposób leczenia chorób wątroby?

Naukowcom z Salk Institute for Biological Studies w Stanach Zjednoczonych udało się odmłodzić komórki wątroby myszy. Odkrycie to może przyczynić się do opracowania nowych terapii chorób wątroby u ludzi (w tym nowotworów). Istnieje także prawdopodobieństwo, że uda się stworzyć metodę leczenia, dzięki której możliwe będzie zupełne odwrócenie skutków chorób, takich jak marskość wątroby.

Odmłodzenie wątroby – czy to możliwe?

U ssaków możliwości regeneracyjne, czyli zdolność tkanek do tworzenia utraconych struktur, są ograniczone jedynie do naskórka i jego tworów oraz częściowo – wątroby. Tymczasem niektóre kręgowce, jak ryby i salamandry, potrafią skutecznie regenerować swoje narządy. Regeneracja kończyn u tych gatunków przypomina procesy zachodzące w zarodku – fibroblasty przemieszczają się do miejsca uszkodzenia, gdzie dzielą się i tworzą blastemę – komórki podobne do macierzystych, które są zdolne do przekształcania się w narządy.

Biotechnolodzy z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii (USA) opracowali sposób zarówno na częściowe odmłodzenie komórek wątroby, jak i jej regenerację. Wykorzystali do tego celu tzw. czynniki Yamanaki (grupa białek transkrypcyjnych), które wzięły udział w procesie zmiany dojrzałych komórek w komórki macierzyste. Etap ten miał pomóc sprawdzić, czy mogą one zwiększyć rozmiar uszkodzonej wątroby i poprawić jej funkcje (przyspieszyli jednak ten cykl, aby uniknąć niekontrolowanego wzrostu komórek i powstawania guzów). Ludzka wątroba posiada pewne zdolności regeneracyjne, jednak jej możliwości w tym zakresie są mocno ograniczone. Skuteczne odmłodzenie komórek wątroby byłoby dużą rewolucją.

Wątroba i jej funkcje

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka, leżącym w nadbrzuszu. Około 80% jej miąższu stanowią hepatocyty posiadające zdolność do proliferacji (mnożenie się). Narząd ten może się zregenerować nawet po usunięciu ponad połowy jego masy, jednak poważne, powracające uszkodzenia mogą zaburzać zdolności regeneracyjne i doprowadzić do niewydolności, która w krótszym lub dłuższym czasie prowadzi do śmierci.

Wątroba pełni wiele funkcji, m.in. bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, wychwytuje i usuwa substancje toksyczne, produkuje żółć, wytwarza i magazynuje glikogen, odpowiada za syntezę białek osocza krwi oraz uczestniczy w tworzeniu i niszczeniu krwinek czerwonych. Prawie 90% chorób wątroby przebiega bezobjawowo lub są one nieswoiste (zmęczenie, zaburzenia tolerancji pokarmów). Z tego powodu schorzenia te są rozpoznawane w momencie, gdy mają postać ostrą.

Najczęściej występujące choroby wątroby to:

  • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,
  • marskość wątroby,
  • zapalenie wątroby (może być ono wywołane różnymi czynnikami),
  • rak wątrobowokomórkowy.

Powiązane produkty

Regeneracja komórek wątroby myszy a nowe możliwości leczenia chorób wątroby u ludzi

Naukowcom z Kalifornii udało się przeprogramować dojrzałe hepatocyty do stanu progenitorowego i jednocześnie zwiększyć proliferację (rozmnażanie komórek), tym samym zwiększyć zdolności regeneracyjne wątroby. Eksperyment był prowadzony na myszach, jednak jego wyniki mogą być wykorzystane do dalszych prac nad opracowywaniem leczenia chorób wątroby u ludzi.

Sprawdź, jakie suplementy i preparaty na wątrobę znajdziesz na DOZ.pl

Odkrycie może doprowadzić do stworzenia nowych skutecznych terapii chorób zakaźnych wątroby, nowotworów i schorzeń genetycznych (takich jak hemochromatoza), a także chorób metabolicznych, np. stłuszczenia wątroby. Być może uda się również opracować sposób na całkowite odwrócenie skutków tych schorzeń.

  1. Cellular reprogramming improves liver regeneration in mice, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/cellular-reprogramming-improves-liver-regeneration-in-mice/, [dostęp:] 29.04.2022.
  2. T. Hishida, M. Yamamoto, Y. Hishida-Nozaki i in., In vivo partial cellular reprogramming enhances liver plasticity and regeneration, „Cell Reports” 2022, v. 39, nr 4.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij